Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
422 posty 10069 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Biblia i kazirodztwo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeśli przyjmiemy kreacjonistyczny punkt widzenia stworzenia świata, Bóg stworzył świat, stworzył pierwszych ludzi a ludzie ci zaczęli się mnożyć i czynić ziemię sobie poddaną - stajemy przed problemem kazirodztwa.

Jak wiemy z Księgi Rodzaju syn Adama i Ewy - Kain, który splamił się grzechem bratobójstwa został wypędzony. Obawia się on jednak, że będąc zbiegiem zostanie zabity przez innych ludzi, przed czym Bóg go zabezpiecza. [Rdz 4, 15] Kim byli ci ludzie, których Kain się obawiał?


Kain udaje się do kraju Nod na wschód do Edenu, gdzie pojmuje żonę, która rodzi mu dzieci. W Biblii pojawia się kolejne dziecko Adama i Ewy, Set, (urodzony, gdy Adam miał 130 lat) który miał Ewie zastąpić syna zabitego przez Kaina. [Rdz 4, 25]. Po nim, syn Enosza.

 
O kolejnych dzieciach Adama Biblia wspomina dopiero po urodzeniu Seta.  
 
Kreacjoniści ten problem próbują rozwiązać, stwierdzając, że Biblia nie wymienia wszystkich dzieci Adama i Ewy, czynią z Ewy kobietę bardzo płodną, zaś Kain i Abel byli dość późnymi dziećmi, gdyż dzieci Adama i Ewy  musieliby stworzyć przynajmniej lud krainy Nod, z którego pochodziła żona Kaina. Dlaczego zaludniali krainę Nod, a nie osiedlali się przy rodzicach? Wszakże nie byli przez Boga wypędzeni.
 
Adam i Ewa musieli mieć synów i córki pierworodne względem Kaina i Abla. Dla kultur rolniczych, wczesno neolitycznych, syn pierwotny jest kimś ważnym. Dlaczego Biblia nie wspomina o synu pierworodnym ani o dzieciach Adama i Ewy,  które musiały osiągnąć zdolność rozrodczą zanim urodził się Kain a wymienia dopiero braci Kaina i Abla, przyjmując, że żona Kaina była córką ich starszego brata i siostry Kaina i Abla.
 
Przyjmijmy bardzo krótki okres dla powstania nowego pokolenia 15 lat. Ponieważ gdy rodził się Set, Ewa opłakiwała jeszcze Abla, przyjmijmy, iż bliźniacy przyszli na świat gdy Adam miał 115 lat. Przy tych założeniach mamy raptem 7 pokoleń. Ludność musiała być w czasach dość nieliczna i Bogu niemiła, skoro z żadnego z tych ludzi nie powstało jakieś pokolenie Izraela.
 
No ale przejdźmy do problemu łączenia w pary. Pierwszy, niemiły Bogu, bo nie warto było go wymienić w Biblii, musiał spłodzić potomstwo z własną siostrą, zakładamy, że Ewa rodzi tylko dzieci Adama.
 
Jest to wyraźnie, zabronione przez Biblię jako kazirodztwo.
 
Zerknijmy do Księgi Kapłańskiej [18, 6-18]
 "Nikt z was nie będzie się zbliżał do ciała swojego krewnego, aby odsłonić jego nagość. Ja jestem Pan. Nie będziesz odsłaniać nagości swojego ojca lub nagości swojej matki. Jest ona twoją matką - nie będziesz odsłaniać jej nagości. Nie będziesz odsłaniać nagości swojej macochy, bo to jest nagość twojego ojca. Nie będziesz odsłaniać nagości swojej siostry, córki twojego ojca lub córki twojej matki, bez względu na to, czy urodziła się w domu, czy na zewnątrz. Nie będziesz odsłaniać nagości córki twojego syna lub córki twojej córki, bo są one twoją nagością. Nie będziesz odsłaniać nagości córki żony twojego ojca, bo jest ona dzieckiem twojego ojca, jest twoją siostrą. Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojego ojca, bo ona jest krewną twojego ojca."

Dlaczego więc Bóg w Księdze Kapłańskiej zabrania odsłaniania nagości siostry, gdy u podstaw stworzenia ludzkości legło współżycie między rodzeństwem i spłodzenie potomków?

Zadajmy kolejne pytanie. Jeśli Bóg stworzył świat w sześć dni, siódmego dnia odpoczywając, to co robił dnia ósmego?
 
Jeśli przyjmiemy, że opis biblijny stworzenia świata jest opisem niosącym w sobie przypowieści mające normować życie ludzi, czyli pracuj sześć dni, siódmy dzień poświęć sprawom niezwiązanym z pracą, a swym sługom daj odpocząć, czyli poświęć się chwaleniu Boga i odpoczynkowi.

Jeśli również stworzenie Ewy z żebra Adama ma wskazywać na nierozerwalność związku kobiety i mężczyzny, a nie zabiegi które dziś nazwalibyśmy chirurgicznymi, wszakże mężczyźni mają tyle samo żeber co kobiety, dochodzimy do zupełnie innego wniosku.

Stworzenie nie jest procesem kilkudniowym, to stworzenie praw fizyki, biologii, chemii i ewolucji. Nic co stworzyła siła stwórca, określana przez wierzących Bogiem, nie jest stałe, dostosowuje się do zmiennych warunków na ziemi, stale pojawiają się osobniki o cechach pozwalających im coraz lepiej czynić ziemię sobie poddaną. Proces tworzenia trwał, trwa i będzie trwał.

Tak da się połączyć poglądy kreacjonistów i ewolucjonistów, ale czy wobec okopania się obu obozów na swych stanowiskach, taka możliwość jeszcze istnieje?

 
________ 
prawa autorskie: posiadam prawa autorskie do tekstu, zdjęcie: fresk Michała Anioła, Kaplica Sykstyńska.
 
 

KOMENTARZE

 • Być może że to było tak
  Na naszej ziemi mamy kilka albo i kilkanaście ras ludzi.Rasy te wyróżnia kolor skóry,wzrost,rysy twarzy jak również mentalność cechująca się predyspozycjami do sposobu myślenia i postępowania.
  Do czego zmierzam?Otóż jeśli ktoś z czytających ten artykuł i podróżujących dużo przyjrzy się tym rasom dokładnie i porówna tych ludzi z małpami żyjącymi w tych rejonach dojdzie do wniosku że są bardzo do siebie podobni.Zdarzają się różnice w rysach twarzy ale to może mieć związek z manipulacją genetyczną która poszła trochę dalej z jakiegoś powodu.Również wśród rasy białej mamy różnice we wzroście,rysach twarzy i mentalności chociaż te różnice nie są tak widoczne.
  Europę zamieszkują ludzie biali z tego co wiem nie było tu małp żyjących w stanie dzikim i nie ma więc biali są krzyżówką wszystkich tych małp albo którejś z tych z rasą białą której na ziemi nie było a więc przybyła tutaj,eksperymentowała,współżyła z innymi i o niej to mówi Biblia Elohim,Nefilim i Synowie Boży.
  Odnośnie Biblii to nie wspomina ona nic o kolorze skóry Adama i jego potomków.Kain mógł wziąć partnerkę z innej części Ziemi osobniczkę która już istniała ale odstawała genetycznie od rasy Ewy,Adama i Kaina.
  Wiem że wpis jest trochę nie na temat ale tylko trochę bo tak naprawdę nie wiemy po co tu jesteśmy i dokąd zmierzamy i wszystkie teorie należy rozważyć.
 • @maro 21:52:57
  Pewne światło na to rzucaj badania genetyczne. W sumie ludzkość ma ok. 30% genów Neandertalczyka a każdy z nas ok. 3%, ale mówimy tylko o euro-azji. W Afryce genów Nenadertalczyka nie znajdziemy.

  Stworzenie świata, to długi proces trwający po dzień dzisiejszy, a nie 6 dni, dzień odpoczynku i dalej nie wiadomo co. Emerytura?
 • 5*
  A zatem Żydzi, jako pierwsi depozytariusze objawionej religii są bliżsi prawdy:

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/07/14b693695b96b250fb17723528d9a6f5641000.jpg
 • @Rzeczpospolita 22:39:15
  No cóż, prawdą jest, że w Biblii Żydzi podjęli temat kazirodztwa. Założenie, że Bóg stworzył parę, kobietę i mężczyznę zawsze wchodzi w konflikt z problemem kazirodztwa.
 • Kazirodztwo jest bez Boga
  Na początku było nic, czyli Bóg. A następnie było ich dwóch Bóg i Szatan. Gdy Bóg zrobił Adama to dodał mu Ewę. Były, więc już cztery elementy, z których powstaje świat.

  Jest to przekaz spotykany we wszystkich starszych religiach. Od Ewy mogli się rozmnażać bez kazirodztwa, przez ciąże przy pomocy Boga i Szatana.

  Jest to logicznie. Jeżeli Bóg zapłodnił Maryję Wiecznie Dziewicę to mógł wcześniej zapładniać Ewę w procesie powstawania świata, np. dnia 8-go, do czasu, aż Szatan zacudzołożył. Co zaskutkowało wyrzuceniem Adama i Ewy ze wspólnego łoża.
 • @adevo 02:11:49
  https://www.youtube.com/embed/W8zqJwPOMoA
 • Ewa była drugą żoną Adama
  ///Adam i Ewa musieli mieć synów i córki pierworodne względem Kaina i Abla.///

  Kto ich tam wie.Może mieli.Całkiem też możliwe że posiadali dzieci z innych związków.
  Wszak hebrajskie mity (i talmud babiloński) wspominają coś o Lilith -pierwszej żonie Adama https://pl.wikipedia.org/wiki/Lilith
 • @
  po co te wszystkie kombinacje skoro pierwszy rozdział "księgi rodzaju" jest tak samo wiarygodny jak wszystkie inne mity , dziwne ,że tylko żydowskie mity mają mieć jakieś znamiona prawdy a inne już nie , to ,że redaktorzy "starego testamentu" opracowali zasłyszane opowieści na swój "teologiczny " sposób nie jest żadną przesłanką by na poważnie rozważać czyli przyjmować za fakty treść tego pierwszego rozdziału
 • @Zawisza Niebieski
  KILKA SŁÓW NA TEMAT STWORZENIA CZŁOWIEKA ORAZ ŻYCIA KAINA I ABLA!

  Kolejnym swoim wpisem udowadniasz Zawiszo, że wiara w Pana Boga, oraz Jego Decyzje związane z powstaniem rodzaju ludzkiego Ciebie nie interesują.
  Nie jest to nowość dla mnie. Możesz zwodzić katolików ale nie mnie! Zatem bardzo trudno, (jeśli w ogóle jest to możliwe) będzie z Tobą dyskutować o Kimś, w Kogo istnienie nie wierzysz!

  To tak tytułem wstępu!

  http://m.neon24.pl/6a03036180a651396e89e53c6b1d52ac,0,0.jpg

  http://zawisza.neon24.pl/post/136968,uroczysko-joscie#comment_1367309

  Pod powyższym adresem na temat stworzenia człowieka oraz życia Kaina i Abla napisałem:

  „Powiadasz, że Biblijny opis stworzenia to tylko przenośnia? To zależy! Stary Testament posiada dwa opisy stworzenia, na co bardzo mało ludzi zważa!

  Pierwszy opis to opis dokładny wynikający z Mocy Stwórczej Zbawiciela. „Bóg Rzekł i stało się”. Drugim opisem jest opis bajkowy, przenośny, który ma na celu ukazać nam, że Adam i Ewa stanowią pod każdym względem jedność i wspólnotę. Opis ten stwierdza, że Pan Bóg zesłał sen na Adama i wyjąwszy jedno z jego żeber ukształtował Ewę! 

