Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
335 postów 7900 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Zdeptana historia, zdeptana pamięć

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jakże łatwo przypiąć drugiemu łatkę zdrajcy, jakże niewielka jest wiedza o tych, którzy ginęli za Polskę. Jakże łatwo dziś w imię doraźnych profitów politycznych czy też własnych korzyści majątkowych depcze się pamięć najlepszych synów naszego narodu

Moje poglądy ukształtowało moje dzieciństwo, w wieku przedszkolnym przeszedłem kilka operacji po których rekonwalescencja, trochę nadopiekuńczość rodziców, spowodowało iż w sprawach osiągnięć sportowych na poziomie podstawówki nie dorównywałem rówieśnikom. A dla chłopców w tym wieku osiągnięcia sportowe są znaczącym wyróżnikiem. Tak poznałem to, co czuje osoba wyśmiewana, niedoceniana, żyjąca na granicy danej grupy. To ukształtowało moje podejście do ludzi w jakiś sposób niezasłużenie odrzucanych czy oczernianych, a równocześnie to, że nie szukam opieki grupy, jestem wierny własnemu zdaniu.
 
W czasie jednych z wakacyjnych kolonii w mojej grupie był chłopak z Kaszub. Nie krył się z tym, chciał opowiadać o kulturze, o języku, mówił jak po kaszubsku nazywały się różne przedmioty, zwierzęta. Z tego co pamiętam po dziś dzień, to „bańtka” – flądra i będąc nad morzem zawsze zamawiam bańtkę, oczywiście nikt nie wie co to takiego.

Ta chęć prezentacji własnej kultury niestety ściągnęła na niego gromy tych dla których był on dziwadłem, a u mnie wywołało reakcję zaciekawienia tą naszą, polską-kaszubską kulturą. Wspominając dziś nasze długie rozmowy, bo chcąc czy nie chcąc stając po stronie „tego wyklętego” również znalazłem się na uboczu grupy kolonijnej,  wspomnę o tych, co walczyli za Polskę, choć dziś w świadomości ogółu Polaków jakoś słabo istnieją. Bo przecież Kaszub to „Niemiec”, czyżby nie?


 
Przejścia podziemnych fortyfikacji
 
Dla każdego państwa dostęp do morza to możliwość eksportowania swoich produktów, to okno na świat. Takim oknem na świat był niewielki skrawek brzegu, jaki Polska otrzymała razem z niepodległością po rozbiorach. Dla władz II Rzeczypospolitej było sprawą jasną, że z czasem Niemcy będą dążyły do włączenia obszaru Wolnego Miasta Gdańska i terenów oddzielających go od reszty krajów do terenów Niemiec. Dlatego też, gdy na tych ziemiach nasiliły się niemieckie działania dywersyjne, wszyscy nauczyciele pracujący w szkołach w pasie 20 km od granic przeszli przeszkolenie wojskowe. Takie przeszkolenie, lecz w znacznie rozszerzonym zakresie, przeszedł również Józef Dambek, pedagog i działacz społeczny, który dla ukrycia swojej konspiracji wyniósł się z pasa nadgranicznego.
 
W odpowiedzi na wcielenie tych ziem przez Niemcy, w dniu 4 grudnia 1939 roku we wsi Czarlino odbyło się spotkanie założycielskie „Gryfa Kaszubskiego". Jego dowódcą został por. Józef Dambek. Organizacja w swych założeniach  była katolicka, ponadpartyjna i wojskowa. Początkowo jej członkami była inteligencja kaszubska, później do  oddziałów wstępowali chłopi, rzemieślnicy, uciekinierzy z Armii Niemieckiej, siłą do niej wcieleni. Bo musimy pamiętać, że Niemcy traktowali tamte tereny jako własne ziemie, dlatego też zamieszkujący je ludzie mieli obowiązek służby wojskowej w armii niemieckiej.

