Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
412 postów 9877 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Zanim Egipcjanie zaczęli budować piramidy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chodząc do szkoły na lekcje historii nie raz zastanawiałem się, dlaczego historia Polski zaczyna się chrztem Mieszka, poznajemy starożytne cywilizacje, Mezopotamię, Egipt, Grecję a co było na naszych ziemiach?

Z czasem poszukiwanie tego, co działo się na naszych ziemiach przed magicznym rokiem 966 stało się celem moich prywatnych poszukiwań uwieńczonych wieloma zaskakującymi odkryciami. Tym razem chciałbym sięgnąć do czasów, zanim w Egipcie powstały piramidy.

 
Około 1000 lat przed tym zanim zbudowano piramidę Cheopsa na terenie dzisiejszych Kujaw uformowała się kultura pucharów lejkowatych, pierwsza, która nie tylko korzystała z tego, co dała otaczająca przyroda ale nauczyła się przekształcać przyrodę tak, by lepiej zaspokajała ich potrzeby. Była to rdzenna dla naszych ziem kultura rolnicza należąca do epoki kamienia łupanego. Zamieszkiwali oni praktycznie cały obszar dzisiejszej Polski. Mimo, że była to kultura osiadła, jednak co pewien czas przenosili swoje siedziby w inne miejsce. Potrafili uprawiać zarówno ziemie piaszczyste jak i ziemie urodzajne, lessowe. Mieszkali w niewielkich osadach wielorodzinnych po kilka-kilkanaście rodzin. Domy budowali w oparciu o pale wbite w grunt, na których opierano dachy, zaś ściany budowali lekkie, z gałęzi uszczelnianych gliną. Uprawiali kilka gatunków pszenicy, jęczmienia, owsa. Uprawiano rośliny do celów gospodarczych, jak przykładowo len z którego tkano tkaniny, leczniczo magicznych, jak np. mak. Do przechowywania produktów tej rośliny stosowano szczególne naczynia z kryzą o kształcie przypominającym makówkę. O znaczeniu magicznym tej rośliny może świadczyć fakt iż takie naczynia znajdowane są w grobowcach. Zajmowano się hodowlą bydła, występowały dwa gatunki, bydło duże, pochodzące od tura oraz mniejsze krótkorogie. Oba te gatunki były mniejsze od dziś znanych nam krów. Kolejnym zwierzęciem hodowlanym były świnie. Listę zwierząt hodowlanych uzupełniają kozy i owce. Ludziom towarzyszyły również psy, tyle, że udomowienie tego zwierzęcia nastąpiło już w paleolicie a zwierzęta te były wsparciem człowieka przy polowaniach. Pewnym rozszerzeniem diety mięsnej było również polowanie, ale już dla tych ludzi, nie była to podstawa wyżywienia.
 
Wynalazkiem, który pozwolił im rozszerzyć pola uprawne było radło i zaprzęgnięcie do niego kastrowanych byków. Wykorzystanie siły zwierząt do celów pociągowych umożliwiło im transport ciężkich elementów (np. kamieni), dzięki czemu mogły powstać najstarsze zabytki kultury budowlanej na naszej ziemi, grobowce i świątynie ziemno – kamienne zwane megalitami. Tzw. megality (kopce) kujawskie. Były to liczące nawet ponad 100 m długości wały ziemne, obudowane z boków ogromnymi kamieniami, w przedniej, wyższej części znajdowała się „kaplica”, a za nią pod warstwą ziemi złożone było ciało jednej lub kilku osób na tyle znaczących dla danej grupy, że społeczeństwo dla niego podjęło tak duże prace budowlane. Ciekawostką może być tu grobowiec nr. 5 Wietrzychowicach, gdzie złożono 2 ciała, ok. 50 i ok.35 letniego mężczyzny, czaszka młodszego nosiła znamiona skutecznie przeprowadzonej trepanacji ze śladami odbudowy tkanki kostnej. Kaplice w przedniej części z wejściem wyznaczonym brakującym kamieniem obudowy musiały pełnić ważne role sakralne, gdyż utrzymywane były one w dobrym stanie technicznym, remontowane, odbudowywane przez dłuższy okres czasu (100-200 lat). Tak więc budowle te spełniały poza funkcją grobowca, osoby ważnej, również funkcję sakralną. Dodatkową funkcją, na którą wskazują archeolodzy mogła być to funkcja obronna, mająca wskazywać wędrującym grupom iż żyje tu dobrze zorganizowana społeczność potrafiąca bronić swych ziem a także tworzącą magiczną linię psychologiczną, gdyż w dawnych wierzeniach magiczne oddziaływanie danego miejsca, danej budowli miało duże oddziaływanie psychologiczne.
 
