Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
361 postów 8615 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Lichwa w rozumieniu Biblii i Koranu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Lichwa, potępiana jest w obu tych księgach natchnionych choć trzy religie monoteistyczne judaizm, chrześcijaństwo i islam w inny sposób to potępienie rozumieją.

Stary Testament
Podejście do zagadnienia lichwy w judaizmie kształtuje Stary Testament. W Księdze Wyjścia znajdujemy takie oto słowa „Jeśli pożyczysz pieniądze ubogiemu z mojego ludu, żyjącemu obok ciebie, to nie będziesz postępował wobec niego jak lichwiarz i nie każesz mu płacić odsetek” [Kw. 22, 24].
 
O lichwie mówi również Księga Kapłańska „Jeżeli brat twój zubożeje i ręka jego osłabnie, to podtrzymasz go, aby mógł żyć z tobą przynajmniej jak przybysz lub osadnik. Nie będziesz brał od niego odsetek ani lichwy. Będziesz się bał Boga swego i pozwolisz żyć bratu z sobą. Nie będziesz mu dawał pieniędzy na procent. Nie będziesz mu dawał pokarmu na lichwę.” [Kpł 25, 35-37]
 
Najprecyzyjniej widzenie judaizmu pokazuje jednak zapis w Księdze Powtórzonego Prawa „Nie będziesz żądał od brata swego odsetek z pieniędzy, z żywności ani odsetek z czegokolwiek, co się pożycza na procent. Od obcego możesz się domagać, ale od brata nie będziesz żądał odsetek, aby ci Pan, Bóg twój, błogosławił we wszystkim, do czego rękę przyłożysz w ziemi, którą idziesz posiąść. ” [Pwt 23, 20-21]
 
Jak widzimy z powyższych cytatów w judaizmie lichwa jest potępiona ale tylko w przypadku współwyznawców. W przypadku innych narodów, wyznawców innych religii lichwa jest dopuszczalna i nie stanowi grzechu.
 
Jak wiemy, Stary Testament jest również księgą natchnioną chrześcijaństwa. Tak więc obowiązują te same zapisy. a dodatkowo, to co o lichwie napisano w Nowym Testamencie. Rozumiejąc iż braćmi są wszyscy chrześcijanie, których jak wiemy w państwach chrześcijańskich jest większość, chrześcijanie przenoszą swoje rozumienie uczciwości lub nie pożyczania na procent na wszystkich ludzi.
 
Nowy Testament
O lichwie w Nowym Testamencie mówi ewangelia Łukasza „Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. [Łk 6:34, 35]
 
Jednak niejednoznaczność w widzeniu lichwy wprowadza przypowieść o talentach „Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. ” [Mt 25, 27]  o czym też pisał Łukasz „Odpowiedział mu: "Według słów twoich sądzę cię, zły sługo! Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał". ” [Łk 19, 22-23]. Jak widzimy, nie jest to pochwała lichwy, a raczej przypowieść o pomnażaniu wiary.
 
Dlatego istotne jest jak Kościół interpretował tę sprawę. Uważano, ze pieniądz nie może produkować pieniądza, gdyż jest to sprzedaż tego, czego się nie posiada. Stąd za lichwę w tym czasie uważano udzielanie pożyczki finansowej na dowolny, nawet symboliczny procent. Pożyczanie na procent było potępiane przez ojców Kościoła jak św. Bazyli (IV w.), papieża Leona I Wielkiego [IV w.], czy też późniejszych jak Tomasz z Akwinu [XIII w.], choć pożyczanie na procent przez chrześcijan i kapłanów było stosowane, skoro na synodzie nicejskim w roku 325 zadecydowano iż kapłani pożyczający na procent będą usuwani z kapłaństwa. Zakaz ten rozszerzono również na chrześcijan świeckich przez lokalny synod Karola Wielkiego w roku 789. Na soborze II laterańskim w roku 1139 lichwiarzom odebrano prawo do chrześcijańskiego pochówku, zaś synod laterański III w 1179 zakazał duchownym przyjmowania od lichwiarzy datków a także udzielania im komunii.
 