  Kontynuując temat stwierdzam jednoznacznie, że nie pochodzę od żadnego piteka, czy jakiejś dawnej małpy! Moi prarodzice nie chodzili po drzewach tylko wyglądali dokładnie tak jak my, pomijając oczywiście doskonałość wyglądu Adama i Ewy! 

  http://m.neon24.pl/0e57f760f9933dd072029f981a4b703a,0,0.jpg

  Kain... To ciekawy temat! 

  Gdy Pan Bóg stworzył człowieka, to Jego jednym z Poleceń było, by Adam i Ewa się rozmnażali. Oczywiście owe wczesne rozmnażanie się było tylko i wyłącznie pomiędzy dziećmi Adama i Ewy tak bliskimi jak i po latach dalszymi! Adam i Ewa nie byli nigdy dziećmi zatem rodzaj ludzki przy ich opisanej w Biblii długowieczności rozmnażał się bardzo szybko.

  Sprawa Kaina i Abla spędza sen z oczu różnym ludziom. Owi ludzie starając się podważyć zapis Biblijny sugerują, że Kain i Abel byli pierworodnymi dziećmi Adama i Ewy zatem ciężko jest im wytłumaczyć i zrozumieć, że Kain mógł ewentualnie znaleźć sobie żonę!

  I tutaj spotyka Czytelnika małe zaskoczenie, na które ów Czytelnik nie zwraca uwagi. Otóż Kain w rozmowie z Panem Bogiem wyraźnie zaznacza, że ten, kto go spotka, ten go zabije! Kogo obawiał się Kain skoro byli tylko na ziemi jego rodzice? 

  I to nie wszystko! Sam Pan Bóg kładzie na Kaina pieczęć broniącą go przed zemstą innych! Jakich innych, skoro podobno poza Adamem, Ewą i Kainem nikogo nie było na świecie? 

  Otóż w żadnym fragmencie Bożego Słowa nie ma najmniejszej nawet wzmianki o tym, że Kain był pierworodnym synem Adama i Ewy. Powiem więcej, Kain sam przedstawia nam wyraźny dowód mówiący o tym, że wtedy żyli już ludzie, których się obawiał. I w zasadzie historyk, któremu miłe są fakty a nie wymysły, powinien Kainowi uwierzyć na słowo. I ja na tym zakończę, wierząc mu, że miał podstawy obawiać się o swoje życie, jednak przede wszystkim wierzę Panu Bogu, który dał mu ochronę przed zemstą innych!

  Z powyższego, a przede wszystkim z Pisma Świętego wynika, że opis przedstawiający dwóch braci, jednego dobrego, a drugiego zabójcę, dotyczy czasów późniejszych gdy tamtą ziemię zamieszkiwało już wielu mieszkańców. I dlatego to Kain spokojnie mógł pojąć za żonę kobietę, jedną z córek kolejnych dzieci Adama i Ewy”.

  Tymczasem tyle...


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 09:37:56
  ,,mógł pojąć za żonę kobietę, jedną z córek kolejnych dzieci Adama ,,

  To wszystko w dalszym ciągu radosna twórczość i fantazja .
  na siłę szukanie elementu brakującego puzzla.

  Biblia słowo Boże , a kto je spisał i gdzie Bóg je podyktował , dlaczego te informacje są tak skąpe i dwuznaczne ...
 • @fabi
  SPODZIEWAŁEM SIĘ RACZEJ UCZCIWEJ ODPOWIEDZI, a to Ty właśnie pierwszy rozpoczynasz wymysły!

  Ja tymczasem w jakiś sposób oparłem się na zapisie historycznym a Ty na czym fabi oparłeś swój wpis?

  Powiadasz, że w Biblii masz skąpe informacje. Oooo! Fabi, na o wiele bardziej skąpych informacjach "stoi świat". Ot choćby dowód na to, że było coś takiego jak "Pokój w Toruniu" to zwykły mały zapis na papierze.

  Jednak patrząc globalnie to nie znajdziesz w żadnym zapisie historycznym tylu informacji o ludach pradawnych co w Starym Testamencie. Cały szkopuł jest w tym, czy ktoś wierzy w owe informacje, prawda fabi?


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Katana
  OT, POWIEDZIAŁ CO WIEDZIAŁ!

  No cóż Katano to nie jest moja wina, że tak lubisz świstaki! Chociaż i ja lubię nie tylko świstaki, ale wszystkie zwierzęta duże i małe.

  Bardzo musi boleć głowa, gdy nie wiesz jak odpowiedzieć, prawda Katano?


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Katana 09:25:14
  Ja nikogo nie nawracam, nie staram się przekonać do moich racji, raczej chcę skłonić do myślenia, do analizowania. Stąd jeśli ktoś coś z mojej pisaniny uzna za wartościowe, będę się tylko cieszył. Biblia w moich tu rozważaniach jest tylko źródłem historycznym. Nie jest moim celem ocenianie wiary innych ludzi, wiara jest sprawą prywatną każdego z nas.

  Moje osobiste cele to chęć łączenia różnych poglądów, różnych religii, stąd i tym tekstem staram się przybliżać poglądy kreacjonistów i ewolucjonistów. Z pewnością moje cele są odległe od celów tych, co chcą dzielić, uważają, że wszelkie inne poglądy obrażają "ich Jezusa".
  Jeśli chodzi o samego KerenOr gdyby porzucił nutę walki ze wszystkimi co mają inne poglądy niż on, to byłby całkiem niezłym autorem.
 • @57KerenOr 09:37:56
  Powtórzyłeś swój wpis spod mojego poprzedniego tekstu, jak wiesz, ten tekst jest odpowiedzią na poruszoną przez Ciebie sprawę. Wszedł problem kazirodztwa, do niego się nie odnosisz, a jest on istotny w temacie Kain, jak i pierwszych ludzi.
 • @57KerenOr 11:11:01
  Nie jest zamiarem moim kogokolwiek obrażać ... ale Biblia nie jest podręcznikiem szkolnym .
  Religie rządzą sie swoimi prawami . a ich początek jest niczym z bajki .
  Samo nasze życie i nasz umysł jest wielką tajemnicą . Te zapiski w różnych religiach, mają za zadanie wypełnić częściowo nasz umysł informacjami o sensie życia i jego ograniczeniach . To wszystko ma się kotłować w różnorodności . Jak sam widzisz sama Biblia prowokuje do dyskusji i różnicy zdań. Celowo jest Ona tak napisana,, by nic nie było jasnego ...no i właśnie dalej to już wiara .

  Stary i Nowy Testament , jak i Koran powstają w tajemniczych okolicznościach , niczym teorie spiskowe . Nikomu nie przeszkadza że Ktoś wszechmocny, posługuje się czymś tego rodzaju , nie oszukujmy się , prymitywnym przekazem .

  Stwórcy , Stwórcom , właśnie o to chodziło , nasz umysł nasza ,świadomość musi mieć pożywkę . Sam po sobie dobrze wiesz , jaką siłą jest wiara ... to jest obraz tego świata jaki zbudowała Twoja świadomość . Tego obrazu będziesz bronił ... jakie skutki na przestrzeni wieków to miało ...to też dobrze wiesz .
  Widzisz wiara jest Edenem ...ale i więzieniem .. ja go opuściłem i byłem wolny do czasu ... gdy Ktoś mi pokazał ze jesteśmy pod kontrolą .
 • @Katana 12:20:44
  "Przecież już mówił wcześniej, kiedyś, że jego Elo czasowo zezwolił na początku na kazirodztwo a potem wydał zakaz by nie było przeginki czy coś w tym stylu... " Ciekawa teza, tylko czy jakimiś cytatami z Biblii będzie w stanie to udowodnić? Jak wiemy, chów wsobny prowadzi do poważnych chorób, więc zakaz kazirodztwa zapisany jest w prawach biologii nie tylko w Biblii.

  W momencie, gdy niektórym brakuje argumentów wyciągają armatę "Bóg przecież wszystko może". Ja cenię mądrość Boga, jeśli ustala jakieś prawa to są to prawa ogólne, a nie "w tym przypadku to ja sobie zrobię wyjątek". Bo na razie wygląda to jak z dowcipu o żydach, w szabas wolno podróżować wodą, ale nie lądem, dlatego jadąc w szabas żyd siada na butelce z wodą i już może podróżować lądem."
 • @Zawisza Niebieski
  MĄDROŚĆ BOŻA!

  Zawiszo, napisałeś Katany:

  „Ja cenię mądrość Boga...”.

  Nieprawda Zawiszo,Ty Panu Bogu nie wierzysz a w temacie o którym rozmawiamy wręcz Mu zaprzeczasz. Pan Bóg bowiem Powiada, że Jest Stwórcą Adama i Ewy a Ty głosisz, że to poprzez działanie ewolucji powstał człowiek!

  Ten, kto ceni Mądrość Pana Boga nie kpi sobie z Niego tak jak robisz to Ty w sposób następujący:

  „A ja jak najbardziej pochodzę od "piteka", biblijny opis jest przenośnią, czy ktoś uważa, że Bóg przez 6 dni się trudził, by 7 wypocząć? A CO ROBIŁ 8 DNIA? POSZEDŁ NA EMERYTURĘ? A może dalej tworzy?”. 

  Napisałeś Zawiszo do mnie:

  „Powtórzyłeś swój wpis spod mojego poprzedniego tekstu, jak wiesz, ten tekst jest odpowiedzią na poruszoną przez Ciebie sprawę”. 


  Nie, nie jest, ponieważ tymczasem nie chodziło o współżycie Kaina z kobietą, a oto, skąd ta kobieta się wzięła!!! Zatem nie ustosunkowałeś się praktycznie do mojego poprzedniego wpisu i... hmmm... wykazałem Ci, że Twój tok rozumowania nie musi być prawidłowy!

  A... Przypominam Ci kolejny raz, (tak przy okazji), napisz mi w którym miejscu stwierdziłem, że Bóg Ojciec oraz Syn Boży to ta Sama Osoba. Od czasu do czasu sugerujesz Czytelnikowi, że Keren takie słowa napisał no a ja od czasu do czasu stwierdzam, że kłamiesz!

  Podsumuję kolejny raz: Bóg Ojciec i Syn Boży to Dwie Oddzielne Istoty!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 14:09:59
  /Bóg Ojciec i Syn Boży to Dwie Oddzielne Istoty!/

  i tego się trzymaj

  pozdrawiam
 • @57KerenOr 14:09:59
  "Nieprawda Zawiszo,Ty Panu Bogu nie wierzysz a w temacie o którym rozmawiamy wręcz Mu zaprzeczasz." Kto dał ci prawo oceny, w co ja wierzę, a w co nie?

  Opisy w Biblii nie zawsze należy brać dosłownie, a raczej szukać, co w nich chciano przekazać. Sam to zresztą stwierdziłeś. "Pierwszy opis to opis dokładny wynikający z Mocy Stwórczej Zbawiciela. „Bóg Rzekł i stało się”. Drugim opisem jest opis bajkowy, przenośny, który ma na celu ukazać nam, że Adam i Ewa stanowią pod każdym względem jedność i wspólnotę."
  Więc albo uznajesz, że oba opisy są wiernymi opisami przekazanymi przez Boga, albo jak ja, że oba opisy powstały by przekazać jakieś informacje, a więc że świat został stworzony przez siłę sprawczą nazywaną przez ludzi Bogiem. Bóg stworzył prawa, które rządzą tym światem, jednym z tych praw jest ewolucja, pozwalająca dostosowywać się organizmom do zmiennych warunków życia oraz rozwijać się. I to jest akt sprawczy stworzenia.

  Na pytanie, gdzie stwierdziłeś, że Bóg Ojciec i Syn Boży to ta sama osoba odpowiadam, jeśli uznajesz, że Bóg Ojciec i Syn Boży, to dwie osoby Boskie, to nie ma między nami sporu. Obaj myślimy tak samo.

