Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
346 postów 8143 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Ludzie, którzy wydzierali ziemię wodzie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska czasów kontrreformacji jawi się jako raj tolerancji, stąd też różne grupy ludności prześladowane w Europie podążały do Polski, niosąc ze sobą swój niewielki majątek, pracę swych rąk, umiejętności i wiedzę.

 

W Polsce rzadko płoną stosy, w Polsce nie karze się więzieniem. Jak napisał J. Tazbir: „W Polsce nie można było jednak uciekać się do argumentów więzienia, wygnania czy stosu: szlachta podatna była jedynie na perswazję, i to nader umiejętnie prowadzoną". Kontrreformacja w Polsce polegała na perswazji słownej i odcięciu innowiercom drogi do urzędów i zaszczytów. Lecz jeżeli nie miało się ambicji politycznych, gdzieś na uboczu można było spokojnie pędzić żywot zgodnie z własną wolą i zasadami etycznymi. Dlatego też na nasze ziemie przybywały liczne grupy ludzi - męczenników z powodu wyznawanych poglądów.

Mądrze przyjmowana imigracja może być czystym zyskiem

Jedną z takich grup przybyłych na nasze tereny byli mennonici. Grupa ta, której założycielem był zbuntowany anabaptysta Mennon Simons (1496-1561), nie uznawała żadnej hierarchii, chrzest przyjmowała w wieku ponad 13 lat, twierdząc, że decyzję o przyjęciu Chrystusa może podjąć tylko człowiek świadomy, odżegnywała się od noszenia i posługiwania się bronią, jak również piastowania urzędów. Na skutek prześladowań w roku 1555 grupa mennonitów opuszcza Holandię i poszukuje w świecie miejsca dla spokojnego gospodarowania. Część z nich trafia na słabo zamieszkałe tereny wylewowe, w tym okolice Puszczy Kampinoskiej i Żuławy.Opuszczony cmentaż mennonitów w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego 

Oni wiedzieli, jak wyrwać wodzie ziemię

Żuławy, tereny położone nisko, często depresyjne, chciałoby się rzec „Les Pays-bas" - kraj położony nisko, jak Francuzi określają Holandię. Ziemia urodzajna, lecz kapryśna. Jednego roku zapewnia bogactwo, w kolejnym wszystko zabiera. Katastrofalne powodzie lat 40. XVI w. wyludniły całe wsie na tych terenach. Dlatego też wspierano osadników potrafiących zagospodarować tak niekorzystne obszary. Mennonici byli idealnym rozwiązaniem. Lud ten, wywodzący się właśnie z terenów depresyjnych, potrafił tak przygotować gospodarstwa, aby powódź nie była katastrofą, lecz co najwyżej czasową przerwą w życiorysie i do tego jeszcze załatwiającą część prac gospodarskich. Cóż tak dobrze nawozi ziemię, jak nie muł rzeczny? A jak jeszcze oborę pobudować zmyślnie, to powódź może z niej wszystkie nieczystości wynieść. Tak więc budowali oni domy dwukondygnacyjne, ze spichlerzem i mieszkaniem umieszczonym na drugiej kondygnacji. Ustawienie zabudowań odpowiednio do kierunku przepływu rzeki umożliwiało swobodny przepływ wody i wyprowadzenie nieczystości z pierwszej kondygnacji na pola. Druga kondygnacja ze spichlerzem pozwalała przeczekać zarówno ludziom jak i zwierzętom czas wylewu. Znajomość technik melioryzacji pozwalała wydzierać wodzie nowe tereny, zabezpieczać posiadane już pola i spokojnie gospodarować.

Lud był gospodarny

Ówcześni im opisują ich jako tych, co zawsze w terminie spłacali zobowiązania, opłacali wszelkie koszty pozwalające uniknąć ich synom obowiązkowego poboru do armii. Mężczyźni jawili się jako uprzejmi, lecz dość chłodni. Całymi dniami pracujący na polu. Kobiety zaś odwrotnie, całe dnie pracujące w domu, otoczone gromadką dzieci. Strój kobiet stanowiła chusta na głowę, ciemna suknia zapięta na haftkę i fartuch. Suknie nie miały żadnych kieszeni ani guzików, które mogłyby wskazywać przywiązanie do dóbr doczesnych. Mennonici unikali hucznych zabaw.Przyłapanie mennonity na weselu mogło się skończyć surowymi karami kościelnymi.

Cechowali się oni wielką solidarnością grupową. Osoby, którym wydarzyło się nieszczęście, starsi, zniedołężniali, mogli liczyć na wszechstronną pomoc, lecz złamanie zasad religii często kończyło się wykluczeniem ze społeczności.


