Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
335 postów 7900 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Piękna, acz nieznana Polska – Rozlewiska Biebrzy i Narwi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeden z piękniejszych terenów do obserwacji ptaków i dzikiej przyrody leży w okolicach łączenia się rzek Narwi i Biebrzy. W tym miejscu znajdują się dwa parki narodowe, Biebrzański i Narwiański.

Rozlewiska te są jednym z bliskich memu sercu terenów, w które wybieram się regularnie co najmniej 2 razy do roku w czasie przelotów, czy też godów batalionów. Zapraszam na pokaz zdjęć zwierząt i ptaków, które udało mi się zaobserwować w tygodniu 20-25.03.

 

Po kilku latach suchych, w tym roku rozlewiska zajmują znaczące tereny tego obszaru, co dobrze wróży pod względem lęgowym zarówno ptaków pływających jak i brodzących.

Wśród ptasiej drobnicy występujących w dużej liczbie można wymienić trznadle.


Wiele też znajdziemy skowronków

 

 

Wśród kaczek, poza wszechobecnymi krzyżówkami widać rożeńce, gągoły, głowienki. Gągoł to taki ciekawy "stwór", który zanim pomyślisz o zrobieniu mu zdjęcia on już odlatuje w bardziej dogodne mu miejsce.

 

 

W dużej liczbie występują czajki

 

 

Wśród gęsi występują wszystkie przelatujące i gniazdujące w naszym kraju gatunki, gęgawa, białoczelna, zbożowa.

Wizna, to również miejsce znane z historii. Okolice miejscowości Wizna i Góry Strękowej miała miejsce bitwa nosząca miano Polskich Termopil. W bitwie tej nieznaczne siły polskie, ok. 720 żołnierzy wykorzystując ukształtowanie terenu i tereny bagienne zatrzymało na 2 dni armię gen. Guaderiana, pozwalając na przegrupowanie i utworzenie Armii Warszawa a także wycofanie się w sposób uporządkowany do Rumunii. Jedna z legend o tej bitwie mówi, że straty niemieckie wynosiły 40:1. Dziś ustalenie faktów nie jest możliwe, gdyż Guaderian w swych raportach mocno zaniżał straty, zaś losy obrońców też nie są do końca znane. Część z nich trafiła do niewoli, część wycofała się. Pamięć o tej bitwie, jej dowódcy kpt. Władysławie Raginisie nadal trwa, o czym świadczą lampki przy pomniku jemu i jego żołnierzom poświęconym.

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Piekny hold uczestnikom bitwy zlozyl szwedzki zespöl muzyczny Sabaton, nie tylko utworem "40:1" , röwniez zlozeniem kwiatöw w miejscu tamtych tragicznych wydarzen.
 • Autor, witaj;
  Mam nadzieję, że nie musiałeś wstawać przed świtem.
  Pozdrawiam
  Łoś jest super
 • @roux 20:35:09
  Życie nad Biebrzą ma swoje prawa. Pobudka pół godziny przed świtem, wyjazd z kwatery na 10-15 minut przed świtem. Koło 10-11 sklep, zakup bułeczek, śniadanko i łóżeczko. Później obiad, wypad na wieczorne łowy. Ptaki współpracują między świtem a 10, sarny można spotkać do ok. 7, żurawie trochę dłużej. Wieczorem to już na miejsca nocegowania ptaków się jeździ. Później piwo, zwykle jest to jedna buteleczka jakiegoś rzemieślniczego. Od dłuższego czasu fotografuję również takie nietypowe piwa. Nad Biebrzę jednak trzeba to przywieźć, bo tam w sklepach tylko typowe, tańsze. Łomża, Tyskie no i takie po 1,50, no ale tego to już z szacunku dla wątroby nie pijam. Poranek nad rozlewiskiem, szczególnie w dzień słoneczny wart jest wstania przed świtem, to mogę ze spokojem sumienia przyznać. Tym razem nie miałem szczęścia do pogody, tylko 1 dzień przed świtem i ze skrobaniem szyb ze szronu. Chyba ostatnie w tym roku :).
 • @morgan 20:10:05
  Tak, znam ten utwór, piękny, choć muzyki hard rock nie bardzo lubię. Wśród zniczy jeden zapaliłem ja. To znicz ode mnie i od jednego z komentatorów na Neon. Tak się umówiliśmy w dyskusji :) Trochę dalej, na wzgórzu są ruiny schronu, w którym zginął Raginis. To postać trochę przypominająca sienkiewiczowskiego Wołodyjowskiego. Też przysiągł, że żywy linii nie odda i nie oddał zabierając ze sobą kilku oficerów niemieckich.
 • @Zawisza Niebieski 21:18:15
  /Pobudka pół godziny przed świtem/
  a jednak...to my musimy się do przyrody dostosowywać

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031