Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
406 postów 9722 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Święto Matki Boskiej Zielnej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Poszukiwanie w Biblii dowodów czy też zaprzeczeń wniebowzięcia Maryi to zajęcie równie pożyteczne, co szukanie tam opisów bitew II wojny światowej, choć są tacy co to czynią, doszukując się ich w Apokalipsie św. Jana.

Od ukrzyżowania Jezusa Biblia matką Jezusa praktycznie się nie zajmuje. Wiemy, że Jezus z krzyża przekazał opiekę nad swoją Matką najmłodszemu z apostołów i należy przypuszczać, że w początkowym okresie Maria przebywa w Kościele Jerozolimskim, sekcie utworzonej przez uczniów Jezusa w Jerozolimie, pod wodzą początkowo Piotra, później Jakuba, brata Jezusa. Później tradycja chrześcijańska wskazuje Efez jako miejsce pobytu i śmierci Miriam.
 
Biblia, a w zasadzie tylko Dzieje Apostolskie, będące swego rodzaju opisem historii początków chrześcijaństwa opisuje już środowisko Pawła Apostoła, czyli tworzącego się chrześcijaństwa nawróconych z pogaństwa, chrześcijanami nawróconymi z judaizmu zajmuje się w bardzo ograniczonym zakresie. Wysłanników Kościoła nawróconych z juaizmu Paweł, w liście do Galatów, nazywa nawet fałszywymi prorokami [Ga 1, 6-10], jak na podstawie analizy tego listu można to udowodnić.
 
Czy Paweł, Łukasz mieli okazję spotkać Matkę Jezusa?
Przyjmuje się, że Matka Jezusa umiera w kilka lat po ukrzyżowaniu. Paweł, Łukasz, pojawili się w Jerozolimie po raz pierwszy około 20 lat po wydarzeniach. Kobiety w kulturze Izraela tamtych czasów miały niski status, stąd nic dziwnego, że w Biblia o dalszych losach Matki Jezusa już nie wspomina. Czyli Biblia nie da nam żadnego dowodu na to, czy Maria doznała Wniebowzięcia, czy też nie.
 
Wniebowzięcie
Samo Wniebowzięcie nie jest pojęciem Biblii obcym. Wniebowzięcia doznali prorocy Henoch (Księga Rodzaju 5, 24, List do Hebrajczyków 11, 5), czy też Eliasz (2 Księga Królewska 2, 11). Tak więc nawet w ten sposób biblijnie nie da się zaprzeczyć wniebowzięcia Maryi. Są ludzie, którzy przebywają w „w Domu Ojca Jezusa”.
 
Święto
Wiara w Wniebowzięcie Maryi matki Jezusa wywodzi się nie z Biblii a z tradycji chrześcijańskiej. Tyle, że zarówno dogmat (rok 1950) jak i tradycja są elementami późnymi. Sam opis Wniebowzięcia wywodzi się z XIII w dzieła apokryficznego Złota Legenda, autorstwa Jacopo da Voragine, włoskiego dominikanina i arcybiskupa Genui (1228-1298). Dzieło to opisuje żywoty rożnych świętych i męczenników. Z jak głębokiej tradycji autor Złotej Legendy zaczerpnął ten opis trudno powiedzieć. Choć pewne ślady wcześniejszego obchodzenia święta sięgają VI w Papież Maurycy ustanawia 15 sierpnia świętem tej tajemnicy, w VII w za papieża Sergiusza I  tej okazji odbywano uroczystą procesję.
 
Poza katolicyzmem to święto obchodzą Chaldejczycy, Syryjczycy i maronici. Pod datą 21 sierpnia święto to znajduje się w kalendarzu Koptyjskim.
 
Czym dziś jest to święto w słowiańszczyźnie?

