Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
421 postów 10043 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Wierzenia przedchrześcijańskie w kulcie Matki Boskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niebiblijność kultu Maryi, matki Jezusa (Matki Boskiej) zarzuca chrześcijaństwu nie jedna sekta wyrosła w tym nurcie, odwołująca się do Biblii jako jedynej prawdziwej nauki.

Matka Boska
Czy Maryja matka Jezusa może nosić określenie Matka Boska? Z pewnością dla wierzących tak. Jeśli Jezusa nazywamy Bogiem, to kobieta, której łono spłodziło Jezusa - człowieka, kobieta, która była matką Jezusa jak najbardziej może być nazywana Matką Boską?

 
Biblijność kultu Maryi
Okres po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa opisują Dzieje Apostolskie oraz listy apostolskie. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa uczniowie tworzą tzw. Kościół Jerozolimski. Jest to sekta w Judaizmie, jakich w tym okresie było wiele. Jej członkowie pod przywództwem Jakuba, brata Pańskiego wypełniają wszelkie obowiązki jakie ciążą na prawowitym wyznawcy judaizmu, obrzezanie, rytualne kąpiele po podróży, koszerność potraw... Łukasz opisuje ten Kościół w powiązaniu z misjami Pawła. Nie wspomina o Matce Jezusa. Paweł nigdy Jej nie spotkał. Tak więc rozważanie na podstawie Biblii kultu Maryi jest bezpodstawne. Z drugiej strony, skoro Jezus z krzyża polecił swym uczniom opiekę nad jego matką, trudno mówić, że nie była to kobieta przez nich szanowana.

Śmierć Maryi w Efezie, jej wniebowzięcie opiera się tylko na tradycji chrześcijańskiej, jednak kult Maryi jest obecny w całym chrześcijaństwie. W całej Europie znajdujemy kościoły, katedry "Notre Dame”, jak w Paryżu wskazujące na oddawanie czci matce Jezusa. Istnieje tylko różnica w sile kultu. O ile chrześcijaństwo zachodnie silniej poszło w kult relikwii, chrześcijaństwo wschodnie poszło w kult Maryi.
Polski katolicyzm będąc na styku tych dwóch kultur ale również bazujący w pełni na przedchrześcijańskiej kulturze Słowian łączy w sobie te dwa nurty. Bo z jednej strony mamy kult relikwii, relikwia św. Wojciecha, który w początkach pozwolił nam wyprzedzić znacznie wcześniej schrystianizowanych Czechów, Morawian, Słowaków. Gdyż niezależność kościoła od kościoła niemieckiego, wyznaczamy uzyskaniem własnej archidiecezji, zapewniającej niezależność od diecezji w Ratyzbonie. Na terenie naszego kraju arcydiecezję w Gnieźnie uzyskaliśmy znacznie wcześniej, bo w roku 1000, podczas gdy „dawcy chrześcijaństwa” w Polsce, Czesi uzyskali ją dla Pragi w roku 1344. Z drugiej strony, mimo, że na naszej ziemi mamy jedną z najcenniejszych relikwii, Relikwię Krzyża Pańskiego (Łysiec, św. Krzyż), głównym miejscem kultu jest miejsce przechowywania ikony maryjnej, Jasna Góra, która praktycznie poza legendą, że konie wiozące obraz wywiedziony z zamku w Bełzie, zatrzymały się. Bardziej historycznie mówiąc ikona ta została przekazana sprowadzonym do małego kościółka na Jasnej Górze zakonowi Paulinów przez Władysława Opolczyka większego chrześcijańskiego znczenia nie ma, kult obrazów w chrześcijaństwie jest zakazany. Kult Maryi jest starym kultem, choć jego dogmaty powstawały późno. Pierwszym dogmatem jest dogmat dotyczący przyznania Maryi tytułu Bogurodzicy, Matki Boskiej, synod w Efezie, rok 431.  Ostatni, Wniebowzięcie Maryi Panny rok 1950.

Matka ziemia, Matka płodna, Matka wilgotna, Matka opiekuńcza, Maryja
Chrześcijaństwo pierwotne jako wyrosłe w Judaizmie cechuje skrajny patriarchat, zupełnie nie pasujący do wartości ludów rolniczych, w których istnieje równowaga między pierwiastkiem męskim i żeńskim. Panteon bogów (Mocy) ludów rolniczych cechuje równowaga walecznych bóstw męskich i opiekuńczych bóstw żeńskich. Judaizm Mojżeszowy oparty jest monoteizmie, walecznego męskiego boga plemiennego JHWH, który w Judaizmie za sprawą Mojżesza zdetronizował wcześniejszego najwyższego boga ludów semickich EL. Od tego imienia wywodzi się w Islamie dzisiejsze imię Allach.