 

 
 
Oddziały Gryfa utrzymywały na terenach Kaszub kontrolę nad dużymi kompleksami leśnymi, które z powodzeniem można było uznać za tereny niepodległej Polski. W lasach tych pobudowano podziemne schrony, będące zarówno bazą mieszkalną, jak i punktami oporu. Utrzymanie zapewniali im okoliczni mieszkańcy. Rozwój organizacji bojowej na ziemiach Pomorza spowodował, że w nocy z 6 na 7 lipca 1941 r. we wsi Czarna Dąbrowa k. Bytowa „Gryf Kaszubski" przekształcił się w organizację o nazwie „Gryf Pomorski". Autorytet, jakim cieszył się I prezes Rady Naczelnej ppłk. rez. ksiądz J. Wrycza (uczestnik Powstania Wielkopolskiego i wojen bolszewickich) spowodował, że w działalność konspiracyjną Gryfa Pomorskiego włączały się mniejsze ugrupowania partyzanckie działające na tym terenie. Gryf współpracował i koordynował swe działania z działaniami AK. W szczytowym okresie Gryf Pomorski liczył sobie 18 do 20 tysięcy aktywnych członków.
 
Pierwsze silniejsze uderzenie w tę organizację miało miejsce w roku 1943, kiedy Niemcom udało się wprowadzić w szeregi Gryfa swoich agentów. 4 marca 1944 roku z rąk jednego z takich agentów Jana Kaszubowskiego (agent Gestapo, później NKWD i UB, zmarł w NRD w roku 1971 r.) ginie dowódca Józef Dambek. Miejsce jego pochówku nie jest znane do dziś. Po śmierci dowództwo przejmuje Augustyn Westphal. Późniejsze przejęcia list członków i dekonspiracje doprowadziły do spadku liczebności oddziałów do 6-8 tysięcy. W połowie roku 1944 na tereny walk Gryfa przedostały się oddziały NKWD, których zadaniem nie była walka z Niemcami, lecz rozpracowywanie struktury oddziałów Gryf. Po przejściu frontu oddziały Gryf rozwiązują się. Mimo tego następuje fala aresztowań i przesłuchań połączonych z torturami. Między innymi w dniu 27 września 1946 na skutek uszkodzenia nerek w trakcie pobicia podczas przesłuchania przez UB umiera dowódca Gryfa.
 
Dlaczego ta organizacja była uważana za tak groźną, zarówno dla sił niemieckich, jak i później dla sił reprezentowanych przez NKWD oraz UB? Po pierwsze była to silna i sprawna organizacja, która przez całą wojnę utrzymywała na terenach, które Niemcy określali jako rdzenne ziemie niemieckie, całe obszary wolnego Państwa Polskiego. Była to organizacja podporządkowana rządowi w Londynie i mająca silne oparcie w społeczeństwie. Były to również tereny, na których silne poparcie miała Narodowa Demokracja związana z Romanem Dmowskim.
 
Strach przed Armią Czerwoną wśród Niemców był tak duży, że każdy, kto się za Niemca uważał lub sądził, że za niego może być uznany uciekał na tereny Niemiec. Ci, którzy pozostali, uważali się za Polaków, choć za ich Polskość nie raz łzy musieli przełykać.
 
Historię tę trzeba było opowiedzieć, gdy dziś bezrozumni ludzie Kaszubów czy też Ślązaków Niemcami nazywają, a wcielenie do armii niemieckiej, nawet pomimo dezercji z niej, określają mianem zdrady ojczyzny. A ja Was pytam, Drodzy Rodacy, czy staniecie przed Józefem Dambkiem, Augustynem Westphalem, ich żołnierzami, którzy w tych ciężkich czasach oddali życie w walce z okupantem, czy też w więzieniach NKWD albo UB, aby powiedzieć im w twarz, że Kaszubi to nie Polacy?

Kim są Kaszubi?
W czasach początków naszego państwa Prusy, Jadźwież (dzisiejsza Suwalszczyzna) zamieszkiwał spokrewnione z nami ludy Bałtów (mówię o bliskości języka, języki bałtyjskie są najbliższe językom słowiańskim). Walki z Krzyżakami, zaproszonymi na te ziemie przez Konrada Mazowieckiego spowodowały, że część tych ludów zostało podporządkowane Krzyżakom, reszta wyemigrowała na Żmudź (dzisiejsza Łotwa), Litwę. Po walkach ziemie te wymagały uzupełnienia ludźmi, stąd ściągały na te tereny rodziny z Rusi, z Mazowsza. Również za czasów Prus ściągano na te ziemie ludzi z krajów Niemieckich, tyle, że jak popatrzymy głębiej w przeszłość, byli to Słowianie Zachodni, podbici przez Germanów do XII w. Z tych to ludzi wykształcili się jako niezależna kultura z niezależnym językiem - Kaszubi. Mówienie o tym, że są to Niemcy, jest kłamstwem historycznym, które dla celów politycznych uprawiają pewne ugrupowania. Prawda, że ich kulturę kształtowały trochę inne siły, niż kulturę Mazowsza, Kurpiów..., że nie są to czystej krwi Słowianie, lecz jeśli popatrzymy w historię wielu herbów szlacheckich, rodowód bałtyjski ma wiele z herbów polskich, stąd bliżej im do Polaków, nawet Bałtów a nie do Niemców.
 
