Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
412 postów 9877 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Szczodre Gody

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Święta ku czci umierającego i rodzącego się słońca, to święta charakterystyczne dla ludów żyjących w zgodzie z przyrodą. Takim ludem byli Słowianie, nasze święta nazywały się Godami lub Szczodrymi Godami.

 Dzień w którym słońce zatrzymuje się na zwrotnikiem Koziorożca, dzień jest najkrótszy a noc najdłuższa to czas w którym Słowianie obchodzili długie, po trwające prawie dwa tygodnie święta, święta będące wspomnieniem tych co odeszli, święta rozliczenia odchodzącego roku, święta radości, że nadchodzi czas urodzaju. Często kojarzone było ono ze śmiercią starego słońca (Swaroga) i narodzinami nowego Swarożnego Syna (Swarożyca albo Dadźboga). Dadźbóg to bóg szczodry, obiecujący plony, płodną wiosnę, piękne lato i bogate plony na jesieni. Nosiło ono nazwę Święta Godowego, Szczodrych Godów, Święta Zimowego Stanasłońca lub Kolendy.

 
Ale to również święto poświęcone Welesowi, bogowi podziemia, pasterzowi bydła, spasowi zimowemi, opiekunowi zajęć zimowych, wykazującemu wiele cech wspólnych ze św. Mikołajem, czy też Dziadkiem Mrozem.
 
Podobne święto znajdujemy u Rzymian, związane było ono z wprowadzonym przez cesarza Aureliana połączonego bóstwa solarnego Sol Invictrus (Słońca niezwyciężonego) obchodzonego hucznie pod nazwą Saturnalia.
 
Samo słowo God oznaczało u Słowian rok. Od tego słowa utworzone zostało słowo godny, które dziś odnosimy do uczty, wesel, przyjęć (godnie uczcić, godnie przyjąć) ale również słowo godzić się, ugodzić się.
 
Te święta były długie, bo i dużo spraw w ich trakcie należało załatwić. To czas rozliczeń, nowego roku nie wolno było obciążać starymi długami. Należało wypłacić parobkom, służbie, to co im było należne, rozliczyć się z sąsiadami, rozstrzygnąć spory, wyjaśnić zadrażnienia, ugodzić się.
 
To również czas wspomnienia tych, co odeszli, czego pamiątką jest dzisiejsza Wigilia. Wigilia to uczta poświęcona zmarłym. To wieczór w którym świat żyjących łączył się ze światem zmarłych, światem rządzonym przez Welesa. Dla zmarłego członka rodziny zostawiamy puste nakrycie stołu, To jemu w tę noc zostawiano potrawy na stole, gdy wszyscy poszli spać, to jemu na tę noc otwierano spiżarnię. W niektórych rejonach wierzono, że jeśli przez dziurkę od klucza popatrzy się na miejsce pozostawione dla zmarłego, zobaczy się jego ducha.
 
W ten dzień odwiedzało się groby zmarłych, w ten dzień jadło potrawy, których nie jadało się w inne dni, potrawy z produktów o właściwościach halucynogennych, jak mak, grzyby, potrawy z ryb, gdyż te jako żyjące pod wodą miały lepszy kontakt ze światem podziemnym. W tę noc duchy przodków wstępowały w zwierzęta gospodarskie, a te uzyskiwały zdolność mówienia, mogły podpowiedzieć jak wyjść z problemów, jak nie popełniać błędów, jak gospodarzyć dobrem, które zmarły pozostawił następcom. W ten wieczór zwierzęta gospodarskie stawały się członkami rodziny, do obory zanoszono potrawy wigilijne, tak jak w pomieszczeniu w którym spożywano ucztę wigilijną w oborze również wieszano połaźniczkę (ucięty czubek jodły ozdobiony owocami, orzechami, ciastkami, wstążkami). Zawieszenie tej ozdoby było zawsze uroczyste. Robił to pan domu, na podhalu ubrany w przewiązaną słomianym powrósłem czuhę (męska kurta wełniana z sukna samodziałowego ozdobiona haftem).
 
Ważnym elementem tych świąt był również towarzyszący im Diduch (ozdobiony i ustawiony w rogu komnaty pierwszy zerżnięty snop podczas żniw. Diduch to „dziad”, stąd ten snop symbolizował tych, co odeszli, miał również pomóc im do powrotu i zasiąścia do kolacji wigilijnej by wspólnie biesiadować z żyjącymi członkami rodziny. Zwyczaj ten opisał m.in. Zygmunt Gloger. Diduch pozostawał w komnacie do końca Szczodrych Godów a ziarnem z niego rozpoczynano wiosenny siew.
Szczodre Gody to również kolędnicy, którzy odwiedzali gospodarstwa niosąc im dobrobyt, otrzymując w zamian drobne upominki. Główną osobą był Gwiazdor, niosący gwiazdę na czele pochodu. Gwiazda ta to nowo narodzone słońce, w późniejszym okresie chrześcijaństwa kojarzona z gwiazdą betlejemską. Pochód ten nie mógł obyć się bez Turonia, to wizerunek Welesa, boga podziemia i pasterza bydła. Inne maskary, to diabły, śmierć. Ten pochód stanowi swoisty miszmasz symboli chrześcijańskich i przedchrześcijańskich.
 
