Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
369 postów 8921 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Bożek świąt

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Napisałeś KerenOr „Ot patrzcie, taki Zawisza! Facet niby oczytany. Rzekłbyś, inny niż wszyscy, ale jednak siła tradycji i jego zmusiła do ugięcia kolan przed bożkiem tak zwanych świąt.”

 
Widzisz KerenOr obdarto cię z czegoś bardzo ważnego, z magii „bożka świąt”, magii matki, która jak Maria dbała o bezpieczeństwo syna, płakała, gdy umarł na krzyżu, magii Józefa, co dbał o to, by rodzina nie żyła w biedzie, magii ciepła domu rodzinnego.
 
Czym są te święta, to czas wspominania narodzin Jezusa. Wiemy, że Jezus nie narodził się 25 grudnia ani w stajence, nie leżał w żłobku pośród zwierząt gospodarskich, ani Maryja nie owijała go chustą w mroźną grudniową noc. Ale czy wiemy kiedy jest dokładna rocznica urodzin, czy potrafisz podać lepszą datę na wspominanie narodzin Jezusa?
 
Czym są narodziny dziecka? To czas radości, czas nadziei pokładanych w tym dziecku, to czas miłości matki do narodzonego, to czas miłości ojca do potomka i żony, która mu to dziecię dała. To wreszcie czas dzieci, ich radosnego szczebiotu, ich podniecenia tym co to znajdą pod choinką, Czyż nie jest radością patrzeć na ich radość? Czyż nie jest radością wspominać własne oczekiwania na ten dzień, pisania listów do św. Mikołaja? Znowu poczuć ciepło rodzinnego domu, widzieć matkę, krzątającą się przy stole. Czyż można lepiej uczcić narodziny Jesusa, Syna Boga jak uczcić je radością i ciepłem rodziny i miłością do dzieci?
 
Obdarto cię z tego wszystkiego, dlatego teraz denerwuje cię iż inni się cieszą, chciałbyś im to odebrać, wyśmiać "...ale jednak siła tradycji i jego zmusiła do ugięcia kolan przec bożkiem tak zwanych świąt" bo nie jest biblijne.
 
 Czy Zawisza jest facetem "niby oczytanym"? No powiedzmy, że wiem jakie są źródła wielu obyczajów tych świąt, nie są one chrześcijańskie, są znacznie starsze niż chrześcijaństwo na naszych ziemiach. Ale czy naruszają naukę Jezusa? Czy wskażesz w nich coś, czego Jezus zakazał?
 
Czy wszystko musi być zapisane w Biblii? Czy wszystkie święta, zwyczje muszą być opisane w Biblii, Biblii opisującej nie naszą kulturę a kulturę ludu semickiego, ludu Bliskiego  wschodu? W czym ona jest lepsza od naszej? A nawet jeśli, to czy Jezus nie cieszył się z radości dzieci, z tego, że są, że rośnie nowe pokolenie, które zastąpi nas, gdy odejdziemy? Czy Jezus nakazywał tylko umartwiać się? Czy w Kanie Galilejskiej której wspomnienie, wspomnienie przemiany wody w wino, będziemy obchodzili 6 grudnia (też nie wiemy kiedy się odbyło) nie cieszył się, nie bawił wraz z parą młodą, jej rodzinami?
 
Obdarto cię z tego wszystkiego, w imię czego? W imię bożka „czystości nauki biblijnej”? Tylko, czy to nauka Jezusa? Nie, nauki Jezusa tam niewiele, nauki Jezusa przekazanej przez ludzi, Marka, Mateusza, Łukasza, Jana. Który z nich był naocznym świadkiem, który słuchał Jego słów? Jan, ukochany, bo najmłodszy uczeń Jezusa, może Mateusz, jeśli tradycja przypisująca mu autorstwo przekazuje prawdę. Marek, Łukasz opisali, to co im opowiedziano, Łukasz to co sam zbadał rozmawiając z naocznymi świadkami, Najwięcej tam nauki Pawła, który nigdy żywego Jezusa nie widział, nie słuchał jego nauk, którego naukę podczas III wyprawy misyjnej uczniowie Pana Jezusa pod wodzą Jakuba, brata pańskiego odrzucili, a przynajmniej wiele jej zarzucali.
 
Zdrowych wesołych świąt naszego powrotu do czasu dzieciństwa, radości z dzieciństwa naszych potomków, czci dla rodziców, dla ciepła domu rodzinnego życzę wszystkim, którzy czytają moje teksty. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzają. A czy zwyczaje są pogańskie, czy chrześcijańskie? Czy to takie ważne? One są po prostu nasze.

 

KOMENTARZE

 • Święta.
  Pięknie opisał Pan równowagę pomiędzy chłodną intelektualną wiedzą i emocjami które nadają sens tej wiedzy.
  Wesołych Świąt.
 • @leszeksmyrski
  TAK! Piękne zamydlanie oczu! Zawisza w tym jest bardzo dobry!

