Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
412 postów 9876 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

"A jeżeli ktoś przez Ciebie straci wiarę…"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Biorąc udział w dyskusji o filmie „Tylko nie mów nikomu” nagle jeden z komentatorów zadał pytanie o to, co będzie gdy ktoś na skutek ujawnienia informacji o zachowaniu Kościoła względem pedofilów utraci wiarę.

Myślę, że właśnie to pytanie i takie rozumienie tej sprawy jest istotą problemów z jakimi dziś boryka się Kościół. Jak mówi jedna z teorii w zakresie ochrony społeczeństwa przed przestępstwami, nie wysokość a nieuchronność kary jest czynnikiem mającym największy wpływ na ograniczenie przestępczości.

 
Ale zacznijmy od wiary
Zapytam "wiarę w kogo"? Wiarę w Boga, naukę Jezusa, czy wiarę w hierarchię Kościoła?
Trudno jest mi odpowiedzieć autorytarnie, bo sam z tym zjawiskiem w dzieciństwie się nie spotkałem, ale dla osoby która odróżnia Boga, naukę Jezusa od kapłanów, którzy są tylko ludźmi, utrata wiary w Boga dlatego, że spotkał się z przestępcą, który równocześnie był kapłanem, świadczyłoby tylko o słabej wierze. Sytuacja, gdy doznałeś przestępstwa, ale przestępca poniósł karę raczej wzbudza zaufanie do nauki głoszonej przez Kościół a nie obniża. Zupełnie inaczej dzieje się, gdy taka osoba widzi rozbieżność głoszonej nauki z postępowaniem, gdy widzi, że ten co popełnił względem niej przestępstwo jest chroniony powagą Kościoła, przesuwany do innych parafii. Gdy wbrew sądowym zakazom kontaktu i nauczania dzieci, nadal je naucza. Wtedy zachodzi duże prawdopodobieństwo utraty wiary w Boga, gdyż przestępcy często wiarą w Boga posłuszeństwo swych ofiar wymuszają, co więcej, co widzieliśmy na filmie na Biblię każą przysięgać, że o swym nieszczęściu opowiadać nie będą.
 
Nie ma takiego kraju, nie ma takiego społeczeństwa w którym nie byłoby więzień, sądów, metod karania przestępców i samych przestępców. Przestępstwo jednej osoby jest przestępstwem tej osoby, jednak jeśli organizacja, bez względu na to jaka, zaczyna swą powagą chronić przestępcę, zamiatać to przestępstwo pod dywan, staje się współwinnym tego przestępstwa i z tego dziś biorą się problemy Kościoła z utrzymaniem wiarygodności. Powiem od siebie, bardzo podoba mi się postawa papieża Franciszka, że walczy z patologiami, które przez wiele lat narosły w Kościele, choć widzę, że walka to trudna i wielu oponentów ma ten papież.
 
Obrońcy Kościoła, czy pedofilów w Kościele?
Ci co chcą chronić przestępców w sutannach często odnoszą się do pojęcia „ataku na Kościół” i „obrony Kościoła”. Najprostszą metodą obrony jest atak na poszkodowanego, atak na zgłaszającego przestępstwo, ukrywanie dowodów lub pomniejszanie wiarygodności tychże dowodów i taką metodę stosują „obrońcy przestępców w sutannach” nazywający siebie i wierzący w to iż nimi są „obrońcami Kościoła”. To właśnie ci ludzie, w pełnym poczuciu czynienia dobra, obrony wartości bliskich katolikom czynią największą szkodę Kościołowi. Póki Kościół rozumiany jako wszyscy wierni tego nie pojmie, póty Kościół będzie łatwym celem do ataku dla tych, co rzeczywiście Kościołowi chcą zaszkodzić.
 
Ale jest druga strona tego medalu
Nie chcę zarzucać niczego osobom, które wystąpiły w tym filmie, w których prawdomówność wierzę, szczególnie, że każdy, kto czyta prasę wie, że takie przypadki zarówno pedofilii jak i ochrony pedofilów w Kościele się zdarzały, nazwisk przestępców wymieniać nie trzeba, każdy wie, zaś jako obronę i zrzucanie winy na ofiary wystarczy przytoczyć słowa abp. Michalika o dzieciach pozbawionych miłości co sprowadzają dorosłych, wykształconych mężczyzn na złą drogę, ale trzeba postawić pytanie. Co takiego się stało, żeby akurat dziś, na kilkadziesiąt dni przed wyborami ten temat trzeba nagłaśniać, wzbudzać powszechną, jak najbardziej potrzebną, ale czy akurat dziś, dyskusję?
 

