Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
380 postów 9339 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

„Polski szmalcownik” - polemika ze środowiskiem żydowskim

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od kilku dni na forach internetowych dyskutuje się o ustawie o IPN, ustawa wywołująca wiele emocji, ustawa przegłosowana w sposób skandaliczny, w nocy, na szybko. Ale skoro już jest, odrzućmy emocje, zastanówmy się.

Propaganda rządowa trąbi, pro rządowe trolle oraz zwolennicy rządu na wszystkich forach rozpowiadają, że ustawa ta, wreszcie, będzie nas chronić przed stwierdzeniem „polskie obozy śmierci”. Tyle, że problem ten nie istnieje. Istnieje za to dokument podpisany między Izraelem i Polską, o czym wspominał premier Morawiecki, stwierdzający że określenie „polskie obozy…” jest kłamliwe i były to obozy niemieckie, co więcej nawet stwierdzenie, że to obozy na ziemiach okupowanej Polski w przypadku Auschwitz jest błędne. Ziemie tego obozu były włączone do Niemiec, prawem okupacyjnym, ale wówczas obowiązującym.
 
Wystąpienie stwierdzenia o „polskich obozach…” jest i było ścigane przez nasze ambasady, nasze sądy, ale i sądy w innych krajach. Tego typu stwierdzenia w mediach są odwoływane, publikowane są oficjalne przeproszenia, i żadnej nowej ustawy w tej sprawie nie trzeba.
 
Nikt logicznie myślący na forach pro żydowskich o „polskich obozach nie mówi…” pojawiają się różne tezy z którymi czasami trudno się nam zgodzić, ale takie określenie nie pada.  
 
Do napisania tego tekstu skłonił mnie artykuł prezentujący w mojej ocenie żydowskie podejście do tego tematu „Stefan Małecki-Tepicht: Ustawa o ochronie dobrego imienia szmalcownika polskiego.
 
Tu „ukłony” dla pana Ryszarda Czarneckiego… gdyby głupota mogła latać... a może i umie skoro uniosła pana posła ze stanowiska w Parlamencie Europejskim. W piękny sposób rozsławił temat „szmalcownictwa” na cały świat. Żenująca to osoba wnioskując po tym, jak zachowywał się w czasie procedury odwoływania. Ale miejmy nadzieję, że przyniesie to korzyść taką, że politycy zaczną myśleć, zanim wypowiedzą jakieś słowa. Nadzieja w tym, że przynajmniej w parlamencie europejskim posłów kultury nauczą, bo u nas w kraju, w którym upartyjnione sądy w słowach „zdradzieckie mordy, kanalie…” obraźliwości się dopatrzeć nie potrafią nadzieja to płonna.
 
W wypowiedziach osób reprezentujących żydowski sposób podejścia do tej sprawy przez wszystkie przypadki dziś odmienia się słowo "szmalcownik". Mnożą się zadziwiające „szacunki” … zwróćmy uwagę na takie zdanie artykułu "Pośród 10 milionów Polaków pod okupacją niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie znalazło się wielu Polaków (szacuje się, że od 50 do 100 tysięcy), którzy Żydów szantażowali, którzy pozbawiali Żydów mienia, którzy Żydów wydawali w ręce Niemców." Widełki szacowania o rozwartości równej niższej z wartości szacunku, czyli 50 tys. to nie jest rzetelne badanie, to niestety „pobożne życzenia” tych „szacujących”. Pytanie jakimi metodami to określono? Zwróćmy uwagę również na to, że do szmalcowników autor tekstu zalicza również ludzi wydawali Żydów w ręce władz Niemieckich.
 
IPN nie ukrywa, że takie zjawisko na terenach okupowanych występowało. Znowu nie ma sporu. Pojęcie „Szmalcownik” zostało zdefiniowane przez IPN i to ponad 10 lat temu. Szmalcownicy to „osoby szantażujące ukrywających się poza gettem Żydów oraz pomagających im Polaków. Często były to jednostki wywodzące się ze świata przestępczego. Nazwa pochodzi od żargonowego określenia pieniędzy: szmalec”.(Instytut Pamięci Narodowej, Zagłada Żydów Polskich w czasie II Wojny Światowej, Warszawa 2007).
 
Podkreślmy - osoba, która żądała wartości materialnej za utrzymanie tajemnicy o miejscu ukrywania Żyda. Należy również powiedzieć, że w naszej mentalności powstałej w wyniku rozbiorów donoszenie do władz jest traktowane jako rzecz haniebna. Ale popatrzmy na to z punktu widzenia dzisiejszego prawa. Każdy obywatel mający wiedzę o miejscu ukrywania się osoby uznanej przez prawo za przestępcę ma obowiązek donieść do władz. Jeśli tego nie uczyni może być pociągnięty do odpowiedzialności.
 
Zgodnie z okupacyjnym prawem niemieckim, podkreślmy niemieckim, nie polskim, każdy Żyd ukrywający się poza gettem był przestępcą o którym pod rygorem sankcji należało donieść władzom niemieckim. Bez względu na to, jak dziś oceniamy moralnie, bo tylko moralnie to możemy oceniać, było to działanie narzucone prawem niemieckim. Podziemne państwo polskie takich nakazów nie wydawało.
 
Nie usprawiedliwiamy donosicieli, bo moralnie dziś ich potępiamy, ale nie można ich wkładać do tego samego worka, co szmalcowników. To nie byli szmalcownicy, byli to ludzie, którzy podporządkowali się prawu narzuconemu przez Niemców i za które Niemcy odpowiadają.
 
W tekście pojawia się kolejne sformowanie „polski szmalcownik”. Środowiska polskie nie raz podkreślają iż wśród „sprawiedliwych wśród Narodów Świata” gro stanowią Polacy, polskie rodziny. Odpowiedź z drugiej strony jest taka, że to prawda ale to nie był naród polski a jednostki. Czy jednostki? Czy wszyscy, którzy pomagali Żydom mają swoje drzewko „sprawiedliwego". To tylko wierzchołem góry, zaś pomagających było bardzo wielu, pomagających w różny sposób, czasem choćby przysłowiową kromką chleba, czy jak opisują więźniowie obozów, cebulą, jabłkiem położonym przy drodze przemarszu więźniów. Tak, były to jednostki, nie cały naród, tak i szmalcownikami były jednostki, nie cały naród. Nie ma czegoś takiego jak "polski szmalcownik" jak i nie ma czegoś takiego jak "polski sprawiedliwy", byli to Polacy sprawiedliwi i Polacy mierni, godni pogardy.
 