Inny, znaczy gorszy

Wyznawane zasady etyki stale powodowały spadające na nich problemy. Bo jak państwo militarne, takie jak Prusy okresu Bismarcka, pomimo bliskości językowej, mogło tolerować obywateli odmawiających noszenia broni. To powodowało kolejne fale emigracji. Ostatecznie mennonici wyjechali z terenów Żuław uciekając przed nadchodzącą ArmCzerwoną, resztki zostały wysiedlone po włączeniu Żuław do Polski. Tereny te zasiedliła ludność przesiedlana z terenów dzisiejszej Ukrainy oraz z Mazowsza.

Dziś największe grupy mennonitów spotykamy w USA, Rosji, kościół mennonitów znajduje się również w Amsterdamie. W Polsce działalność mennonitów skupia się wokół fundacji „Dziedzictwo" mającej swą siedzibę w Mińsku Mazowieckim.

 

Imigranci

Zdaję sobie sprawę, że dziś poruszenie tematyki imigracji historycznej wielu może odczytać, jako zachętę do przyjmowania przez Polskę imigrantów z krajów  arabskich. Nie było to moim celem, ale trudno wykluczyć, że tekst ten zostanie tak odebrany. Dlatego muszę poruszyć tu ten temat. Temat to naprawdę trudny, bo z jednej strony chodzi o czystą, ludzką pomoc innym ludziom, którzy ucierpieli w wyniku wojen nie przez nich zawinionych. Trzeba powiedzieć twardo, za emigrację tę odpowiadają USA, Francja, Wielka Brytania i ich polityka wprowadzania demokracji do krajów arabskich, dotychczas rządzonych twardą ręką dyktatorów takich jak Kadafi. Trzeba ponosić konsekwencję idiotycznej polityki rządzących.

Z drugiej strony są to ludzie o bardzo odmiennej od nas kulturze, podatni na hasła zupełnie nam obce, hasła, których zło poznaliśmy i odrzuciliśmy w czasach wojen religijnych. Musimy rozumieć również to, że mordują nie ci, którzy do naszej gospodarki mogliby coś wnieść a ci, którzy chcą rozpętać wojnę nienawiści między europejczykami a mieszkańcami europy wyznania islamu, którzy już wcześniej się tu osiedlili a także spokojnymi rzeczywistymi uciekinierami. Taki jest cel zamachów dokonywanych przez „samotnych wilków”.

prawa autorskie: Jestem autorem tekstu i zdjęć

zdjęcie tytułowe, dom po menonnicki, Żuławy

 

 

KOMENTARZE

 • @
  //Mądrze przyjmowana imigracja może być czystym zyskiem//

  I znowu ten zysk (żydowski?)

  Polska stała się krajem przechodnim, Emigracyjno - Imigracyjnym. Zostaniemy po prostu wykopani z własnej ojczyzny.
 • @Arjanek 12:52:33
  W pewnym sensie masz rację, byliśmy krajem przechodnim, choć główne nurty azjatyckich ludów stepowych szły bardziej na południe, Był u nurt skandynawski, Goci, co przeszli przez nasz teren zatrzymując sie na 5 pokoleń, a później ruszyli na południe. Później mieliśmy Mongołów, Turków. Szwedów, z nowszych Mennonitów, Starowierców. Każda z tych grup coś wniosła, choćby do naszej kuchni. To jest ten zysk.
 • @
  74% ludzi w Polsce nie chce tu widzieć żadnych migrantów , i to jest najważniejsze bo nie ma się co łudzić ,że z nich może być jakiś pożytek bo takiego nie ma nawet tam gdzie są ich miliony
 • @puuuq 13:05:59
  W przypadku imigracji arabskiej muszę ci przyznać rację. Do oceny imigrantów stosuję kilka wskaźników.
  1) zdolność do integrowania się ze społeczeństwem tubylczym, tu niestety jest zerowa, przykładem pozytywnym w tym względzie są Polacy, łatwo integrujący się ze społeczeństwami zachodu. Problemem
  2) chęć do podejmowania pracy dla danego społeczeństwa, tu np. sprawdzili się Turcy w Niemczech. Tej cechy też nie posiadają arabowie. Stąd nie jest to korzystna imigracja.
 • Brejking news
  //wysyłanie jakichkolwiek imigrantów do Polski ,gdzie panuje PIS-owska dyktatura faszyzmu ,musi wśród prawdziwych demokratów budzić konsternację//