KOMENTARZE

 • 5*
  Przykre jest to, ze wydawaloby sie tak proste ujecie problemu do
  atkowo jeszcze tlumaczyc trzeba.
  Widac kondycja umyslowa komentatorow jest wielce zroznicowana.

  .......
  Przy tej okazji przypomina mi sie reakcja (chyba) wiekszosci spoleczenstwa na ujawnienie faktu istnienia wiezien CIA w Polsce.
  Wielkie oburzenie!
  Ale nie na fakt ich istnenia, tylko na tego faktu ujawnienie.

  .......
  I jeszcze cos, aczkolwiek nie na ten temat.
  Zydzi w tematach neonu.
  Osobiscie znam kilku Zydow.
  I recze za nich, ze oni Chrystusa nie ukrzyzowali.
 • robić wszystko aby odwrócić uwagę
  rebe szekiel ski świetnie się spisał trzeba zrobić wszystko aby odwrócić uwagę Polaków od 447 jak to mówiła już ćwierć wieku temu irma samuel "was Polaków nie będzie, wy będziecie zbierać jedzenie po śmietnikach"
 • @krysz 13:36:38
  Jest taki dramat Gabrieli Zapolskiej Moralność Pani Dulskiej. Niestety ale prawdę o naszym społeczeństwie w tym dramacie pokazała.

  Własne brudy we własnym domu pierzmy, ale najlepiej schowajmy pod szafę a nie pierzmy.
 • @nieżyt 13:43:22
  Też tak uważam.
  Nawet kiedy klecili film to już z myślą że pokażą go w momencie kiedy o sprawie 447 nie będzie już można milczeć.Trzeba cenzurować,blokować informacje, z przestrzeni publicznej usuwać ludzi niepokornych ale na wszelki wypadek,gdyby konwencjonalne środki ostrożności zawiodły trzeba mieć w zanadrzu bulwersujący film.
  W krytycznym momencie urządzi się jego premierę a wówczas wszyscy:telewizje każdej maści,internet,gazety papierowe,będą mówiły tylko o tym co na filmie.
 • @ikulalibal 13:53:19
  Z politycznej strony myślę, że jest to kolejny przypadek współpracy PO-PiS dla wytłumienia sprawy 447, szczególnie gdy Konfederacja mocno te sprawy podnosi, wprawdzie uderza to w pewnym stopniu w PiS, ale bardziej niż uderza, mobilizuje twardy elektorat PiS, bo dla nich to uderzenie w Kościół. Ciewkawy dziś znalazłem artykuł, trudno go sprawdzić ale w moim przekonaniu jest wiele poszlak informacje zawarte w tym tekście potwierdzających.
  https://wolnemedia.net/kaczynski-mial-obiecac-uregulowanie-zydowskich-roszczen/
 • @Autor
  Funkcjonariusz żydowskich służb niejaki Siekielski wykonał tylko pracę powierzoną mu przez swoich przełożonych.Dla Ciebie zapewne będzie to przypadkiem,że znaczna większość tych reżyserów i twórców filmów,spektakli,wystaw są osoby pochodzenia żydowskiego lub robili to na zamówienie V kolumny żydowskiej.
  Także część tych duchownych dopuszczjących się tych ohydnych przestępstw wywodzi się z tego parszywego rodu, dlatego byli kryci przez swoich przełożonych także wywodzących się z tego rodu.A napchało się ich co niemiara bo dla nich zawód księdza to czysty interes.Nie trzeba się narobić,duża kasa wpada do kieszeni a jeszcze można pochędożyć młode osoby.

  Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie bronił pedofili,którym została udowodniona wina i zostali skazani,ale tych to jest znikomy odsetek liczony w jednostkach.
  W najgorszej sytuacji są księża niesłusznie oskarżani.Zniszczono im życie wykluczono ze społeczności katolickej a po kilku latach sąd orzeka że są niewinni.Nikt ich nie przeprasza i nikt też nie robi filmów o tych skrzywdzonych księżach którzy stracili przez fałszywe oskarżenia swoje człowieczeństwo.
  A już skurwysyństwem,że się tak wyrażę jest wrzucanie wszystkich księży do jednego pedofilskiego wora a niwstety wy tak czynicie wyrządzając krzywdę tysiącon wspaniałych kapłanów.I te wrzucanie do jednego wora to typowa walka z KK podsycana przez żydowskich skurwieli.
 • No, to, w podsumowaniu
  tej dyskusji o pedofilii, słowa jednego z prominentów naszego "kościoła":
  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział w homilii podczas uroczystości św. Stanisława w Krakowie, że obecnie przyszedł czas, że w Polsce rozbrzmiewa wobec Boga słowo NIE. Wierni – podkreślił – są zobowiązani wyrazić wobec takich projektów "współczesne non possumus".
  Rozumiem, że mówiąc "nie" pedofilowi, mówisz "nie" Bogu.
  Czym jest Kościół ? Trzodą, którą prowadzą pasterze. Którą nauczają. Którą uczą wierzyć.... I ci pasterze, czynią dokładnie odwrotnie, do tego czego nauczają! I każde tych czynów wytknięcie, powoduje histeryczną reakcję : Atakują Wiarę !!! Atakują Boga !!!
  Aberracja .
  Nic dziwnego, że za 50,może 100 lat będziemy się modlili w meczetach...
 • Autor 5*
  //Przestępstwo jednej osoby jest przestępstwem tej osoby, jednak jeśli organizacja, bez względu na to jaka, zaczyna swą powagą chronić przestępcę, zamiatać to przestępstwo pod dywan, staje się współwinnym tego przestępstwa...//

  Nic dodać, nic ująć:)
 • @reflexión 16:56:19
  Ps.
  Jako były ministrant i lektor nie dałem rady obejrzeć do końca tego dokumentu...
 • @reflexión 16:58:38
  Ja ten film oglądałem na komputerze, stąd mogłem sobie zrobić przerwę, ale na koniec zrezygnowałem z dyskusji na forum, by nie powiedzieć czegoś co mógłnym rano żałować, bo wtedy wszystkim "obrońcom pedofilów w sutannach" łby bym pourywał. Rano mi przeszło na tyle, że mogłem spokojnie tekst napisać.
 • Kogo bronić?
  https://www.salon24.pl/u/apropos/955226,prac
 • Taki tam filmik
  https://www.youtube.com/watch?v=Hr0kepo9MI8&feature=share
 • Nooo. PiS zdobył dodatkową okazję do obiecanek:
  Nie będziemy tolerować żadnych patologii ani w szkole ani w Kościele-grzmiał premier Morawiecki w Ozorkowie: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ozorkow-wizyta-premiera-mateusz-morawiecki-o-pedofilii-w-kosciele/kg5ch5x?pushmedia=f36a95cc807b3de&utm_source=browser&utm_campaign=push_f36a95cc807b3de&utm_medium=allonet_00d

  Wdzięczna obiecanka i nietrudna do spełnienia. Wobec bowiem wyciągania pedofilów sprzed ćwierci wieku, obecni potencjalni zapewne stracili rezon.
  Ja telewizji tzw. publicznej nie oglądam, ale czytałam w internecie, że leci tam taka ckliwa telenowela o dwóch tatusiach wychowujących dziecko. Ze względu na ową ckliwość chętnie oglądana, a ze względu na walory oswajające z nieuchronną rzeczywistością, chętnie emitowana przez tvkurską.
 • @wercia 18:43:50
  ps. i Kaczelnik też otrzymał od Sekielskiego ten atut:
  https://fakty.interia.pl/polska/news-kaczynski-to-my-podjelismy-walke-z-pedofilia,nId,2986353
  A jak tam walka z uroszczeniami? Bo jak padniecie, to wasze pozostałe obiecanki o kant potłuc, już oficjalnie będzie rządził Żyd a on niczego nie obiecuje.
 • @reflexión 17:13:49
  Przeczytałem artykuł, trzeba powiedzieć, że bardzo logiczne rozważania.
 • @wercia 18:43:50
  No cóż, ludzi należy przygotowywać do różnych opcji, dwóch tatusiów, dwie mamusie itd :) Podobnież, aby życie miało smaczek raz dziewczynka raz chłopaczek. :)