Ten brak dla ludów rolniczych wypełnił kult Maryi. Ten kult przejął zwyczaje, święta, obrządek hołdów wcześniej oddawanych głównemu kultowi żeńskiemu Matce Ziemi i mocy go reprezentujących. W świętach takich jak Matki Boskiej Gromnicznej, Matki Boskiej Zielnej, zaśnięcia i śmierci, Dożynkowej znajdujemy dawne kulty poświęcone mocom powiązanym z opiekuńczą i płodną Matką Ziemią, jak np. Marena, Marzanna, po dziś kultywany kult powszechny na ziemiach Polski, Czech, Słowacji. dziś sprowadzony do personifikacji śmierci, odejścia zimy, wcześniej również życiu, urodzajowi, bogactwu jak i śmierci, wojnie, czarom, wodzie, moczarom, lasowi nocą i pieczarom, które były w wierzeniach Ojców wejściem do zaświatów. Zwróćmy uwagę na to, że większość mocy związanych z wodą, to moce żeńskie (rusałki, wiły...). Bo przecież z ziemi dostaniesz bogactwo (kopaliny), plon, lecznicze zioła, ale również ona po śmierci otuli twe doczesne szczątki.

Chrześcijaństwo i pogaństwo
Nie raz spotykamy się z bardzo płaskim podejściem zarówno tych, co chcą odrzucać dorobek Kościoła, jak i tych, co za nim ślepo obstają. Jednym i drugim należy powiedzieć, że chrześcijaństwo wkraczając „nawracając” nowe ziemie stykało się z ugruntowaną wiarą przedchrześcijańską. A ludzie tam żyjący, nie uzyskiwali :”nagłego objawienia” i nawrócenia na nową wiarę, tylko tak samo jak dziś głęboko wierzący obstający przy chrześcijaństwie, oni obstawali przy swojej wierze. Człowieka mieczem na nową wiarę nie nawrócisz. By to zrozumieć wystarczy wyobrazić sobie „nawracanie ateisty, przez mocno wierzącego. Więc zostawmy to bez komentarza, niech każdy to przemyśli. Faktem historycznym jest, że pogaństwo w Polsce zanika w XVII/XVIII w a tak naprawdę, to każdy z nas jeszcze dziś pewne elementy przedchrześcijańskiej wiary Ojców kultywuje w różnych, tak zwanych „zabobonach”. Chrześcijaństwo wkraczając na dane ziemie miało do wyboru, albo ogniem i mieczem „nawrócić” do Boga, czyli pozbawić życia, tych, co się dawnych Bogów wyzbyć nie chcieli, albo po prostu podzielić liturgię na dwie, liturgię profanum, gdzie zmieściły się wszelkie elementy wiary przedchrześcijańskiej, jak kwiaty rozsypywane w czasie święta Matki Boskiej Zielnej, jak Wigilia, jak Lany Poniedziałek i wiele innych elementów wiary przedchrześcijańskiej obecnych w liturgii chrześcijańskiej, czy to katolickiej, czy prawosławnej. I w fazę sacrum, ściśle wypełnianą w czasie liturgii, jak przemienienie chleba i wina w „Ciało i Krew Jezusa”. Więc na pytanie, czy dzisiejszym obrządku znajdziemy elementy wiary przedchrześcijańskiej, możemy powiedzieć, że oczywiście, tak. Ale te elementy  nie dotykają sfery sacrum, tej chrześcijańskiej „Arki Przymierza”.
 

KOMENTARZE

 • Zawiszo
  a wierz sobie w co sam chcesz!