Ale jeśli już oceniamy tych, co współpracowali z Niemcami jak ocenić „żydowskich szmalcowników”? Wiemy, że w gettach siłami porządkowymi byli Żydzi, oni współpracowali z Niemcami, również były przypadki okradania współrodaków. Tak, wśród Żydów też byli szmalcownicy, osoby współpracujące z Niemcami. Nie w Polsce ale na zachodzie znane są przypadki osób pochodzenia żydowskiego, które wydawały rodaków, choćby Stella Kübler. Przy ocenie całego zjawiska te osoby należy również brać pod uwagę.
 
A jeśli już rozmawiamy ze środowiskami żydowskimi w naszych wspólnych dziejach warto również dołączyć rozważania o takich osobach jak gen. Nil, Inka, Witold Pielecki i wielu innych bestialsko zamordowanych w swingowanych procesach i ich oprawcach, majorze Gajewskim, Józefie Biku, Helenie Wolańskiej i wielu innych pochodzenia żydowskiego sprawców powojennych morderstw sądowych. To też tematyka rozliczeń czasów wojny.
 
Kolejnym zarzutem jaki postawił autor omawianego artykułu to fakt, że państwo podziemne wykonało tylko 7 wyroków na szmalcownikach. Dla oceny tego faktu należy porównać to z całkowitą liczbą wyroków jakie państwo podziemne wykonało na obywatelach polskich w jakiś sposób zagrażających społeczeństwu. Jednak fakt, że takie wyroki były wykonywane oznacza, że państwo to nie popierało tego typu zachowań i w rozumieniu ówczesnych podziemnych władz było to działanie naganne. Czyli wniosek iż państwo podziemne współpracowało w zakresie holokaustu jest wnioskiem błędnym. Zwróćmy uwagę na to, że ludzie ci działając w podziemiu nie mogli ścigać wszelkich przestępstw, fizycznie warunków na to nie mieli, zaś wymierzona kara przez okupantów niemieckich traktowana była jako przestępstwo.
 
Nie będę się odnosił do końcowych akapitów artykułu, który mnie skłonił do napisania tego tekstu. W mojej skromnej ocenie poniosło pana Stefana Maleckiego Tepichta. Słowa te dość precyzyjnie określają kim jest ich autor. Gdy dyskusja schodzi poniżej pewnego poziomu, mądry człowiek milknie. Więc niech każdy oceni to sam.
 

Ale podsumowując, jeśli już przy okazji tej ustawy wróciliśmy do rozmów na te tematy to skorzystajmy z tego dla rzetelnej, zgodnej z uczciwością historyczną oceny zbrodni obywateli jednego narodu na obywatelach drugiego i vice versa. Wtedy będzie jakiś pożytek z tej dyskusji. 

KOMENTARZE

 • taka prawda
  Z żydami pokroju syjonistycznego, bo nie wszyscy żydzi to syjoniści, polemizować się nie powinno. To nic nie da. Gonić jak ich już od 2 tysięcy
  lat gonią. Najmniejsze rozmowy i układy nie mają sensu. To jest złuda.
  Jeżeli o "winy" chodzi, ciekawe jakiej to etnicznej przynależności ludzie
  w 1938 roku w ZSRR podczas "akcji Polska" na terenach dawnej Rzeczpospolitej 100.000 Polaków za to że są Polakami poprzez egzekucję zastrzelili a innych na Sybir wysyłali? Nie sądzę aby to byli Rosjanie.
  Co do polskiego rządu, jełopy już od 30 lat pod presją wpajanej nam winy ulegają. Prawda jednak jest taka że ulegają gdyż patrzą się na żydowskie pieniądze z banków i ich stamtąd wybawienie. Dlaczego? Dla tego że sami nic nie potrafią a łatwiej brać pożyczki od żyda niż rzetelnie Polskę budować. Taka to główną przyczyną żydowskiej siły w Polsce.
  To nie oni są mocni lecz my a raczej nasze "polityczne elity" są sprzedajne i słabe.
 • Leżały sobie jako tako uporządkowane sprawy w archiwach
  leżały sobie, leżały i komu to przeszkadzało ? Po co było przy tym majstrować? (pytanie retoryczne,wiadomo po co,ale to temat na inną bajkę)
  A teraz sytuacja porównywalne jest z tą gdy gówno rzucić na wentylator.
  Nikt kto w pobliżu nie ma szans wyjść z tego czysty.
  Argumenty autora są tak infantylne że aż mi żal się z nimi rozprawiać.Więc nie będą tego robić.Zadam tylko kilka pytań:

  //Czyli wniosek iż państwo podziemne współpracowało w zakresie holokaustu jest wnioskiem błędnym//

  Wszyscy wiemy (a przynajmniej słyszeliśmy) o raporcie Grota Roweckiego do gen Sikorskiego z dnia 25 września 1941 r
  Jednak mało kto zna treść dokumentu zwrotnego czyli tego który gen Sikorski jako głowa rządu londyńskiego skierował do Grota Roweckiego.
  Rozumem że Zawisza (który tak stanowczo stwierdza co stwierdza) coś o tym wie więc nam opowie ze wskazaniem źródła.

  //Kolejnym zarzutem jaki postawił autor omawianego artykułu to fakt, że państwo podziemne wykonało tylko 7 wyroków na szmalcownikach//

  A ile wyroków zapadło w związku z tzw "sierpniówką" ? czy uparte milczenie na ten temat nie jest przypadkiem podyktowane lękiem że gdyby ujawniono szczegóły niejedna legenda na zawsze pożegnałaby się z nimbem narodowej świętości ? Wierzyłeś dekadami że ON bojownik i męczennik a tymczasem okazuje się że banalny szmalcownik.
 • @Stara Baba 16:11:21
  Pod ostatnim zdaniem "To nie oni są mocni lecz my a raczej nasze "polityczne elity" są sprzedajne i słabe." podpisuję się obydwoma rękoma.
 • @Zawisza Niebieski 16:20:13
  Dawniej, a było to dawno mówiło się o żydach jako o "ludziach o duszy pokrętnej". Ostrzeżenie aby goj nie robił z nimi interesów, bo nigdy na tym dobrze nie wyjdzie było mądrością ludu. Dla nich lichwa, sutenerstwo, oszustwo, mordy, wyszynk alkoholu i donosicielstwo były chlebem powszednim. Teraz , bardziej naukowo, mówi się, że "kierują się talmudyczną moralnością sytuacyjną".

