Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
409 postów 9766 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Dzień Sokala

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ochrona za pieniądze przed samym sobą i możliwymi własnymi działaniami, korzystając z własnej pozycji, nie jest zjawiskiem nowym, znamy to choćby z filmu Ojciec chrzestny. Czy na tym wzorcu Marek Chrzanowski z KNF oparł swe działania?

Po święcie 100 lat odzyskania niepodległości uwagę prasy skupiła kolejna już afera PiS na granicy biznesu i polityki. Afera Komisji Nadzoru Finansowego. Tak jak na filmie „Ojciec chrzestny” w firmach pojawiali się smutni panowie, z propozycją nie do odrzucenia, ochrony firmy przed możliwymi własnymi czynami, tak i godnie z tym wzorcem wydaje się, że poszła KNF. Z właścicielem kilku banków spotkał się przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski oferując, zgodnie z ujawnionymi nagraniami za 1% wartości biznesu, ochronę przez Zbigniewem Sokalem, przedstawicielem prezydenta w tejże komisji, złagodzeniem skutków sankcji nałożonych przez tę komisję... Nagranie rozmowy i jej publikacja rozpoczęła całą aferę, dyskusję publiczną i akcję jej rozmywania i obrony PiS, a także próbę ograniczenia jej skutków do minimum, czyli wystawienie kozła ofiarnego, jakim się stał Chrzanowski. Nie ulega wątpliwości Marek Chrzanowski to człowiek PiS, swą funkcję otrzymał z nadania Beaty Szydło. Człowiek, który chce zniszczyć firmę i przekazać za grosze innej. Jakby w tle całej afery korupcyjno – urzędniczej w wypowiedzi pojawia się jeszcze jedna postać, dość ponura postać polityki, "Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, członek KNF) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas (resztę składu KNF) atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera. No, ja zrobię wszystko żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji bo to nie jest postawa jak  szczególnie zdrowa, tak?", mówi na taśmie Chrzanowski.
Człowiek, który chce zniszczyć, doprowadzić do upadłości jeden z banków, blokujący wszelkie próby ratowania, szukania rozwiązań, by za bezcen przekazać ten bank innemu bankowi, któremu planuje udzielić dużego wsparcia z pieniędzy podatnika (dwa miliardy złotych), czy tak wygląda wzorzec moralny PiSiewiczów? Załóżmy nawet iż człowiek ten nie jest na korupcyjnej „liście płac” tego innego banku choć nie sposób nie zadać pytania, czy robi to bezinteresownie? A jest to człowiek reprezentujący prezydenta RP. Kim on jest? Popatrzmy w jego życiorys człowieka reprezentującego te wykwalifikowane PiSiewiczowskie kadry PiS. Za pierwszych rządów PiS doradca, później wiceprezes zarządu PKO BP, równocześnie (2006-2007) przewodnicząc radzie nadzorczej Kredobank S.A. Ukraina. Jakże często kadry i działania PiS powiązane są z tym naszym wschodnim sąsiadem. Od marca 2007 powołany przez Lecha Kaczyńskiego na członka zarządu NBP. Za drugich rządów PiS doradca społeczny Andrzeja Dudy i jego przedstawiciel w Komisji Nadzoru Finansowego. Jakże często kadry i działania PiS powiązane są z tym naszym wschodnim sąsiadem. Czy pomysł wsparcia dla Ukrainy, w wysokości 4 mld zł, za jego doradztwem powstał?
 
Kontratak PiS
W mediach ustami polityków PiS, na forach rękoma trolli trwa akcja rozmywania afery, przerzucania winę za nią na innych. W tym względzie pojawia się kilka wątków. Głównym, dymisja szefa KNF Marka Chrzanowskiego, która jak stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk ze strony formalno prawnej zamyka sprawę, od razu wspomina się, iż w PiS nie ma zgody na takie działania, że PiS czyści się z nieodpowiedzialnych osób. Kłam takiej narracji pokazuje poprzednia korupcyjna afera Radomska, gdzie nie tylko mieliśmy do czynienia z układem polityczno-prywatnym PiS w rozstrzyganiu przetargów ale również próbą poprowadzenia drogi przez działki będące własnością osób powiązanych z PiSowskimi władzami miasta.Tu też mamy do czynienia raczej z kozłem ofiarnym, pytanie, czy pan Sokala też poda się do dymisji? Rolą KNF jest ratowanie banków a nie ułatwianie przejęcia jednych banków przez inne, za bezcen, do czego zgodnie ze słowami Chrzanowskiego pan Sokala dążył. Ta osoba już nigdy w organach nadzoru nad instytucjami zasiadać nie powinna, ale czy PiS sprawę zamiecie pod dywan składając na ołtarzu swej czystości jednego kozła ofiarnego?
 