Same nazwy równoległe towarzyszące temu świętuMatki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Korzennej (Czechy) wskazują na to, że Kościół tym świętem przykrył święta przedchrześcijańskie wywodzące się z kultu Matki Ziemi, płodnej, wilgotnej, opiekuńczej. Stąd temu świętu towarzyszą wszechobecne w tym okresie kwiaty, zioła, kłosy zbóż. To pokłosie święta, którym nasi ojcowie oddawali hołd Matce Ziemi, za jej dary w danym roku. 

KOMENTARZE

 • Kult - kultura
  No to teraz dla równowagi i sprawiedliwości, przykryjmy te katolickie dyrdymały na powrót kultem Matki Ziemi.
 • @tańczący z widłami 19:12:45
  Ale po co, przecież ten kult nadal istnieje, w kulcie Maryi, matki opiekuńczej.
  Chrześcijaństwo zachowało dawne wierzenia, wynikające bezpośrednio w kultury danego ludu w warstwie profanum zachowując wartości istotne dla chrześcijaństwa w warstwie sacrum. Jeśli tak to pojmiesz, zobaczysz, że nie ma w tym żadnej sprzeczności.
 • @Zawisza Niebieski 19:17:29
  Jeżeli nie dostrzegasz różnicy pomiędzy kultem matki natury, religią naturalną, jako naturalnym nośnikiem szacunku do otaczającego nas świata przyrody i zjawisk, a kultem człowieka sztucznie ubóstwionego, to kiepsko.
  Wiara nie potrzebuje pośredników. Tym bardziej żydowskich pośredników i pośredniczek
 • @ Autor
  "Sam opis Wniebowzięcia wywodzi się z XIII w dzieła apokryficznego Złota Legenda, autorstwa Jacopo da Voragine, włoskiego dominikanina i arcybiskupa Genui (1228-1298). Dzieło to opisuje żywoty rożnych świętych i męczenników. Z jak głębokiej tradycji autor Złotej Legendy zaczerpnął ten opis trudno powiedzieć."

  Wikipedia mówi tyle:

  "Miejsce to otaczano czcią już we wczesnym chrześcijaństwie, uważając że tu nastąpiło zaśnięcie i wniebowzięcie Maryi, matki Jezusa Chrystusa."

  Przeczytałem też i ten opis dotyczący Prawosławia - jest w nim śmierć/zaśnięcie zostało przedstawione tak:

  "Jej ostatnią wolą było pochowanie obok rodziców oraz św. Józefa. Matka Boża w ostatnich chwilach życia pragnęła także zobaczyć uczniów Chrystusa.
  Według tradycji w sposób cudowny zostali oni uchwyceni przez moc Boga i stawili się w Jerozolimie w domu Maryi[9]. W chwili śmierci łoże, na którym spoczywała Bogurodzica otoczyła światłość oraz aniołowie i święci. Wtedy to pojawił się Chrystus, który zapytał Matkę Boską o jej duszę[8]. Ujrzawszy Chrystusa Matka Boża powiedziała: „Uwielbia Dusza moja Pana. I rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. Bo spojrzał na swoją pokorną służebnicę” (Łk 1,46-48), powstała z łoża, pokłoniła się Jezusowi i oddała mu swoją duszę[11]."

  Zastanawiająca jest też różnica podejścia Cerkwi i KRK:

  "W związku z tym, że według wierzeń Matka Boża zarówno duszą jak i ciałem odeszła do nieba, Cerkiew prawosławna nie nazywa jej odejścia z tego świata śmiercią, lecz zaśnięciem[12]. Jest to zasadnicza różnica, pomiędzy postrzeganiem zakończenia życia Matki Bożej pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Cerkwią prawosławną. Zgodnie z nauką Kościoła Zachodniego Bogurodzica została wzięta do nieba, gdy nastąpił kres jej ziemskiego życia, co wspomina się podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W teologii katolickiej nie rozstrzygnieto, czy Maryja umarła i została wzięta do nieba po śmierci i wskrzeszeniu, czy też przeszła do wiecznej chwały nigdy nie umierając[13]. Tymczasem Cerkiew Prawosławna świętuje trzy fakty: śmierć-zaśnięcie Matki Bożej, jej zmartwychwstanie i dopiero wtedy wniebowzięcie. Według słów biskupa Łazarza (Puhalo), o wierzącym prawosławnym chrześcijaninie nie mówi się, że „umiera”, tylko „udaje się na spoczynek” lub „zasypia”, ponieważ zgodnie z naukami Kościoła śmierć jest tylko chwilą, po której każdy człowiek wstaje[7]."