  Lepiej jednak aby stąd spierdalali. Humanizm zostawmy na potem. Nie pasujemy do siebie.
 • *
  Czarnecki niczego nie rozpowszechnił bo jego opinia o tej Thun und( ........) pozostałaby jedną z wielu w polskiej debacie publicznej czyli to sama Thun und (........) do tego doprowadziła czyli doszło do bezprecedensowej sytuacji by za wygłaszane opinie nie związane z pracami PE i poza nim , ponoszono konsekwencje , gdy Thun und (......) nazywa ludzi z PiS "śmieciami " to oczywiście nikogo nie obraża bo to określenie nie ma żadnych żydowskich asocjacji :)))
 • @puuuq 16:49:52
  Dość dziwną mentalność reprezentujesz, choć charakterystyczną dla PiS. Jeśli np. ja bym cię obraził, a byś poszedł się poskarży to wina byłaby twoja? Tak to zaprezentowałeś. Jest to prawidłowe? Całkowitą winę za to ponosi Czarnecki i słusznie poniósł konsekwencje. Nie jest to atak na Polskę, na niego, a konsekwencje jakie powinien ponieść, by zarówno on jak i inni miarkowali słowa. W Polsce PiS przyzwyczaił się, że to on może obrażać bez żadnych dowodów, gdy się ich obrazi, to jest krzyk ogromny

  Przykład: wychodzi taki "poseł" na mównicę i mówi "macie krew na rękach", choć dziś sam prezes twierdzi, że nie ma żadnych dowodów na to, że winny był ktoś inny niż ci co byli na pokładzie.

  Masz "zdradzieckie mordy, kanalie", "sądownie" udowodnione, że nie są obraźliwe. W Polsce politycy przyzwyczaili nas do tego, że można obrażać bezpodstawnie, w PE tego nie wolno i za to słusznie Czarnecki został napiętnowany i wyrzucony ze stanowiska.
 • @ikulalibal 16:19:11
  Jeżeli masz o tym informacje, podaj link lub napisz, chętnie przeczytam.
 • @nikander 16:31:25
  Lichwa jako taka jedynie w judaizmie, z religii opartych na judaizmie jest dopuszczona. Wyszynk to zupełnie inna sprawa, z przepisów prawa Żyd nie mógł zajmować się pewnymi zajęciami, a żyć musieli, stąd zajmowali się handlem, w tym wyszynkiem, na co prawo im zezwalało. Napoje alkoholowe jak miód sycony, piwa, nalewki to nasze staropolskie napoje.
 • @Zawisza Niebieski 17:16:16
  Czy nazwanie szmalcowniczki jej imieniem to przestępstwo?
  A przecież Thun w zamian za korzyści nagrała audycję szkalującą Polskę (nie PiS tylko Polskę).
  Wypadałoby sprawdzić kwity na zapłatę, ale fakt i sposób jej obrony w UE wyraźnie wskazuje, że taka zależność istnieje.
  Więc o co kaman?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:28:13
  Panie Krzysztofie, proszę niech Pan przeczyta definicję "szmalcownika" podaną przez IPN. Niech Pan porówna to do czynu pani Thun. Używajmy słów zgodnie z ich znaczeniem w naszym pięknym języku.

  Przypomnę panu naszego prezydenta Andrzeja Dudę, który w Niemczech wypowiedział się, że Polska to nie jest kraj sprawiedliwy. Też był "szmalcownikiem"?
 • @Zawisza Niebieski 17:44:52
  Polska z takimi sadami jak (jeszcze) obecnie - nie jest krajem sprawiedliwym.

  Słowo "szmalcownik" nie musi odnosić się do Żydów. Ma znaczenie kogoś, kto za pieniądze (korzyści) gotów jest do najgorszych podłości.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:59:34
  Taką definicję podał IPN instytucja do tego powołana. Słowa, szczególnie te, które można uznać za obrażające trzeba stosować zgodnie z ich znaczeniem. Dzięki takiej nonszalancji L.Kaczyński i A.Macierewicz to zaprzańcy, bo panu Macierewiczowi zachciało się nazywać słowem zaprzaniec człowieka, co nie szanuje żołnierza polskiego. Jeżeli bym nazwał pana np. złodziejem a Pan nigdy nic nie ukradł to może mnie pan do sądu podać i uzyskać odszkodowanie, prawda? To, że ktoś za uczestnictwo w audycji pobrał honorarium i wyrażał swoje zdanie, nie oznacza, że jest "szmalcownikiem". Między Czarneckim i Thun była propozycja ugody, Czarnecki się na to nie zgodził i poniósł konsekwencje całkowicie słuszne.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:59:34
  Ja od dawna protestowałem przeciw stosowaniu takiego słownictwa w polityce, przeciw rzucaniu słów co ślina na język przyniesie, dziś się cieszę, że pierwszy polityk poniósł za to karę i mam nadzieję, że innych to trochę otrzeźwi.
 • @Zawisza Niebieski 18:13:49
  Generalnie wszyscy ci politycy to szmalcownicy-czyli wyrazaja poglady-postawy za szmal czyli pieniadze lub inne korzysci.
  Mozna by to zjawisko rozszerzyc na inne grupy zawodowe np. dziennikarze,artysci itp. ktorzy mowia jezykiem szmalu ktory do nich trafia a nie jakies swoje wlasne przemyslenia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:28:13
  What's in a name?"
  --- Everything!
  That which we call Róża Gräfin von Thun und Hohenstein by any other name would not smell as foul.
  To są róże wyhodowane na niemieckim oborniku.Ich smród ciągnie się po całej Europie - od Strasburga do Krakowa.

  Ta gnida raczyła mnie zablokować na TT po wczorajszym wpisie, który został oczywiście usunięty.

  Qrwa! Jak dlugo jeszcze tacy "ludzie" Róża Gräfin Szmalcowniczka będą żyć bezkarnie
  To ścierwo, to POllityczna prostytutka
  Czy trzeba jaśniej ???
  Niemiecka suka!