Jeśli Szczodre Gody to czas szczodrego Boga, czyż mogły się odbyć bez prezentów? Świętowano więc Szczodry Wieczór który przypadał w przeddzień dzisiejszego święta Trzech Króli, w czasie którego dzieci, dziadów wędrownych, starców obdarowywano tradycyjnymi bułeczkami zwanymi szczodrakami.
 
Często pada pytanie, które święta są ważniejsze? Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy? Z pewnością, święta Bożego Narodzenia są bogatsze w tradycję, uczucia, bardziej kolorowe, bogatsze w przekaz. Bo Wielkanoc to święto chrześcijańskie, zaś Boże Narodzenie to święto przedchrześcijańskie na które nałożono elementy chrześcijańskie, stąd płynie jego bogactwo, koloryt i bliskość duchy Słowianina, stąd tak bliskie są nam te dni, a brak rodziny, bliskiego jest nam tak w te dni tak bolesny.
 
Wesołych, rodzinnych, ciepłych świąt.
 
 
******
Jestem autorem tekstu, zdjęcie prezentuje szczodraki
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • Dobry tekst.
  Kultywujmy nasza Słowiańską tradycję.
  Wydobywajmy naszą kulturę spod naleciałości obcego i wrogiego nam chrześcijaństwa czyli wiary w żyda.

  Jesteśmy Słowianami, mamy własną znacznie dłuższą od żydów kulturę i tradycję. Starożytne kultury używały odmian języka Słowiańskiego.
  Liczne inskrypcje zapisywano znakami pokrewnymi cyrylicy (cyrylica to wtórna koncepcja usystematyzowania pierwotnego pisma Słowian)
  Po googlajcie na temat kultury Etrusków.
  Warto bo to zmienia kompletnie zakłamaną przez żydów (religie żydowskie) historię świata.
 • @Oscar
  ANTYSEMICKI KOMENTARZ U ZAWISZY! Ajajaj!

  Ciekawe, co na ten Twój antykatolicki i antysemicki wpis powie obrońca wiary watykańskiej Zawisza Niebieski? No cóż, wiesz chyba o tym, że Zawisza „to katolik jest” i właśnie uderzyłeś w Jego katolicką wiarę.

  Ja wierzę w Pana Jezusa, Syna Boga Ojca! Wierzę i ufam Mu z całego serca. To kiedyś pewnego dnia Bóg i Zbawiciel przyjąwszy postać ludzką stał się człowiekiem. Syn Boga Ojca opuścił na moment Niebo i stał się Synem Człowieczym.
  Wierzę w to, że Pan Bóg umarł na krzyżu. Wierzę w to, że Bóg Ojciec nam Go Dał.

  Hmmm! Ciekawe, co odpowie Ci na Twój koment Zawisza Niebieski, choć bardziej może Czarnym On zwać się powinien!

  Ajajaj! Ale Oscar „wysmyczyłeś” anty komentarz! Ajajaj!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 14:17:09
  Nie należy mieszać wiary w wydarzenia historyczne z wiarą wydarzenia nadprzyrodzone czyli tzw cuda.
  Co innego wydarzenia historyczne a co innego opowiastki o cudach.

  Nie należy też mieszać wiary własnych Słowiańskich przodków z wiarą obcych odległych plemion. Bo dlaczego wiara obcych plemion (żydowskich) narzucona Słowianom siła, ma by lepsza od wiary naszych Słowiańskich plemion ?

  To temat do otwartej dyskusji.
  I tu nie ma żadnego antysemityzmu.
  Nikt nie odbiera żydom prawa do własnej wiary.
  To nam Słowianom odebrano naszą wiarę.
 • @57KerenOr 14:17:09
  Czy wszystko jest antysemityzmem? Więc do tego zarzutu nie będę się odnosił.
  Bezsprzecznie chrześcijaństwo w warstwie kulturowej jest dla nas obce, jak było obce dla Rzymian. Opiera się na zupełnie innych wartościach. Dla nas wartością jest rodzina, przyroda i jej cykle, plon. Nauki Jezusa odnoszą się głównie do spraw moralnych, które są zgodne z naszymi, jak np. monogamia.

  Bezsprzecznie naukę Jezusa narzucono nam niezgodnie z zasadami jakie ustanowił Jezus, nauczania, zrozumienia. Narzucono ją siłą gwałcąc, niszcząc choćby dorobek materialny, obrzydzając to co nasze. Sam to zresztą robisz choćby pisząc "Ot patrzcie, taki Zawisza!
  Facet niby oczytany. Rzekłbyś, inny niż wszyscy, ale jednak siła tradycji i jego zmusiła do ugięcia kolan przed bożkiem tak zwanych świąt." Czy to, że szanuję dorobek moich przodków pomniejsza moją wiedzę, czyni ze mnie wioskowego głupca (poganin, można przetłumaczyć słowem wieśniak)?