  I kto tu jest bliżej prawdy?

  Przepraszam, że komentarz jest na poziomie Wikipedii, bo znając Ciebie pewnie masz to w małym palcu, ale może tym razem przeoczyłeś ;-)

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @ Autor, All
  "Czym dziś jest to święto w słowiańszczyźnie?
  Same nazwy równoległe towarzyszące temu świętuMatki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Korzennej (Czechy) wskazują na to, że Kościół tym świętem przykrył święta przedchrześcijańskie wywodzące się z kultu Matki Ziemi, płodnej, wilgotnej, opiekuńczej. Stąd temu świętu towarzyszą wszechobecne w tym okresie kwiaty, zioła, kłosy zbóż. To pokłosie święta, którym nasi ojcowie oddawali hołd Matce Ziemi, za jej dary w danym roku."

  Ale tak z logicznego punktu widzenia, to że Słowianie mieli swoje wierzenia w żaden sposób nie wyklucza faktu Wniebowstąpienia - możliwe, że po prostu wykorzystano tylko termin dawnych świąt aby "przekabacić" ludność...

  Dobrze myślę?
 • @ Autor, All
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F-hdr.jpg/240px-%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F-hdr.jpg

  Bazylika Zaśnięcia NMP w Jerozolimie.
  Źródło: Wikipedia
 • @Jasiek 21:28:53
  Ciekawe co Monsanto na to . Salut.
 • @Jasiek 21:28:53
  Cyt : "... to że Słowianie mieli swoje wierzenia w żaden sposób nie wyklucza faktu Wniebowstąpienia" kon.cyt.
  WNIEBOWZIĘCIA Jasiek, WNIEBOWZIĘCIA a nie wniebowstąpienia.
  Ale mniejsza o to.
  Zakładając, że Jezus zabrał Miriam do siebie, nazwijmy to do innego wyższego wymiaru, to dlaczego nie zabrał ojca(ojczyma)Józefa, oraz swojego brata, bodajże Jakuba i żonę Magdalenę ?
  Nie zabrał, dlatego, że całe to tzw wniebowzięcie to tylko kłamliwe dogmaty, stworzone po to żeby goje miały w co wierzyć i komu składać hołdy i daniny.
  Szkoda czasu na takie drętwe żydowski dywagacje.
 • @Repsol 21:37:32
  mon-SANTO...

  Tak mi się skojarzyło. Ale to raczej zaprzeczenie świętości.

  Ukłony
 • @Jasiek 21:28:53
  My byliśmy dość oporni na wprowadzanie chrześcijaństwa. Szacuje się, że pogaństwo w Polsce dobrze się miało po XVIII w, na zasadzie Bogu świeczkę, diabłu ogarek. Chrześcijaństwo mogło się boczyć ale wyplenić tego nie mogli, Są dokumenty mówiące o tym, że nawet jak w miejscu dawnego trzebiszcza lub kapiszcza postawiono świątynię (np. Łysiec) to i tak przez kilka wieków w najbliższej okolicy dawne kulty się odbywały. Jedyną metodą było zaadoptowanie, czyli nałożenie na to znaczeń chrześcijańskich. Przykładem nieudanej próby było zastąpienie topienia Marzanny zrzucaniem Judasza z wieży kościelnej, z czasem w wyniku braku zainteresowanych zaprzestano, została Marzanna (Marena).