Kim byli ci ludzie z genetycznego punktu widzenia?
Nie znane są mi badania, które wykazałyby obecność uważanej za słowiańską haplogrupy R1a, raczej należałoby przypisać ich do notowanej wcześniej na naszych ziemiach haplogrupy R1b, określanej jako celtyckiej. Haplogrupa słowiańska, a dokładnie R1a-M417 została udokumentowana na Kujawach w nieco później datowanej (3100-2600 p.n.e), kulturze amfor kulistych, również rolniczej. Kujawy są wskazywane jako miejsce możliwego powstania lub pierwszego miejsca osiedlenia po przybyciu z Azji mutacji haplogrupy R1a-M417. Powstanie tej mutacji, metodami genetycznymi, szacuje się na ok. 4000 lat p.n.e.
 
 
Jeśli kogoś zainteresowały zmiany haplogrup na Kujawach, polecam artykuł:

https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2015/11/07/kujawy-i-polskie-ziemie-ojczyzna-r1a-m417-i-kolebka-indo-europejczykow/

KOMENTARZE

 • Jako Kujawiak z dziada pradziada
  z ogromną dumą i radością popieram tezy Autora. Polska narodziła się na Kujawach.
  Ciekawym polecam poszperać o wsi Krusza Zamkowa. Mój śp dziadek miał tam duże, "kułackie" gospodarstwo.
 • w kwestii formalnej
  Nikt nikogo w szkolenie uczy ani nie uczył, ze historia Polski rozpoczyna się od 966.
  U nas na wsi uczono mnie, ze przed chrztem Mieszka były co najmniej 4 generacje książąt tej dynastii.

  A czemu uczysię o piramidach a nie o pucharach lejkowatych - a właśnie, z jakiego to powodu???

  pozdr
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:15:50
  Pozdrawiam Kujawiaka, jak się pisze o megalitach kujawskich, trudno nie pisać o Kujawach :)
 • @MacGregor 15:24:24
  No cóż, tysiąclecie państwa polskiego mieliśmy w 1966 :)

  Właśnie dlatego, że nie uczy się o kulturach pucharów lejkowych, amfor kulistych (ta już ma geny słowiańskie) niestety nikt nie uczy. A co do tych 4 pokoleń przed Mieszkiem, po prawdzie wstyd by uczyć, z około 100 grodów rodowych przed przybyciem Piastów zostało kilkanaście piastowskich, zaś Gniezno datowane jest na zimę 939/940, jako gniazdo Piastów nie bardzo pasuje. Silniejsze argumenty są za Kaliszem, Gieczem. A w Poznaniu są ślady budowy kościoła chrześcijańskiego datowane na lata 930-940 (na podstawie dębowego progu, stąd rozbieżności datowania). Więc kiedy był chrzest?
 • @Zawisza Niebieski 15:33:52
  KK obchodził milenium chrztu i dopiero rząd ogłosił "tysiąclecie państwa" ;)
 • @MacGregor 15:40:13
  To było tylko na potwierdzenie, że uczono nas iż Polska rozpoczęła się w 966 roku. Choć o Polsce możemy mówić dopiero od ok 1008 r, już za Chrobrego.
 • @Zawisza Niebieski 15:42:51
  To Ruszkiewicz jest aż tak stary?
  A nie wyciągnął go Pan spod jakiegoś megalita?