  Nasz cykl świąt odnosi się do cyklu przyrody, stąd chrześcijaństwo musiało się do niego dostosować, co znów nie jest w jakiś tam sposób określone w Biblii, wyjątek stanowią święta Wielkiej Nocy, które nie są zsynchronizowane z datą męczeństwa Jezusa , Jezus umarł na krzyżu konkretnego dnia roku (7 kwietnia roku 30 lub 3 kwietnia 33), Wiekanoc jest świętem ruchomym, czyli też nawiązuje do wydarzeń. Z tego powodu wydarzenia w życiu Jezusa powiązano z konkretnymi datami w cyklu świąt przedchrześcijańskich.

  Widzisz, nie odpowiedziałeś na pytanie, jeśli nie obchodzić urodzin Jezusa 25 grudnia to kiedy? W krytyce jesteś dobry, w działaniu konstruktywnym już nie.

  Stąd ma rację Oskar pisząc "Nie należy też mieszać wiary własnych Słowiańskich przodków z wiarą obcych odległych plemion. Bo dlaczego wiara obcych plemion (żydowskich) narzucona Słowianom siła, ma by lepsza od wiary naszych Słowiańskich plemion ?"
 • @Zawisza Niebieski 18:57:09
  Naszą tradycje? Słowiańską tradycję?Saturnalia wyznawców Saturna?
  https://www.youtube.com/watch?v=LicCKva26M0

  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85tynia_Saturna


  Saturn, będący kreatorem zniszczenia starego świata przez naturalną katastrofą kosmiczną, stał się symbolem i odpowiednikiem wszelakiego zła. Dziś ludzie nie znający historii swego prawdziwego domu - Gai, nazywają to zło : Szatanem, Lucyferem, Belzebubem, Jutrzenką ...

  http://ligaswiata.blogspot.nl/2016/10/twoj-bog-diabe-czyli-saturn.html

  więcej pytań niż odpowiedzi!!!
 • Interesujący artykuł
  Czytając go pomyślałam, jakże wygodnie by było żyć w tak uporządkowanym świecie, gdzie wiadomo co, gdzie, kiedy i dlaczego, a wszystkie zwyczaje i obrzędy następują niezmienione i niezmiennie, rok po roku. A z drugiej strony, czy nie były one niezmiernie krępujące, wręcz opresyjne, bo z pewnością nie wypełnienie któregokolwiek było niemalże zbrodnią nie do pomyślenia? Czy przyjęta kolej zwyczajów i obrzędów faktycznie oznaczała błogi i przewidywalny byt, czy była raczej zaklęciem i obroną przed nieprzewidywalnymi kolejami losu z klęską (nie)urodzaju na czele i samą o nich świadomością - bo przecież od kaprysów przyrody zależała egzystencja tych ludzi, nie tylko ich dobrobyt, ale możliwość przeżycia, a przyjęte tradycje stanowiły przeciwwagę pozwalającą zachować równowagę ducha? Czy barwność ich życia była warta ryzyka, na które byli nieustannie narażeni? Czy nasze bezpieczeństwo, również przecież pozorne, uczyniło nas ubogimi duchem i brakiem poczucia wspólnoty z żywymi i zmarłymi i czy było tego warte?

  Co do ,,wyższości świąt" zgadzam się z Autorem w 100%. Boże Narodzenie jest świętem bardziej rodzinnym, Wielkanoc - świętem głównie kościelnym.
 • @Zawisza Niebieski 18:57:09
  Hura Zawisza!- Niech żyją szczodraki!!- Eureka!!-Zawisza stwarza nową religię!! - ze Swarożycem i ewentualnie Zawiszą Niebieskim- pseudo katolikiem. Zastanawiam się kim w tej religii będzie sam Zawisza Niebieski- ŚWISTEM, CZY POŚWISTEM? A MOŻE KUPAŁĄ?- albo zwykłą KUPĄ....

  Zawiszo- wybacz; już niektórzy nie mogą czytać Twoich głupot i klechd i proszą- HELENA, WRÓĆ!!- więc wróciłam chociaż na chwilę, żeby wesprzeć Kerena, bo jest mądrzejszy od Ciebie- a Tobie powiedzieć- STARY- módl się o zdrowie, bo rozum już całkiem straciłeś, A może jesz za dużo Szczodraków, a tam cukier i szkodzi na rozum???? Albo modlisz się nie do tego Boga co trzeba, tylko do bożka herbu Świstun...