  Pzdr.
 • @mac 18:59:30
  Z tym stwierdzeniem trudno się nie zgodzić :)
 • @Zawisza Niebieski 18:11:54
  Słyszałem, że to Thun nie była skłonna do przeprosin.
  IPN może określać znaczenie słów w odniesieniu dookreślonych sytuacji - tu, do Żydów, którzy sprzedawali swych współbraci i pomagających im Polaków Niemcom.
  Są jeszcze inne znaczenia.
  PS. Uważam, ze Thun powinna być pozbawiona polskiego obywatelstwa.
 • @Zawisza Niebieski 18:13:49
  Jak nigdy wcześniej, osobista małżonka stwierdziła, że ma w d...UE i chętnie by się pozbyła tego g...
 • all
  Powiedział bym że ,,polski” szmalcownik z tamtego okresu miał nazwisko i pochodzenie takie jak Tusk czy ta pani Thun i nijak nie można by tych ludzi nazwać Polakami.
  Miejcie to panowie na uwadze, szczególnie, że Polska po I WŚ etnicznie była mocno zróżnicowana.
 • @Zawisza Niebieski 17:16:16
  Odniosłem się tylko do Twojej błędnej interpretacji zdarzeń bo zarzuciłeś Czarneckiemu rozpowszechnienie pojęcia "szmalcownik " , co nie jest prawdą bo to zrobiła Thun und (.......), poza tym czy nie dociera do Ciebie ,że Czarnecki nie powiedział tego w samym PE , gdzie zresztą wcześniej padały gorsze słowa np gdy Berlusconi nazwał Schultza "kapo" , a konkretne zaproponował mu rolę w filmie jako kapo albo gdy powiedziano o marszu 60 tys faszystów w Warszawie , to wtedy było wolno ? Zawisza , zaniechaj pisania o polityce z pozycji "kodziarza" bo niestety stajesz po skompromitowanej stronie
 • @puuuq 19:40:45
  B I N G O
  czyli zaorane
  pzdr.
 • @Oświat 19:32:48 kto to był szmalcownik
  Dziwne bo na ten temat pierwszy raz pisząc w mediach "ścieku", około tygodnia temu, wypowiedziałem się na ten temat oraz zaapelowałem aby nie zmieniać temu wyrazowi znaczenia. Nie będę pisał dokładniej ale wyraz ten w początkowej fazie istnienia był określeniem handlującego żyda który przerzuca i handluje swoimi towarami w bezprawny lub wyzyskujący innych sposób. Wyraz trochę naśmiewający się pochodzący od przekształcenia polskiego rzeczownika "smalec" w "szmalec" jak to żydzi ten produkt w swojej "polskiej gwarze" przynajmniej na wschodzie Polski nazywali. Skojarzenie to jest związane ze śliskością, wszędzie wlezie, wszystko zaszachruje gdyż smalec kojarzony był ze smarem. Na początku wojny szmalcownikami zaczęto nazywać ludzi przerzucających do miast ze wsi reglamentowany towar i żywność. Taką nazwą zaczęto nazywać także i ludzi przerzucających za pieniądze innych ludzi przez granicę niemiecko-sowiecką w pierwszych latach wojny w celu ucieczki lub łączenia rodzin.
  Wyraz uległ całkowitemu zaostrzeniu jego znaczenia po wojnie gdy władza ludowa ludzi nie oddających produktów rolnych oraz nimi handlujących nielegalnie zaczęła nazywać "szmalcownik"
  Tak więc jeżeli żydzi i inne "duraki" będą łączyli wyraz "szmalcownik" z pogromami żydów to w każdej wsi i miastach było ich tysiące. Większość szmalcowników sprzedawała kiełbasę a teraz żydzi oskarżają ich o morderstwo. Oczywiście nazwanie człowieka wydającego Niemcom żyda, jeżeli robił to dla korzyści, jest całkowicie poprawne ale jednoznaczne przypisywanie tego słowa do procederu jest już zakłamywaniem historii
  gdyż znaczy ono proceder specyficznego handlu a nie wydawaniem żydów na śmierć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:20:03
  "Słyszałem, że to Thun nie była skłonna do przeprosin."
  A gdzie Pan to słyszał, na Nowogrodzkiej? Tam ciekawe rzeczy można usłyszeć, oni rzadko z prawdą się spotykają.

  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/567170,czarnecki-roza-thun-przeprosiny-zadoscuczynienie.html

  Z tego co ja znalazłem " "O demokrację w Polsce walczyliśmy od dekad, a oni (PiS) chcą to wszystko zniszczyć. Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (...). Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem jak to odbudować (...). Jestem przekonana, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej" "
  Może czegoś nie czytałem.

  OK, więc co Pana zdaniem pani Thun powiedziała, że należy ją pozbawić obywatelstwa? Ja też twierdzę, że PiS podąża do dobrych bolszewickich wzorców, sądy sterowane przez polityków, toż to PRL pełną gębą.
 • @Zawisza Niebieski 20:59:51
  poprawny link
  https://www.youtube.com/watch?v=2tYW-ATABFE
 • @puuuq 19:40:45
  Słowo to wyciągnął Czarnecki i tego zafałszować się nie da. A że zwolennicy PiS już tak mają, że zawsze widzą winę PO to tego leczyć się nie da.

  Moja pozycja z jakiej piszę moje teksty dotyczące polityki jest taka, że PiSowiec będzie we mnie widział Kodziarza, Kodziarz PiSowca. Dziś obie strony PO-PiS są skompromitowane tylko że nie bardzo mamy kogo wybrać. Kukiz? Nowoczesną? Kod już praktycznie się nie liczy, to tylko taka pusta wydmuszka.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:23:07
  Historia R.Czarneckiego jest krótka:
  Czyli "ktoś" doniósł na Polaka do Niemców i Polak został ukarany.
  Ponadczasowa klasyka, można rzec...
  Pocieszeniem jest to, że aktualnie nie rozstrzeliwują tylko przegłosowują.
  Nie wiem, kto był tak okrutnym sprawcą Holocaustu na szarych komórkach tej Thun, że ocalały tylko nieliczne, pojedyncze sztuki
 • @Husky 19:47:34
  Ty to chyba chłopem małorolnym zostaniesz, ciągle marzy ci się o zaoraniu czegoś. W dyskusji wymienia się różne poglądy, różne argumenty i nikt nikogo nie zaoruje. Ludzie mogą rozejść się z różnymi poglądami na pewną sprawę. Tylko w stadzie czy to p-osłów, czy też lemingów musi być pełna zgoda.
 • @Zawisza Niebieski 23:15:48
  Jaka to wreszcie wspaniała chwila nastąpiła że my "dziennikarze" znaleźliśmy wspólny mianownik.
  I przynajmniej nie krytykujesz całej prawdy o tej niemieckiej .....ce.