 

Jeśli ktoś chce poznać lepiej tę historię, to polecam film Zdeptana historia, zdeptana pamięć, dostępny na youtube pod adresem:  https://youtu.be/z11lUrTY1r4 
Próbowałem go dołączyć, nie udało mi się, stąd podaję adres. Jest to pouczający materiał historyczny, który warto poznać. 
 
Prawa autorskie: Jestem autorem tekstu i zdjęcia. Tekst oparty częściowo o moją wcześniejszą publikację. Zdjęcia prezentują rekonstrukcję podziemnych baz budowanych przez partyzantów z Gryfa Pomorskiego
 
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • Znam wielu Kaszubów
  i nie dam złego słowa powiedzieć.

  Poruszyłeś jednak niezwykle ważny problem. Jakieś ciemne siły wpływają na świadomość Polaków i programują - kim pogardzać (i tu mamy właśnie Kaszubów, Ślązaków i Rosjan) a kogo kochać - tu znowu są Żydzi i Ukraińcy. To wszystko jest postawione dokładnie na głowie bo bardziej bliscy są nam ci pierwsi a tych drugich powinniśmy wystrzegać się jak dżumy i cholery.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:22:35
  Dokładnie to samo mnie doprowadza do pasji. Już wtedy, a to była podstawówka, później wiele czytałem o tym, o różnych ludach przybyłych na nasze ziemie w poszukiwaniu azylu, dla swej wiary, dla swych poglądów. Menonici, Starowiercy, Lipkowie. Może jeszcze uzupełnię notatkę o tym kim są Kaszubi. Bo to też ciekawe.
 • @Zawisza Niebieski 22:26:08
  Napisz, zawsze dowiaduję się czegoś nowego :)

  Wracając do Kaszubów - starczy powiedzieć "Tusk-Kaszub" i pislamiści dostają orgazmu. Sami, głupole, nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę wyrządzają Polsce.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:35:02
  Dokładnie, czy ubieranie Tuska w mundur wojska niemieckiego, to pogwałcenie dla naszej historii. Nie bronię tu tezy jakoby Tusk miał być wielkim patriotą, ale ci, którym pod górkę do szkoły nie było wiedzą, że Kaszubów, Ślązaków wcielano do armii, traktując ich jako obywateli niemieckich zobowiązanych do służenia w armii niemieckiej.
  Dziś łże-media operują na półprawdach, działając na znanej starorzymskiej zasadzie, "dziel i rządź". Po wojnie tzw. "ziemie odzyskane" zasiedlali ludzie wypędzani z terenów zajętych przez ZSRR, rdzenną ludność traktując jako "Niemców", choć prawda jest taka, że ci co czuli się Niemcami uciekali na tereny niemieckie, na tej ziemi pozostali ci, co Niemcami się nie czuli.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:35:02
  Ty się już tak tym Tuskiem nie zachwycaj co?

  https://www.youtube.com/watch?v=qO7DVkdbru8
 • @Astra - Anna Słupianek 22:53:33
  Nie posądzałem Cię o brak umiejętności czytania ze zrozumieniem...
  Żal.
 • @Zawisza Niebieski 22:52:17
  " Nie bronię tu tezy jakoby Tusk miał być wielkim patriotą, ale ci, którym pod górkę do szkoły nie było wiedzą, że Kaszubów, Ślązaków wcielano do armii, traktując ich jako obywateli niemieckich zobowiązanych do służenia w armii niemieckiej. "

  Piękną polską historię Kaszubów i Ślązaków na pewno psują i Tusk-i i Gorzelik-i.
  Dzięki za jak zawsze świetny wpis ... no i czekamy na uzupełnienie! :)
 • @Zawisza Niebieski 22:52:17
  fragmenty przemówienia Tuska,

  1. "powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie samorządnego regionu pomorskiego - i żadnego innego - bez zasadniczych zmian ustrojowo-gospodarczych w skali całego kraju. Ich zdynamizowanie i ukierunkowanie to jeden z głównych postulatów regionalistów."