  PS. A skąd się wzięła nazwa Kujawy? (Od ku jawie?).
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:21:25
  Tak jeszcze.
  Ta różnica czasu między rozwojem Kujaw, a budową Piramid wynikła z tego, że Kujawianie musieli te kamienie najpierw obrobiś, a później przetransportować do Egiptu.
  Sądzisz Zawiszo, że te głąby egipskie byłyby w stanie coś samodzielnie wybudować?
 • @
  Przede wszystkim kultura pucharów lejkowatych czy amfor kulistych
  nie jest przypisana jedynie Kujawom czy całej współczesnej Polsce
  lecz znacznie wiekszym obszarom ,od Holandii po Wołyń .poza tym
  nie ma żadnej słowińskiej haplogrupy bo R1a1 wystepuje , i to niekiedy
  częściej wśród Kirgizów czy innych ludów azjatyckich .
 • @puuuq 17:38:07
  Oczywiście, że zasięgi poszczególnych kultur nie można porównywać z dzisiejszymi granicami, dla kultury pucharów lejkowatych mamy taki zasięg
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/TRB_culture_map.png/330px-TRB_culture_map.png
  zaś dla kultur późniejszych
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Corded_Ware_culture.png
  O ile Yamna - czyli grobów jamowych przebadane osobniki posiadały celtycką R1b, dla kultury ceramiki sznurowej oraz amfor kulistych znaleziono osobników z R1a, ale dla wszystkich tych kultur są to pojedyncze przypadki, w tej chwili posługując się pamięcią mówimy o ok 10-20 przypadkach. W tym tekście mówiłem o megalitach kujawskich, stąd ograniczyłem się do Kujaw.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:15:55
  ależ panie Krzysztofie, zanim "głąby egipskie zabrały się za się za ciosanie kamieni, megality na Kujawach miały 500-1000 lat :)
 • Być może.
  "Chodząc do szkoły na lekcje historii nie raz zastanawiałem się, dlaczego historia Polski zaczyna się chrztem Mieszka, poznajemy starożytne cywilizacje, Mezopotamię, Egipt, Grecję a co było na naszych ziemiach?"
  ---------------------
  Powyższe jest wynikiem podboju tych terenów na których znajduje się obecna atrapa Polski. Mądrzejszych wyrżnięto i napisano historie od nowa - przemilczając czasy sprzed podboju.
  Wniosek?
  Widzę w tym udział dzieci diabła - podobnie było z PRL - gdzie wszystko co było przed PRL - pokazano w krzywym zwierciadle lub przemilczano. Mądrzejszych też oczywiście wyrżnięto i rękami hitlerowskich Niemiec i rękami stalinowskich Rosjan i rękami banderowców - zresztą najbardziej opętanych przez dzieci diabła.
 • @demonkracja "Słowianie, czy Sławianie, oto jest pytanie!"
  .  https://www.youtube.com/watch?v=KvnEdOmeTQ0  http://slowianieiukrytahistoriapolski.pl/historia_slowian/pochodzenie_slowa_slowianie/slowianie_czy_slawianie_film/index,pl.html


  Bogumi Boguchwał
 • A jeżeli komuś miano "Sławianie" wydaje się trochę dziwaczne i pretensjonalne, to zapraszam na wspaniały kanał Youtubowy
  BezChaosowania, gdzie można posłuchać równie wspaniałego czytania książki dr Jana Sasa Zubrzyckiego: "Nie Słowianie a Sławianie [1924] Książka Mówiona (dr Jan Sas Zubrzycki)", w wykonaniu Czesława Michałowskiego:


  https://www.youtube.com/watch?v=MA85u21BTBY

  https://i.ytimg.com/vi/MA85u21BTBY/maxresdefault.jpg  http://www.suduva.com/virdainas/cw.jpg
  http://www.britam.org/R1A1500.jpg  Bogimił Boguchwał
 • ciekawe, ciekawe
  podobno współcześni ekologowie nie używają radła, tylko sieją chwasty, których korzenie spulchniają ziemię.
 • @Zawisza Niebieski 15:33:52
  a może dlatego się nie uczy o pucharach lejkowych, bo u nas nie zbudowano piramid ?

