Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
346 postów 8143 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Prezydent Duda zapowiedział veto w sprawie ustaw o KRS i SN

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z pewnością jest to dobry krok i nie z powodu, że na razie wszystko zostaje po staremu, bo sądy reformy wymagają, a dlatego, że zatrzymano wymienienia złego rozwiązania na rozwiązanie jeszcze gorsze - sądy zależne od partii rządzącej.

Ustawy  te są typowym przykładem próby przepchania złego prawa w czasie wakacyjnym, gdy ludzie zajmują się czym innym, nie polityką. Ustawy robione na kolanie, bez przemysleń, byle tylko przepchać. Podobnie robiono za czasów PRL, gdy  w wakacje starano się przepchać podwyżki cen żywności. Polityka Jarosława Kaczyńskiego przepojona jest rozwiązaniamokresu jego młodości, czasów budowy "komunizmu" w Polsce. Dostał po łapach. Trzeba coś z tym zrobić.

 Dlatego rodzi się pytanie, jaki jest powód tego nagłego przebudzenia Andrzeja Dudy, który dotychczas był bezwolnym podpisywaczem tego, co mu na biurko podrzucono. W ostatnim okresie widzimy budowanie wizerunku Dudy, jako niezależnego prezydenta. Wizyta prezydenta USA, wypowiedzi w mediach. 
 
 
Dlatego z jednej strony można rozważyć to, że Duda wreszcie zmęczył się rolą pogardzanego przez PiS wykonawcy woli Kaczyńskiego (B. Kempa na spotkaniu w Toruniu wita go jako jednego z ostatnich, po biskupach, po Tadeuszu R., po ministrach.... Waszczykowski, jeden z najgorszych ministrów tego rządu poszturchuje go publicznie, Macierewicz praktycznie odgrodził go od jakichkolwiek decyzji, wręcz wiedzy w sprawie wojska, jeździł na nartach, a po powrocie zobaczył, że nic o zmianach w wojsku nie wie). OK. jest to teoria godna rozważenia i obserwacji, lecz czy prawdziwa?.
 
Z drugiej strony jak wiemy, choćby z reakcji PiS po „Czarnych Marszach” Kaczyński boi się masowych wystąpień, a te wystąpienia w miastach Polski trudno zbyć, jakże często stosowanymi przez PiS określeniami, że to są esbecy, komuniści, obrońcy starych wartości, znowu rozwiązanie rodem z PRL, (w Poznaniu, w Radomiu, Gdańsku mielismy łobuzów, przeciw socjalistycznemu państwu występowali kułacy, kapitaliści, wrogowie ludu). I choćby PiS jak tylko może ograniczał liczby demonstrantów, jak miało to miejsce w przypadku ostatniego oświadczenia ministra Wąsika informującego, że w manifestacjach w Polsce uczestniczyło  19 tys. ludzi, gdy  z danych policji wiadomo, że w samym Poznaniu było 13 tys. to jednak są to masowe i pokojowe wystąpienia (spacery) Polaków. A trzeba zwrócić uwagę na to, że jest to okres wakacyjny, wielu z tych co by „poszło na spacer” jest na urlopach.

Dziś PiS tylko ma dwie drogi, albo iść na totalną wojnę, która może się dla PiS gorzko skończyć, albo też wycofać się. I ta druga droga wydaje się być politycznie korzystniejsza.
 
Również problematyczna sprawą jest, niepewności jednej z ustaw, która mogła być przegłosowana przez sejm w jednej wersji a przez senat w drugiej, bo w ferworze by wszystko załatwić w jedną noc pogubiono się z wersjami wskazuje na to, że należy się ze sprawy wycofać z możliwie najmniejszymi stratami.
 
Zwróćmy uwagę na to, że rozwiązanie to jest korzystne zarówno dla Dudy jak i Kaczyńskiego. Kaczyński wycofuje się z twarzą, co prawda w oczach twardego elektoratu trochę poobijany. Duda rośnie na "niezależnego polityka", "prezydenta wszystkich Polaków". Tego co przywrócił ład w kraju. Co z pewnością w kampanii wyborczej będzie równie eksploatowane jak 500+.
 