  Teraz kampania wyborcza zmieni się z merytorycznej na przekrzykiwanie PiS obrońcy pedofilów, PO obrońcy kochających inaczej. Ale może mam sklerozę ale jakoś nie przypominam sobie merytorycznej kampanii wyborczej. Próbowałem poszukać w internecie programu Szydło, nie znalazłem, poza uczeniem Polaków i Europy bliżej nie określonych wartości.
 • Ja na coś zwróciłem uwagę.
  O pedofilii zaczął nawijać Kaczelnik. Od czego chce odwrócić uwagę, skoro nawet tutejsze portalowe PiSiory zaczęły o tym PiSać? Wcześniej mieli wytyczne, niż publicznie odezwał się Kaczelnik.
  Afera jest oczywiście prawdziwa, ale jeżeli dotąd udający katolików PiSiory zacyznają walić w kler? Jakie łajdactwo chcą przykryć?
  Ty wziąłeś udział w prostackiej nagonce. DLaczego teraz iSiory z tym też zaczynają?I dalej stosujesz odpowiedzialność zbiorową, ale podobną (choć odwróconą mentalność) mają ci mówiący o ataku na Kościół. Przestępstwa były i ktoś je tuszował. Ukarać winnych bezwzględnie. Ale w mojej cywilizacji, odpowiedzialność jest czymś indywidualnym. CHyba, że dotyczy cywilizacji wspólnotowych.
 • I jeszcze jedna uwaga
  W kwestii pedofilii czy nawet molestowania, facet jest zawsze przegrany. Nawet gdy oskarżenie tyczy prawdziwych lub wymyślonych wydarzeń sprzed 30-lat.
  Oczywiście problem istnieje i istniał zawsze, z tym że dzsiaj celem nie jest wcale walka z pedofilią (bodaj w Holandii zarejestrowano partię wprost pedofilską), ale uderzenie w ostatnią instytucją, mającą siłę i wielowiekową historię, aby próbować odkręcić różne lewackie patologie. Oczywiście, "swąd Szatana jest już w Kościele", ale to nie pierwszy kryzys instytucji. Kiedyś arianie stanowili większość a w końcu przegrali. Wszystko jeszcze można odkręcić, a wrogowie wciąż się boją instytucji (mimo, że pełno w KK lewusów). Stą wykorzystują każdą okazję. A purpurowe grubasy tylko dolewają oliwy do ognia
 • @
  KK przyznał po latach "strugania głupa", że pedofilia jest jego problemem. Wszystkie media o tym trąbią od miesięcy. Po co więc oglądać o tym film?By poznać techniczne szczegóły? Myślicie, że to zaspokoi wasze kryptozboczenie? ... a jeśli tylko jeszcze bardziej je rozbudzi?
 • Oczywiście
  „Najprostszą metodą obrony jest atak na poszkodowanego, atak na zgłaszającego przestępstwo, ukrywanie dowodów lub pomniejszanie wiarygodności tychże dowodów i taką metodę stosują „obrońcy przestępców w sutannach” nazywający siebie i wierzący w to iż nimi są „obrońcami Kościoła”. To właśnie ci ludzie, w pełnym poczuciu czynienia dobra, obrony wartości bliskich katolikom czynią największą szkodę Kościołowi.”

  Watykan dekretem podpisanym przez Jana XXIII zobowiązał księży, hierarchów, a nawet osoby świeckie do milczenia na temat pedofilii, homoseksualizmu i zoofilii w kościele. Crimen sollicitationis obowiązywał teoretycznie tylko do 2001 roku, ale jakoś dziwnie nadal jest stosowany, nie tylko w polskim kościele. W kościołach całego świata dzieją się jeszcze gorsze rzeczy, a zgłoszone przypadki są kroplą w morzu, właśnie także z powodu obarczania winą ofiar, których cierpienia są wyśmiewane i lekceważone nawet tutaj, na forum, jakby nie było, często wykształconych i światłych Polaków, którzy jednakże nie są ani psychologami, ani ofiarami pedofilii, aby mogły zrozumieć mechanizmy działające pomiędzy przestępcą a ofiarą. (np.:”Skoro się przez 6 lat dawało dupy z własnej woli, to wypadałoby o tym milczeć, nie robić z siebie zawsze dziewicy – bo to się nie uda. Po 30 latach.”)

  Natomiast ludzie krzyczący o „atakach na kościół” i wiarę powinni przypomnieć sobie słowa ewangelii Mateusza: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
  (Mt, 25,40), i dobrze się zastanowić nad istotą Boga, którego czczą w swoim kościele.

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031