Kolejnymi drogami jest podważanie wiarygodności nagrań, np. pytaniem, dlaczego tak długo czekano na zgłoszenie sprawy do prokuratury. No cóż, w skorumpowanym układzikami państwie PiS taką decyzję ciężko podjąć. Trzeba liczyć się z konsekwencjami, wystarczy wskazać niezwłoczną reakcję odwetową KNF jaką jest wpisanie banku Idea na czarną listę ostrzeń KNF. Trudno przypuszczać, że akurat właśnie teraz, gdy wybuchła afera i lecą głowy, KNF powodu swych zastrzeżeń się dopatrzyła, czyż nie? Czarnecki musiał być przyparty do muru, skoro na takie działania się zdecydował. Czym? Może czas pokaże?

Kolejnym pytaniem jest, dlaczego na taśmach nie pada konkretna suma, choćby odczytana głosem Czarneckiego? No cóż, nie na co dzień człowiek spotyka się z propozycjami korupcyjnymi, jak podaje Czarnecki suma nie była wymieniona a tylko wskazana na kartce. Gdyby spraw była wyreżyserowana z pewnością wszystkie drobiazgi byłyby doparzone na medal, w normalnym życiu nieraz po fakcie zastanawiamy się, że przecież mogliśmy na coś zwrócić uwagę, coś w wypowiedzi podkreślić.
 
Co grozi Leszkowi Czarneckiemu za nagranie rozmowy?
Jednym z pytań stawianych w Internecie jest to, czy wzorem Marka Falenty, którego nagrania tak chętnie wykorzystywało PiS w kampanii wyborczej do parlamentu, Leszkowi Czarneckiemu grożą sankcje karne? Na ten temat wypowiedział się prawnik. Gdyby Czarnecki posłużył się „pluskwą” na stałe przytwierdzoną do mebla czy innego miejsca, odpowiadałby za to jak Falenta. Ale ponieważ do nagrania użyto dyktafonu, który Czarnecki miał przy sobie, prawo takich działań nie ściga. Za to może mu grozić pozwanie cywilne ze strony osoby nagranej, za utratę dobrego imienia, za straty wizerunkowe. Czy Marek Chrzanowski się do tego posunie? Nie wiadomo, wizerunkowo nie byłoby to dla PiS dobre, przez wiele dni prasa niezależna od PiS o tej aferze by społeczeństwu przypominała. 
 

KOMENTARZE

 • Zabić Sekala
  Ustawka duraczenia
  Repo-lonizacja banków w/g PISraelitów

  Ziomale sprzedaja za 1 zloti,a kato-pisraelici "odkupują " za miliardy.Dzięki takim operacjom izrael nie zdechnie.
  Bajka o mocarnym WSI i bankierze.A WSI kto kontrolował? Cały POlin trzepie syjonistyczny Izrael.
  Co ta ustawka ma przykryć w Polsce? Jaki kolejny przekręt kato-PISraelitów? Mam na mysli realizację syjonistycznego przekrętu USA -ustawa 447.
 • Autor
  A kiedy wpiszą SKOK-i na listę ostrzeżeń KNF, bo zdaje się z górą 5 mld grosza publicznego poszło na upadłości i pokrycie wierzytelności tego "parabanku" ?
 • @kfakfa 13:17:24
  Ponoć w przyszłym roku ma zmienić się ambasador izraelski w Polin, no i roszczenia mają ruszyć "z kopyta"
 • @reflexión 13:22:41
  Przecież senatorowi PiS Biernackiemu lodów nie popsują, więc SKOK nie ruszą, będą dosinansowywać do upadłego albo do momentu, gdy my PiS wykopiemy zupełnie na śmietnik historii.
 • @kfakfa 13:17:24
  Cała ta awantura jest o to, by jedni banksterzy wygryźli z rynku drugich, a kto za tym stoi? Cicho... bo jeszcze antysemitą zostanę okrzyknięty :)
 • @zbig71 13:40:49
  Jakoś słyszałem dość niedawno, że zmienili na znającego realia tej części Europy, chyba w Czechach był ambasadorem, tam mi coś chodzi po głowie. Bo ta kobietka, co się o IPN awanturowała zbyt mało dyplomatyczna była. Ale przecież realizujemy testament Kaczyńskiego. Bez względu na to, kto będzie rządził w Polsce, interes Izraela będzie zabezpieczony.
 • @Zawisza Niebieski 14:07:57
  Prezydent Duda znakomicie go zabezpiecza. Nie przepuści okazji nawet "kamieniowi" w Gdańskiej synagodze. I list z kondolencjami do Trampa w związku ze strzelanią w Synagodze w Pittsburghu wysłał chyba jako pierwszy.
 • @Zawisza Niebieski 14:05:42
  stoją za tym feministki i grawitacja kwantowa ...

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_Sokala

  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031