  Z wyrazami współczucia HELENA- a tak się dobrze zapowiadałeś....
 • @Krystyna Trzcińska 00:11:0360 g drożdży rozpuścić z niewielką ilością ciepłej wody i łyżką cukru."
  Wysoko zaawansowaną technologią dysponowali ci nasi słowiańscy ojcowie, , jak ich nazywa Niebieski, skoro dysponowali już rafinowanym cukrem. -Chyba tylko brzydkie Katoliki mogły zatrzeć ślad po tym wiekopomnym osiągnięciu ich cywilizacji? -Ale antykatolicki histeryk Zawisza, który o sobie pisze pisze "mam wiedzę" i tak dotrze do źródła?-Ach, smak tych "szczodraków"...
 • @Zawisza Niebieski 18:57:09 -Piszesz;
  "Stąd ma rację Oskar pisząc "Nie należy też mieszać wiary własnych Słowiańskich przodków z wiarą obcych odległych plemion. Bo dlaczego wiara obcych plemion (żydowskich) narzucona Słowianom siła, ma by lepsza od wiary naszych Słowiańskich plemion ?"
  nadużycie link skomentuj
  Zawisza Niebieski 25.12.2016 18:57:09"/// -Ta narzucona według ciebie wiara to przecież Chrześcijaństwo. -Katolik to przecież Chrześcijanin. -Więc jakim cudem nazywasz siebie Katolikiem, skoro piszesz, a więc chyba tak uważasz że znasz lepszą wiarę i to dodatku jeszcze naszych plemion ? -Gdzie tu logika? -Udajesz Katolika, czy naprawdę jesteś chory? -Innej możliwości nie widzę. -(Zresztą nie tylko ja, bo nawet Keren kiedyś napisał, że Ty nie zasługujesz na miano Katolika. -:(((
 • @Oscar 12:01:06 -Bluznierstwo Oskara;
  "Wydobywajmy naszą kulturę spod naleciałości obcego i wrogiego nam chrześcijaństwa czyli wiary w żyda." -Oscar 25.12.2016 12:01:06
 • -Odpowiedź dla szerzących kłamstwa;
  https://youtu.be/eelC6Vw1OiY
 • @alfa.com.hel & Moher
  Widzisz Alfa, bycie Polakiem oznacza szacunek dla naszej historii, zwyczajów. Można być katolikiem Polakiem i katolikiem Watykańczykiem. Bo będąc katolikiem, chrześcijaninem wyznawcą Jezusa nie trzeba opluwać, uznawać za gorszą naszą rodzimą kulturę. Nie trzeba niszczyć jej śladów, nie trzeba zakłamywać, że np. Wigilia to święto o korzeniach chrześcijańskich, gdy tak nie jest.

  Jeśli czytam mitologię grecką, rzymską, egipską, gdy podziwiam ich świątynie czy to jest wystąpienie przeciw nauce Jezusa? Myślę, że przyznasz, iż nie jest to żaden grzech. Dlaczego więc mówienie o naszej wierze przedchrześcijańskiej niektórych katolików mierzi? Dlatego, że nie są już Polakami, są tylko watykańczykami.

  To właśnie pokazuje, że katolicyzm jest religią nam narzuconą, religią będącą elementem pozbawiania nas naszej kultury. Ludzie reprezentujący takie myślenie jak Wy niszczyli dzieła naszej kultury, jak choćby młody mnich z Łyśca który kazał rozbić i wrzucić między kamienie fundamentu wykopaną figurkę, świadectwo naszej kultury, co opisał Ursyn Niemcewicz. Właśnie takim ludziom zawdzięczamy taką skąpość zabytków dawnej kultury. To, że świadectw dawnej kultury musimy szukać po legendach, po pieśniach ludowych a nie zostało to spisane jak choćby zrobili to mnisi irlandzcy. To jest to zło, które przyniósł Niemiecki Katolicyzm.

  Na całe szczęście będąc katolikiem mogę wierzyć w prawdziwość nauki Jezusa, wyznawać Jezusa, Boga Ojca i przeciwstawiać się temu co złego niesie tzw. katolicyzm, bo z katolicyzmem nie ma to nic wspólnego. Chrześcijaństwo nie niszczyło kultury materialnej nie zniszczyło posągów bogów rzymskich, greckich, egipskich. Katolicy - watykańczycy zachowują się jak talibowie, co niszczą posągi. Polak - katolik będzie wiedział, że dawniej czczono słońce, moce, że np. sianko pod obrusem stoły wigilijnego to zwyczaj wynikający z kultu Welesa, ale nie będzie krzyczał "Sława Swarożyca". Odda cześć i szacunek kulturze ojców a nie będzie mówił, że to zabobony.
 • @Zawisza Niebieski 13:45:22Ludzie reprezentujący takie myślenie jak Wy niszczyli dzieła naszej kultury,"
  -Ty musisz być chory z nienawiści insynuując nam takie rzeczy.
 • @Zawisza Niebieski 13:45:22
  Nie powiem Tobie, ze Twój wywód jest idiotyczny, ale to tylko z szacunku do siebie....
  Nas nie mierzi kultura naszych przodków-0 mie mierzi Twoje traktowanie chrześcijaństwa...
  Do ....!!! nie mów nigdy więcej, żeś Katolik- nawróć się do Boga i bądź kim chcesz tylko nie okłamuj i nie omamiaj ludzi... Nie rób z siebie znawcę katolicyzmu, czy tez chrześcijaństwa- bo Twoje rozumienie jest słabiutkie...
  POLAK KATOLIK, CZY NIE - KATOLIK nie jest zakłamany, nie niszczy korzeni w których wyrośli nasi rodzice i My... Rozmowa o kulturze- owszem - znam to, o czym mówisz i rozmawiam, ale nie niszczę tego co jest, nie opluwam- TY TO ROBISZ- Z klechd i baśni chcesz tworzyć nowa religię, a równocześnie mówisz żeś KATOLIK.... ZASTANÓW SIĘ TROCHĘ; bo ja mam ogromny szacunek dla kultury Ojców- ale nie niszczę tego, co otrzymałam od Boga również poprzez moich Rodziców.... Powiem szczerze ZAWISZO- GDY CZTAŁAM TWOJE OSTATNIE TEKSTY- TO TYLKO SKWITOWAŁM JEDNYM SŁOWEM- OBRZYDLIWOŚĆ.... Nie idz ta droga- bo to droga cynicznego błazna... ŻEGNAJ i nie przywołuj mnie nigdy więcej w swoich dennych notkach- bo zawsze Ci powiem prawdę- CO MYSLĘ O TWOJEJ WIEDZY....RÓWNIEZ O MORALE...
 • @alfa.com.hel 17:09:39
  Jak widzisz jako wielka katoliczka (czyżby manipulatorka) możesz napisać tekst o kimś jednocześnie nie dając mu możliwości odpowiedzi. Boisz się, że podsumuję celnie twoje "dzieło"? Nie nie będę wzbudzał wojny na Neon, to nie ma sensu i szkoda czasu, który mogę poświęcić na kolejny tekst. W tej sprawie postąpiłaś jak kiedyś postępował KerenOr, dać bana i potem czując się bezkarna pisać co ślina na język przyniesie. Twoja sprawa, ty jutro będziesz rano w lustrze na siebie patrzyła.