  Zwracam uwagę na słowa Donalda Tuska o potrzebie zmiany ustroju. W domyśle takiej zmiany, która zmieni Polskę z państwa - że posłużę się nomenklaturą Tuska - "centralistycznego" w państwo składające się z samodzielnych regionów.

  A oto, na czym według Tuska miałaby ta samodzielność polegać:

  2. "Tak długo bowiem, jak trwać będzie w Polsce centralistyczny model władzy, jak długo większość decyzji zapadać będzie w Warszawie - marzenie o państwie regionalnympozostanie utopią."

  Tusk wyraźnie mówi o PAŃSTWIE REGIONALNYM, czyli o tworze, który dysponuje swoimi władzami, prawem, pieniądzem, słuzbami it.d. Nie używa cudzysłowu, który wskazywałby, że nie można tego wyrażenia traktować dosłownie.

  http://kisiel.salon24.pl/130966,co-powiedzial-donald-tusk-na-zjezdzie-kaszubow
 • @Astra - Anna Słupianek 22:53:33
  Dziś wielu ludzi na Śląsku, Kaszubów dla celów ekonomicznych wyjeżdżają do Niemiec. Wcześniej, gdy były ograniczenia szukali swych korzeni. Nie każdy Kaszub, Ślązak jest polskim patriotą, ale mówienie o tum, że Kaszub, Ślązak (to się wymsknęło naszemu "naczelnikowi"), jest bzdurą. Nasza historia nie jest prosta nie jest zero-jedynkowa, na tym bazują głosiciele półprawd.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:02:40
  Wkurza mnie takie pisanie.. nigdy nie czytałam o zarzucie "kaszubskości"
  Tuska.
  Pisząc pislamiści stajesz po stronie POPiS-owców chyba raczej.
  Une bardzo lubią dzielić ...
 • @Zawisza Niebieski 22:52:17
  Zbitka "Tusk-Kaszub" ma być w zamierzeniu czymś pejoratywnym. Co mogą biedni Kaszubi za takiego Tuska?
  Tuska to wali ale całe odium idzie na Bogu ducha winnych Kaszubów. Tak samo traktuje się zbiorczo Ślązaków.

  //ci, którym pod górkę do szkoły nie było wiedzą, że Kaszubów, Ślązaków wcielano do armii, traktując ich jako obywateli niemieckich zobowiązanych do służenia w armii niemieckiej. //

  Dokładnie tak. Czy ja mam się wstydzić, za mojego dziadka, że wzięli go z poboru do niemieckiego wojska w 1914?
  No ale z idiotami, nieukami i zmanipulowanymi fanatykami partyjnymi nie pogadasz.
  Sakiewicza powinni puścić w skarpetkach za granie na najniższych instynktach i ogłupianie Polaków.
 • @Husky 23:09:03
  Zbójnicki, notki ci się nie pomyliły?
  Ta nie jest o Tusku więc nie trolluj.
 • @Zawisza Niebieski 23:10:07
  Pewnie, że nie każdy... nawet nie każdy Polak jest polskim patriotą...
  Za to historia - chociaż na pewno nie zero-jedynkowa - jest fascynująca.
  Dlatego tak cenię Twoje wpisy :))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:13:01
  O
  Czy ja pierwszy temat Tuska "wywołałem"
  Cholera
  coś z tym moim wzrokiem nie jest ok.
 • @Astra - Anna Słupianek 23:10:24
  //nigdy nie czytałam o zarzucie "kaszubskości"//

  Bo nikt tego tak nie przedstawia. Metoda jest bardziej wyrafinowana - wiedząc jaka to gnida podkreśla się jego kaszubskie pochodzenie. Celem w tym momencie nie jest sam Tusk tylko Kaszubi. Jakby mało było dzielenia Polaków po linii politycznej to usiłuje się ich dzielić jeszcze wg etnicznej.
  Czy słyszałaś, żeby ktoś napisał "Siemoniak-Ukrainiec"? Plują na niego ale pochodzenia nie wypominają bo nie wolno wywoływać złego skojarzenia. Bo Ukraińcy są pod specjalną ochroną.
 • @Husky 23:18:06
  //Czy ja pierwszy temat Tuska "wywołałem"//

  Jednak nie rozumiesz albo palisz głupa...
 • @Husky 23:09:03
  Nie denerwuj się chłopie :). Kim jest Tusk i PO? To przedstawiciel korporacji zachodnich na Polskę. Kim jest Nowoczesna? To przedstawiciel banków na Polskę. Kim jest PiS i Kaczyński? To przedstawiciel USA i Izraela na Polskę, Macierewicz już nawet nie ukrywa, że jest przedstawicielem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Na razie przedstawiciela Polaków na Polskę szukamy.