  http://zawisza.neon24.pl/post/142371,polski-szmalcownik-polemika-ze-srodowiskiem-zydowskim#comment_1439795


  https://pbs.twimg.com/media/DVgrS-3XUAAxlDi.jpg
 • @Husky 23:25:01
  Trudno mi powiedzieć, co się teraz dzieje w Targowicy, u zdrajców, PiSiewiczów i złodziejów, ty ich jesteś bliższy. Wycięli Tadeuszowi R trzech jego szkodników z rządu, Tadeusz i Jarosław się o futerka pogryźli, wywalenie Ryszarda "Szmalcownik" Czarnecki to mała strata innego PiSiewicza na ten stołek wsadzą. Więc nie wiem, czy ze strachu szaleją, ale skoro tak twierdzisz nie wypada mi się spierać.
 • Do @Stara Baba 16:11:21
  Pełna zgoda panie Stara Baba ! tylko ostatnie pana zdanie nie jest prawdą
  cytuje [To nie oni są mocni lecz my a raczej nasze "polityczne elity" są sprzedajne i słabe ] koniec cytatu

  1. te elity nie są nasze ! są żydowskie okupacyjne !!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach. nazista który systematycznie mordował żydów ! do tego antysemita i ksenofob itp
 • @Husky 23:25:01
  Cejrowski o kłamliwych słowach Cimoszewicza o udziale Polaków w Holokauście: Powiedział "my" i to by się zgadzało, bo jego ojciec to ruski trep, i w sumie to by się zgadzało, bo to są ludzie odpowiedzialni za różne brzydkie złe rzeczy. Gorzej, że za granicą są postrzegani jako normalni Polacy mówił gość „Minęła 20” Wojciech Cejrowski, odnosząc się do kłamliwych słów m.in. Włodzimierza Cimoszewicza, który przekonywał, że Polacy brali udział w Holokauście.

  https://wpolityce.pl/polityka/380645-cejrowski-o-klamliwych-slowach-cimoszewicza-o-udziale-polakow-w-holokauscie-powiedzial-my-i-to-by-sie-zgadzalo-wideo

  Ps.Marian Cimoszewicz NKWD-zista, członek batalionu "śmierć", prowadzał Wołodię na Powązki. Czego tam szukał, humor sobie poprawiał? Kiszczak nie chciał synalka u siebie, zrobił z niego kapusia. Sądzę, że powinien opowiedzieć najpierw o wyczynach swego tatusia. Podobno ściany pomieszczenia, w którym "prostował" ludzi zbroczone były krwią. Niech od tego zacznie! Gdybyśmy żyli w prawej i silnej Polsce, to takie żydokomunistyczne męty-mendy jak Cimoszka (skurwysyn krasnoarmiejca, szefa IW), ich POmioty i POcioty, mogłyby co najwyżej huśtać jaja żubrom w Białowieży. A może by tak dla potwierdzenia opinii tej czerwonej gnidy zbudować dla niego jakiś taki kameralny gułago-łagerek w Puszczy Białowieskiej? Jako kapo można by płk Mazgułę i tego damskiego boksera z obstawy Gajowego Brąka zatrudnić!
 • @Zawisza Niebieski 00:17:59
  "Tadeusz i Jarosław się o futerka pogryźli" - czyżby? O.Rydzyk ma rację broniąc polskiej branży futrzarskiej przed cymbałami z PiS-u

  nigdy nie lubiłem Ryska Czarneckiego, ale nazywanie go szmalcownikiem to jest jak z izraelską prawdą o Polakach

  Ale ja to rozumiem, trauma polegająca na odcięciu od koryta tak się objawia
 • @MacGregor 09:20:16
  //, trauma polegająca na odcięciu od koryta tak się objawia//


  Tak, ta trauma objawia się u rzeczonego w sposób już więcej niż
  tragiczno/śmieszny.Desperackie komentarze tylko to potwierdzaja
  pzdr.
 • @kula Lis 67 08:07:17
  Że takich skurwysynów jeszcze ziemia nosi...To już nie jest nawet do komentowania.Zrobili sobie ścierwa seans nienawiści w stosunku do Polski. Niech go szlag....
 • @Husky 23:25:01
  N. powstawała w kontrze do PO. Niby nie akceptowała polityki Tuska i Kopacz. Teraz mówi Schetyna, że wyborcy oczekują jedności?. Normalnie wyjdzie z tego "GŁUPI I GŁUPSZY". Nowośmieszna Platforma UBywatelska z Grzesiem Dyndałą staje się centrum antypolonizmu czyli nowoczesną totalną targowicą. Toć to prostytucja polityczna w czystej postaci za nie polskie pieniądze. A kto wybiera zdegenerowaną, złodziejską, postkomunistyczną mafię przestępczą? A kto wybiera Targowicę, antypolską, zdradziecką bandę? No czekamy, wpisujcie się degeneraci PO/N. "Popatrz matko, popatrz ojcze! Oto idą dwaj folksdojcze. Co za hańba, co za wstyd! Jeden Polak, drugi żyd." - cytat: s.p. mecenas Stanisław Szczuka.
 • @kula Lis 67 09:49:17
  Żaden inny polityk w żadnym innym kraju nie pluje na własny naród tak jak politycy totalnej opozycji na Polskę

  Są wszędzie znienawidzeni z powodu swoich perfidnych cech. A z ich perfidnych cech, które wloką za sobą to: buta, arogancja, bezczelność, kłamstwa, oszczerstwa, oszustwa, mącenie, jątrzenie, nienawiść

  Jeszcze niecałe dwa lata donosów i opluwania Polski przez totalną opozycję a później Polacy ich zmiotą z polityki
  I nawet tutejszy "kierownik jeziora" ich nie uratuje
 • @Husky 09:49:10
  Także Czaputowicza za jego ostatnie wypowiedzi w tym o Jedwabnym natychmiast WON!
 • @Husky 19:04:31
  "Ta gnida raczyła mnie zablokować na TT po wczorajszym wpisie, który został oczywiście usunięty.

  Qrwa! Jak dlugo jeszcze tacy "ludzie" Róża Gräfin Szmalcowniczka będą żyć bezkarnie
  To ścierwo, to POllityczna prostytutka
  Czy trzeba jaśniej ???
  Niemiecka suka!"