  Taki twój szacunek do kultury przodków, że ich wierzenia, w co wierzyli tak samo mocno jak ty wierzysz w Matkę Boga nazywasz klechdami. Pisanie o tym nazywasz obrzydliwością. Ty nienawidzisz naszej kultury, jeśli nie jest ona katolicka. Czy ty jeszcze jesteś Polką? Nie sądzę.

  Z pewnością jestem chrześcijaninem, a czy katolikiem? Woli apostazji nie składałem i nie składam, i nie zamierzam składać, z pewnością nie jestem takim katolikiem jakich się widzi na mszach u Tadeusza R. co potrafią pobić kobietę, bo ta śmiała być z nie tej redakcji telewizyjnej. Jestem katolikiem choć wiele mi się nie podoba, jak choćby działalność Tadeusza R. rozbudowany kult maryjny, bożek pieniądza, który przyświeca wielu biskupom a z czym obecnie stara się walczyć papież Franciszek i wiele innych rzeczy.
 • @Zawisza Niebieski 18:30:36 -Wcale się Helenie nie dziwię,
  że dała Ci bana. -Wypisujesz takie bzdury i rzucasz takie oszczerstwa iż obrzydzenie bierze.
 • @Zawisza Niebieski 13:45:22
  /dawniej czczono słońce,/ tak naprawdę dalej się czci, lecz pod przykrywką

  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 18:30:36 -Piszesz;
  "z pewnością nie jestem takim katolikiem jakich się widzi na mszach u Tadeusza R. co potrafią pobić kobietę, bo ta śmiała być z nie tej redakcji telewizyjnej. Jestem katolikiem choć wiele mi się nie podoba, jak choćby działalność Tadeusza R. rozbudowany kult maryjny, bożek pieniądza, który przyświeca wielu biskupom a z czym obecnie stara się walczyć papież Franciszek i wiele innych rzeczy."
 • @Zawisza Niebieski 18:30:36 -"...i wiele innych rzeczy."
  -To wiem. -Nie pominiesz prawie żadnego komentarza by nie opluć Kościoła czy też Katolika. -Widocznie taki Twój los i zadanie. -Służba nie drużba? -:)))
 • @Zawisza Niebieski 18:30:36
  No i teraz dostaniesz bana- rzeczywiście.
  Bo takich bzdur o mnie nie masz prawa wypisywać.
  "Taki twój szacunek do kultury przodków, że ich wierzenia, w co wierzyli tak samo mocno jak ty wierzysz w Matkę Boga nazywasz klechdami. Pisanie o tym nazywasz obrzydliwością. Ty nienawidzisz naszej kultury, jeśli nie jest ona katolicka. Czy ty jeszcze jesteś Polką? Nie sądzę. "

  PRZECZTAJ JESZCZE RAZ CO NAPISAŁAM , ALE ŻE ZROZUMIENIEM i NIE PRZEKRĘCAJ SENSU MOICH WYPOWIEDZI....
  TO WŁASNIE JEST OBRZYDLIWOŚCIA W TWOICH NOTKACH..

  A odnośnie klehd polecam książkę;

  KLEHDY POLSKIE!!!!
 • @alfa.com.hel 02:22:19
  Piszesz "No i teraz dostaniesz bana- rzeczywiście. " Nie pamiętasz od kiedy mam u ciebie Bana? Od tego czasu, gdy powiedziałem kilka słów na temat Tadeusza Rydzyka a ty zniknęłaś z Neon. Nie masz nawet odwagi cywilnej przyznać, że wysmarowałaś swój tekst nie dając mi żadnej szansy na odpowiedzenie. Oczywiście, mógłbym napisać notkę na swoim blogu, ale po co wywoływać idiotyczne kłótnie, teksty z mojego bloga pojawiają się na innych blogach, czasami bez mojej wiedzy, stąd nie mogę sobie pozwolić na bezsensowne utarczki słowne.