  "Ten, kto ceni Mądrość Pana Boga nie kpi sobie z Niego tak jak robisz to Ty". Czy jest to kpienie z Boga, czy też z myślenia iż świat został stworzony przez 7 dni? Pomyśl, czego ta kpina dotyczy?

  "skąd się tak kobieta [żona Kaina] wzięła? wykazałem ci, że jeśli byłaby to córka któregoś z braci i siostry Kaina, albo siostra Kaina, popełniliby zakazany czyn kazirodztwa, grzech. Ludzkość nie może być efektem grzechu. W ten sposób wykazałem ci, że branie Biblii dosłownie jest błędne, w obu opisach należy szukać głębszego sensu, a nie powierzchownego.
 • @Zawisza Niebieski
  *

  http://images.gofreedownload.net/arrow-down-red-clip-art-12253.jpg


  OCZEKUJĘ TWOJEGO PRZYZNANIA SIĘ DO BŁĘDU ZAWISZO NIEBIESKI!

  Napisałeś do mnie:

  „Na pytanie, gdzie stwierdziłeś, że Bóg Ojciec i Syn Boży to ta sama osoba odpowiadam, JEŚLI UZNAJESZ, ŻE BÓG OJCIEC I SYN BOŻY, TO DWIE OSOBY BOSKIE, TO NIE MA MIĘDZY NAMI SPORU. OBAJ MYŚLIMY TAK SAMO”.

  Ha! I myślisz, że oskarżając mnie wielokrotnie o kłamstwo i pisanie nieprawdy wywiniesz się tymi wyjaśnieniami? W różnych swoich komentarzach nie jeden i nie pięć razy zaznaczyłeś, że piszę nieprawdę na temat Boga Ojca i Jego Syna sugerując, że jest to ta sama Osoba!

  Oczekuję więc oficjalnego przyznania się do twojego błędu, a nawet do kłamstwa, ponieważ pisząc w ten sposób wykazałeś zupełny brak chęci do sprawdzania tematu!

  I wierz mi, że ten mój komentarz traktuję śmiertelnie poważnie!

  NO I OCZYWIŚCIE BEZAPELACYJNIE NIE MYŚLIMY TAK SAMO!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 16:48:01
  Jeśli to dla ciebie takie ważne, to napiszę ci tak. Na podstawie różnych wypowiedzi w których w moim odbiorze zacierałeś różnicę między Bogiem Ojcem i Synem doszedłem do wniosku, zresztą myślę, że nie tylko ja, iż traktujesz obie Osoby jako jedną.
  Używanie słowa "kłamstwo" nie jest moją domeną, tak więc kłamstwa ci nigdy ci nie zarzucałem. Jeśli jednak ty oświadczasz, że tak nie jest, to nie mam żadnej podstawy, by twierdzić inaczej.

  Nikt nie ma prawa twierdzić o wierze drugiego czego innego niż ta osoba oświadcza, wiara jest sprawą prywatną i na tej podstawie odwołuję to moje twierdzenie, przyjmując twoje oświadczenie za prawdę. Analogicznie nie masz prawa twierdzić przykładowo "Nieprawda Zawiszo,Ty Panu Bogu nie wierzysz..." Nie znasz mojej wiary, i takie twierdzenia są nieuprawnione.
 • @Zawisza Niebieski
  TO ZAWISZO TYMCZASEM JUŻ KONIEC NASZEJ DYSKUSJI PRZYNAJMNIEJ NA TWOIM BLOGU.


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 19:51:46
  Rozumiem, tematyka za trudna. W sprawie Kaina dokonujesz klasycznej charakterystycznej dla ciebie dezercji, by nie przyznać tego, co ci udowodniono. Pierwszy to raz?

  Dam ci przyjacielską radę, pisz, nie raz poruszasz ciekawe tematy i posiadasz wiedzę. Skończ tylko z "papieże was oszukują" itp. itd. bo to znacząco obniża merytoryczność i powagę twoich tekstów. Gdy człowiek przeczyta takie zdania pomyśli "oszołom", czy warto się w dalszą część tekstu wgłębić? Stawia *1 i wychodzi, a czasami szkoda. Z mojej strony, jeśli będziesz pisał merytorycznie, poprę cię. Jeśli pójdziesz w "oszołomstwo" no cóż, będzie mi przykro.
 • @Zawisza Niebieski komentuje na bierzaco
  Zaczelam czytac twoj art i zatrzymalo mnie takie oto twoje zdanie.

  ''Dlaczego Biblia nie wspomina o synu pierworodnym a wymienia dopiero bliźniaki, które musiały osiągnąć zdolność do rozrodczości zanim urodził się Kain, przyjmując, że żona Kaina była córką jego starszego brata i siostry.''


  Czy mozesz podac wers z Biblii, na ktorym opierasz to zadanie?
  Jakich blizniakow Adama i Ewy wymienia Biblia?

  I jeszcze jedno, zanim napisales to zdanie, napisales:

  ''Dla kultur rolniczych, wczesno neolitycznych, syn pierwotny jest kimś ważnym. ''

  Dla kultur?
  Czy Biblia zajmuje sie tym co wazne dla kultur?
  Czy Biblia zajmuje sie tym co wazne dla Polakow, Zydow, Niemcow..., i ich kultur?
  Czy Biblia zajmuje sie tym samym czym zajmuja sie historycy?

  Czy potrafisz odpowiedziec na wszystkie moje pytania?
 • @Zawisza Niebieski, komentuje na bierzaco
  Zaczelam czytac dalej ten twoj nieszczesny art i widac jak na dloni, ze jestes zly na Biblie i na Boga, bo Biblii nijak nierozumiesz, i wlasnie za to ze zrozumiec nie mozesz, jestes zly!

  Tak na prawde to ty Biblii nie tylko nierozumiesz, ty Jej nie znasz chlopie!

  Albo inaczej, jesli tak znasz historie, jak znasz Biblie, to ty historii nie znasz wogole!
 • @Bara-bar 21:46:01
  Może i masz rację, nie wiemy, czy Kain i Abel byli braćmi, czy też bliźniakami, stąd mogłem się nieprecyzyjnie wyrazić, choć nie ma to wielkiego wpływu na całość rozumowania.

  Co do wczesnoneolitycznych kultur, rzeczywiście w Biblii nie znajdziesz tam takiego określenia, ale w nauce, dla terenów "żyznego półksiężyca", czyli dzisiejszy obszar Syrii, Palestyny, Izraela okres od IX tysiąclecia p.n.e. określa się wczesnym neolitem. Może rzeczywiście powinienem tłumaczyć podstawowe zagadnienia historii, a ja liczę na to, że czytelnik, choćby w Wikipedii sprawdzi, jeśli do poważniejszych źródeł dostępu nie ma.

  "Czy Biblia zajmuje sie tym co wazne dla kultur?", nie Biblia umieszczona jest w odpowiednich kulturach człowieka.
  "Czy Biblia zajmuje sie tym co wazne dla Polakow, Zydow, Niemcow..., i ich kultur?" No cóż, proces powstawania dokumentów zawartych w kanonie Biblii to II połowa I w. Wyboru dokumentów dokonano w IV w. wtedy jeszcze o Polakach i Niemcach nikt nie słyszał, bo pojęcie to powstaje znacznie później. Żydzi zaś to Judejczycy, Hebrajczycy, bo takimi dwoma określeniami posługuje się Paweł. Choć oczywiście nie dotyczy to konwertytów z późniejszego okresu, jak Chazarów.

  "Czy Biblia zajmuje sie tym samym czym zajmuja sie historycy?" Nie, Biblia dla historyków stanowi dokument źródłowy dla ich badań. Jest zapisem dziejów 12 pokoleń Izraela, jest zapisem tego co o Jezusie opowiedzieli Ewangeliści i opisem początków chrześcijaństwa. Cennym, szczególnie jeśli chodzi o działalność Jezusa, bo żadne inne źródła historyczne działalności Jezusa nie odnotowały.

  Masz odpowiedź na zadane pytania, jeśli nie jest wystarczająca, pytaj, w miarę mojej wiedzy postaram się odpowiedzieć.
 • @puuuq 08:46:15 Skąd Żydzi mieli tyle złota?
  ... żydowskie mity mają mieć jakieś znamiona prawdy a inne już nie
  ------------------------
  W każdym micie można odkryć prawdziwe wydarzenia. Ja wierzę, że Żydzi uciekali z Egiptu, a Egipcjanie ich gonili.

  Wierzę, że Żydzi odlali na pustyni złotego cielca. Tu następuje pytanie skąd Żydzi mieli tyle złota na odlew?

  Narzuca się logiczna odpowiedź: oni okradli swoich właścicieli. Jako niewolnicy przecież nie zarabiali w Egipcie. Po takiej prostej dedukcji wychodzi faktyczny powód pogoni Egipcjan za Żydami.
  Egipcjanie gonili złodziei.
 • @Bara-bar 22:01:04
  Masz rację, zdanie o Kainie i rodzeństwie brzmiało niefortunnie, poprawiłem.
 • @Bara-bar 22:01:04
  Tam gdzie miałaś rację poprawiłem swój tekst, myśl nie była błędna, tylko sformuowanie niefortunne. Reszta tej oceny przyjmijmy, że to pustosłowie osoby, co wiedzę o Biblii ma słabą, o historii zerową, jeśli nie wiesz co to młodszy neolit. Z niecierpliwością czekam na argumenty. Zaś na Biblię nie jestem zły, ja ją w swoich tekstach po prostu traktuję jako zapis historyczny pewnego ludu, w tym przypadku Adama i Ewy z okresu początków neolitu.
 • @Zawisza Niebieski , wszystko co komentuje, komentuje na bierzaco, a wiec jeszcze nie czt\ytalam komentarzy innych
  Napisales:

  //''Jest to wyraźnie, zabronione przez Biblię jako kazirodztwo.

  Zerknijmy do Księgi Kapłańskiej [18, 6-18]
  "Nikt z was nie będzie się zbliżał do ciała swojego krewnego, aby odsłonić jego nagość. Ja jestem Pan. Nie będziesz odsłaniać nagości swojego ojca lub nagości swojej matki. Jest ona twoją matką - nie będziesz odsłaniać jej nagości. Nie będziesz odsłaniać nagości swojej macochy, bo to jest nagość twojego ojca. Nie będziesz odsłaniać nagości swojej siostry, córki twojego ojca lub córki twojej matki, bez względu na to, czy urodziła się w domu, czy na zewnątrz. Nie będziesz odsłaniać nagości córki twojego syna lub córki twojej córki, bo są one twoją nagością. Nie będziesz odsłaniać nagości córki żony twojego ojca, bo jest ona dzieckiem twojego ojca, jest twoją siostrą. Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojego ojca, bo ona jest krewną twojego ojca."//


  GDZIE jest to napisane? GDZIE???
  Czy w GENESIS (Ks.Rodzaju)?

  Dlaczego zatem na poczatku (Genesis) jest to polecane i dozwolone przez naszego Stworce, a POTEM On-Stworca zabrania tego?


  To, ze ty Biblii nierozumiesz ma swoje przyczyny i w Bibli napisano WYRAZNIE, nie tylko KTO, ale tez dlaczego ten KTOS nierozumie Biblii!


  Z innej beczki (z tej twojej, gdzie ''nauka i historia'' jest najwyzejsza, a nie Biblia):
  Czy ty wiesz, ze medycznie rzecz biorac sa tak zalety jak i wady posiadania dzieci z kaziroctwa?