  Dziwisz się? że zablokowała?
  Zacznij się wyrażać jak przyzwoity człowiek, bo w tej chwili... to Ty przypominasz język właśnie "ścierw" , może nawet niemieckich albo i ubeckich?
  Ta pani zachowała się podle wobec Polski swoim głosowaniem, ale proszę się opanować!! Epitety typu ścierwo, prostytutka czy niemiecka suka nie będą na naszym portalu tolerowane!!!
  Nigdy i w stosunku do nikogo!
  Proszę powściągnąc swoje emocje i chamskie epitety.
  Swoją krytykę można wyrażać w inny sposób....
  W przeciwnym przypadku będziesz musiał poszukać sobie innego portalu, gdzie takie chamskie epitety tolerują...
  Chyba się zrozumieliśmy?

  pozdrawiam
 • @MacGregor 09:20:16
  Co do futerek stwierdzam fakt, a nie oceniam kto ma rację. Określenie "szmalcownik" i to w cudzysłowie przy p. Czarneckim wynika z faktu, iż uznał że takie słowo można w mowie kulturalnej używać, stąd do niego też to słowo może być użyte. Słowo "szmalcownik" słowem historycznym odnoszącym się do określonego typu zachowań, określonego okresu naszej historii i stosowanie do ludzi dzisiejszych jest niestosowne. Tak samo, ponieważ sądownie uznano, że użycie "zdradzieckie mordy, kanalie" w stosunku do grupy ludzi, czyli np. ludzi PiS jest kulturalne, czyli możemy tak stosować, nieprawdaż?

  O co toczę bój, nie o to byśmy zaczęli się wyzywać najwyszukańszymi epitetami a by wreszcie z polityki takie słowa zniknęły. Ani pani Thun, ani p. Czarniecki nie szantażowali żadnego Żyda wydaniem niemcom, bo fizycznie nie mogli, stąd zarówno do jednego jak i drugiego tak samo słowo to pasuj. Słowo "szmalcownik" przy nazwisku Czarnieckiego użyłem jako przydomek, który sam sobie nadał. Mam dość "primadonn" co obrażają wszystkich a jak je się obrazi to wielkie żale. Niech ten człowiek znika z naszej polityki i wstydu nam nie przynosi.
 • @Husky 10:06:00
  https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2018/02/pjimage-5-2.jpg


  ,,Dlaczego szef Judenratu Chaim Rumkowski został przez żydów wrzucony do pieca?”. Witold Gadowski stawia kilka pytań: ,,Może o tym też porozmawiajmy z Izraelem” [WIDEO]

  https://niezlomni.com/dlaczego-szef-judenratu-chaim-rumkowski-zostal-zydow-wrzucony-pieca-witold-gadowski-stawia-pytan-moze-o-tym-tez-porozmawiajmy-izraelem-wideo/
 • @Husky 10:06:00
  Internauta podesłał izraelskiej dziennikarce zdjęcia i nagranie z żydowską policją w getcie w roli głównej. Jej reakcja mówi wiele… [FOTO]

  https://niezlomni.com/internauta-podeslal-izraelskiej-dziennikarce-zdjecia-nagranie-zydowska-policja-getcie-roli-glownej-reakcja-mowi-foto/
 • @Husky 10:06:00
  Szokująca instrukcja, którą otrzymywali młodzi Izraelczycy przyjeżdżający do Polski. ,,Będziemy nienawidzić Polaków z powodu…”

  https://niezlomni.com/szokujaca-instrukcja-ktora-otrzymywali-mlodzi-izraelczycy-przyjezdzajacy-polski-bedziemy-nienawidzic-polakow-powodu/
 • @Husky 10:06:00
  W sieci pojawiło się wymowne zdjęcie. Polityk oskarżający nas o ,,polskie obozy śmierci” spotyka się z oskarżonym o gigantyczne oszustwo wobec polskich banków biznesmenem, którego przez lata chronił Izrael [FOTO]

  https://niezlomni.com/w-sieci-pojawilo-sie-wymowne-zdjecie-polityk-oskarzajacy-nas-o-polskie-obozy-smierci-spotyka-sie-z-oskarzonym-o-gigantyczne-oszustwo-wobec-polskich-bankow-biznesmenem-ktorego-przez-lata-chronil/
 • @Husky
  „Jerusalem Post” za kontynuacją wycieczek izraelskich uczniów do Polski. „Powinni zobaczyć jak naziści i Polacy niszczyli społeczność żydowską”

  https://wpolityce.pl/polityka/380733-jerusalem-post-za-kontynuacja-wycieczek-izraelskich-uczniow-do-polski-powinni-zobaczyc-jak-nazisci-i-polacy-niszczyli-spolecznosc-zydowska

  Ps...To dlatego, że polski rząd jest cały czas na kolanach, żydzi pozwalają sobie na taką politykę względem nas. Prowadzimy dialog, a czy nastąpiły jakieś zmiany w Auschwitz, aby pokazać prawdę? Wyszła prawda. Po to szkalują Polskę wbrew faktom, by budować wyjątkową społeczność żydowską. I tu sypie się cała machina. Oszustwa wobec Polski to element wpisany w ich politykę bieżąca. Jeśli głównym celem tych wycieczek jest umacnianie szowinistyczno-rasistowskiej ideologii Izraela, nienawiści do Polski oraz propagowanie kłamstwa oświęcimskiego, to lepiej, żeby nie przyjeżdżali. Zakaz wjazdu na dotychczasowych zasadach lub zgoda wg polskiego planu zwiedzania z propolskim przewodnikiem. Dość zgody na szerzenie się syjonizmu w naszym kraju. Domagam się kategorycznie zmiany kierownictwa w obozie KL Auschwitz-Birkenau, wymiany żydostwa na Polaków z krwi i kości oraz zmianę zasad funkcjonowania tego miejsca. To nie jest placówka kulturalna, gdzie żydostwo będzie wprowadzać swoje zasady spychając do podziemia polskich więźniów, polską historię i męczeńską historię wszystkich narodowości jakie tam zginęły!! Dość!!! Minister i dziennikarz „dobrej zmiany” grożą posłowi Winnickiemu po pytaniu o ekshumację w Jedwabnem

  http://wprawo.pl/2018/02/09/minister-dziennikarz-dobrej-zmiany-groza-poslowi-winnickiemu-
 • @Stara Baba 20:18:19
  Jeszcze parę lat temu 150 żyjących żydów w Izraelu pobierało emerytury z Niemiec za wierność Niemcom, czyli służbę w Wehrmachcie i zabijanie swoich!
 • @Husky 19:47:34
  Jest petycja o wznowienie ekshumacji w Jedwabnem.