  Dlaczego?
 • @interesariusz z PL 19:57:23
  Mieliśmy inne technologie, mniej trwałe, ale lepiej dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Swego czasu Sobieski odziedziczył krzyżacki zamek w Gniewie. Tam miała zamieszkać Marysieńka, ale mimo grubych murów ceglanych zimą ziąb był tak duży, że u podnuży zamku pobudowano budynek mieszkalny. To co było dobre na naszych terenach nie sprawdzało się nad morzem śródziemnym i na odwrót. U nas była ziemia urodzajna mieliśmy pod dostatkiem drewna, więc z tego budowano. Tam nie było drewna budowano z kamienia.

  Nie, nie sieje się chwastów, ale rzeczywiście sieje się rośliny które spulchniają, dostarczają glebie azoru, jak lucerna, łubin. To stare metody rolicze, gdy nawozy sztuczne nie były tak rozpowszechnione.
 • @Zawisza Niebieski 20:36:32
  A może lepiej obejrzeć film niż siać domysły i gadać od rzeczy
  https://www.youtube.com/watch?v=DORM3KxSbc4
  https://www.youtube.com/watch?v=TrsJL-XKx68
 • @ Autor
  "Wykorzystanie siły zwierząt do celów pociągowych umożliwiło im transport ciężkich elementów (np. kamieni), dzięki czemu mogły powstać najstarsze zabytki kultury budowlanej na naszej ziemi..."

  Kuźwa, ale ja nie uwierzę, że te tytułowe piramidy to też sprawka zatrudnienia jakichś biednych egipskich sierściuchów...

  Czytałem gdzieś o przekazach, że tam te kamienne bloki same się unosiły...

  No dobra, już odhaczam 5*.

  Ukłony
 • @goat 20:54:34
  Oba filmy są mi od dawna znane, jeśli chodzi o film o Megalitach z tego co pamiętam zawiera jeden błąd, przynajmniej jeden ja wykryłem. Autorzy filmu twierdzą iż w magalicie był jeden pochówek, przeczą temu megality w Wietrzychowicach, gdzie mamy pochówki kilku osób, czy to w wymienionym grobowcu nr. 5, gdzie mamy pochówek 2 mężczyzn, czy też megalit nr 3, gdzie również mamy 2 pochówki. Za to z przyjemnością przeczytam gdzie to się mylę, lub gadam od rzeczy?
 • @Jasiek 21:47:55
  Co do piramid i UFO jest na yotube masa filmów, wykorzystanie zwierząt pociągowych udowodniono w przypadku omawianych tu megalitów. Pod nimi znalezizono zarówno ślady orki jak również ślady ciągnięcia ciężarów na płozach. Lud ten znał również koło. Wizerunek wozu na jednym z garnców czy też amfor, jak by to zwał jest obecnie najstarszym na świecie, wizerunkiem potwierdzającym stosowanie przez ten lud wozów na kołach. Do tej pory uważano, że wóz wynaleziono w Chinach, o czym zresztą mówi film przytoczony przez goat.

  W Egipcie nie przypominam sobie, by do transportu stosowano siłę zwierząt.
 • @Zawisza Niebieski 22:09:12
  "Co do piramid i UFO..."

