Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
388 postów 9479 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Najświętsze miejsce w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdybyśmy tak sobie zadali pytanie, jakie jest najświętsze miejsce w Polsce, na przestrzeni naszej historii? Jakie było miejsce, do którego pielgrzymowali Polacy by złożyć hołd Bogu, by złożyć swoje troski?

Z pewnością wielu katolików odpowie Jasna Góra. Prawosławni wskażą na Grabarkę. Jeśli pomyślimy o kultach przedchrześcijańskich przyjdzie nam na myśl góra Ślęża. Ale kto pomyśli o miejscu, które było i jest miejscem pielgrzymek od czasów neolitu po dzień dzisiejszy? Miejscu w którym przechowywana jest najważniejsza relikwia związana z męczeństwem Jezusa.  Czy już wiesz drogi czytelniku o którym miejscu w Polsce piszę?
Jeśli wiesz, to brawo, jeśli jeszcze nie, uzbrój się w chwilę cierpliwości.
 
 
Zacznijmy od Jasnej Góry?
Czym jest to miejsce? To najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce, choć takich miejsc pretendujących do tego miana jest więcej. Przykładowo Kodeń, czy też wileńska Czarna Madonna z Ostrej Bramy, która choć dziś jest zabytkiem sakralnym Litwy, bliska jest sercu katolika – Polaka. Czym więc jest Jasna Góra. Do roku 1382 było to sobie przewyższenie terenu w pobliżu wsi Stara Częstochowa, gdzie mieściła się lokalna parafia. To miejsce nadał sprowadzonym z węgierskiej Budy 16 zakonnikom – Paulinom Władysław Opolczyk. W pobliżu znajdował się drewniany kościółek i murowana strażnica, gdzie najprawdopodobniej po adaptacji zamieszkali zakonnicy. W dwa lata po erekcji klasztoru osiedlonym tam zakonnikom Władysław Opolczyk oddał pod opiekę przywiezioną z ziemi halickiej ikonę Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus, dziś noszącą nazwę ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Legendy o tym, jakoby to sam obraz wybrał to miejsce, gdyż konie ciągnące wóz z tym obrazem nie chciały dalej iść, legendę o tym jak to obraz Jasnogórski bronił tego miejsca podczas potopu szwedzkiego (w tym czasie obrazu na Jasnej Górze nie było, był ukryty na Śląsku) a kolejna obrona Jasnej Góry podczas konfederacji barskiej skończyła się sromotną porażką Polaków, zostawmy w miejscu godnym legend zwanych tradycją katolicką.

Grabarka
Choć dominującą u nas religią jest katolicyzm, naszą kulturę religijną z powodzeniem można nazwać kultura styku katolicyzmu i prawosławia. Występuje u nas zarówno dominujący na zachodzie kult relikwii jak i dominujący w prawosławiu kult ikon. Początki kultu na Grabarce możemy datować na wiek XIII, i wiąże się on z kultem znajdującej się w pobliskim Mielniku ikony Chrystusa Zbawiciela. Tak więc to kult w naszej historii dość późny.

Ślęża
Rzeczywiście w przedchrześcijańskiej historii naszego kraju Ślęża odgrywała znaczącą rolę jako miejsce kultu neolitycznego, Celtów, Słowian, lecz dziś prawie całkowicie utraciła znaczenie miejsca kultowego, jako miejsca kultowego katolicyzmu.

Gdzie więc jest to najważniejsze miejsce kultowe w Polsce, które zachowało swoje znacznie przez tysiąclecia?
To Łysiec w Górach Świętokrzyskich, miejsce kultowe w czasie neolitu, miejsce kultowe państwa Wiślan. Jedno z lepiej opisanych miejsc kultu przedchrześcijańskiego trzech Bogów - Śwista, Pośwista i Pogody - wg. Długosza, albo Lada, Boda, Lei – wg. Powieść rzeczy istnej. Dziś również miejsce to poświęcone jest trzem osobom boskim w Trójcy Przenajświętszej. To miejsce, w którym jeszcze w połowie XI w oddawano hołd dawnym Bogom, a już w XII w. było to sanktuarium chrześcijańskie. Było to miejsce pielgrzymek władców i ludu państwa Wiślan, miejsce pielgrzymek naszych władców chrześcijańskich. Szczególnie miejsce to upodobał sobie Władysław Jagiełło. Miejsce to, tak jak i Polska miało czasy upodlenia. Było tu ciężkie więzienie założone przez Carat, które istniało do roku 1939. Było tu miejsce kaźni żołnierzy rosyjskich zagładzanych przez Niemców w czasie II wojny Światowej. Miejsce to upadało i odradzało się tak jak nasz kraj. To również miejsce przechowywania najświętszej relikwii jaką posiada Polska, „Relikwii krzyża Pańskiego” (widoczna na zdjęciu u góry tekstu)
 