  Ty szanujesz kulturę Polską pod warunkiem, że jest ona katolicka. Przed rokiem 1034 nie było żadnej kultury, żadnych osiągnięć, dopiero Kazimierz Mnich na czele oddziału niemieckich rycerzy musiał nas cywilizować.

  Polecasz książkę dla dzieci "Klechdy polskie", to tak samo jak ja bym pisał o chrześcijaństwie na podstawie, pamiętasz taką książkę "Opowieści biblijne" Zenona Kosidowskiego? A ja ci polecę Mitologię słowiańską i Polską Brucknera "Królowie z gwiazd. Mitologia plemion prapolskich" G. Niedzielski i wiele innych książek o czasach przedchrześcijańskich pisanych przez ludzi nauki.

  W tytule swego tekstu piszesz że nie lubisz kłamstwa po czym kłamiesz jak najęta chroniąc się banem, gdy to wyszło próbujesz pokazać, że właśnie dostałem tego bana za słowa, które cię jakoś tam obrażają, choć one stwierdzają prawdę. Pytam, czy nie nazwiesz tego OBRZYDLIWOŚCIĄ, bo taka postawa jest dla mnie obrzydliwością.
 • @Zawisza Niebieski 04:32:58
  Widzę, że próbują Cię zaszczuć; nie daj się.
 • @roux 09:55:49
  Witam, dziękuję za pocieszenie, spokojnie nie dam się, :) to że komuś nasza kultura jest OBRZYDLIWOŚCIĄ to nie powód bym o niej nie pisał. Z drugiej strony pytanie, czy ci ludzie są jeszcze Polakami?
  Pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 04:32:58
  Wyjasnię- byłes odbanowany, ale nie na długo... Książka opowiesci Biblijne Kosidowskiego była dla mnie wspaniałą książke- w czasach kiedy nie mogłam zdobyc Pisma Świetego korzystałam ze szpalt Słowa Bożego, które sa w książce Kosidowskiego... Widzisz - lektura kazdaa moze byc pozyteczna, warunek-0 czytam to, co chce odnależc a nie to, co mi ktoś podrzuci. zasda prawdziwa: DOBREGO KARCZMA(czyt. Kosidowski) nie popsuje, złego Kościół nie naprawi....
  A co do postawy- długo, długo...a może nigdy nie dorównasz mi....
 • @Katana 16:22:49
  Thank you Mister Katana.
 • @alfa.com.hel 20:00:22
  Alfa, oczywiście nie chodzę za tymi co mi dali bana by sprawdzić czy już zostałem odbanowany czy też nie. Mogę stwierdzić jedno, bo to sprawdziłem, przez cały czas od kiedy zauważyłem Twój tekst nie miałem dostępu "sprawdzam uprawnienia". Jeśli czytałaś moje wypowiedzi w sprawie cenzury, jestem człowiekiem, co przeżył czasy cenzury i działania w stylu, że się o kimś pisze nie dając mu możliwości wyjaśnienia traktuję jako wyraz niezwykłego tchórzostwa, pewnie zauważyłaś, że KerenOr'a w czasie gdy miałem u niego bana nazywałem "tchórzliwym kotkiem". Jak wiesz nigdy nikt u mnie nie dostał bana, choć wiem jak to zrobić. Uważam otwartość dyskusji za najwyższy wyraz demokracji i szacunku między ludźmi.
  Książkę Kosidowskiego czytałem w młodości, wiem, że w środowiskach Kościoła w których wtedy działałem (stan wojenny, więc nie jestem już takim młodym człowiekiem) książka była odbierana negatywnie.
  Wiesz, że ludzie źli w Kościele dokonali wiele złego. Tyle, że to nie jest wina Kościoła, Kościół to nie zbiór świętych a zbiór ludzi ze wszystkimi ich wadami. Wiesz, że mam wiedzę i gdybym naprawdę chciał pisać przeciw Kościołowi to powstawałyby artykuły twardo oparte na niepodważalnej wiedzy historycznej które z pewnością by stawiały Kościół w bardzo złym świetle. Nie robię tego. Chcesz próbę? Może być historia niszczenia przez chrześcijan dorobku cywilizacyjnego, czyli historia Hypatii (św. Katarzyny) i spalenia Biblioteki Aleksandryjskiej? Ja piszę o historii, mam ogromny szacunek dla osiągnięć Naszych Ojców i boli mnie to, że potomkowie ideologiczni tych co zniszczyli ten dorobek, spalili "Słowiańską Bibliotekę Aleksandryjską" mówią, że to wszystko niepewne, nieznane.
  Byli w naszej historii kapłani patrioci, ale to byli synowie naszej ziemi. W ogólnym ujęciu Kościół nader rzadko działał w interesie Polski i Polaków, efektem tego jest to, że większość Polaków nie ma pojęcia o przedchrześcijańskich osiągnięciach naszych Ojców, o ich walce o zachowanie tradycji w czasach gdy niszczono ją bezwzględnie z Bogów Ojców robiono demony.
  Przegonienie Bolesława Szczodrego i morderstwo na jego synu, , przywileje uzyskiwane poprzez skłócanie książąt w czasie Rozbicia dzielnicowego, Targowica, powstania i wypowiedzi papieża na nie, lista działań przeciw sprawie polskiej długa. Jako patriota to wiem, jako katolik nie nadużywam tej wiedzy, chyba, że jakiś biskup palnie głupotę, w stylu, że pozbawione miłości dzieci skłaniają dorosłych wykształconych facetów do pedofilii, gdy plecie o targowicy, o tym, że Kościół zawsze był patriotyczny. Wtedy wybacz, nie wytrzymuję, mam alergię na kłamstwo.