  A tak przy okazji poznajmy naszą historię, nie półprawdy o tej historii, jak w tekście który na swym blogu ostatnio skopiowałeś o bohaterze Polskim, który starannie omijał temat mordercy Pileckiego, którego syn był wysokim urzędnikiem u Ziobry. Czas pisać Polską historię, co niniejszym czynię.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:20:51
  Możesz tak uważać, ale ja się nie zgadzam.
  Tuskowi wyrzuca się proniemieckość i działanie na szkodę Polski.
  A Siemoniak? tutaj masz rację, jeśli chodzi o media bo Polacy go nazywają banderowskim ścier....m... i słusznie!
 • @Zawisza Niebieski 23:24:18
  //przedstawiciela Polaków na Polskę szukamy. //

  Proszę o zgodę na używanie tego zwrotu. Bezcenny :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:11:16
  Sakiewicza, Kurskiego (wielokrotnie sądownie i parlamentarnie potwierdzonego kłamcę). W mojej rodzinie nie znalazłem nikogo, co by w niemieckiej armii służył. ale obaj moi dziadkowie niemieckie okopy kopali. Czym jest dzisiejszy program szkolny? Czyżby nie programowaniem jeszcze większych głupców historycznych? Już wcześniej zgłaszałem hasło, "CZAS TWORZYĆ SZKOLNICTWO PODZIEMNE".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:28:34
  No cóż, przyznaję ci to prawo. :) Bo czyż tak nie jest?
 • @Astra - Anna Słupianek 23:10:24
  Wkurza mnie takie pisanie..
  //Une bardzo lubią dzielić ...//

  Kto dzieli? Konkretne pytanie: Kto?
  Tu się proszę zająć kolejnym pajacem, który - wychodzi mi jak byk - bredzi o Prawdzie a zniekształca końcowy wizerunek dyskusji usuwając komentarze i dając bana...
  Bo padnieMy na pysk... Przykro mi... Nie widać, że jakaś moda na pitolenie swojego tylko panuje? Dosłownie. Udawanie jakieś, że nie wyczerpany temat... W ogóle jakaś to moda na zabawę w głuchy telefon czy co to jest?
  Ni śmieszne to ni co... Ignorowanie innych? Powtarzam więc po co wy wszyscy wymyślacie te historyjki co by to nie trzeba zrobić i jakby to nie powinno być jak wy we własnym zadupnym gronie nie potrafita się dogadywać... słuchać się?
  Zero argumentów taki mundrol z kulką w nosie a twardo kasuje... banuje... Co za idiotyzm by tu teraz Zawiszę nazywać szerzącym podziały? Czy kojarzyć tak...? Czy on komuś zamyka pysk czy prowokuje grzecznie do dyskusji, myślenia...? Podziały są jak każdy chce popylać swoją ścieżką ale jak widać w błędnym rozumieniu (ignorując innych) skoro kojarzą to z osobistym sprawowaniem władzy... nad Prawdą.
  Mówi się, sorry: "Każdy ch..j na swój strój?" we wojsku... :-)
  Każdy kierowiec kurna... A kto będzie pokład szorować... itp.?
  Możesz Pani nie odpowiadać... Nie ma sprawy...
  Pozdrówki!
 • @Zawisza Niebieski 23:24:18
  // Macierewicz już nawet nie ukrywa, że jest przedstawicielem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.//
  to źle ?
 • @Husky 23:34:55
  Jednak palisz głupa...
 • @Katana 23:32:05
  Zawiszę? szerzącym podziały? i kto Pana banuje, bo nie wiem?

  "Powtarzam więc po co wy wszyscy wymyślacie te historyjki co by to nie trzeba zrobić i jakby to nie powinno być jak wy we własnym zadupnym gronie nie potrafita się dogadywać... słuchać się?"