  UFO to raczej nie... (chociaż kto wie...) chodziło prawdopodobnie o wymuszenie jakieś lewitacji przy pomocy dźwięku albo innego oddziaływania.
  Facet z KrólewskaTV (kiedyś tworzyła ją też ŚP Beata Andrejas - miała tu bloga) twierdził nawet, że piramidy pobudowali Francuzi w XIX w, gdy dotarł tam Napoleon. Podobno widział ślady po szalunkach... :-)
  No ci Japończycy, którzy rozłupali jeden kamień i w środku był włos...

  Sam już nie wiem co myśleć :-(
 • @Jasiek 22:40:13
  Mam taki zwyczaj, w czasie długich delegacji, że puszczam sobie filmy popularno-naukowe z komputera w czasie snu. Gdy się przebudzę, to coś tam słucham, gdy śpię mocno, nie przeszkadza. Wiele na Youtube jest filmów na tyle fantastycznych, że człowiek zastanawia się, czy facet mówi na poważnie. Prawdą jest, że tempo budowy piramid było zadziwiające, ale ja nie wierzę w działanie sił pozaziemskich, może jestem niedowiarkiem, ale Pas Oriona, w tamtych czasach fascynował wiele cywilizacji, również nasze megality orientowane są względem Pasa Oriona.
 • @Zawisza Niebieski 22:04:12
  Nie mówię o panu, tylko o niektórych komentatorach. Sam wpis na 5*,chociażby za propakowanie naszej Słowiańskiej przeszłości, przy ogólnej krystowierczej indoktrynacji
 • @Zawisza Niebieski 22:51:01
  "Mam taki zwyczaj, w czasie długich delegacji, że puszczam sobie filmy popularno-naukowe z komputera..."

  A słyszałeś o Nabta Playa?
  Tu jest o tym od 41 min i 45 sek:

  https://www.youtube.com/watch?v=NKpjZCvcVgw&t=3s

  Lubię też debaty ufologiczne i niekontrolowane w radiu paranormalium :-)

  https://www.youtube.com/watch?v=tCjqjFJsLMA&list=PL2TwvuqJWE8quBZ_NXCHBTIt2tybPZP3N&index=44
 • Odnośnie tytułu
  Czas powstania piramid egipskich jest tak naprawdę niewiadomy. Wywodzi się go w sposób pośredni na podstawie inskrypcji w komorze grobowej. Bazując na ocenie zaawansowania technologicznego obydwie struktury maja zdecydowanie odległy moment powstania względem siebie. Skłonny jestem uznać piramidy za znacznie starsze pochodzące sprzed jakiejś globalnej katastrofy
 • @Polantek 23:45:19
  "Skłonny jestem uznać piramidy za znacznie starsze pochodzące sprzed jakiejś globalnej katastrofy"

  Też myślę, że to jest bardzo prawdopodobne.

  Pozdro!
 • @Dariusz Piast Nowak 03:15:41
  "Więć nie ośmieszajcie się swoją megalomanią cwelozo zajechana bo paru judischen cweli, jeszcze większych cweli niż wy, kasuje was wszystkich w przedbiegach."

  Kasowacz wszystkich?

  http://m.neon24.pl/b6f0271bb80e9a8219c1187c29096d5c,14,0.jpg
 • @Dariusz Piast Nowak 04:05:31
  Czy to Pan jest na zdjęciu w siłowni z tak ogromnym drążkiem w rączkach? :-)
 • @Dariusz Piast Nowak 04:38:17
  A co to znaczy "cwel"?
 • @demonkracja 18:36:35
  Ja bym to rozszerzył na....
  podobnie jest po 89r...gdzie wszystko co było w PRLu pokazano w krzywym zwierciadle albo wymazano z historii.
  Natomiast wszystko co było przed wojną pokazywano jako sukces, wzorzec do naśladowania (a był syf, niesprawiedliwość, wyzysk, oligarchia, dominacja oligarchicznego KK, analfabetyzm, dyktatura Piłsudskiego, brak opieki medycznej, oligarchiczna mafia żydowska gnojąca Polaków na wielką skalę,
  buntu chłopów, górników rozstrzeliwane ostrą amunicją, napaść na Ukrainę, mordowanie jeńców rosyjskich...)
  PRL przy tym wzorcu to czas spokoju edukacji, budowy fundamentów gospodarczych Polski...rozwoje wielkiej floty handlowej która miała co wozić(eksport) współpracy gospodarczej z bliskim wschodem (budowa fabryk, elektrowni, autostrad).
  A dzisiaj za solidaruchów ? Udział w bandyckich wojnach zachodu, zbrodnie na ludności napadniętych krajów, likwidacja Polskiej gospodarki, polskiej floty, współpracy gospodarczej z zagranicą z Polską w roli eksportera..
  degeneracja systemu edukacji, paraliż służby zdrowia.. ...