  Czy ty wiesz o tym? Poczytaj o tym, bo badania te sa udostepnione na necie!
 • @adevo 22:10:14
  "ni okradli swoich właścicieli. Jako niewolnicy przecież nie zarabiali w Egipcie."
  Niewolnictwo w Egipcie czy też w Mezopotamii istniało ale nie było tak powszechne, by dotyczyło całych ludów. Żydzi w Egipcie nie byli niewolnikami, byli ludnością osiedloną na ziemiach, zajmującą się prostszymi pracami, byli po prostu warstwą uboższą, co nie oznacza, że wśród nich nie byli ludzi, którzy posiadali złoto. Człowiek w dawnych czasach był wartością, osadzano różne ludy, by uprawiały ziemie, by wykonywały różne prace. Powiedzmy sobie, że dziś nagle emigrują wszyscy mechanicy samochodowi, czy byś za nimi nie pogonił?
 • @Bara-bar 22:35:46
  Gdzie zakaz kazirodztwa jest opisany podałem. Księga Kapłańska. Czyżbyś przeszła na moją stronę i uznała, że jednak Biblia nie jest dziełem pochodzącym od Boga?

  "Zalety kazirodztwa" znamy z rodów królewskich, cesarskich, z hodowli, choćby psów. Ale jeśli masz jakieś badania, które potwierdzają te zalety? Podaj linki? Z tego co wiem, to dziś żadne państwo nie dopuszcza dowolnych związków w ramach bliskiej rodziny.
 • @Zawisza Niebieski, czy ty czytasz co sam piszesz?
  Napisales:

  ''Stworzenie nie jest procesem kilkudniowym...''


  A skad ty to wiesz? Napisz co takiego stworzyles i ile czasu to ci zajelo!

  Czy stworzyles chocby mrowke, komara...

  Pan Jezus przywracal wzrok slepym ( i czynil to natychmiast), a coz tys uczynil?


  Ty nie jestes antybiblijny, ani antyzydowski (bo ty do rabinow chadzasza...) tys atnyChrystusowy!!!

  A ci ktorzy dali ci piatki nie maja pojecia kim jestes!
 • @Bara-bar 22:47:15
  ,,A ci ktorzy dali ci piatki nie maja pojecia kim jestes!,,

  A co to ma wspólnego z poruszanym przez Zawisze tematem ..

  Wierzysz w gruszki na wierzbie , wolno Ci ...jeśli Twa mądrość w temacie jest większa ..to po prostu oświeć ...
 • @Bara-bar 22:47:15
  Na pewno nie byłem przy stworzeniu świata, ty zresztą też. Widzę, że literalny odczyt opisu stworzenia w Biblii jest bez sensu, stąd szukam, co autor chciał nam tym opisem przekazać. Dziś ewolucja jest udowodniona, ewolucja w zakresie dostosowywania się organizmów do zmiennych warunków otoczenia, jest to odtwarzalne laboratoryjnie dla prostych organizmów. Stąd próbuję połączyć te dwie sprawy nie obrażając ludzi myślących, ale równocześnie nie zaprzeczając Boskiej sile sprawczej. Możesz sobie wierzyć w glinianą laleczkę, która stała się Adamem, możesz wierzyć w to, że Adamowi podczas snu zabrano jedno żebro. Ale porównaj układ kostny mężczyzny i kobiety. Czy liczba żeber się różni?

  Słowa Biblii nie zawsze są bajeczką dla niewykształconych ludzi. Przecież była ona tworzona przez ludzi wykształconych, w danych społeczeństwach. Przez te opowieści chcieli coś przekazać, coś co powinniśmy zrozumieć. Opis 6 dni tworzenia i dnia odpoczynku, to nie opis stworzenia świata, a przekazanie dla ludzi, po 6 dniach pracy jeden dzień odpocznij, poświęć Bogu i pozwól to samo uczynić swoim sługom. Mąż i żona tworzą jedno ciało, ciało, które wyda i wychowa potomstwo. Bo potomstwo wychowane przez dwojga rodziców uzyska pełnię tego, co rodzina winna mu dać.
 • @adevo 22:10:14
  odniosłem się tylko do pierwszej części "księgi rodzaju" , czyli opowieści o takiej samej wiarygodności jak wszystkie inne mity świata , ucieczka żydów z Egiptu należy do "księgi wyjścia " , jak naprawdę było nikt nie wie ale jeśli żydzi kultywują to wydarzenie do dzisiaj , to może miało miejsce , chociaż z pewnością nie w takim wymiarze jak to jest przedstawione , t zn wg mnie, nikt nikogo nie gonił bo gdyby gonił to by dogonił :) wg mnie mogło być tak ,że to wcale nie musieli być żydzi , to mogła być jakaś ekipa ludzi związanych z religijną rewolucją Echnatona , po jego śmierci i powrocie do politeizmu , zwyczajnie wygnana z Egiptu , Mojżesz jako przywódca tej grupy wymyślił zasady i prawa religii później nazwanej judaizmem , nie wydaje mi się ,że ta grupa miała na tyle skuteczne narzędzia by "po drodze" odlewać jakiegoś cielca ze złota, co nie znaczy ,że część tych ludzi nie mogła się buntować
 • @puuuq 23:31:24
  Księga rodzaju jest mitem występującym w każdej religii każdego ludu, bo człowiek zawsze chciał opowiedzieć na pytanie, skąd wziął się świat.
  Mojżesz był kapłanem egipskim, jak każdy wychowany na dworze faraona musiał mieć przynajmniej podstawowe święcenia kapłańskie. W czasach Mojżesza idea Echnatona była jeszcze żywa. Jak wiemy JHWH jest bogiem jednego z plemion, ogólnosemickim bogiem był EL, bóg będący ponad wszystko. Dekalog, to spowiedź w Egipskiej Księdze Zmarłych, zgodność jest aż nadto widoczna. Jeśli popatrzymy na mapę, to wywodzący się z Afryki człowiek w swej wędrówce do Azji, Europy musiał przejść przez żyzny obszar półksiężyca (Bliski Wschód), tam mieszały się osiągnięcia umysłowe ludzi. Tam narodziły się wczesno neolityczne państwa - miasta. Później spotyka się z wcześniejszą formą ludzi, neandertalczyków. Geny tej formy ludzi spotykamy tylko wśród Europejczyków i Azjatów.
  Jeśli porównamy religie Azji, Europy, ludów semickich, mają one wiele wspólnych cech, wiele wspólnych pojęć. Bo jeśli pominiemy szczegóły, to tak na prawdę wiara w tego samego Boga, wartości, tylko nazwy się różnią.
 • @Bara-bar 22:47:15
  Ja dałem 5* jako pierwszy, za poruszenie tematu, osoba Autora nic nie ma do tego. Zdarza mi się oceniać na 5* również Twoje notki i Kerena (1* nie mam wątpliwości zwyczaju stawiać)
  Jak chcesz się wykazać, to odpowiedz na pytanie @adevo, skąd Żydzi wzięli złoto na posąg cielca, to dziecinnie łatwe, wystarczy otworzyć Biblię
 • @Zawisza Niebieski 23:29:24
  ,,Słowa Biblii nie zawsze są bajeczką dla niewykształconych ludzi,,

  Skoro mówisz ze to bajeczka i ma coś tam przekazać , to te Twoje wywody nie mają najmniejszego sensu . Rozumiem że prowokujesz do dyskusji ..a raczej przycisnąć pewne osoby do muru .
  Przekaz w tym temacie jest skąpy , podatny na domysły.

  Jednak dyskusja o kazirodztwie jest bezprzedmiotowa ..inna epoka inny czas .
  To Abraham i jego pokolenie zawarli przymierze z Bogiem i to oni dostawali wskazówki jak mają żyć .

  Zył ktoś taki jak Katarzyna Emmerich , miała objawienia od najmłodszych lat . Warto przeczytać jej wersję o stworzeniu i to skąd wzięła się Ewa , bo widzę że masz problem z żebrami .
  To ciekawe , ktoś Jej podyktował ..a raczej pokazał .
  Dla mnie szokiem było to że pisała o Esseńczykach i kontaktach Jezusa z nimi.
 • @fabi 00:12:14
  Co oznaczają moje słowa "Słowa Biblii nie zawsze są bajeczką dla niewykształconych ludzi". Weź przypowieści Jezusa. To opowieści zrozumiałe dla prostego człowieka, ale przecież znacznie głębszą treść niosą, prawda? Również Stary Testament to opowieści skierowane do ludzi tamtego czasu, szkół nie kończyli. Kto spisuje księgi, przecież nie prosty lud.
  Jeśli wierzysz, że biblia zawiera przekaz prawdziwy ale przekaz ten rożni się od tego, co człowiek odkrył, choćby w badaniach genetycznych należy spróbować jeszcze raz przeczytać słowa Biblii, pytając siebie, czy Biblia temu odkryciu przeczy?

  Nie czytałem dotychczas o poglądach Katarzyny Emmerich, ale zaciekawiony twoim komentarzem zerknąłem w internet. Trafiłem na postać Judasza, postać ciekawa, wielowarstwowa, zastanawiam się nad nią od czasu przeczytania ew. wg. Judasza, ewangelii gnostycznej, choć niosącej ciekawą myśl, co by było, gdyby Judasz nie zdradził Jezusa?

  Mówisz, że dyskusja o kazirodztwie jest bezprzedmiotowa? Ja wierzę, że prawa biologii, fizyki, chemii... są stałe, odnoszą się do dowolnego czasu. Mój podziw dla mądrości tych praw jest wielki, choć czasami są niezrozumiałe. Ale wierzę w jedno, ich niezmienność, czyli dla jakiś doczesnych potrzeb zmieniamy prawa, bo "Bóg tak chciał". Zakaz kazirodztwa obowiązuje od zawsze, bo został on zapisany w szkodliwości chowu wsobnego.
 • @Zawisza Niebieski 00:36:36
  o kazirodztwie... pisałem to tylko w odniesieniu do Biblii i przykładaniu praw które później zostały nadane . Dla jasności nie jestem tz. osobą wierzącą . Nie możemy problem wiary pojmować w sposób logiczny .
  Dysponujemy wiadomościami z jednej z wersji księgi , a i jest i tak że wielu odczytuje tam zupełnie co innego . Nowy Testament jest zaprzeczeniem Starego a jednak się ich łączy .
  Mówi się że wiara jest ślepa , ja bym powiedział że to strach ,strach przed Bogiem . Dlatego eliminuje sie z świadomości wszystko co nie pasuje i jest sprzeczne . Strach to potężne narzędzie i jak mówią ma wielkie oczy .

  Z pewnych osobistych przeżyć wnioskuję że te wszystkie informacje o religii i duchowości zostały nam ludziom ,,podrzucone ,, .
  Ci którzy nas kontrolują robią to tylko w swoim wiadomym celu .
  Ale to już jest daleko poza tematem Twej prowokacji .

  poz.
 • @Zawisza Niebieski 22:36:11 - zmieniły się okoliczności; 1 wypędzenie Żydów
  >Powiedzmy sobie, że dziś nagle emigrują wszyscy mechanicy samochodowi, czy byś za nimi nie pogonił?
  -------------------------
  Egipt był państwem, miał władcę-faraona, Żydzi nie mogli bez pozwolenia opuścić masowo Egiptu. Sami Żydzi mówią o pozwoleniu opuszczenia Egiptu, który im załatwił Mojżesz.
  Zmiana decyzji władcy, bo się mu odwidziało, wydaje mi się nie jest stylem człowieka rządzącego państwem. Decyzje faraona były przecież "boskie", ostateczne. By władca wycofał swoją decyzję to musiały się zmienić okoliczności. Ja przypuszczam, że Egipcjanie mu zaczęli komunikować: moja żydowska służba, która odeszła, ukradła mi moje złoto, mnie też Żydzi okradli, mnie też itd. Po dniu, lub 2 dniach zebrało się tylu poszkodowanych, było tak dużo skarg, że Faraon wycofał pozwolenie na opuszczenie Egiptu przez Żydów i zadecydował o pościgu w celu odebrania ukradzionego złota.
  "Gonić ich, bo uciekają pracownicy"- o tym przecież wiedział, gdy decydował o ich wypuszczeniu.
  Nie! - Dla cofnięcia pozwolenia musiały się zmienić tak radykalnie okoliczności, że Faraon w tej samej sprawie wydał nową decyzję.
  -----------------------
  Mam jeszcze drugą hipotezę:
  Im nie tylko pozwolono wyjść, ale ich pogoniono. Mieszkańcy starego Egiptu mieli dosyć Żydów. Było to pierwsze wypędzenie Żydów, z których oni zrobili w Biblii "uwolnienie". Jak Egipcjanie zaczęli ich wyganiać, to uciekając pookradali swoich panów i zleceniodawców.
 • @puuuq 23:31:24 pierwszy pogrom Żydów?
  >..mogła być jakaś ekipa ludzi związanych z religijną rewolucją Echnatona , po jego śmierci i powrocie do politeizmu , zwyczajnie wygnana z Egiptu
  -----------------------
  Do dzisiaj współżycie z żydostwem wywołuje wcześniej, czy później niechęć lokalnej ludności.
  Twoja hipoteza też wskazuje na wypędzenie. Mógł to być pierwszy pogrom Żydów w historii żydostwa.
 • @fabi 01:35:30 Dobrze wiedzieć.
  >Z pewnych osobistych przeżyć wnioskuję że te wszystkie informacje o religii i duchowości zostały nam ludziom ,,podrzucone ,, .
  Ci którzy nas kontrolują robią to tylko w swoim wiadomym celu .
  -------------------------------------
  Dobrze wiedzieć.