  Odpowiem jednak :)
  Piłeś? nie pisz!

  również pozdrówki
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:38:41
  Każdy ma swoje zdanie, więc i ja je mam
 • @Husky 23:44:56
  Masz takie prawo. Przynajmniej wszystko jasne.
 • @Husky 23:34:55
  A podoba ci się kupowanie sprzętu z pominięciem przetargów, z pominięciem parametrów sprzętu? Czy tylko amerykanie produkują wartościowy sprzęt?
  Dziś Macierewicz spełnia rolę, jaką Stalin spełnił tuż przed II wojną światową. Pozbawia polską armię ludzi, którzy mogą coś znaczyć w NATO. Tak jak doprowadził do tragedii w Nangar Khel pozbawiając nasze oddziały frontowe, bo działające na froncie walki w misji w Afganistnie wsparcia informacji wojskowej.
 • @Astra - Anna Słupianek 23:39:29
  Iskra nie gwiazda... Kto pił?
  Kto tu jest adminem, kto wymundrzył się właśnie o Prawdzie i kto wali wąsami jak CePem?
  Co jeszcze mi (czytelnikowi potencjalnemu) powiesz? Że konik na patyku ma drewnianego... patyka?
  Czego nie zrozumiałaś o podziałach? Cenzurowaniu wybiórczo manipulatorskim i totalnym także plus kombinacje (nie tylko tzw. alpejskie)?
  //i kto Pana banuje, bo nie wiem?//
  Już wiesz Pani admin czy dalej głupa palimy?

  //Zawiszę? szerzącym podziały?//
  Potem jakaś poprawka była ale za długo koment pisałem i ne zauważyłem... Choć nie ważne poszło... Jakieś skojarzenie było, czy nie?
  Chyba, że to miało być podbijanie jakieś tematu to sorry... Pierdołami się zajmujecie to macie... Puszczanie pary po zżartym ryżu nic więcej... Mądrzenie się... z pełnym brzuchem... O biedzie Polaków... W dupsku przytłustym mając w rzeczywistości co się z nami tu wyrabia wszystkimi...
  Jakaś moda na obłudę? Tak tylko pytam... może ja nie na czasie...
 • @Katana 00:07:56
  //Kto tu jest adminem, kto wymundrzył się właśnie o Prawdzie i kto wali wąsami jak CePem?//

  No kto wg ciebie?
 • @Katana 00:07:56
  Piszesz jakimś dziwnym kodem, może to późna godzina stąd nie pojmuję, ale nadal trzeźwym jak świnia i pojąć nie potrafię. Może jakieś tłumaczenie z Twojego na Nasze by się przydało?
 • @Katana 00:07:56
  "Kto tu jest adminem, kto wymundrzył się właśnie o Prawdzie i kto wali wąsami jak CePem?"

  Pan Wojtas zbanował :))))
  Jego prawo i wcale się nie dziwię. idź się jednak Pan prześpij...
 • @Astra - Anna Słupianek 00:30:43
  //Jego prawo i wcale się nie dziwię.//
  Dziwne, bo mnie znowu wszystko dziwi... Może trzeba bardziej analizować zamiast reagować jak maszyna? I mówić, że "to trzeba czuć"... Trzeba, ale też dobrze wiedzieć co się czuje. Bo co ma Panią dziwić skoro przecież nie wie co takiego może dziwić i poza tym nawet nie chce Pani wiedzieć... Co tam? Micha pełna? Pilot pod ręką? A posty promuje Pani po tym co "ludzie mówią"? Czy po prostu własne zachcianki wychodzą w tym?... Potem się dziwić, że populizm i tandeta? Bo co było napisane w moim komentarzu, który Wojtas usunął zanim zbanował to oczywiście Pani nie przytoczy choćby w skrócie? I czemu ma się Pani dziwić?
  Ale dobrze... Proszę kontynuować bo nie wiem co się stało i Pani przerwała nagle... Więc dlaczego to Pani nie dziwi? I właściwie co Pani nie dziwi? To, że on banuje bez woli porozumienia czy, że co? Cham i pijak jestem bo "to się czuje"?
  Czy może jakaś mini analiza jego negatywnego osądu mojego komentarza (powiedzmy bo raczej to chyba w ogóle mojej istoty skoro tak kłamliwa postawa połączona z banem wystąpiła) jako próby podejścia do zagadnienia przez niego poruszanego? Zresztą jako jeden z pierwszych i nielicznych zainteresowanych jego bufoniastymi fiflakami puszczanymi w eter z tą żałosną dozą samouwielbienia... Chciałem pomóc to banuje... Tak ciężko przyznać się do błędu? Dobra - nie bądźmy zbyt wymagający - ciężko cośkolwiek uzasadniać? Lepiej lecieć na debila wciskając komuś na siłę metkę "za niski poziom" i strachliwie zza bana szukać mniej rozgarniętych łosi, co by lepiej wypaść w swoich oczach? Zabitych belkami i innymi balami cytryńcowymi... Może brak tego - stąd coraz bardziej zgryźliwe stetryczenie starcze? Kij go wie... Nic nie godo... Ty Pani też widać, że poklasku specjalnego nie uzyskuje dla swoich idei więc dowiem się co nie dziwi? Moja rada, że głupio to nie odpowiadać w takiej sytuacji... Wszystko wraca - radzę wiedzieć... Mi co grozi? Chyba masa zwolenników skoro szukam porozumienia, więzi... Wy się lepiej zastanawiajcie nad sobą... Płacz i zgrzytanie kłami trochę boli... Odradzam...
  Gadaj skąd rada by się przespań bo blefujesz oczywiście... Czyli działanie na debila... A... Może nikt nie zauważy... A... Może jakoś tam będzie... A... co z tego, że pójdę do piekła - nie sama - są gorsi... Itp. itd.
  Czas wyrosnąć z uśmieszków na siłę.
  Cóż bawi admina w banowaniu się użytkowników pytam bo innych wniosków jakby blin nie wytężać gałów i innych organów nerwowych - nie widać!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:15:49
  //No kto wg ciebie?//