  Nie będę się ścigał z Tobą w "postawie", nie Ty ani ja będziemy oceniać nasze teksty niech to zrobią Polacy, nasi czytelnicy.
  Nie jestem ci nieprzyjacielem, ale nie zgadzam się na postępowanie, w stylu pisać tekst o kimś, chroniąc się za banem, co popełniłaś. To postawa niegodna wyznawcy Chrystusa.
 • @Zawisza Niebieski 23:49:05
  Miałeś zdjętego bana- a po przeczytaniu niektórych Twoich słów ponownie zbanowałam- i to nie z tchórzowstwa, nigdy tchórzem nie byłam- mam poprostu alergie na niektóre teksty- mam sporo do zarzucenia Tobie, bo robisz dużo złej roboty- można pisac o wszystkim bez poniżania innych, bez drwin z religii i wiary innych- niestety to robisz, nie liczysz się w ogóle z tym, co boli innych...Więc jeszcze raz powiem, nie z tchórzowstwa- raczej oszczędzam moje zdrowie- jestem bardziej wrażliwa niż możesz sobie to wyobrazić, moja wrażliwość to równiez ból na wiele spraw.... na różne teksty.... Dyskusja jest ważna, gdy do czegoś prowadzi- Ty, niestety, masz tylko tendencje podporzadkowania innych swoim pogladom, nawet nie pomyślisz, że możesz sie mylić i pewno nie wiesz, że czasem piszesz głupstwa, a nurt historyczny na który się powołujesz nie usprawiedliwia tych głupstw... Kto mieczem wojuje...
 • @alfa.com.hel 00:29:21
  Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę jakim czynem jest obsmarowanie kogoś nie dając mu możliwości obrony. Piszesz wiele, że ciebie boli, co Ciebie boli, wiedza?
  Czy rozumiesz jaką głupotę palnęłaś wypisując takie słowa "Hura Zawisza!- Niech żyją szczodraki!!- Eureka!!-Zawisza stwarza nową religię!! - ze Swarożycem i ewentualnie Zawiszą Niebieskim- pseudo katolikiem. Zastanawiam się kim w tej religii będzie sam Zawisza Niebieski- ŚWISTEM, CZY POŚWISTEM? A MOŻE KUPAŁĄ?- albo zwykłą KUPĄ....".

  Nie tworzę żadnej nowej religii, to są wyniki badań naukowych, uznanych badań naukowych, często potwierdzonych badaniami archeologicznymi. Można to znaleźć w książkach, nie są to moje wymysły. Czyli boli cię wiedza, wiedza sprawia ci przykrość. Czyżbyś chciała powiedzieć, że Polacy nic nie stworzyli, wszystko co dostali dostali od Niemców wraz z chrześcijaństwem? Wystarczy, że zadasz sobie pytanie, dlaczego Wigilia, Śmigus dyngus nie jest świętem obchodzonym przez całe chrześcijaństwo?

  Stosujesz stare chwyty PR, jakie może działały na chłopa pańszczyźnianego, u człowieka wykształconego wzbudzają uśmiech politowania. "Zwróć się do Boga" i nie chodzi o to, żeby nie zwracać się do Boga, bo każdy chrześcijanin to robi, tylko o to, że stosujesz te słowa nie tam gdzie potrzeba. To tak jak byś chciała narzucić że 2x2 jest 5 i wzywała do tego Boga. Co ma Bóg wspólnego z tym, że nasi ojcowie tak obchodzili swoje święta? Czy ja gdziekolwiek namawiam do oddawania czci którejś z dawnych mocy? Opisuję je, tak jak ustaliły to badania. W lekturach szkolnych masz mity greckie, czy też krzyczysz, że ustalający kanon lektur winni zwrócić się do Boga. Czy daleko Ci od tych, co palili księgi, bo były niezgodne z ich przekonaniami?

  Zastanów się Alfa nad tym. Nauka nie odnosi się do wiary, zaś wiara do nauki. Kanonami wiary nauki kształtować nie można.
 • @Zawisza Niebieski 11:37:47
  A przeciez piszesz o tesknocie do powrotu dawnych wierzeń....
  Nie muszę Ciebie obsmarowywać - robisz to sam...
  "Czyli boli cię wiedza, wiedza sprawia ci przykrość...."- I DLATEGO ZDOBYWAŁAM I NADAL ZDOBYWAM WIEDZĘ?????

  "Stosujesz stare chwyty PR, jakie może działały na chłopa pańszczyźnianego, u człowieka wykształconego wzbudzają uśmiech politowania." A TEN WYKSZTAŁCONY TO NIBY TY????- MOJE WYKSZTAŁCENIE DLA CIEBIE NIE ISTNIEJE?????