  Jeśli chodzi o prawosławie, zawsze mnie interesowało, udało mi się, gdy jeździłem fotografować cerkiewki porozmawiać z jednym czy drugim księdzem, udało mi się nawet być za ikonostasem, wystarczy wykazać zaciekawienie i udowodnić, że nie myśli się o kradzieży ikon :) Tu szczególny ukłon dla jednego księdza, który dużo wiedzy mi przekazał, pozwolił porobić zdjęcia pod jednym warunkiem, że nigdy nie napiszę, w internecie gdzie. Są to skarby kultury, a oni nie mają na profesjonalne zabezpieczenia, często te skarby chroni tylko wiara w ludzi.
 • Tak
  Piękne, klimatyczne święto.

  pozdr
 • @tańczący z widłami 21:38:32
  Jeśli chodzi o Jakuba, to jest on mocno poszkodowany. Praktycznie to jemu chrześcijaństwo zawdzięcza, że wziął to wszystko do kupy i poprowadził jako sektę w judaizmie. No ale po pierwsze Watykan musiał udowodnić, że stolica Piotrowa to Watykan, po drugie Jakub w późniejszym czasie wyraźnie odchodzi od pomysłu nawracania z pogaństwa, nie chciał wychodzić poza sektę w Judaizmie.
 • Szczerze...
  powiedziawszy - mało mnie interesują dogmaty i dyrdymały, czy nastąpiło Wniebowstąpienie, czy Wniebowzięcie, przed, czy po śmierci (zaśnięciu).

  Natomiast Pannę Jasnogórską obraliśmy sobie za Królową i oddajmy się Jej w ufną opiekę, że nas ochroni Płaszczem Swej Opieki przed nawet najbardziej zaciekłymi feministkami pedałami.
  Bo piękno świata trzeba bronić przed zwyrodnieniem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:09:07
  piękne !

  pozdr
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:09:07
  Kto sobie obrał Żydówkę za królową ? Chyba klechy sobie obrały, z braku i niedosytu kobiet w zakrystii i żeby przy okazji postawić 1000 figurek ze skarbonką w środku, gdzieś w okolicach brzucha, bo ja sobie nie wybrałem.
  Poza tym Wojtas, Polska nie jest krajem monarchicznym.
  Nie chcemy tu żydowskich królów i królowych, wolimy naszą swojską marzannę(którą możemy do woli i bezkarnie topić i palić) i noc Kupały, oraz tańce wokół ogniska i czczenie Matki Ziemi.
  Ale, ale, zawodowy ogrodnik powinien byc przecież związany z Matką Ziemią a nie kultem nadjordańskim.
 • @tańczący z widłami 22:24:01
  brawo!

  panu Wojtasowi to trzeba tłumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć - i się nie zniechęcać

  tu również wystręczę stary tekst na temat, jak kto ciekaw, zapraszam:

  att.neon24.pl/post/131199,podziekowanie-i-pelna-wersja-miecza
 • @Zorion 21:55:50
  Wszystkie święta w których warstwa profanum mocno osadzona jest w naszej przedchrześcijańskiej tradycji to piękne klimatyczne radosne święta, weźmy choćby Wigilię, mimo, że to dzień poświęcony zmarłym jest radosnym świętem, świętem na które się czeka.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:09:07
  Szczerze...
  Tzw. "panna" Jasnogórska nie potrafiła nawet obronić samej siebie i swojego wizerunku przed zgrają pijanych rabusiów z Czech i Moraw, co ją byli pocięli pałaszami jak brudne prześcieradło, a co tu mówić o opiece nad Polską. Dziękuję za taką opiekę.
  Gdyby się opiekowała, nie siedzielibyśmy dziś w czarnej dziurze.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:09:07
  Panie Krzysztofie, mamy w Polsce mocniej osadzone w chrześcijaństwie elementy, jak relikwia krzyża, na Łyścu, czy kopia włóczni św. Maurycego niż wywieziona z cerkwi ikona podarowana Paulinom.
 • @Zawisza Niebieski 22:37:00
  Masz na myśli Wigilię, czyli przeddzień tzw. Bożego Narodzenia ?
  Nie rozumiem, bo narodziny, to raczej nie śmierć. To w końcu co katole czczą ? Śmierć, czy narodzenie Jezusa ?
 • @Andrzej Tokarski 22:33:34
  Dokładnie tak. Z drogim Wojtasem bywa jak z dzieckiem. Posiada sporą odporność na merytoryczne argumenty.
  A potem się dziwi, że jakaś Kulawa Mańka nazywa go betonem i totalniakiem, czy jakoś tak.
 • @Zawisza Niebieski 22:37:00
  Wiadomo- gdzie tam świętom katolickim w klimacie do naszych Słowiańskich.
  Jednak Będąc Słowianinem , (co mogę potwierdzić na piśmie, odciskiem palca i swoim wyglądem ) , jestem też katolikiem i nie zamierzam tego zmieniać . Nie czuje sie zdrajcą religii moich przodków, bo jej nie znam.

  pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 22:46:00
  Kopia włóczni ? hehehe. A to dobre. W takim razie katole w Polsce czczą same kopie, bo przecież obraz częstochowski to też kopia pierwotnej enkaustycznej zmazanej do zera formy, a teraz mamy domalowaną temperę.
  Hehehe, same podróby..........rzekłbym gorzej niż chińskie.
  No cóż, jaki lud taka wiara, jaka wiara, takie podróby.
 • @tańczący z widłami 22:48:20
  Wigilia Bożego Narodzenia jest jednym z 4 słowiańskich świąt poświęconych zmarłym. Dziady, Wigilia, odwiedzanie grobów na Wielkanoc, czwarte, w porze prac polowych zanikło. Popatrz, potrawy halucynogenne, mak, grzyby, zwierzęta mówiące to duchy zmarłych i wiele, wiele innych symboli z zakresu symboliki zmarłych.
 • @Zawisza Niebieski 23:24:31
  A kiedy świętujecie narodziny ?
 • @Zorion 22:57:45
  Popatrz na to tak, w warstwie sacrum, przemienienie chleba i wina innych elementach jesteśmy chrześcijanami, w warstwie zupełnie nie ważnej dla sacrum jesteśmy Słowianami. Czy kogoś coś obraża, że przyjdziemy na mszę z ziołami, świecami na Matkę Boską Gromniczną, zjemy kolację wigilijną, polejemy się wodą na Śmigusa Dyngusa, sianko pochodzące ze święta Stado podłożymy pod obrus, czy też zjemy takie czy inne potrawy?
 • @tańczący z widłami 23:29:20
  Narodzin Jezusa nie świętujemy, albo jak chcesz świętujemy w dzień śmierci i narodzenia Słońca. Boże narodzenie powinno być 21 grudnia, przesunięcia czasowe przeniosły je na 24. Słońce umiera 23 grudnia, nowe rodzi się 24. Taki jest wydźwięk tego święta. A Jezus, zależnie od obliczeń urodził się na wiosnę lub też jesienią. Dnia nie znamy, a pora roku wyznaczana jest zależnie od tego, jakie przyjmiemy założenia biblijne.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:09:07
  Tia Wojtasie..............oddajmy się Jej w ufną opiekę - piszesz.
  Jej czyli komu ? Czemu ?
  Miriam - matce Jezusa ? Czy ukradzionemu z Rusi prawosławnemu malowidłu ?
  No i w zasadzie dlaczego zajumany prawosławnym wyznawcom z Rusi obraz, albo matka Miriam miałaby Cię chronić przed pedałami i feministami ?
  Nie za dużo wymagasz ?
  Broń się sam, a obrazowi i Miriam daj spokój !
 • @Zawisza Niebieski 23:34:39
  Czyli na dobrą sprawę, nie wiecie w co wierzycie ? Same niewiadome.