  Kto dzieli? Wszystko jest już dokładnie podzielone... Zawsze było. Kwestia podejścia do tych rozróżnień. Dostrzegania...
 • Zdeptana pamięć.
  Cyt://4 marca 1944 roku z rąk jednego z takich agentów Jana Kaszubowskiego (agent Gestapo, później NKWD i UB, zmarł w NRD w roku 1971 r.) ginie dowódca Józef Dambek.//

  AK musi mieć wyłączność...nawet tu. Umarli nie mogą się bronić.

  //Od poł. 1942 r. trwały rozmowy między przedstawicielami TOW "Gryf Pomorski" i AK w celu podporządkowania się gryfowców AK. Jednakże w kierownictwie organizacji istniały silne rozbieżności w tej kwestii. Szef pionu wojskowego ppor. rez. Józef Gierszewski "Ryś" był zwolennikiem przyłączenia się do AK, natomiast II prezes Rady Naczelnej i faktyczny przywódca organizacji Józef Dambek "Lech" opowiadał się m.in. z przyczyn ambicjonalnych za zachowaniem niezależności, pozwalającej prowadzenia według samodzielnych struktur własną działalność konspiracyjną. Była to główna przyczyna rozbieżności pomiędzy nim a por. WP Józefem Gierszewskim. Dambek czując się zagrożonym w roli przywódczej nakazał likwidację Gierszewskiego za "niesubordynację i prowadzenie własnej polityki organizacyjnej", wbrew jego woli. Gierszewski na jego rozkaz został zamordowany w swym leśnym bunkrze znajdującym się na terenie leśnictwa w Dywanie prawdopodobnie 24 czerwca 1943 r. Zostało to z dużym prawdopodobieństwem potwierdzone wyrokiem Sądu Okręgowego w Słupsku przed którym z powództwa Fundacji Naji Goche toczył się proces za naruszenie (oszczerstwo zdrady) dobrego imienia śp. por. Józefa Gierszewskiego, jakiego dopuszczają się członkowie tzw. Etosu Gryfa, publikując je m.in. na łamach czasopisma W Rodzinie. W kwietniu 1943 roku J. Dambek zamiast podporządkować się AK podpisał porozumienie ze Zjednoczonymi Organizacjami Ruchu Miecz i Pług, ruchu o proweniencji narodowej i chrześcijańskiej. Niestety, jak się okazało "Miecz i Pług" był już w tym czasie dokładnie rozpracowany przez Gestapo, które swych agentów umieściło w jego kierownictwie co spowodowało liczne aresztowania gryfowców i zapewne przyczyniło się do śmierci samego dowódcy J. Dambka 4 marca 1944 r. - z rąk gestapowca Jana Kaszubowskiego vel Hansa Kassnera.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tajna_Organizacja_Wojskowa_Gryf_Pomorski