  OT- TO MOZE DZIAŁAĆ NA CHŁOPA ZADUFANEGO W SOBIE- BO TEN PAŃSZCZYZNIANY MIAŁ POCZUCIE GODNOSCI WŁASNEJ... BYE...
 • @alfa.com.hel 11:51:29
  Czy ja mówię o tęsknocie za powrotem do dawnych wierzeń? Nie, ja mówię o ich poznaniu, zrozumieniu a to daleko do chęci powrotu. Czytając Mity Greckie nie pragnę powrotu do wiary w Zeusa.
  Gdybym chciał powrotu do dawnych wierzeń, to przecież rodzimowierstwo jest zarejestrowanym stowarzyszeniem wyznaniowym w Polsce, wiem, gdzie jest Chram Mazowiecki, swego czasu dyskutowałem na forach na różne tematy z jednym z żerców, tak jak rozmawiałem z immamem, rozmawiałem z księdzem prawosławnym i to nie raz i nie jednym. Nadal jestem katolikiem który interesuje się religiami.
  Zainteresowanie religiami nie jest grzechem w Kościele jest wielu religioznawców i to z wysokimi tytułami naukowymi.

  Nigdy nie porównywałem Twojego wykształcenia z moim. Posiadając wyższe wykształcenie mogę siebie zaliczyć do ludzi wykształconych, a wiedza wynikająca z moich zainteresowań pozazawodowych też myślę, że niej jest nieznacząca. Moje odniesienie dotyczyło stosowanej przez ciebie metody "zwróć się do Boga". Do Boga zwracamy się, gdy się modlimy w nie wtedy gdy dokonujemy obliczeń matematycznych, czy też mówimy o historii, biologii, choć w biologii piękno stworzenia możemy podziwiać.
 • @Katana 12:46:53
  Nie podobają mi się Twoje słowa "żeś durna jak była", faktem jest jednak, że w Alfie jest strach przed poznawaniem innych wierzeń, taki strach zakorzeniony jest w wielu wierzących. Poznawanie innych religii, kultur w celach poznawczych nie jest żadnym grzechem, choć wielu się tak wydaje.
 • @Zawisza Niebieski 14:25:05
  posłuchj, zeby to było jasne- niczego sie nie boję- studiowałam religioznawstwo i nadal wracam do niektórych tematów. Ale gdybym miała pisac na temat religioznawstwa, to poprostu pisałabym na ten temat be takiego misz masz jak Ty stosujesz- w jednej notce dawne wierzenia i Kosciół katolicki z tendencja krytyki i poniżania, a wynoszenia wzwyż dawnych wierzeń... Gdybys sie troche zastanawiał, mniej myslał o swojej "naukowej roli"- to zastanowiłbys sie dlaczego tak własnie jesteś odbierany.
  Wówczas pisałbys dla wszystkich, a nie przewciw wielu...
 • @Katana 09:17:44
  Nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, bo nadal jestem aktywny zawodowo i do emerytury kilka ładnych lat mnie jeszcze czeka, odpowiadam w miarę możliwości, stąd brak odpowiedzi nie jest przemilczeniem, ignorancją a zwykłą prozą życia. Pisanie artykułów to hobby.
  "Wiesz, że ludzie źli w Kościele dokonali wiele złego. ..."
  Stajemy przed problemem kiedy za czyn zabroniony odpowiada instytucja a kiedy jej pracownik. Jeśli pracownik firmy A dokona czynu zabronionego to jego wina, czy wina firmy?
  Jeśli kapłan dokona czynu zabronionego to jego wina, czy wina Kościoła?

  Ja rozdzielam, jeśli jakiś czyn popełnił np. kapłan i czyn ten zostanie przez Kościoł potępiony z odpowiednimi konsekwencjami to jest grzech kapłana, jeśli jednak Kościół, wierni to kryją, to grzech spływa na całe zgromadzenie.
 • @alfa.com.hel 15:35:26
  Piszesz, że studiowałaś religioznawstwo, co z wiar przedchrześcijańskich, czy tylko wiary współczesne? Ewangelie gnostyckie?
  Gdzie w tekście pod którym dyskutujemy widzisz poniżanie Kościoła? Opis korzeni zwyczajów. Tak bardzo cię zdenerwowały Szczodraki, a przecież to tylko forma obdarowywania dzieci.
  "Gdybys sie troche zastanawiał, mniej myslał o swojej "naukowej roli"- to zastanowiłbys sie dlaczego tak własnie jesteś odbierany." Kto mnie tak odbiera, czyżby nie ci, których samo mówienie o kulturze przedchrześcijańskiej obraża? Czyżby nie ci, których analiza Biblii obraża? Którzy uważają, że nie powinno się stawiać trudnych pytań i próbować na nie odpowiedzieć? Np. dlaczego chrzest niemowląt? Ja na to pytanie starałem się odpowiedzieć w myśl obrony sakramentów Kościoła. Są jednak pytania na które uczciwie rzecz biorąc linii Kościoła nie da się obronić. Cudowne obrazy, szaty dla tych obrazów. Tego się nie da obronić chrześcijaństwem. Czy potrafisz obronić fakt, że Maria była kobietą skromną, a dziś potrzebuje szaty z drogich metali zdobione w drogie kamienie?
  Pobudzanie do myślenia to nie schlebianie większości.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031