  Papieże i biskupi przez lata swojej hegemonii w sposób stanowczy odwiedli Was od Nauki Nowego Testamentu, dlatego podporządkowują teraz Wasze umysły pod własne herezje, które przez wieki ustanawiali.

  Nie postawię jedynki za tekst. To zbyt dobra byłaby ocena!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @leszeksmyrski 09:01:05
  Masz rację, chłodna wiedza nie jest przeciwstawna emocjom, naukowiec który pozbawia się emocji traci swoje człowieczeństwo. Trzeba umieć oddzielić jedno od drugiego zaś chwila powrotu do dzieciństwa jaką dają nam te święta, chwila poddania się pięknym nastrojom nie ujmuje powagi największemu mędrcy.
 • @57KerenOr 12:31:19
  Wiesz co, jakoś dziś przypominasz mi Ebenezer'a Scrooge'a z opowieści wigilijnej, jego bożkiem były pieniądze, zaś twoim czystość biblijna. Ale obaj utraciliście coś co bardzo istotne, to co daje dom rodzinny. Oczywiście w Biblii napisano, że trzeba porzucić wszystko i iść za Jezusem, tyle, że gdybyśmy wszyscy tę wolę wykonali, to po jednym pokoleniu nie byłoby żadnego człowieka, no bo kto by spłodził, wychował nowe pokolenie? Czy taka jest wola Boga?
  Mówisz o herezjach papieży, mówisz nie było 3 mędrców? A ilu ich było? Biblia nie określa tego. Papieże wcale nie nauczają, że byli to królowie, to lud tak powiedział. Jakie imiona mieli? Znasz inne? I czy w tej sprawie te imiona są najważniejsze?
 • @Zawisza Niebieski
  TROCHĘ SIĘ MOTASZ ZAWISZO NIEBIESKI!

  Napisałeś do mnie:

  „Oczywiście w Biblii napisano, że trzeba porzucić wszystko i iść za Jezusem, tyle, że gdybyśmy wszyscy tę wolę wykonali, to po jednym pokoleniu nie byłoby żadnego człowieka, no bo kto by spłodził, wychował nowe pokolenie?”.

  No Zawiszo, trochę się plątasz, ponieważ Pan Jezus jednak pragnął by WSZYSCY szli za Nim i nie koliduje to w żaden sposób z rozmnażaniem się. Może po prostu Ty nie rozumiesz niektórych wersetów biblijnych i dość nietypowe myśli wychodzą z ust Twoich?! Zapewne!

  No cóż!

  A'propos mędrców ze wschodu...

  Nieuważnie, bardzo nieuważnie czytasz moje komentarze i artykuły!

  Wiem, że chciałbyś zabłysnąć na Neonie, ale niestety w wielu kwestiach po prostu się mylisz! Przyczyna może być prozaiczna. Nie masz konkretnego, własnego zdania. Niby nie zgadzasz się z wieloma podstawowymi poglądami katolickimi a wszem i wobec udowadniasz, że katolikiem jesteś.

  Nie Zawiszo! Ty katolikiem nie jesteś, ponieważ odrzucasz Syna Bożego jako Boga i Zbawiciela. Nie podoba Ci się postępowanie Pana Boga w Starym Testamencie a nie wiesz o tym, że to nie kto inny a Anioł Pana Jezusa prowadził przykładowo lud izraelski po pustyni! Nie wiesz o tym, że nazwijmy to Ręką Wykonawczą Boga Ojca podczas stwarzania Był Zbawiciel.

  No może to określenie „Ręka Wykonawcza” zbyt trafne nie jest, zatem powiem wprost: Świat stworzył Pan Jezus! Taka była Wola Boga Ojca!

  Cześć!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 20:08:24
  Nie ma we mnie pychy zabłyśnięcia z Neon, bo gdybym chciał zabłysnąć jako Katolik to czy nie schlebiał bym takim blogerom jak Moher, Alfa i inni? Ja idę za prawdą.

  Jezus nie stworzył świata, zrobił to Bóg Ojciec. Jezus jest Synem Boga zrodzonym z Maryi, przez Niego wybranym. Bo Twój Jezus musiałby być schizofrenikiem, gdyby podczas chrztu stojąc w wodach Jordany wypowiadał słowa zapisane przez Mateusza "Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!»" Więc wierzysz w to, że Jezus stał w wodach rzeki i równocześnie wypowiadał słowa z obłoku? Jezus nie raz rozdzielał swoją osobę od osoby Ojca, Ty zaś kłamiąc Biblii twierdzisz że Bóg Ojciec i Jezus to to samo. Kłamiesz wbrew Biblii mówiąc "JEZUS STWORZYŁ ŚWIAT".
 • @Zawisza Niebieski
  PAN JEZUS JEST STWÓRCĄ ŚWIATA!

  Wiele razy pisałem Ci, że Pan Jezus, Syn Boga Ojca stworzył świat. Jeżeli ktoś jednak powie, że Bóg Ojciec stworzył świat i udowodni na podstawie Nowego Testamentu, że Ojciec zrobił to Ręką Swojego Syna, to nic nie powiem!