  A druga sprawa. Smutna to wiara, która narodziny czci tylko połowicznie, za to faworyzuje śmierć.....................brrrrrrrrrrrrrrry
 • @tańczący z widłami 23:37:12
  Wierzgaj wierzgaj. .. W razie kłopotów wpadnij, to ci kopyto podkuję.
 • @tańczący z widłami 23:37:12
  Nie bądź taki sprytny :). Nie przeczę, że są tacy co nie wiedzą, w co wierzą, co chodzą do kościoła, bo tak wypada, bo, żeby wiedzieć w co się wierzy, trzeba trochę poznać, trochę się pouczyć. Ale ja np. wiem w co wierzę, i zdaję sobie sprawę gdzie w tej wierze jest przedchrześcijańska wiara ojców, gdzie nauka Jezusa, gdzie nauka Pawła a gdzie późniejsza nauka Kościoła. Oczywiście nie wszystko, bo nadal poznaję.

  Życie, to choroba śmiertelna przenoszona drogą płciową. Tak świat został stworzony, kto się urodził ten musi umrzeć. Jeden odchodzi, by zrobić miejsce drugiemu. Czy ta prawda jest smutna?
 • ...@...!
  http://m.neon24.pl/58372e37d99926da2d67c2cce64997d1,14,0.png
 • @Witkacy 11:51:39
  Powiedzmy sobie, czy to prawdopodobne, by przywodca państwa rozmawiał z przywódcą religijnym o unii religijnej? Te rozmowy raczej toczą się między papieżem a głównym rabinem.

  No ale dla mnie nie ma nic głupszego niż gdy ludzie mordują się w imię "lepszej interpretacji nauki tego samego Boga". A jak by nie było, JHWJ, Bóg Ojciec, Allach, toż to jeden i ten sam Bóg tylko troszkę inaczej opisywany.
 • @Zawisza Niebieski 19:17:29
  Jeśli wiara w naturę i ziemię jak nasi słowiańscy pradziadowie, a wiara w jaką żydówę nie ma sprzeczności to żal mi ciebie
 • @Zawisza Niebieski 18:54:08
  Być może, to jeden i ten sam, bo jeden wart drugiego, ale żaden z nich nie jest Stworcą. Bóg Wszechmogący nie jest małostkowy. Ani mściwy. Ani okrutny. Trudno opisać Boga, ale z pewnością nie ma cech ludzkich.

  Jedna sura Koranu opisuje niby Allacha w ten sposób, tylko że to jest bluźnierstwo, bo Allach, który każe mordować przy najmniejszej okazji nie jest Absolutem. To się po prostu kupy nie trzyma. Albo Jahwe, który sam o sobie mówi, że jest zazdrosny. Śmiechu warte.

  Być moźe koran, podobnie jak biblia są zlepkiem różnych zapisów ściągniętych z roźnych kultur i wierzeń i niektóre faktycznie opisują prawdziwego Boga. Tak jak ta sura, o której wspomniałam, albo wersety bibli mówiące, że na początku było słowo, etc.
 • @tańczący z widłami 23:37:12
  Dobre pytanie.
  Jak to w ogóle można się modlić do obrazu? Jak obraz może być święty?

  Byłam kiedyś w domu u Hindusów. Otworzyli malutkie drzwiczki w ścianie, a tam - aż oczy bolą - cały ołtarzyk z kolekcją malutkich figurek bogów, do których się modlili.
  Czym się to różni od modlenia się do obrazu?
 • @ALL
  APOKALIPSA ROZDZIAŁ SIÓDMY - MARII NIE MA W NIEBIE!

  https://57kerenor.neon24.pl/post/144344,apokalipsa-rozdzial-vii-marii-nie-ma-w-niebie


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @Zawisza Niebieski
  PAŁA Z KORANU ZAWISZO!

  Napisałeś:

  "JHWJ, Bóg Ojciec, Allach, toż to jeden i ten sam Bóg tylko troszkę inaczej opisywany".

  Allach powiadasz, to ten sam Bóg, co Bóg Ojciec? Ten sam Bóg co Ojciec Pana Jezusa? Z KORANU PAŁA! I po prostu wstyd... O braku wiary nie wspomnę! Musisz się jeszcze wiele nauczyć!

  Żałosny jest Twój wpis...


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930