  Tylko nie wmawiaj ludziom, że wierzysz Jezusowi Chrystusowi, bo to NIEprawda!
 • @Bara-bar 00:51:11
  Twoja ocena, jako z twoją oceną muszę sięz tym zgodzić, ale na szczęście, zgodnie z Biblią nie ty będziesz oceniać mą wiarę, prawda? Taka moja "karma", że jeśli mówię prawdę o historii chrześcijaństwa to ani ty, ani katolicy, ani prawosławni o małej wiedzy historycznej się z tym nie zgodzą. No cóż, czy pierwszy raz twierdziłem, że do rozumienia Biblii trzeba wiedzy historycznej? Widzisz zgodzilaś się z panią Krystyną, choć ona nie biblijnie mówiła. W Biblii nie ma podanej daty narodzin Jezusa, można ją próbować wyliczyć w oparciu o wiedzę historyczną, jak w tym wypadku w oparciu o wyliczenie kiedy kapłan, ojciec Jana Chrzciciela miał służbę w Świątyni. Więc data narodzenia Jezusa jako jesienna jest historycznie prawdopodobna, choć nie biblijna. Tego nie potrafisz zrozumieć.
 • @AgnieszkaS 08:13:24
  Racja, powinienem napisać "większość". Dzięki.
 • @Zawisza Niebieski 09:22:41
  Błędne jest założenie, że obecne elementy starej religii słowiańskiej są tylko wtrętem do chrześcijaństwa biblijnego.
  Jest przeciwnie - biblijne chrześcijaństwo wywodzi się z religii aryjskich i najlepiej zachowało się w słowiańskim nurcie.
  To w tym biblijnym chrześcijaństwie należy doszukiwać się zboczeń od pierwotne religii. Już to nastawienie na męski pierwiastek (JAHWE) o tym świadczy.

  Jak Pan to uwzględni - wiele spraw stanie się oczywistymi. A tak narracja nie jest spójna.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:05:03
  // biblijne chrześcijaństwo wywodzi się z religii aryjskich i najlepiej zachowało się w słowiańskim nurcie //
  Czyli św Paweł ,żydowski faryzeusz organizował swoją wersję religii nie w oparciu o wierzenia żydów , to tak jakby fizyk atomowy opracował książkę kucharską :)
 • Chrześcijaństwo est schizmą judaizmu
  Judaizm jest opowieścią żydowskich prymitywnych plemion pustynnych pasterzy owiec zdegenerowanych skrajnie trudnymi warunkami życia.
  Judaizm to religia skrajnie rasistowska "naród wybrany, mordowanie niewiernych, niewolnictwo jak element systemu podobno stworzonemu przez Żydowskiego Boga...moralność Kalego żydowskiego Boga..itd.
  Oczywiście opowieść żydowska bazowała na wcześniejszych opowieściach z Egiptu ..Iraku (Eden).. to kompilacja wcześniejszych wierzeń ale tak której celem jest zrobienie z żydów narody wybranego a z reszty narodów gojów..czyli niewolników... Intencje twórców tej religii są widoczne gołym okiem... Ta gra w "nadzwyczajną żydowską kastę" trwa do dzisiaj.

  Chrześcijaństwo to tylko zniekształcenie żydowskiego pierwowzoru...zniekształcenie dokonywane przez ludzi (Papieże, skryby, oszuści..nawiedzeni...) nie przez Boga..bo jakiego kiedy w jakim trybie..?
  Podobnie jest z Islamem...

  Wszystkie pierwotne ludy posiadają swoje wierzenie które są elementem intelektualnym ich kultury (jak język, rolnictwo, technika..).

  Pytanie tylko dlaczego Słowianie którzy mają własne wierzenia przed
  judaistyczne mają wierzyć i wierzą w żydowskiego Boga a nie w swojego Słowiańskiego jednego czy wielu..) to tylko wiara .. tradycja narodu słowiańskiego..

  Dzisiaj wiarę zastępuje nauka...gdzie się już nie "wierzy" w prawdy "objawione" ale się dowodzi prawd w oparciu o wiedzą, logikę, matematykę... a na końcu dopiero wierzenia, domysły..intuicje..

  Wiara czyli wierzenia to protoplasta nauki.. i dzisiaj to już tylko zabytek kulturowy...dziedzictwo kulturowe przodków...

  Na tym tle ponawiam pytanie dlaczego Słowianie mają wierzyć w żydowskiego Boga to nie jest Słowiańskie dziedzictwo.. to obcy Słowianom Bóg... i wrogi (naród wybrany i goje)
  Słowianie dla tego Boga to goje...czyli niewolnicy żydowscy...

  Wierzyć w żydowskiego Boga to zaiste uwłaczająca niewolnicza mentalność. Fakt że wpajana Słowiańskim gojom przez wieki od 1000 lat.

  Może by tak jedna wybić się na Słowiańską wolność i kultywować własną Słowiańską kulturę, tradycje...wierzenia... nie zapominając do dominującej dziś nauce.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:05:03 & puuuq
  Biblia , judaizm, chrześcijaństwo wywodzi się z wierzeń ludów semickich żyjących na terenie i w okolicy tzw. złotego półksiężyca, przez który wychodząc z Afryki musiał przejść każdy lud a więc zaczerpnąć coś z tamtejszych wierzeń, stąd mamy pewne wspólne pojęcia dla wszystkich religii ludów indoeuropejskich. Nie przesądzał bym, gdzie się najlepiej zachowały dane wierzenia, bo one ewoluowały.