Zmiana tego podejścia nastąpiła na IV soborze laterańskim w roku 1215, gdzie rozdzielono lichwę ciężką - na wysoki procent i lichwę łagodną. Tę interpretację Kościół a także państwa chrześcijańskie utrzymują do dnia dzisiejszego, a państwa określają maksymalny procent na jaki można udzielić pożyczki, choć w praktyce różnie to bywa, bo czy problemy frankowiczów nie można uznać za problemy wynikające z lichwy?
 
Koran
W Koranie obowiązuje pełen zakaz pobierania „riby” czyli procentów od pożyczonej sumy. W systemie bankowym zgodnym z prawem muzułmańskim (szariatu) istnieje zakaz pożyczania na procent, a także wspierania inwestycji niezgodnych z wartościami islamu, czyli np. produkcja broni (o czym świetle ostatnich wydarzeń terrorystycznych warto pamiętać, gdyż zamachowcy nie raz powołują się właśnie na wartości islamskie), alkoholu, pornografii.
Bankowość islamska opiera się nie na odsetkach od pożyczonych sum, a na udziale w zyskach z inwestycji na które pożyczono pieniądze. Ryzyko udzielonego kredytu strony dzielą solidarnie.
 
prawa autorskie: jestem autorem tego tekstu, korzystałem z wiedzy zawartej w artykule „Zagadnienie lichwy w ujęciu wielkich religii monoteistycznych" Małgorzata Ramocka, Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Tarnów”
Teksty biblijne „Biblia tysiąclecia”
Obraz ilustracyjny Quentin Massys, Lichwiarze
 

KOMENTARZE

 • @
  Gottfried Feder, Manifesto for the Abolition of Enslavement to Interest on Money (1919)

  https://www.youtube.com/watch?v=QAUYGqabOWE
  http://truthforgermans.com/wp-content/uploads/Gottfried-Feder-The-Manifesto-of-Breaking-the-Thraldom-of-Interest.pdf
 • @
  chyba ta uczciwa zasada z koranu nie jest tu jakąś zachętą do zmiany zdania większości Polaków co do przyjmowania islamskich migrantów?
 • @puuuq 00:09:26
  Jeśli ktoś ma dobry pomysł, to można z pomysłu skorzystać, niekoniecznie trzeba tego kogoś kupować :)
 • Całościowa analiza zagadnień, Pan Gary Norrth
  https://www.garynorth.com/public/department193.cfm

  https://www.garynorth.com/public/4007.cfm

  ale i polemikę ma :
  https://realcurrencies.wordpress.com/?s=gary+north
 • @Zawisza Niebieski
  Napisales w arcie:

  ''Jak widzimy z powyższych cytatów w judaizmie lichwa jest potępiona ale tylko w przypadku współwyznawców. W przypadku innych narodów, wyznawców innych religii lichwa jest dopuszczalna i nie stanowi grzechu.''
  //

  Ja nie uznaje pojecia judaizmu jako pojecia zgodnego z Biblia, bo Bog w Biblii dzieli ludzi TYLKO na dwie grupy, pierwsza to wierzacy (nie judaisci, lecz wierzacy Mu), a druga grupa to niewierzacy w Biblii zwani narodami, co czesto zle przetlumaczono w Biliach na poganow.

  Otoz przyczyna dla ktorej w Biblii jest mowa, ze blizniemu, sasiadowi..., nie wolno pozyczac na procent (lichwiarsko), wcale nie znaczy, ze innym wolno.

  Ludowi Boga, czyli wierzacym w ST Bog zabronil zadawac sie z niewierzacymi, a wiec nie mogli miec z nimi zadnych kontaktow i ddlatego nie ma w Biblii mowy o pozyczkach dla narodow, niewierzacych...

  Ale jak juz jestesmy przy judaizmie (ktory podobnie do protestantyzmu, katolicyzmu..., nie ma nic z wiara Bogu, Biblia wspolnego) to na MARGINESIE dodam, ze dowiedzialam sie iz wiekszosc (nie wszyscy) rabini ''poradzili'' sobie z wersami ST zabraniajacymi ''zydom'' pozyczac lichwiarsko innym ''zydom''.
  Ustanowili oni nowe slownictwo (nowomowe) i na podstawie tego przepis (przykazanie), ze pozyczka blizniemu na procent nazywa sie inwestycja, a nie pozyczka lichwiarska.

  Widzisz, nie tylko KK potrafi kpic sobie z Biblii i Boga!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031