  G.W
 • @Husky 15:59:07
  Ten faszyzm i dyktatura są uleczalne, leczy się je przy pomocy wyborów :)
  Problemy z różnymi "mądrymi gazetami" są również uleczalne, kiedyś w będąc w Anglii w jednej z gazet czytałem, że w Londynie taksówki inne niż te specyficzne, londyńskie umierają na niedożywienie licznika :)
  Kiedy kupowałem GW to nawet nie pamiętam, ich stronę omijam, bo każą sobie płacić za teksty, ale ostatnio będąc nad Biebrzą dostałem od jakiejś starszej pani egzemplarz Naszego Dziennika, widzisz jak uczciwie mi z oczu patrzy :). I potraktowałem tę gazetę z pełną powagą, zapoznałem się z jej treścią i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, ocena identyczna jak dla G.W. nie warto kupować :)
 • ilość przechodzi w jakość
  znienawidzony slogan?

  pogląd, iż
  "polegała na perswazji słownej i odcięciu innowiercom drogi do urzędów i zaszczytów"

  jasno to ilustruje, można dopóki, dopóki jest ich mało
 • @interesariusz z PL 16:30:52
  Dokładnie, póki jest ich mało. Wyznawcy Islamu biją nas dzietnością. Problemem nie jest pierwsze pokolenie imigrantów, bo tym zawsze można dać bilet do domu. Ale drugie pokolenie to już rodowici europejczycy myślący jak rodowity arab. Tak więc jest to bomba z opóźnionym o jedno pokolenie zapłonem.
 • @Zawisza Niebieski 16:21:38
  //Ten faszyzm i dyktatura są uleczalne,
  leczy się je przy pomocy wyborów :)//


  no to mamy problem,
  przez kolejne ponad 6 lat życia w tej dyktaturze
  Horror

  ps.
  no chyba że celebryci wezmą sprawy w swoje ręce
  to wtedy wszystko możliwe
 • @Husky 17:42:59
  No cóż, usunięcie wszystkich miernot, które zgodnie z zasadą rodzinka PiS na państwowym zajmie trochę czasu, no ale nie całe 4 lata. Przecież PiS ustawę zrobił. Wymiana bez konkursu, bez oceny kwalifikacji. Pomocnik aptekarza może być w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa. Może być też nim absolwent podstawówki, czyż prawo przegłosowane przez PiS temu zabrania?
 • @Zawisza Niebieski 18:18:44
  Od 28 lat na prezydenckim czy tez premierowskim stolcu nie widzialem nikogo madrzejszego czy tez lepiej wyksztalconego ode mnie
 • ....
  Sami zadaniowcy NWO.... KosherNostra
 • @Zawisza Niebieski 18:18:44
  Usunac miernoty nalezy... ale wszystkie.. okaze sie, ze straz marszalkowska zostanie, bo tu jakotakie kompetencje byly sprawdzane...
 • @Zawisza Niebieski 18:18:44
  //czyż prawo przegłosowane przez PiS temu zabrania//
  Nie
 • @wk..ny 19:50:06
  Ciekawostka; terrorysci atakuja zwyklych ludzi, zamiast sejm... to wszystko to sciema dla ubogich intelektualnie... Zawisza nigdy nie zanegowal zydowskiej religii... klamcy i zadaniowcy :((
 • @wk..ny 19:55:11
  ...zydowski monoteizm... zydowskiego buka.. gwoli scislosci..
 • @wk..ny 19:55:11
  Zawisza z przyjętej filozofii nigdy nie zaprzecza temu, w co kto wierzy. Jeśli ktoś powie, że w przestworzach lata "boski czajniczek", który rządzi światem Zawisza też temu nie zaprzeczy, choć nie będzie w to wierzył. Bo czy masz wgląd w kosmos by powiedzieć iż taki czajniczek na pewno tam nie lata. W swoich wypowiedziach opieram się na nauce, nie na wierze. Zaś o początkach Jahwe, wojowniczym bogu jednego z plemion o semickim Bogu nadrzędnym El w jednym tekście się wypowiedziałem.
 • @Husky 19:50:59
  To co PiS i jego trolle tak krytykowały za rządów PO-PSL, nawet jakieś działania prokuratury tam były, czyli nepotyzm, kumoterstwo, kolesiowstwo w jednym z pierwszych kroków od dostania się do koryta PiS przetworzył na działanie zgodne z prawem. Nepotyzm za rządów PiS jest prawem zwycięzcy wyborów. Stąd Macierewicz wsadzając pomocnika aptekarza na stanowisko w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa nie popełnił przestępstwa. W państwie kolesiów i kumotrów PiS jest to działanie w pełni zgodne z prawem.
 • @Zawisza Niebieski 21:53:59
  //W państwie kolesiów i kumotrów PiS jest to działanie w pełni zgodne z prawem.//
  i tego sie trzymajmy

  Wzorce z poprzednich 8 lat i obecne
  cyt:
  " W demokratycznym państwie prawnym suwerenem nie są wyborcy "

  https://pbs.twimg.com/media/DAYCc1WXsAE9qAT.jpg


  tylko tyle

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031