  Miecz i Pług

  //Po likwidacji przez Niemców autentycznych przywódców nowymi szefami organizacji zostali Anatol Słowikowski (przew. Rady Naczelnej) i Zbigniew Grad, którzy być może byli agentami gestapo [a jak nie byli?][potrzebny przypis]. Bezpośrednią przyczyną wyboru nowych przywódców było aresztowanie ks. Poeplaua. Późną wiosną 1943 przekazali oni Niemcom pisemną propozycję współpracy. Miała ona dotyczyć m.in. odciążenia administracji niemieckiej przez zastąpienie jej administracją polską oraz utworzenia wspólnego frontu do walki z bolszewizmem. Tezę o kolaboracji Grada i Słowikowskiego potwierdzają m.in. memoriał do Hitlera i list do ambasady japońskiej w Berlinie. W pismach tych powstałych w 1943 roku działacze ruchu złożyli propozycję współpracy na gruncie walki z bolszewizmem. Heinrich Himmler zlekceważył tę propozycję z uwagi na znikome znaczenie Miecza i Pługa w polskiej konspiracji[2]. MiP wysłało też memoriał do Delegatury Rządu, pisząc „Polska Racja Stanu nie wyklucza zawierania sojuszów [...] z tą lub tamtą stroną, grupą mocarstw, jeśli tylko dobro Rzeczypospolitej tego wymaga”.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Miecz_i_P%C5%82ug
 • @Arjanek 08:44:47
  Dzięki za uzupełnienie, ja temat tylko zasygnalizowałem gdyż wydaje mi się, że to temat mało znany w świadomości społecznej, co daje możliwość spekulacji siłom fałszującym naszą historię. Dziś w historii kreowanej przez media mówi się tylko o AK, przed bohaterami której oczywiście należy chylić głowy, ale nie mówi się o innych bohaterach o innych organizacjach, skłóca się nas antagonizując regiony naszego kraju.
 • @
  Zawisza sam robisz problem bo nikt normalny w Polsce nie uważa Kaszubów za Niemców , chyba ,że sami za takich się uważają podobnie zresztą jest ze Ślązakami czyli te dwie grupy w ramach narodu polskiego nie potrzebują żadnych "sieciowych mecenasów" co by przypominali o ich polskości bo ci co myśleli inaczej , t zn czuli większą więź z Niemcami , to już tam od dawna są i to jest ich wybór i nikogo poza nimi nie powinno to obchodzić
 • @puuuq 09:45:46
  Dobrze to ująłeś, "nikt normalny". Problem zaczął się już po wojnie, na tereny będące przed wojną w granicach Niemiec, czy też te, do których Niemcy uzurpowali sobie własność przesiedlano ludność z wschodnich terenów Polski które znalazły się w granicach ZSRR. Antagonizowano oba społeczeństwa, wywoływano nieufność. To zostało pewną zadrą po dzień dzisiejszy. Swego czasu interesowałem się Menonitami (Olendrami), zamierzam o nich napisać. Jeśli miejscowych zapytać o nich, to nie jest im znana ani nazwa Menonici ani Olendrzy a właśnie "niemce".
  Weźmy za przykład D.Tuska. Jak wielkie jest niezrozumienie tej sprawy wśród Polaków wykazuje sprawa "dziadka Tuska", z tego co wiem, nie był to dziadek, a brat dziadka ale mniejsza o to. Ile razy tu na portalu pojawia się zdjęcie z z 3 SS-manami i żołnierzem podobnym do Tuska? Nikogo dziwić nie powinno to, że Kaszub, Ślązak w czasie II wojny światowej był w armii niemieckiej. To był żołnierz poborowy. Ostatnio jeden z brukowców, to tak można określić poziom tej gazety na okładce umieścił fotomontaż głowy Tuska z tułowiem człowieka w mundurze żołnierza niemieckiego. Znów granie na uczaciach "tych nienormalnych". Na Neon również blogerzy posłużyli się tym zdjęciem. Tak więc nie robię problemu, problem ten pokazuję, problem który jak widzisz w dyskusji nie tylko ja zauważam. Ale trzymajmy się tego, "nikt NORMALNY nie powinien uważać Kaszuba, Ślązaka za Niemca a ci, co się czują Niemcami, to po prostu mniejszość niemiecka w Polsce".

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031