  Paweł, żydowski faryzeusz, pierwszy reformator nauki Jezusa oczywiście, że przeprowadził swoją reformę w oparciu o nauki żydowskie, ale również doszły do tego wpływy religii występujących w Cesarstwie Rzymskim, ale patrząc wstecz, judaizm wyrósł na korzeniach wcześniejszych kultur jak Egiptu, Mezopotamii, tam znajdujemy wspólnotę pojęć, jak monoteizm Echnatona, jak wiele mitów zapisanych w Księdze Rodzaju. Na długo po Mojżeszu Żydzi byli ludem politeistycznym.
 • @Zawisza Niebieski 13:47:35
  Zawisza , w dobrze wyposażonych bibliotekach są prace Witolda Tylocha o kulturze ugaryckiej , z której żydzi zaczerpnęli przede wszystkim główne imię Boga czyli JHWH bo sami ludzie tej kultury , różne kananejskie plemiona też go czcili ale nie był bóstwem najważniejszym . Od chwili odkrycia glinianych tabliczek z Ras Szarma w roku 1928 i późniejszych tłumaczeń jest jasne,że całe sekwencje "starego testamentu " ,szczególnie te o literackich, poetyckich walorach były już wcześniej opracowane przez ludzi kultury Ugarit .Awans JHWH na Boga jedynego to pomysł samych żydów , stąd by zatrzeć pamięć o jego roli w wierzeniach kananejskich wprowadzono zakaz wymawiania jego imienia
 • @Zawisza Niebieski 13:47:35
  Ja jestem przekonany o istnieniu prastarej kultury Słowiańskiej.
  której ślady znajdujemy np na zabytkach po Etruskach i w kulturze Greckiej. (język słowiański pismo..fonetyczne.)
  http://pogadanki.neon24.pl/post/141510,slowianie-prawdziwymi-zalozycielami-rzymu-czesc-trzecia

  Każdy prymitywny naród ma soją kulturę swoje wierzenia ...(aborygeni, Zulusi, Indianie w Amazonii).
  Indian Ameryki północnej razem z ich wielką kulturą Aztekowie...) spotkał ten sam los co Słowian tylko o 400 lat później , dzisiaj są żydowskimi niewolnikami religijnymi. Indian z północnej Ameryki spotkał jeszcze gorszy los.. zostali wymordowani ..przez "największą demokrację świata.

  Kultury wzajemnie indukują sobie swoje "prawdy" wierzenia obyczaje.
  Warto jednak kultywować tradycję spuściznę kulturową swoich przodków.

  Dzisiaj my Słowianie jesteśmy niewolnikami żydowskiego Boga czego dowodzą wszelkie religijne obrzędy i obyczaje jak całowanie po rekach modły błagalne, znoszenie darów...kult Pana uprawiany przez niewolnika...(zachowania właściwe dla czasów gdy niewolnictwo było normą).
  Wydaje mi się to absurdalne ... niedemokratyczne i nie wywodzące się z naszej Słowiańskiej kultury...my Słowianie od 1000 lat jesteśmy niewolnikami żydowskiego Boga... a KK to struktura utrzymująca ten stan zniewolenia umysłowego.
 • @puuuq 14:21:26
  Z tego co ja czytałem, zresztą o tym pisałem, to głównym Bogiem semickim był El, Bóg nieosiągalny, nie interesujący się sprawami ludzkimi. Od tego imienia wywodzi się imię Alach. JHWH był bogiem lokalnym, zarówno monoteizm zaczerpnięty od Echnatona jak i JHWH to wpływ Mojżesza, więc tak jak piszesz, pomysł samych Żydów ale tak jak u nas z chrześcijaństwem tak i u ludów semickich proces przechodzenia na monoteizm był długotrwały. Wystarczy popatrzeć na wdrażanie nowego Boga za pomocą miecza, czyli wycięcie 3000 pobratymców, co inne w tej sprawie zdanie mieli. Semici mieli w swym trwaniu okresy uzależnień, jak niewola Babilońska, Egipt, wtedy chłonęli od innych ludów m.in. te literackie opowieści zawarte w księgach Starego Testamentu.
 • @Oscar 14:30:56
  O istnieniu prastarej kultury słowiańskiej mnie akurat nikt przekonywać nie musi, na Neon już wiele o niej napisałem wykazując m.in. jej obecność w dzisiejszym polskim katolicyzmie. Obecność kultur słowiańskich na naszych ziemiach datowana jest na ok. 3'000 lat p.n.e. O tym pisałem tu
  http://zawisza.neon24.pl/post/139801,czas-gdy-europejczycy-byli-imigrantami
  Choć są genetyczne szacunki wyznaczające jedną z podhaplogrup R1a1a1 określaną jako Polską, którą niektórzy datują na 11'000 lat p.n.e. Bezwzględnie mieliśmy własne wierzenia, ogólnie wpisujące się w wierzenia ludów indoeuropejskich.