  http://citizengo.org/pl/84089-petycja-do-sejmu-rzeczpospolitej-polskiej
  Poprzednia próba w roku 2001 została przerwana na skutek protestu środowisk żydowskich i to w momencie, kiedy w masowych mogiłach zaczęto znajdować łuski z karabinu Mauser.
 • @Husky 19:47:34
  W związku z obecnie mającymi miejsce nieustającymi żydowskimi atakami na Polskie Państwo i Polskie Ambasady żądamy od Rządu "Dobrej zmiany" zajęcia oficjalnego stanowiska zgodnego z Polską racją stanu w tej sprawie! Żądamy oficjalnego opublikowania na stronach rządowych listy nazwisk obywateli Izraela którzy w ciągu minimum ostatnich 10-ciu lat TAK! otrzymali obywatelstwo Państwa Polskiego, lista nazwisk i POWODU dla którego obywatelstwo Polskie zostało przyznane. Dodatkowo opublikowania pełnej listy nazwisk obywateli Izraela pobierających jakiekolwiek świadczenia fundowane przez Polskiego podatnika! Pełna lista, nazwiska, obecny adres zamieszkania, kwota świadczeń i POWÓD dla którego świadczenie zostało przyznane i jest wypłacane! Naród Polski ma PRAWO do tej skrzętnie i wstydliwie ukrywanej wiedzy! NIC O NAS BEZ NAS!
 • @Husky 10:06:00
  Żydokomuna zasłania się dziś żydowskim pochodzeniem żeby dalej trzymać Polaków za gardło jak za czasów UB. Jeśli Izraelowi i USraelitom to nie przeszkadza, znaczy, że ich popierają.
 • @ele 07:28:26
  Nigdy nie zgadzałem się z tym i teraz także nie. To Polacy głosują na swoje elity. To Polacy nie chcą brać czynnego udziału w polityce, Władze wybierane mają polskie obywatelstwo więc są Polakami według prawa
  a jeżeli inni Polacy milionowym poparciem ich wybierają więc to Polaków odpowiedzialność za wybór ich rządu.
 • Szmalcownik to uniwersalne określenie to kult szmalu.. nawet po trupach.
  Nie znam bardziej "szmalcownego" narodu niż żydowski.
  Dla nich Bogiem jest "szmalc" to oni stworzyli kult pieniądza w świecie.

  Przykładem żydowskich szmalcowników takich jak byli w Polsce podczas okupacji...są osadnicy żydowscy którzy grabią w Palestynie majątki terroryzowanych i prześladowanych przez okupanta Palestyńczyków.
  To analogia niemal dokładna.

  Analogia ścisła ale bardziej "abstrakcyjna" to to co żydzi zrobili z majątkiem narodowym Polaków przy pomocy swojej agentury lokalnej V kolumny, zdrajców Narodu Polskiego, KK z JPII na czele oraz pożytecznych idiotów z Solidarności (zbrodnicze prywatyzacje, grabież majątku narodowego).

  Globalnymi szmalcownikami są żydzi i to nie od dzisiaj...
  definicja "szmalcownik" ludzie grabiący innych wykorzystujących fakt że ci ograbiani inni są na pozycjach przegranych szeroko rozumianych.

  Jak sprowadzić ludzi, całe narody na pozycje przegrane globalni szmalcownicy mają rozliczne metody....takie jak
  żydowskie sądy zasądzające miliardy na rzecz żydów, zdrajcy wywindowani do władzy, bandyckie destrukcyjne embarga, humanitarne bombardowania, agresja na pełną skalę przy pomocy NATO...
  ... skrajnie bezprawny przemysł holocaust (gwałcący prawo spadkowe )
  ogólnie wymuszanie haraczy... na setki sposobów.

  Jak widać pojęcie "szmalcownika" ma wielkie przełożenia na działania tzw zachodu na globalną skalę...

  Czyli "globalni szmalcownicy" domagają się miliardów od Polski za zjawisko szmalcownictwa podczas okupowanej przez Niemców Polski.
 • @kula Lis 67 15:55:55
  Panie pan rozumiesz co piszesz ?
  żydokomuna ?
  Co to jest "żydo" - rozumiem
  Co to komuna rozumiem (odmiana "komuni" wg KK czyli wspólnoty)

  ale żydokomuna dzisiaj ? to coś co nie istnieje...
  żadna komuna nie działała na rzecz prywatnych bogaczy, oligarchów a wręcz odwrotnie.. likwidowała ich bezlitośnie

  Dzisiejsze żydostwo to żadna komuna to oligarchia żydowska globalna oligarchia silniejsza gospodarczo niż niejedno państwo...to skrajne bogactwo rządzące całym zachodem poprzez swoje marionetki.

  Mieszanie do liberalizmu komuny to infantylim intelektualny.
 • @Astra - Anna Słupianek 12:17:02
  Przepraszam.
  Ponioslo mnie.
 • @Oscar 16:30:12
  W Polsce istnieje w którymś już pokoleniu. Pisałem o tej w Polsce nie świecie, czytaj ze zrozumieniem.
 • @kula Lis 67 17:16:58
  A czym się różni Polskie szmalcownictwo od światowego czy ściślej żydowskiego ?

  Podpowiem
  Polskie szmalcownictwo to inicjatywa prywatna niektórych ludzi...
  żydowskie szmalcownictwo ma nie tylko prywatny charakter ale ma też charakter systemowy państwowy, zorganizowany...(agresje NATO i innych sługusów globalnej mafii żydowskiej, dla grabieży majątków narodowych napadanych narodów... przykłady rozliczne...

  Jeżeli by liczyć odszkodowania miarą "żydowską" to globalna mafia żydowska która zawłaszczyła Polską gospodarkę polskie zasoby jest winna Polsce grube setki miliardów ...to Tylko Polsce ..
  a jest jeszcze Irak (ropa), Libia (ropa), Syria(ropa)...bogactwa Rosji zagrabione za czasów Jelcyna... cała Europa wschodnia, ...
  ale również USA i Europa zachodnia...(zdominowane i grabione przez globalną mafię żydowską).
 • @Husky
  "Szliśmy pod karabinami polskich żołnierzy". Wymysły uczestniczki protestu w Tel Awiwie.

  http://niezalezna.pl/216633-szlismy-pod-karabinami-polskich-zolnierzy-wymysly-uczestniczki-protestu-w-tel-awiwie
 • @Husky 10:06:00
  65 Miliardów dolarów dla żydów od Polski? To już jest przeszłość, teraz żądają 300 Miliardów dolarów! Ustępujcie im dalej, tu link: .....

  https://www.youtube.com/watch?v=WbGNrbiGHtE ......