  Marks wg Wiki: "Nędza religijna jest jednocześnie wyrazem rzeczywistej nędzy i protestem przeciw nędzy rzeczywistej. Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu"

  Ciekawe czy Lenin miał poglądy o kazirodztwie. O religii pisał wg Wiki tak:

  "Religia jest jedną z odmian ucisku duchowego, który wszędzie dławi masy ludowe, przytłoczone wieczną pracą na innych, biedą i osamotnieniem.

  Bezsilność klas wyzyskiwanych w walce z wyzyskiwaczami równie nieuchronnie rodzi wiarę w lepsze życie pozagrobowe, jak bezsilność dzikusa w walce z przyrodą rodzi wiarę w bogów, diabły, cuda itp. Tego, kto przez całe życie pracuje i cierpi nędzę, religia uczy pokory i cierpliwości w życiu ziemskim, pocieszając nadzieją nagrody w niebie.

  Tych zaś, którzy żyją z cudzej pracy, religia uczy dobroczynności w życiu ziemskim, oferując im bardzo tanie usprawiedliwienie ich całej egzystencji wyzyskiwaczy i sprzedając po przystępnej cenie bilety wstępu do szczęśliwości niebieskiej. Religia to opium ludu.

  Religia to rodzaj duchowej gorzałki, w której niewolnicy kapitału topią swe ludzkie oblicze, swoje roszczenia do choćby trochę godnego ludzkiego życia"
 • @roux 23:52:52
  Rownie latwo jest wykazac blad myslowy komentatora,ktory cierpko mowi o tym co Bog czyni(l) w osmym dniu.Otoz nic!Osmy dzien jeszcze nie nadszedl.Wedlug Biblii ciagle tkwimy w siodmym.To,ze Pismo Swiete nie rozwodzi sie na tematy,ktore poruszaja tu czesto "zawodowi" sceptycy,powiedzialbym sledziennicy,malkontenci to tylko dowod na to,ze Bog w swoim zamysle przewidzial podac tyle informacji ile potrzeba do jego zamierzenia wobec ludzi i nic ponadto.Zydzi chcieli by Jezus niczym cyrkowiec bedzie kazywal im cuda.Nawiasem mowiac gdyby ulegl wygladaloby,ze zdewaluowal moc ducha .swietego.A I w takim wypadku Bog cofnal by swoja moc od niego.Wiekszosc tu komentujacych wedlug mnie nigdy nie dojdzie do zrozumienia o ile nie odrzuci
 • @Herkules 04:08:15
  Cd.:wlasnej chybotliwej madrosci.Format tego forum nie pozwala na wdanie sie w dyskusje o bezbrzeznej glupocie ewolucji,ktorej dawno sam bylem wielkim propagatorem.Na zakonczenie slowa ap.Pawla lub inaczej samego Boga,ktory go natchnal do napisania tych slow;poniewaz swiat nie poznal Boga w Jego madrosci upodobalo sie Bogu przez kazanie zbawic wierzacych 1 Kor 1:21
 • @Herkules 04:21:57
  Mialo byc:glupie kazanie.
 • @Zawisza Niebieski 22:41:59
  No wlasnie, w ks. Kaplanskiej malzenstwo miedzy krewnymi jest zabronione, a w ks. Rodzaju jest nie tylko dozwolone, lecz NAKAZANE!

  Zanim przejdziesz do kaziroctwa, to zastanow sie na tym, ze jesli Ewa jest z Adama, to czy znaczy to, ze jest jego 'klonem', czy 'blizniaczka jednojajeczna'?
  Na pewno nie!

  Jesli chodzi o malzenstwa miedzy kuzynami, to nie tylko w krajach muzulmanskich jest dozwolone:
  http://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/zawarcie-malzenstwa/685956,Malzenstwo-pomiedzy-krewnymi-kiedy-dozwolone-w-prawie-cywilnym-i-kanonicznym.html

  Panuje opinia, ze dzieci z takich zwiazkow musza byc ulomne, jednak nie jest to zawsze zgodne z prawda. Sa badania, ktore wykazuja, ze jesli kuzyni maja wyska inteligencje, czy sa bardzo silne, to ich dzieci dziedzicza to po rodzicach.
  I dowrotnie, jesli kuzyni sa a jakis sposob ulomni,to dzieci ich te ulomnosci moga odziedziczyc w podwojnej dawce.

  Nie mam czasu szukac na necie i nie wiem czy badania te sa przetlumaczone na j. polski, jednak takie badanie istnieja. Jesli na prawde cie ten temat interesuja to znajdziesz te badania, bo sa opublikowane i sa na necie.


  //
  '' Czyżbyś przeszła na moją stronę i uznała, że jednak Biblia nie jest dziełem pochodzącym od Boga?''
  //

  Na pewno nie!
  Nie przechodze na zadna strone!
  Chodzi mi tylko o to, ze Nauka, taka przez wielkie 'N' potwierdza prawde zawarta w Biblii!
 • @fabi 23:02:16
  ''A co to ma wspólnego z poruszanym przez Zawisze tematem ..''
  //

  Nic, ja tylko stwierdzilam fakt.
  Innym faktem jest, ze ani Zawisza, ani ci ktorzy dali temu artowi piatki nie znaja Biblii.

  To sa po prostu fakty!
 • @Zawisza Niebieski 23:29:24
  ''Na pewno nie byłem przy stworzeniu świata, ty zresztą też. Widzę, że literalny odczyt opisu stworzenia w Biblii jest bez sensu, stąd szukam, co autor chciał nam tym opisem przekazać. ''
  //

  Szukasz, ale nie prawdy, lecz dziury w calym!

  Widzimy, ze jest swiat, wiec jest dowod stworzenia, a tym samym jest to dowod na istnienie Stworcy wszystkiego!

  Tak samo jak widzisz piramidy w Egipcie, wiesz, ze ktos kiedys je wybudowal!
  Jakie ma znaczenie, czy wybodowano piramide w rok, czy w 10 lat?

  Czy Bog stworzyl swiat w 6 dni, czy w szesc tysiecy lat tez nie ma znaczenie, poniewaz NIKT inny nie jest w stanie stworzyc NICZEGO nawet gdyby zyl tysiace lat!

  A ewolucja to bajka dla niegrzecznych (i niezbyt inteligentych) dzieci :))) gdzie z niczego powstaje wszystko:)))
  I jesli rzeczywiscie wierzysz w ewolucje, to nie powinienes pracowac (robic nic) i czekac na to co powstanie z niczego (z braku twojej pracy) zgodnie ze zlota zasada ewolucji, ze z niczego powstaje wszystko!


  Widzisz Biblia mowi prawde, ze Bog Stworzyl ('pracowal') wszystko i my rowniez musimy pracowac, bo golabki same nie wpadna do gabki!
 • @Bara-bar 12:04:57
  Myślę, że moją znajomość Biblii wykazałem tu już nie raz. Ale oświeć mnie.
  Napisałaś takie słowa "No wlasnie, w ks. Kaplanskiej malzenstwo miedzy krewnymi jest zabronione, a w ks. Rodzaju jest nie tylko dozwolone, lecz NAKAZANE!" Oświeć mnie, gdzie w księdze Rodzaju znajduje się nakaz kazirodztwa, bo ja nie znajduję. Podobnież znasz tak Biblię, więc z pewnością to pokażesz.
 • @Bara-bar 12:24:19
  Przepraszam cię bardzo, ale czy ja zakwestionowałem fakt, że świat został stworzony przez Boga (siłę sprawczą)?

  Dobrze powiedziałaś "Czy Bog stworzyl swiat w 6 dni, czy w szesc tysiecy lat tez nie ma znaczenie" Dokładnie to samo twierdzę, wręcz mówię, stworzenie świata to proces ciągły, tak jak świat stale się zmienia. To ewolucja.
 • @Zawisza Niebieski 12:35:09
  Chyba jednak nie pokaże
 • @adevo
  Dlaczego zaklada, ze Biblia pisze wyjsciu ZYDOW z Egiptu?

  Czy do Egiptu weszli ZYDZI, czy tez 12 pokolen Izraela, a wiec dzieci Izraela, czyli Izraelici?

  Czy wiesz czym sie roznia ZYDZI od IZREALITOW?

  Ludzie wierzacy Bogu, wierzyli w Jego Slowo, a wiec w Jego obietnice!

  Ci ktorzy wyszli z Egiptu, wierzyli w obietnice Boga, rowniez w ta dana juz Adamowi i Ewie (Rodz.3:15). Wsrod nich byli ludzie ktorzy mieli mala wiare i dlatego zbuntowali sie przeciwko Bogu (sami szukali drogi i prawdy!) i dlatego bladzili po pystyni 40 lat!
  Troche tak jak Zawisza buntuje sie przeciwko Bogu i sam szuka prawdy i bladzi.

  Czy Zawisza wierzy w Boga? czy wierzy Bogu?
  Slowa Zawiszy swiadcza, ze on nie wierzy ani w Boga, ani Bogu.
 • @Zawisza Niebieski 22:41:59
  Sa jeszcze inne zle skutki malzenstw miedzy kuzynami, ktore w krajach muzulmanskich sa prawie na porzadku dziennym.

  Bogaci zenia sie ze swymi bogatymi kuzynami, aby bogactwo rodziny pozostalo w rodzinie i tak bogaci sa bardziej bogaci, a biedni coraz biedniejsi.

  Poobnie majacy wladze polityczna, kiedys krolowie itd. Tak powstaja kliki rzadzacych (wlascicieli swiata, kasta panow swiata)...

  I to jest najgorszy aspekt kaziroctwa!
 • @Zawisza Niebieski 12:35:09
  ''Oświeć mnie, gdzie w księdze Rodzaju znajduje się nakaz kazirodztwa, bo ja nie znajduję. Podobnież znasz tak Biblię, więc z pewnością to pokażesz.''
  //

  Przeciez to wynika wprost z tekstu Biblii!

  Bog Stworzyl TYLKO jedna pare ludzi, tylko Adama i Ewe ( z nakazem rozmnazania), i dlatego Kain nie mogl wziac za zony nikogo innego, jak tylko corke Adama i Ewy (czyli swoja siostre).

  I dlatego tez my wszyscy jestesmy ich potomkami, jak mowi Pan Jezus BRACMI jestesmy!