  Cytat 1 stwierdzający, że Syn Boży jest Stwórcą świata.

  Ewangelia według Jana 1/10!

  Biblia Tysiąclecia!

  "(10) Na świecie było /Słowo/, A ŚWIAT STAŁ SIĘ PRZEZ NIE, lecz świat Go nie poznał".

  Biblia Warszawska!

  "(10) Na świecie był i ŚWIAT PRZEZEŃ POWSTAŁ, lecz świat go nie poznał".

  Przekład Nowego Świata!

  "(10) Był na świecie i ŚWIAT ZACZĄŁ ISTNIEĆ PRZEZ NIEGO, ale świat go nie poznał".

  Cytat 2!

  1 List Apostoła Pawła do Kolosan 1/10!

  "(15) On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, (16) bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. WSZYSTKO PRZEZ NIEGO i dla Niego ZOSTAŁO STWORZONE".

  Pan Jezus Jest BOGIEM Zawiszo. BOGIEM, rozumiesz!

  *

  A teraz dowód na to, że Pan Jezus prowadził swój lud przez pustynię!

  "(1) Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda, zostawali pod obłokiem, wszyscy przeszli przez morze, (2) i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza, w obłoku i w morzu; (3) wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy (4) i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, A TA SKAŁA - TO BYŁ CHRYSTUS. (5) Lecz w większości z nich nie upodobał sobie BÓG; polegli bowiem na pustyni". 

  1 List Apostoła Pawła do Koryntian 10/1-5!

  No i jeszcze jedno Zawiszo: Historię Zbawiciela opowiada Mateusz po jakimś czasie więc przestań gadać głupoty na temat Pana Jezusa bo dostaniesz bana! Nie pozwolę obrażać na moim blogu Zbawiciela głupimi słowami!

  W którym miejscu chory człowieku napisałem, że Bóg Ojciec i Syn Boży to ta Sama Osoba? Napisz, w którym miejscu!!!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 01:00:28
  Twoje podejście do tej kwestii raczej nie ma wiele wspólnego z początkowymi naukami kościoła, o czym świadczy prawosławie.

  ,,Doktryna prawosławia opiera się na dekretach siedmiu pierwszych soborów powszechnych i przekazach Ojców Kościoła. (...) Prawosławie nie przyjmuje dogmatu o „Filioque”, czyli pochodzenia Ducha Świętego zarówno od Ojca, jak i Syna (teologowie prawosławni tłumaczą, że Bóg Ojciec jest jedynym źródłem i Syna, i Ducha Świętego, wywodząc to od ponadczasowego pochodzenia Ducha Świętego, zob. J 15, 26: „Kiedy zaś przyjdzie Pocieszyciel, którego poślę wam od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, on będzie świadczył o mnie”. Dlatego Bazyli Wielki napisał „Bóg jest jeden, bo Ojciec jest jeden”
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawosławie#

  Jeśli jest tak jak twierdzisz, to dlaczego Chrystus prosiłby Boga Ojca o wybaczenie albo o miłosierdzie, skoro sam jest wszechmogący?
 • @57KerenOr 01:00:28
  ,,W którym miejscu chory człowieku napisałem, że Bóg Ojciec i Syn Boży to ta Sama Osoba? Napisz, w którym miejscu!!!"

  Jeśli nie są tą samą Osobą, a jak twierdzisz Chrystus stworzył wszystko, to co robił Bóg Ojciec?
 • @ZAWISZA KOLOROWY!
  W 2017 ROKU ŻYCZĘ CI BYŚ PRZESTAŁ KŁAMAĆ!

  KOLEJNY RAZ ZAWISZO PYTAM, w którym miejscu napisałem, że Bóg Ojciec i Syn Boży to ta Sama Osoba? Napisz, w którym miejscu!

  ZNOWU OSKARŻASZ MNIE O TO, CZEGO NIGDY NIE POWIEDZIAŁEM, ANI NIE NAPISAŁEM. ZNOWU PO PROSTU OSZUKUJESZ CZYTELNIKÓW A POTEM ZNIKASZ JAK GDYBY NIGDY NIC.


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @ZAWISZA KOLOROWY!
  W 2017 ROKU ŻYCZĘ CI BYŚ PRZESTAŁ KŁAMAĆ!

  KOLEJNY RAZ ZAWISZO PYTAM, w którym miejscu napisałem, że Bóg Ojciec i Syn Boży to ta Sama Osoba? Napisz, w którym miejscu!

  ZNOWU OSKARŻASZ MNIE O TO, CZEGO NIGDY NIE POWIEDZIAŁEM, ANI NIE NAPISAŁEM. ZNOWU PO PROSTU OSZUKUJESZ CZYTELNIKÓW A POTEM ZNIKASZ JAK GDYBY NIGDY NIC.


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @ZAWISZA KOLOROWY!
  http://www.publicdomainpictures.net/pictures/50000/velka/up-arrow-silhouette.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31