  Poznawać dawne wierzenia na pewno warto, dlatego o tym piszę, warto, by nie zostać niewolnikiem umyslowym, bez korzeni, bez dawnych tradycji, ale powrotu do nich raczej nie ma.
 • @puuuq 12:39:42, Zawisza
  Św. Paweł organizował swą wspólnotę w oparciu o judaizm.
  W istotnych miejscach zmienił naukę Chrystusa - chodzi mi o kwestię egalitaryzm/ hierarchiczność.
  Jeśli przy zakończeniu swej misji Chrystus mówi o konieczności bycia braćmi, to Paweł pisze chyba w Liście do Hebrajczyków, że chrześcijanie przejęli wybraństwo żydowskie.
  Efekt jest taki, że obecnie nie ma doktrynalnej różnicy między KK i judaizmem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:52:31
  // Chrystus mówi o konieczności bycia braćmi//...........co pozostaje do dzisiaj pomysłem nie do zrealizowania bo już nawet w jakichś wspólnotach pierwotnych musiały się pojawiać podziały na bardziej i mniej ważnych czyli już wtedy wyłoniła się jakaś hierarchia , list do hebrajczyków jest anonimowy i jeśli miałby go napisać Paweł , to chyba jeszcze w okresie gdy usiłował pozyskać samych żydów , stąd ta wzmianka // że chrześcijanie przejęli wybraństwo żydowskie // bo w listach do innych wspólnot nie było już żadnej potrzeby podkreślania wyjątkowości żydów a nawet należało , tak jak przedstawił to autor ew wg Jana osłabiać ich wpływy .Porażka koncepcji Marcjona by pozostawić tylko ew. Łukasza i kilka listów Pawła jako cały kanon chrześcijaństwa i to pozbawionych "żydowskich wstawek " pozwala na wniosek ,że jakieś prożydowskie frakcje w decyzyjnych ośrodkach chrześcijańskich musiały jednak grać kluczową rolę
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:52:31 &puuuq
  Czy nie ma doktrynalnej różnicy? Kwestia co za te doktrynalne różnice uważamy. Faktem jest, że koncepcja Jezusa jako Boga dla żydów nie jest do przyjęcia. Jezus był dla nich nauczycielem, wybranym przez Boga, ale nie był Bogiem. Wyższość judaizmu nad chrześcijaństwem występuje przynajmniej jeszcze wtedy, gdy Paweł mówi o wyższości obrzezanych nad nie obrzezanymi.

  Jeśli chodzi o Marcjona u niego ważniejsza była inna koncepcja dwoistość boska, zły Bóg Starego Testamentu i dobry Nowego testamentu, to dla żydów we wczesnym chrześcijaństwie było już herezją. Za czasów Marcjona nastąpił już rozdział judeochrześcijaństwa - tych co z judaizmu od poganochrześcijaństwa, ale nadal chrześcijaństwo miało silne więzy z judaizmem.
 • „ Niebiblijność kultu Maryi, matki Jezusa (Matki Boskiej) zarzuca chrześcijaństwu nie jedna sekta ””
  Czy główne nurty i religie protestanckie szanowny Autor też uważa za sekty ?
 • @reflexión 17:41:32
  W odpowiedzi na Pana pytanie muszę najpierw przywrócić prawdziwe znaczenie pewnemu zaszarganemu słowu "sekta". Sekta to odłam w ramach danej religii, chrześcijaństwo na samym początku było sektą w judaizmie. W słowie tym nie ma ani pogardy, ani negatywnej oceny. W tym znaczeniu odłamy postreformacyjne są sektami w chrześcijaństwie, gdyż głównym nurtem jest katolicyzm i prawosławie, na zasadzie, oni trwali od początku, od wyłonienia się chrześcijaństwa z judaizmu. Dziś jednak wielu katolików traktuje to słowo jako słowo obraźliwe, ja z tym walczę, stąd w moich tekstach używam tego słowa w jego właściwym znaczeniu.
 • @puuuq 16:57:32
  Znaczy, że pan jest mądrzejszy od Chrystusa. Zapewne stąd takie wielkie udawanie, aby to ukryć.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031