  To, ze my wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy Biblia mowi wieloktrotnie, wiec nie wiem dlaczego masz z tym taki wielki problem.
 • @Zawisza Niebieski 12:38:23
  ''Dobrze powiedziałaś "Czy Bog stworzyl swiat w 6 dni, czy w szesc tysiecy lat tez nie ma znaczenie" Dokładnie to samo twierdzę, wręcz mówię, stworzenie świata to proces ciągły, tak jak świat stale się zmienia. To ewolucja.''
  //

  Nie, bo ja nie twierdze tego co ty.
  Ty przeczysz Biblii, a ja nie.

  Ja po prostu stwierdzam fakt, ze Bog jest Wszechmocnym Stworca, Ktory wszystko Stworzyl.
  Nikt inny nawet gdyby zyl tysiace lat nie stworzy niczego!

  Ewolucja zaklada, ze cos sie tworzy samoistnie, BEZ Boga! Ja z tym sie nie zgadzam!
 • @Bara-bar 13:31:46
  Nie, to nie wynika z tekstu Biblii. Gdyby wynikało, to by w Biblii napisano, że Adam i Ewa mieli syna X i córkę Y i X pojął za żonę Y. Biblia mówi, że Kain pojął za żonę mieszkankę krainy Nod. To co piszesz to nadinterpretacja. Nigdzie Biblia nie zezwala na kazirodztwo. Zakaz współżycia żoną swego ojca oraz z teściową zawiera również Pwt
  «Przeklęty, kto obcuje cieleśnie z żoną swego ojca, gdyż odkrywa brzeg płaszcza swojego ojca» [Pwt 27, 20]
  «Przeklęty, kto obcuje cieleśnie ze swoją siostrą, córką ojca swego albo córką swojej matki» [Pwt 27, 22]
  «Przeklęty, kto obcuje tak ze swoją teściową» [Pwt 27, 23]
 • @Bara-bar 12:56:27
  "Czy Zawisza wierzy w Boga? czy wierzy Bogu?
  Slowa Zawiszy swiadcza, ze on nie wierzy ani w Boga, ani Bogu."
  Tak jak już powiedziałem KerenOr. nie masz żadnych podstaw do wygłaszania jakichkolwiek teorii na temat mojej wiary, bo nie o swojej wierze na tym blogu piszę, piszę o pewnych aspektach Biblii i historii nie o wierze.
 • @Zawisza Niebieski
  JA MAM PODSTAWĘ BY TAK TWIERDZIĆ. OFICJALNIE ODRZUCASZ FAKT, ŻE PAN BÓG STWORZYŁ ADAMA I EWĘ SWOJĄ MOCĄ W JEDNEJ CHWILI I NATYCHMIAST.

  TY WYMYŚLIŁEŚ SOBIE, ŻE PAN BÓG DZIAŁA PRZEZ EWOLUCJĘ CO JEST ZAPRZECZENIEM BOSKICH SŁÓW. KIEDYŚ NAPISAŁEŚ, ŻE NIE ZGADZASZ SIĘ Z POSTĘPOWANIEM BOGA STAREGO PRZYMIERZA. JESTEŚ ZATEM POGANINEM I OSOBĄ NIEWIERZĄCĄ. ODRZUCASZ BOSKIE PRAWA I POSTANOWIENIA. JESTEŚ RÓWNIEŻ WIELKIM KŁAMCĄ!

  CZEŚĆ!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 14:51:10
  Dla kłamcy prawda jest kłamstwem, dla złodzieja kradzież jego prawem.
  Dobór naturalny jest faktem udowodnionym naukowo, więc czy twierdzisz, że Bóg w tej sprawie się mylił? Wystarczy zapytać, jakiej rasy był Adam i Ewa? Masz dowód, nie na to, że Bóg się myli, a na to, że nie potrafisz prawidłowo zinterpretować Biblii. Nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie, stąd szafujesz słowem "kłamstwo".
  Potrafisz udowodnić dlaczego bakterie ewoluują?
  Cechuje cię pycha, cechuje cię łamanie przykazania, "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu", nie potrafisz się so swych błędów przyznać.
 • @Zawisza Niebieski
  JEŻELI BAKTERIE ZMIENIAJĄ W JAKIKOLWIEK SPOSÓB SWOJE WŁAŚCIWOŚCI TO JEST TO PRZEOBRAŻENIE WYNIKAJĄCE PRZYKŁADOWO DZIAŁALNOŚCIĄ CZŁOWIEKA.

  Jednak nie zaistnieje wtedy żaden inny dodatkowy gatunek, lecz mutacje mutacji stworzeń, które istnieją! Słowem nie wprowadzaj w błąd Czytelnika!

  Ot, chociażby taka muszka owocówka, na którą ludzki umysł wpłynął swoimi doświadczeniami. Taka sobie muszka pozostanie przez setki pokoleń nadal muszką owocówką, z dłuższymi lub krótszymi skrzydełkami albo z większą lub mniejszą głową. Owa muszka nie będzie nowym gatunkiem lecz zewnętrznym wpływem mutacji na dawną muszkę!

  Tak samo jest z człowiekiem. Małpa jest małpą a człowiek człowiekiem a nie żadnym wynikiem ewolucyjnym. Wiele zaś "ras" powstało wtedy gdy grzech ludzki się rozmnażał i warunki atmosferyczne na ludzkie ciało tak lub w inny sposób działały i działają!

  Jeżeli ewolucja gatunku trwa zawsze i teraz, i za dziesięć sekund, i w każdej cząstce dnia i nocy, to otwierając okno powinieneś zobaczyć mnóstwo "dziwolągów" i "mątw zwyczajnych i niezwyczajnych", które kiedyś przyjmą postać bobra lub kuny!

  Ale nie! Ale nie! Ty otwierając okno widzisz swoimi oczkami wykończone już istoty. A to dziewczynę o perłowych włosach a to faceta i kota, i psa. Wszystko wygląda tak jak kiedyś Pan Bóg Stworzył. A jak to kiedyś stworzył? Oczywiście Rzekł i stało się.

  No i mamy efekty Jego Pracy: Wszystko według rodzaju swego. Oczywiście prócz tego, co zniszczył człowiek. No i do tego mamy ludzkie osiągnięcia: Nowe szczepy grypy, raki, zabójcze malarie itp. Ty chyba nie myślisz o tym, że niedobra bakteria pojawiła się znikąd, prawda?

  Nie kłamię Zawiszo i skoro nie możesz się domyślić to żądam oficjalnych przeprosin i Twojego przyznania się do błędu ponieważ stwierdzając, że według mnie Bóg Ojciec i Bóg Syn to ta sama Osoba poniżyłeś Dobre Imię Pana i Boga Jezusa Chrystusa oraz Boga Ojca kłamiąc wielokrotnie na tym forum!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @57KerenOr 16:20:51
  Pisząc takie słowa "JEŻELI BAKTERIE ZMIENIAJĄ W JAKIKOLWIEK SPOSÓB SWOJE WŁAŚCIWOŚCI TO JEST TO PRZEOBRAŻENIE WYNIKAJĄCE PRZYKŁADOWO DZIAŁALNOŚCIĄ CZŁOWIEKA." oznacza, że nie rozumiesz na czym polega dobór naturalny i ewolucja. Jest to odpowiedź danej populacji na zmianę warunków otoczenia. Dlatego dziś mamy rasy, czarną, białą, żółtą, włosy jasne, ciemne, rude. Można to symulować w w laboratorium jak i występuje to naturalnie w przyrodzie. Ewolucja bakterii też może być odpowiedzią danego gatunku np. na leki. Ogólnie za dwa gatunki uważamy dwie grupy osobników, które są płodne lecz między sobą krzyżować się nie mogą. Są to procesy długotrwałe, stąd nieobserwowalne dla czasu w jakim prowadzone są badania.

  Pisząc takie słowa "Jeżeli ewolucja gatunku trwa zawsze i teraz, i za dziesięć sekund, i w każdej cząstce dnia i nocy, to otwierając okno powinieneś zobaczyć mnóstwo "dziwolągów" i "mątw zwyczajnych i niezwyczajnych", które kiedyś przyjmą postać bobra lub kuny!" wykazujesz zupełne niezrozumienie tego aspektu. Takie dziwolągi w tak szybkim czasie pojawiają się w przypadku napromieniowania jakiegoś obszaru.

  Jak wiemy, nie tylko dany typ bakterii /wirusa ewoluuje, ale pojawiają się nowe choroby, czy to dotychczas nieagresywne dla człowieka choroby zwierząt nagle stają się agresywne.

  Jak mówią naukowcy, w ciągu godziny, dnia wymiera ileś tam gatunków stworzeń bożych, dlaczego życie na ziemi nie wymarło? Bo właśnie powstają nowe, stare zajmują nowe siedliska.

  Myśl tu przedstawiona nie jest moją myślą prywatną, ten pogląd reprezentują również niektórzy kapłani np. katoliccy, których o brak wiary chyba posądzać nie możesz. Pisałem już o tym:
  http://zawisza.neon24.pl/post/107923,stworzenie-czy-ewolucja

  Co do kłamstwa, jak ci już wcześniej napisałem, był to mój wniosek wysnuty na podstawie twych wypowiedzi. Jeśli jednak oświadczyłeś, że tak nie jest, ja nie głoszę dalej tego poglądu, ale ile razy twoje słowa będą budziły moją wątpliwość będę pytał o ich interpretację. Stąd nie ma mowy o kłamstwie.

  Wielokrotnie oświadczałem ci, że jestem osobą wierzącą, że nie piszę o swojej wierze, a o nauce, historii, ty jednak z uporem powtarzasz i nie chcesz tego odwołać, stąd to właśnie ty jesteś kłamcą.

  "Nieprawda Zawiszo,Ty Panu Bogu nie wierzysz a w temacie o którym rozmawiamy wręcz Mu zaprzeczasz. Pan Bóg bowiem Powiada, że Jest Stwórcą Adama i Ewy a Ty głosisz, że to poprzez działanie ewolucji powstał człowiek!"

  Dlatego twierdzę, JESTEŚ KŁAMCĄ, i jeszcze raz wymagam, żebyś zaprzestał szerzenia swych KŁAMSTW.
 • @Zawisza Niebieski 13:51:59
  ''Nie, to nie wynika z tekstu Biblii. Gdyby wynikało, to by w Biblii napisano, że Adam i Ewa mieli syna X i córkę Y i X pojął za żonę Y. Biblia mówi, że Kain pojął za żonę mieszkankę krainy Nod. To co piszesz to nadinterpretacja. Nigdzie Biblia nie zezwala na kazirodztwo.''
  //

  Jestes tego pewien? Dalbys sobie za to reke uciac, oko wydlubac?
  Mysle, ze gdyby za pisanie niezgodnie z Biblia grozila ci utrata reki, lub oka wtedy sprawdzalbys w Biblii, i wtedy nie pisalbys, ze Apostol Pawel spadl z konia w drodze do Damaszku, nie pisalbys o blizniakach Adama i Ewy, niepisalbys, ze oprocz Adama i Ewy istnieli inni niespokrewnieni z nimi ludzie i wlasnie z taka niespokrewniona ozenil sie Kain...


  Napisano:

  ''(20) Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką WSZYSTKICH żyjących. '' (Rodz.3:20)

  Czy wiesz co znaczy ''WSZYSTKICH żyjących''?
  Powinienes wiedziec.


  ''(1) Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; (2) stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę "ludzie", wtedy gdy ich stworzył.
  (3) Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set.
  (4) A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał SYNóW oraz CóRKI.
  (5) Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziwięćset trzydzieści. I umarł.'' (Rodz.5:1-5)

  Czy wiesz ile dzieci mozna miec zyjac 800 lat, 750 lat, lub chocby 500 lat?
  I czy wiesz ile dzieci mialy dzieci Adama i Ewy i ich wnuki, prawnuki..., przez setki lat, ktore zyly?