Tak więc wszystko wygląda na to, że ustawy trafią do kosza. Jest szansa na opracowanie czegoś rozsądniejszego, i czas na przekonanie społeczeństwa za pomocą mediów zależnych od PiS lub z nim współpracujących, bo tym razem społeczeństwo będzie już politykom na ręce patrzyło.

Z pewnością sytuacja ta również otworzy oczy większej liczbie Polaków, co może być tylko pozytywne dla Polski. Czas wyrwać Polaków z marazmu wywołanego zmęczeniem wojenkami polsko-polskimi, latanie między mniejszym złem PO czy PiS nic dobrego Polsce nie przyniesie. czas zrezygnować z opcji pro Izrael - USA, czyli PiS, czas zrezygnować z opcji pro koncerny zachodznie, czyli PO, czas poszukać rozwiązania pro polskiego, choć z pewnością co do tego, co jest opcją pro polską będziemy  mieli różne zdania.
 

A prezydent Duda, przyznam, że w dniu dzisiejszym daję mu malutki plus. Tak należało postąpić, bez względu na to, jakimi motywami się kierował. 

Prawa autorskie: Jestem autorem tektu, zdjęcie internet

 

KOMENTARZE

 • @
  Fakty:
  1). Ustawa o SN jest / była BUBLEM prawnym, choćby ze względu na "3" vs "5", zawetować MUSIAŁ.
  2). Ustawa o KRS coś kojarzę, że była u Dudy "sprzężona" z tą o SN..., wniosek nasuwa się sam.

  Jakoś mi ciężko uwierzyć, że "nagle", "pan znikąd" staje Kaczyńskiemu i Piś "okoniem".
  Może to tylko wybieg taktyczny, żeby zamknąć protesty, a po wakacjach (jak większość ludzi będzie z powrotem w pracy i nie będzie miała czasu na manifestacje) wrócić do tematu.... No i temat "rozejdzie się po kościach".
 • @laurentp 15:44:08
  Dla mnie też jest to zabieg taktyczny pozwalający Kaczyńskiemu i PiS uciec od kompromitacji. Kaczyński chciał przepchać te ustawy licząc z okresu wakacyjnego i to w formie uzależniającego sądy od Prokuratora generalnego, czyli Ziobro "bogiem" nad sądownictwem, jednak dostał po łapach, stąd się wściekał, co widzieliśmy w ostatnich dniach, a ja opisałem w poprzednim tekście. Dziś mamy krok w tył, będący równocześnie krokiem w przód jeśli chodzi o Dudę, on dużo zyskuje, pewnie odbije się to w najbliższych sondażach. A, że to tylko krok taktyczny, wystarczy pomyśleć i się widzi.
 • @Nibiru 15:57:58
  W sumie trudno się nie zgodzić z taką oceną.
 • Prezydent żydów i ukraińców Duda wypowiedział wojnę PISowi !!!
  Duda idzie vabank albo wygra albo polegnie w haniebny sposób !

  Wygra gdy stworzy reformę OBYWATELSKĄ KUKIZA ! czyli odda sądy pod kuratele Obywateli .

  Przegra ! gdy reformę zrobi z dzisiejszymi żydowskimi prawnikami !!!

  Słowianie ! prezydent Duda mści się [ tak myślę ] za Maciarewicza który prawdopodobnie odebrał mu [ realnie ] wojsko przy pomocy Kaczyńskiego który poparł Maciarewicza !

  Zawisza Niebieski wali pierdy że to masowe wiece zmusiły Dudę do zawetowania !!! [ pocieszaj się Zawisza bo co ci pozostało ]

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach . na dziś nie ma alternatywy dla PISu
 • Panie niebieski,
  może emeryturę przywróci jak już tak chce wam wygodzić.
 • @apoloniusz 20:50:27
  Nie, ale może zabierze dodatki tym którzy rozkradli/sprzedali majątek Polaków.
 • @hamurabi 21:23:19
  jeszcze wczoraj przyznałbym Ci rację, natomiast dzisiaj czarno to widzę. Kto niby będzie odbierał ukradzione ?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031