  Natanjahu robi geszeft w Polsce bo oskarżony jest w Izraelu o ogromną korupcję, idą u nich wybory, więc robi zadymę w Polsce. A co na to nasz rząd? Minister MSZ do zwolnienia jeżeli nic nie potrafi! Ustawa 1226 w USA jest już uchwalona? Teraz wiem dlaczego PiS nie zlikwidował u nas Ustawy 1066, bardzo groźnie zaczyna się w Polsce robić. 300 Miliardów dolarów to okupacja żydowska w Polsce. Skończyła się szwabska, sowiecka, zacznie się żydowska. Jest sytuacja w Polsce naprawdę bardzo zła.
 • @Husky
  Dziś rocznica wywozu mojej rodziny na "wczasy" na Sybir. Listy robili żydzi, milicjoniery, chodzili z enkawudzistami-żydami, którym Babcia z Dziadkiem pomagali dając im wikt, opierunek i pracę w swym majątku! Mieli 30 min. na spakowanie się i na stację do bydlęcych wagonów ich zawieziono, tam w wagonach czekali 3 dni na lokomotywę. Były to 15 urodziny Wuja, Mama miała 13 lat.
 • @kula Lis 67 17:16:58
  Przykłady współczesnych szmalcowników
  - prywatna służba zdrowia zwłaszcza w USA gdzie zdziera się skórę z ludzi dotkniętych chorobą (gigantycznie zawyżane koszty leczenia)
  - branża produkująca leki... gigantyczne ceny nieadekwatne do kosztów produkcji (wykorzystywanie dramatycznej pozycji ludzi chorych do ograbienia ich z majątków)

  ogólnie bogacenie się na "komercyjnej" pomocy ludziom potrzebującym pomocy.

  Skrajnym przykładem szmalcownictwa jest KK i system pochówków...
  koszty są gigantycznie zawyżane ...i zrzucone po części na państwo a po części na rodziny zmarłych... to tuczenie się na śmierci ludzi.
  a powinno być to robione po kosztach a nie dla zysków... a jest robione dla gigantycznych zysków.

  Szmalcownictwo jest wszędzie tam gdzie zarabia się wielkie pieniądze na nieszczęściu ludzkim i na tych nieszczęśliwych ludziach.
 • @Oscar 08:56:21
  Zapomniałem o kilku sztandarowych przykładach szmalcownictwa.

  Takie np reprywatyzacje zasobów komunalnych w Warszawie pod zarządem jednej Bufetowej to wprost szmalcownictwo na wielką skalę.

  Ogólniej cała prywatyzacja polskiej gospodarki po 89r to w czystej postaci szmalcownictwo wręcz systemowe , państwowe dokonywane na narodzie Polskim przez zdominowane przez żydów marionetkowe władze Polski.

  To podobno jest karalne ?? nie słyszałem by rządy solidaruchów ukarały jakiegoś szmalcownika po 89r... musiały by karać siebie i swoich zagranicznych "opiekunów"
 • @Oscar 08:56:21
  Nie oburzają mnie żadne żądania żydów, tak jak nie oburza mnie smród gówna w wychodku. Bardziej oburza mnie to, że żydzi ten majątek przecież dostaną od polskich rządów, przy totalnej obojętności hołoty, jaka zamieszkuje tereny Polski i podaje się za Polaków.


  https://i1.wp.com/www.klubinteligencjipolskiej.pl/wp-content/uploads/sites/2/2018/02/%C5%BBydzi-i-antysemityzm.jpg?zoom=2
 • @Oscar 08:56:21
  To tak, jakby organizacja Polska zgłosiła się do władz USA o oddanie terenu, na którym stoi miasto Chicago, ponieważ kiedyś należał faktycznie do Polaka. Wyśmialiby tę organizację i oskarżyli o wymuszanie pieniędzy.
 • @Husky
  https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2017/08/pjimage.jpg

  Przerażająca decyzja Chaima Rumkowskiego: ,,Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki – dajcie mi swoje dzieci!” Na żądanie Niemców o wydanie, czyli w sumie skazanie na pewną śmierć, tysięcy Żydów, zareagowali odmiennie. ,,Król getta” w Łodzi Chaim Rumkowski zdecydował, że spełni rozkaz i wyśle do obozów zagłady dzieci, starców i chorych. Adam Czerniaków w Warszawie wybrał inną drogę, która też jednak nikogo nie ocaliła. We wrześniu 1942 roku Niemcy zażądali w łódzkim getcie wydania 20 tysięcy Żydów. Stojący na czele społeczności żydowskiej Chaim Rumkowski podjął w związku z tym przerażającą decyzję. ,,Król getta” postanowił, że aby ocalić siebie i innych, na pewną śmierć wyśle dzieci, starców i chorych. Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki dajcie mi swoje dzieci! Oddajcie mi chorych. W ich miejsce możemy ocalić zdrowych przemawiał do Żydów Rumkowski, wyliczając, że dzieci i starsi to tylko 13 tysięcy osób, a z Niemcami umówił się na 20 tysięcy. Na śmierć postanowił wysłać też chorych. Jednocześnie w swoim apelu podkreślał, że wytargował u Niemców 4 tysiące ludzi. Wspomniał też o warunku, który postawili. Dzieci musiały być do 10. roku życia. Rumkowski miał wybór. Mógł krwawą akcję przeprowadzić sam, na co się w końcu zdecydował, lub zostawić sprawę Niemcom. Muszę odciąć gałęzie, aby ocalić pień. Każdy z nas karmi chorych płacąc własnym zdrowiem, oddajemy nasz chleb chorym. Dajemy im nasze skromne racje cukru, nasz niewielki kawałek mięsa. I jaki jest rezultat? To nie jest dość żeby wyleczyć chorego i sami popadamy w chorobę. Oczywiście takie poświęcenia są najpiękniejsze i szlachetne. Jednakże są czasy, które kiedy trzeba wybrać, poświęcić chorych, którzy nie mają najmniejszej szansy na wydobrzenie i także czynią innych chorymi, czy ratować zdrowych powiedział Rumowski, który przekazał, że spełnienie żądań Niemców zapewni spokój w getcie. I podkreślał, że część, która zostanie ocalona przez poświęcenie 20 tysięcy osób, jest większa niż ta, która zginie.

  Całość pod linkiem. https://niezlomni.com/przerazajaca-decyzja-chaima-rumkowskiego-bracia-i-siostry-oddajcie-mi-je-ojcowie-i-matki-dajcie-mi-swoje-dzieci/
 • @Husky 19:04:31
  Ciekawe kiedy Róża von Niepolska-przeprosi za swoich-Erwein Graf von Thun und Hohenstein był dowódcą oddziału UPA do likwidacji Słowackich partyzantów! Zginął w 1946r. złapany przez Rosjan i rozstrzelany,

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728