  Jesli znasz matematyke i lubisz liczyc, mozesz obliczyc prawdopodobna ilosc ludzi chocby tylko trzech pokolen od Adama i Ewy.
  Ja kiedys probowalam obliczyc prawdopodobna ilosc ludzi - potomkow Adama i Ewy do potopu, ale zrezygnowalam, bo juz po kilku pokoleniach (zakladajac, ze dziecko rodzilo sie tylko co 10 lat) wyszly mi astronomiczne liczby!

  Ale nie tylko raz jest w Biblii mowa o tym, ze ludzie (zgodnie z wola Boga) mieli dzieci ze swymi krewnymi:

  ''(20) niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest OSIEM DUSZ, zostało uratowanych przez wodę. '' (1 Pio.3:20)

  Widzisz masz dwa razy ten sam problem. Ja nie mam, bo ja wierze w to co napisano.

  Raz jedna para: Adam i Ewa zaludniali ziemie, a drugi raz cztery pary zaludnily ziemie!
  Z kim mieli dzieci wnuki Noego, skoro wszyscy inni wygineli w potopie?
 • @Zawisza Niebieski 14:19:40
  ''Tak jak już powiedziałem KerenOr. nie masz żadnych podstaw do wygłaszania jakichkolwiek teorii na temat mojej wiary, bo nie o swojej wierze na tym blogu piszę, piszę o pewnych aspektach Biblii i historii nie o wierze.''
  //

  Mylisz sie. Ja nie pisze o twojej wierze bezpodstawnie. Ja pisze o twoich SLOWACH, o czym to co PISZESZ swiadczy.

  Napisalam:

  ''Slowa Zawiszy swiadcza, ze on nie wierzy ani w Boga, ani Bogu.''


  O jakim BOGU ja tu mowie? oczywiscie Biblijnym. W Biblii kazdy, kto nie wierzy w Boga opisanego w Biblii jest nazwany poganinem, ethnos-narody...

  I mysle, ze wlasnie dlatego Keren nazwal ciebie poganinem i slusznie, bo poganie tez wierza w boga, a nawet bogow, ale to jest to sprzeczne z Biblia i zakazane w Biblii, jest to sprzeczne z tym co glosi Pan Jezus i Apostolowie Jego!

  Nie wierzysz zatem Panu Jezusowi Chrystusowi!
  Pan Jezus nie podwazal Biblii! a ty to ciagle czynisz.
 • @Zawisza Niebieski 17:29:28
  ''Jak mówią naukowcy, w ciągu godziny, dnia wymiera ileś tam gatunków stworzeń bożych, dlaczego życie na ziemi nie wymarło? Bo właśnie powstają nowe, stare zajmują nowe siedliska.''
  //


  Nie wiem kogo nazywasz tu naukowcami, bo biolodzy i botanicy na pewno tego co napisales nie mowia!
  Roznych katastrof biologicznych, botanicznych bylo wiele i dlatego sa teraz pewne zwierzeta i rosliny pod ochrona, bo nic nowego nie pojawia sie w ich miejsce! Jedynie to co JEST rosnie nieproporcjonalnie wywolujac katasrofe ekologiczna!
  Nie jestem biologiem, ale wiem, ze np.kiedys na wybrzezach Kaliforni prawie wytepiono pewne zwierzatka futerkowe co prawie skonczylo sie tragedia...

  Nie wolno tez przenosic zwierzat, czy roslin z innego kontynentu o czym bolesnie przekonala sie Australia!

  Natomiast NIC nowego nie pojawia sie w miejsce tych, ktore wymarly!!!

  Twoje zrozumienie ewolucji jest na poziomie komunistow chinskich, ktorzy to wymyslili sobie, ze aby plony jakiegos tam zboza byly wieksze trzeba wyniszczyc ptaki, ktore sie tym zywia. Pamietam film pokazujacy jak chinczycy lapali i usmiercali ptaki. Czy wiesz jak to sie skonczylo? KATASTROFA!
  NIC nowego nie pojawilo sie w miejsce ptakow! Ale to co bylo uroslo do rozmiarow kosmicznych i zniszczylo plony, wiec wiele milionow chinczykow zmarlo z glodu!

  Oto film, od 3:25 masz na ten temat:

  https://www.youtube.com/watch?v=ehqmmIef6_w
 • @Bara-bar 19:04:10
  No cóż, jeśli masz dziecko i twe dziecko weźmie sobie współmałżonka to będziesz matką swego wnuka? Choć twe dziecko mam nadzieję nie pojmie sobie za współmałżonka inne twoje dziecko.

  Słyszałaś kiedyś o pojęciu Mitochondrialnej Ewy (MtEwy)?
  Poczytaj choćby to https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitochondrialna_Ewa. Pewne mutacje musiały mieć miejsce u pojedynczych osobników, później utrwalać się, gdyż zapewniały przeżycie. Bycie matką wszystkich ludzi oznacza, że jej geny posiada każdy człowiek.
  Bycie matką wszystkich ludzi, nie oznacza, że Adam i Ewa byli rodzicami wszystkich ludzi.

  Stwierdzenie ''Slowa Zawiszy swiadcza, ze on nie wierzy ani w Boga, ani Bogu.'' są kłamstwem, a ich wygłaszanie oznacza, że jesteś KŁAMCĄ głoszącym nieprawdę, mimo iż o tym, że głosisz kłamstwo zostałaś powiadomiona. Tak więc na tym portalu mamy dwójkę ZAPARTYCH KŁAMCÓW, ty i KerenOr.
  To, że ktoś nie głosi swych poglądów zgodnie z waszymi nie oznacza, że się myli.

  O wymieraniu kolejnych gatunków mówią jak najbardziej biolodzy i botanicy. Chyba, nie trzeba nikogo, co choć trochę liznął biologii przekonywać, że dinozaury wyginęły, wyginęły też mamuty, tygrysy szablozębne, wiele gatunków jest na granicy wymarcia, tzw. czerwona lista. Czyż nie?

  Piszesz "Pan Jezus nie podwazal Biblii! a ty to ciagle czynisz." A była wtedy Biblia? Nowy testament powstaje między 50 a 110 rokiem n.e. Żaden z kanonów Biblii nie powstał przed śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Żaden z tekstów Nowetgo Testamentu nie powstał za życia Jezusa. Widzisz, jak nieznajomość historii ośmiesza? Moja wiara nie jest bezmyślna, jak twoja. Nie opieram się tylko na tekście który wybrano kilka wieków po Zmartwychwstaniu Jezusa. Stąd mówię ci, z całą powagą i przytoczonymi argumentami Ty i KerenOr jesteście KŁAMCAMI, w tym cokolwiek stwierdzicie względem mojej wiary. Wasza wiara, jest waszą wiarą, nie prawdą objawioną.
 • @Bara-bar 19:55:58
  No cóż, mieliśmy nie jedną taką akcję, choćby zwierzęta sprowadzane do Australii, czy też łapanie much. Widzisz, nadal prowadzisz kampanię opisaną w Dekalogu, "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Nie porównuj mojej wiedzy ze swoją, bo przecież sama stwierdzałaś, że wystarczy ci Biblia, innych ksiąg nie potrzebujesz.

  Dzięki Bogu badania genetyczne prowadzą do powstawania leków na choroby, których dawniej leczyć nie potrafiliśmy. A badania genetyczne wykazują, że chów wsobny prowadzi do degeneracji. Dawniej, na podstawie Biblii twierdzono, że świat jest płaski, że wszechświat obraca się wokół ziemi. Z świat został stworzony ok. 6'000 lat temu. Czyżby taka była twoja wiedza? Wtedy gratuluję
 • @Zawisza Niebieski
  ANO TAK ZAPOMNIAŁEM.... TAK RÓWNIEŻ ROZUMUJĄ KAPŁANI!
  CAŁE SZCZĘŚCIE, ZE JESZCZE JEST ROZUM LUDZKI DO DYSPOZYCJI!

  Ufff! Jak dobrze!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Zawisza Niebieski 13:51:59
  Czy Szanowny Pan wie,ze Prawo regulujace stosunki miedzy ludzmi bylo nadane juz po Potopie czyli okolo trzy tysiace lat po stworzeniu pierwszej pary ludzkiej?Aa,Pan w te doslownosc nie wierzy...Mniemam,ze i w to,ze Potop mial miejsce tez.Jezeli tak to ta dyskusja przypominanie skakanie z galazki na galazke czyli prowadzi donikad
 • @Zawisza Niebieski 15:06:33
  Jak wiekszosc zwolennikow teorii ewolucji nie rozumie Pan podstawoej kwestii;dobor naturalny jest selekcja w celu utrzymania najlepszych cech danego gatunku,a nie stworzeniu nowego.
 • @57KerenOr 09:37:56
  Na tym etapie w poznaniu powiniens wiedziec kto daje sie w spory Ludzie nie utwierdzeni w wierze,badz Ci ktorzy sa karmieni mlekiem .Nie sa w stanie przyswoic pokarm staly.
 • @Donpedro
  PRZYJMUJĘ UWAGĘ, ale nienawidzę klątw!

  Zapewne wiesz, o czym piszę. Klątwy to nawet nie mleczko ale brak wiary!

  Pozdrawiam!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Herkules 01:23:07
  Ewolucję rozumiem, co więcej znam pewne poglądy na ten temat występujące w Kościele, czy też wśród teologów. Swego czasu pisałem o tym: http://zawisza.neon24.pl/post/107923,stworzenie-czy-ewolucja
  W Kościele jest dość silny nurt uznający coś co jest oczywiste, czyli dostosowywanie się gatunków na skutek doboru naturalnego. Nie ma zgody na to, że świat powstał samoistnie, oraz na to, że w wyniku ewolucji powstają nowe gatunki. Ja osobiście jestem przekonany, że wymieraniu gatunków towarzyszy powstawanie nowych, ale również wierzę że istnieje siła sprawcza (Bóg) która zainicjowała cały proces określiła prawa tym procesem rządzące. Kiedy powstaje nowy gatunek, otóż wtedy, gdy w dwóch odizolowanych od siebie grupach osobników tego samego gatunku zajdą takie zmiany, wynikające z doboru naturalnego, że tworzenie płodnych krzyżówek nie jest możliwe.
  Przykładem formy przejściowej jest muł, czyli krzyżówka konia i osła. W niewielkim procencie powstają osobniki płodne.
 • @Katana 14:21:13
  Jak sam widzisz, trafiła mi się para co lepiej wiedzą od Chrystusa, kto jest osobą wierzącą, kto nie i jak wierzyć trzeba.
  Teksty Kerena są niekiedy ciekawe, gdyby nie namolne nawracanie na jego wiarę i wiara, że tylko on mów prawdę.
  Zresztą jeśli chodzi o dyskusję pod tym tekstem to ciekawie przeewoluowała ona od czystego rozważania Biblii na sprawy ewolucji. Czy można się przekonywać, czy Bóg stworzył glinianą figurkę, czy pracował przez 6 dni, w 7 odpoczął a później poszedł na "emeryturę"?
  Każda wiara ma swój mit stworzenia, wyjaśniający skąd się wzięła ziemia, skąd na niej ludzie zwierzęta, rośliny. Dlaczego akurat mit ludów semickich ma być lepszy od innych? Biblia przekazuje zupełnie inne wartości tłumacząc je na prostych zrozumiałych dla niewykształconego człowieka przykładach. Zawsze fascynowały mnie przypowieści Jezusa, prosta opowieść o głębokiej treści. Nikt w przypowieści o siewcy nie rozważa ziaren i człowieka rzucającego je na dość nieurodzajną glebę. A tu mamy rozważanie, kiedy Bóg włączył a kiedy wyłączył szkodliwość chowu wsobnego.
 • @Katana 14:21:13
  Wspomniano tu Noego, biorąc dosłownie tę przypowieść należy zadać pytanie, jaką wielkość musiałaby mieć Arka Noego, by pomieścić po parze każdego gatunku zwierząt, i żywność dla nich? Nie mówiąc już o drapieżnikach, które muszą jeść świeże mięso. Znowu mamy do czynienia z opowieścią, która ma coś przekazać, ale nie oznacza to, że należy ją brać dosłownie.
 • @Zawisza Niebieski 21:16:55
  ''No cóż, jeśli masz dziecko i twe dziecko weźmie sobie współmałżonka to będziesz matką swego wnuka? ''
  //

  Bez mojego dziecka nie byloby mojego wnuka, wiec tak, bede jego praMATKA, lub jak mowi sie w innych jezykach w j.angielskim: grandMOTHER, w j. norweskim: besteMOR!