Dlatego też moim zdaniem jest to miejsce w całej Polsce najbardziej godne imienia „Najświętszego miejsca w Polsce”, któremu żadne inne miejsce w Polsce równać się nie może., choć są miejsca równe randze Łyścowi, o których wiedza historyczna jest nam równie wybiórczo przekazywana. Miejscem takim jest katedra w Gnieźnie. Tak jak na Łyścu powstała w miejscu świątyni przedchrześcijańskiej, kult w tym miejscu przetrwał po dzień dzisiejszy. Znacznie wcześniej wygaszono tam kult przedchrześcijański, iż nawet imienia Boga tam przez naszych ojców czczonego nie znamy. 

prawa autorskie: jestem autorem tekstu oraz zdjęć. Zdjęcie tytułowe, najważniejsza relikwia w Polsce, relikwia Krzyża Pańskiego, Łysiec bazylika mniejsza Trójcy Świętej i sanktuarium Krzyża Świętego

 

KOMENTARZE

 • Ciekawa notka na 5*
  Cóż się komuś nie spodobało, że postawił pałę?
  Może piosenka dla osoby?
  Pod tytułem PERUN
  https://youtu.be/S0kgWqcbIuM
 • @lorenco 00:13:43
  Piosenki związane z dawnymi wierzeniami są popularne wśród zespołów hard... Osobiście nie bardzo lubię tę muzykę, można przecież melodyjnie śpiewać o naszej słowiańskiej przeszłości.
  https://www.youtube.com/watch?v=BaP1wDvkA6E
  https://www.youtube.com/watch?v=8zxGJHgIaJw

  Bliższe są one melodyce naszych pieśni.
  Co do muzyki nurtów hard przychodzi mi do głowy takie skojarzenie. Muzyka tego typu jest kojarzona również z satanizmem. Ostatecznie chrześcijaństwo z naszych Bogów porobiło diabły. Czy coś w tym jest? Nie wiem.
 • autor
  Super notka! Proszę o więcej.
  Oczywiście 5* (troszeczkę podniosłem śr. ocen)
 • Zawiszo
  to ty masz miejsca swiete??? Ja nie mam.

  Czyli zupelnie inaczej rozumiemy co znaczy slowo 'swiete'.
  Dla mnie Swiety jest Bog, a nie miejsce georgaficzne.

  A czy powiedzmy cmentarz jest dla ciebie miejscem swietym? Dla mnie nie, bo ja nie mam miejsc swietych.

  Albo czy Auschwitz jest dla ciebie miejscem swietym? Wiele pielgrzymek przyjezdza tam, czy dlatego, ze to miejsce swiete? czy tez dlatego, ze to miejsce przeklete?

  Relikwie np. ''krzyza Panskiego'', to juz zupelny odlot Zawiszo, wiec ogarnij sie!

  Gdyby twoje dzieci zabil ktos gazem sarin, to czy dla ciebie ten sarin bylby relikwia?

  Albo czy narzedzia tortur, ktorymi poslugiwala sie inkwizycja, to sa relikwie?

  To moze relikwiami sa tez ci molestowani przez ksiezy pedofilow?
 • @Bara-bar 21:00:04
  Najpierw powinniśmy zdefiniować, czym jest miejsce święte. To miejsce, które w jakiś sposób staje się bliskie danemu człowiekowi. W tym rozumieniu grób mojego taty jest mi miejscem świętym.

  Mówisz, że krzyż był narzędziem kaźni Jezusa. Tak, masz rację. Tyle, że zgodnie z naszą wiarą krzyż był również narzędziem odkupieni nas. Kto skazał Jezusa na śmierć na krzyżu? Piłat, Saduceusze, czy też Bóg Ojciec? Pomyśl, czy Piłat mógł wydać inny wyrok? Pewnie mógł powiedzieć idź człowieku wolno, ja nie widzę w Tobie winy, ale czy wtedy wola Boga Ojca by się wypełniła?
  Wyobraź sobie sytuację odwrotną, Judasz nie zdradza Jezusa, Piłat nie widzi w Jezusie winy, Saduceusze nie żądają śmierci Jezusa. Czy nastąpiłoby odkupienie? Więc czy mam nie mieć szacunku do przedmiotu, którego Bóg wybrał dla odkupienia ludzi?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930