  //
  ''Bycie matką wszystkich ludzi, nie oznacza, że Adam i Ewa byli rodzicami wszystkich ludzi.''
  //

  Czyli Biblia WEDLUG ciebie klamie! Czyli jak to wczesniej napisalam, ty NIE wierzysz w Boga Biblijnego. Piszac tak zatem nie klamalam!

  W jakiego zatem wierzysz? Na czym opierasz twoja wiare, skoro nie na Biblii?

  Czy potrafisz odpowiedziec na jakich konkretnie pismach, na czym konkrtetnie ty opierasz twoja wiare?


  Odpowiadasz mi:
  //
  ''Piszesz "Pan Jezus nie podwazal Biblii! a ty to ciagle czynisz." A była wtedy Biblia? Nowy testament powstaje między 50 a 110 rokiem n.e. Żaden z kanonów Biblii nie powstał przed śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. ''
  //

  Czy to wedlug ciebie znaczy, ze zadnych przekazow, zadnych Pism wczesniej nie bylo???

  To ty nie wiesz, ze Pan Jezus powoluje sie na Pisma (Biblie) kiedy mowi: NAPISANO...

  ''(10) On jest tym, o którym NAPISANO: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę.'' (Mat.11:10, podobnie u Luk.7:27)

  Na jakie Pismo Pan Jezus tu sie powoluje? Gdzie tak napisano?
  W Ks.Malachiasza 3:1!

  Podobnie uczniowie Chrystusowi:

  ''(17) Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że NAPISANO: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie.'' (Jan.2:17)

  Gdzie tak napisano? Na przyklad w Ps.69:10!


  ***

  Ty piszesz, ze jestes historykiem. A jesli tak to powiedz mi historyku, czy ludzie w tych dawnych czasach mieli pisma (jak my dzis) we wlasnych domach?

  Jako historyk powinienes umiec mi odpowiedziec co takiego czyniono w synagogach i po co przychodzili tam ludzie wierzacy.
 • @Zawisza Niebieski 21:30:00
  ''Widzisz, nadal prowadzisz kampanię opisaną w Dekalogu, "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. ''
  //

  Przeciez to ty swymi wpisami mowisz, ze nie wierzysz Biblii, wiec gdzie ja klamie, kiedy mowie, ze to ty nie wierzysz Bogu opisanym w Biblii?

  Ja mowie dokladnie to samo co ty!
 • @Zawisza Niebieski 21:16:55
  '' Chyba, nie trzeba nikogo, co choć trochę liznął biologii przekonywać, że dinozaury wyginęły, wyginęły też mamuty, tygrysy szablozębne...''
  //

  Dinozaury wiginely, ale w ich miejsce NIE powstaly NOWE dinozaury, ani zadne nowe zwierzeta, lecz te, ktore juz byly zaczely domonowac bez przeszkod !
  A ty twierdzisz, ze w miejsce wyginietych powstaja NOWE!

  Inaczej, jesli dzis z jakies okazji wymrze bialy czlowiek, to w jego miejsce powstanie jakis nowy czlowiek?
  Czy tez istniejacy ludzie (okreslani jako: czarni, zolci, czerwoni) przejma tereny i rozkwitna?
 • @Bara-bar 20:58:44
  Mialo byc dominowac, a nie domonowac.
 • @Katana 20:59:34
  "Imbecyl. Jechać z nim bo za pewny swego - nikt nie zaprzeczy. " Nie imbecyl, to nie jest głupi człowiek, choć zaślepiony chęcią górowania, przywództwa, stąd pewien siebie, uciekający, gdy go pokonać, podbudowujący ciosami poniżej pasa swe niepewne twierdzenia.

  Przypowieści, mają za zadanie prostemu człowiekowi umożliwić zrozumienie czegoś znacznie głębszego. Gdyby za czasów Jezusa zacząć tłumaczyć genetykę, to by cię uznano za kompletnego wariata. ale przedstawienie tego posługując się obrazami znanymi z życia codziennego pozwoli zrozumieć rzeczy, które przerastają słuchacza. Stąd np. ulepienie figurki z gliny i tchnięcie w niego życia pokazuje, że każdy z nas jest pewną ilością minerałów, wody, pierwiastków, człowiek na minutę przed śmiercią i minutę po śmierci ma taki sam skład mineralny ciała, a jednak ono zupełnie inne.

  "Ożesz Ty niedobry heretyku ;-)) " No cóż, cieszę się, że żyję w dzisiejszych czasach, bo gdybym żył wcześniej z pewnością "dobrzy ludzie" postaraliby się by mój duch powędrował do Boga oczyszczony siłą ognia, czyż nie? :)

  Co do Noego. Dziś w TV był program pokazujący przygotowanie posiłków dla jednostki wojsk amerykańskich, nie oglądałem, bo mam robotę ale dziecię moje oglądało i przyszło z myślą, ile ci ludzie przejadają, kiedy co drugi dzień ileś tam tirów żarcia podjeżdża. Wyobraź sobie po jednej parze z wszystkich gatunków stworzeń Bożych, ile tych tirów żarcia Noemu trzeba by dostarczyć? Mit potopu znowu znajdujemy w różnych oddalonych od siebie cywilizacjach, z pewnością, ten uratowany to nie był jeden Noe. Powodzie się zdarzały, za czasów człowieka dzisiejszego zniknęły ogromne połacie lodu, zlodowacenia, których pozostałości po dziś możemy podziwiać. Zmieniały się poziomy mórz. Ludzie osiedlali się zawsze nad brzegami wodnymi, zmiana poziomu wody, to dla nich utrata całego dobytku. A dlaczego Bogowie w niebie siedzą? Bo z nieba człowiek oczekiwał albo dobra, słońca, deszczu, albo zła, suszy, nawałnic. Tam dawny człowiek spoglądał z obawą. Będzie rok urodzajny, czy też susza albo deszcze spowodują, że w zimie będę głodował.
 • @Bara-bar 20:58:44
  "Dinozaury wiginely, ale w ich miejsce NIE powstaly NOWE dinozaury, ani zadne nowe zwierzeta, lecz te, ktore juz byly zaczely domonowac bez przeszkod !
  A ty twierdzisz, ze w miejsce wyginietych powstaja NOWE!"
  Dziewczyno pomyśl zanim coś napiszesz. Dinozaury to gady, za czasów dinozaurów nie było np. ptaków, nie było człekokształtnych, nie znajdujemy śladów ich kości w warstwach odpowiadających erze dinozaurów, ale mamy dziś gady, mamy ptaki, mamy ssaki, mamy człekokształtne?

  Już dawno zdefiniowałem moje podejście do Biblii, nawet słowami Łukasza ci to wykazałem. Biblia to słowo człowieka, człowieka uczciwego, bogobojnego, ale człowieka. Zawiera słowo Boga, zawiera natchnienie Boga, ale czy to natchnienie właściwie odczytujemy? Czy Jezus mówiąc o synu marnotrawnym opisywał konkretnego człowieka, a może przez opowieść o nieistniejącym człowieku chciał jakąś myśl przekazać. Biblia ma wiele mądrości do przekazania, ale nie przekaże ich temu, co będzie wierzył w nią literalnie.
 • @Zawisza Niebieski 22:01:35
  ''Dziewczyno pomyśl zanim coś napiszesz. Dinozaury to gady, za czasów dinozaurów nie było np. ptaków,...''
  //

  To dlaczego naukowcy twierdza, ze nie tylko dinozaury zyja do dnia dzisiejszego, lecz wlasnie ptaki, to dinozaury?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dinozaury

  Albo czy dlatego, ze europejczycy sa wyzsi od pigmei, znaczy to, ze jestesmy dinozaurami, bo jestesmy od nich wieksi?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pigmeje#/media/File:African_Pigmies_CNE-v1-p58-B.jpg

  Albo popatrz na psy, sa malutkie i sa wielkie, ale to sa wszystko psy, a nie jakies inne zwierzeta:
  https://www.google.pl/search?q=najmniejsza+rasa+ps%C3%B3w&espv=2&biw=1366&bih=638&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjz5bPqlZzSAhXEOhQKHYFuCq8QsAQIHA#tbm=isch&q=najmniejsze+i+najwiekszze+rasy+psow

  I dalej kontynuujesz:

  ''... nie było człekokształtnych, nie znajdujemy śladów ich kości w warstwach odpowiadających erze dinozaurów, ale mamy dziś gady, mamy ptaki, mamy ssaki, mamy człekokształtne?''
  //

  Czy znaleziono slady ludzi zyjacych wraz z dinozaurami tego nie wiem, podobnie jak nie wiem czy szukano.

  Jesli ja dzis szukam zlota i nie znajde, to czy znaczy, ze zlota na planecie ziemia nie ma?

  Dinozaury to wielkie gady, a dzis mamy male gady, ale to sa GADY, a nie cos zupelnie nowego.

  I dlaczego na kazdym kontynencie sa przekazy wielkich gadow zwanych smokami?
  Czy to jakas zmowa, jakas teoria konspiracji ludow starozytnych, aby potomnych w blad wprowadzic?
  Te przekazy sa historia i przez hitoryka (jakim ty jestes) nie powinny byc lekcewazone.
 • @Katana 23:07:08
  Z tymi uprawami na Arce Noego, to dobry pomysł, tyle, że to znacząco powiększa jej wielkość.

  Ale zastanawiając się ile tego żarcia potrzebowali zerknąłem do Biblii, nie bardzo mi się chce liczyć ale z czasem wydania nowych plonów potrzebowali na ponad rok.

  Tam jednak znalazłem inny ciekawy tekst:

  "A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
  Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat». A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach." Rdz 6, 1-4. Mamy tam i synów Boga i córki człowiecze i gigantów.
 • @Zawisza Niebieski 22:01:35
  I jeszcze jedno Zawiszo, do niedawna nauka twierdzila, ze T-Rex byl drapieznikiem, teraz nauka nie jest tego pewna i zwraca sie w kierunku, ze to byl padlinozerca.

  Nauka na przestrzeni dziejow wiele razy sie mylila!

  Kiedys ja bylam mala antybiotyki podawano nam na wszelkie choroby, a teraz wiemy, ze antybiotyk dziala TYLKO na bakterie, a nie na wirusy!

  Zreszta te antybiotyki farmaceutyczne maja wiele dzialan ubocznych.

  Ale Pan Bog dal nam czosnek i wiele, bardzo wiele innych roslin, ktore lecza!

  Chcesz wierzyc nauce?
  Wierz.

  Ja Bogu BIBLIJNEMU wierze!
 • @Zawisza Niebieski 22:01:35
  Poczytaj i popatrz na te zdjecia:

  http://innemedium.pl/wiadomosc/ludzie-dinozaury-mogli-istniec-w-tym-samym-czasie

  Czy ja w to wierze?

  Ja w Boga i Bogu wierze!
 • @Bara-bar 22:25:09
  No cóż, nauka ewoluuje, kiedyś większość chorób leczono upuszczaniem krwi, teraz się tego nie stosuje. Wiem, że są nawet instytuty do głoszenia teorii kreacjonistycznej. Ty nie wierzysz w Boga biblijnego, ty wierzysz w swoją interpretację słów w Biblii zapisanych
 • @Zawisza Niebieski 11:20:09
  Czy jestes inzynierem? Kiedys pisales, ze jestes, czy jestes? Czy znasz matme?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031