  Historia Polski jest poraz kolejny zakłamywana na naszych oczach.
 • @Dariusz Piast Nowak 04:38:17
  Miesiąc urlopu.
  Wykorzystaj na podciągnięcie się z kultury wypowiedzi. Tutaj obowiązują wyższe standardy.
 • @Zawisza Niebieski 15:33:52
  Bo wcześniej państwa polskiego nie było. Inna sprawa, że sam Mieszko też nie był księciem Polski, bo taka nazwa jeszcze nie funkcjonowała..
 • @Polantek 23:45:19 & Jasiek
  Datowania piramid są z dużą dozą prawdopodobieństwa pewne, bo Egipt to dość udokumentowana cywilizacja, w piramidach zaś znajdują się kartusze władców i nawet jeśli były zmieniane, to są tego ślady. Problem jest tylko z datowaniem Sfinksa.
 • @Wican 08:38:04
  Nazwa Polski pojawia się dopiero za czasów Chrobrego, dlatego w swoich tekstach używam określenia "na ziemiach dzisiejszej Polski", co nie jest również precyzyjne, bo granice występowania jakiś kultur nie pokrywają się z dzisiejszym podziałem administracyjnym.
 • @Zawisza Niebieski 12:00:06
  Dlatego to są pradzieje bardziej terenów. bo różne kultury się tu pojawiały. Ale dziwnym trafem znamy imiona władców Słowian tzw. połabskich, a przed Mieszkiem pojawiają się 3, chyba że doliczymy Popiela.Czyli kiepsko z tymi imionami, bo być może nie było tutaj plemienia dominującego. Dopiero Piastowie stali się powagą
 • Kultura pucharów lejkowatych
  zaczęła się bodaj funkcjonowała prawie 2000 lat i nie tylko na terenie Polski. Jeszcze Skandynawia, Jutlandia, Niderlandy.
  A na nią oddziaływała kultura lendzielska (czy jakoś tak). Jak nas nazywają Węgrzy? Jakos podobnie. Ale nazwa jest od jakiejs wioski na Węgrzech.Ona poprzedzała kulturę pucharów lejkowatych.
  Ale faktycznie, kultura pucharów lejkowatych zaczęła się wcześniej niż cywilizacja Egiptu, ale jednak pozostawiła mniej.Inna sprawa, że praEgiąt wcale młodszy nie był, jednak brak źródeł sprzed 3o00 lat. Jednak skoro kultura przedstawiona przez Zawiszę ma byc prapolska, to za praegipską można uznać kultury fajumskie. A to trochę starsza kultura niż puchary lejkowate.
 • @Oscar 05:40:24
  "Historia Polski jest poraz kolejny zakłamywana na naszych oczach."
  ----------------------
  Pełna zgoda.
  Wniosek?
  Jeżeli chcesz wiedzieć jak było wczoraj - obserwuj dzieci diabła dzisiaj.
 • @Wican 12:41:31
  Tam gdzie pojawia się możliwość wymiany informacji następuje przyśpieszenie cywilizacji (dziś to widzimy dzięki możliwościom jakie dał nam internet) Taka możliwość wymiany informacji pojawiła się na obszarze złotego półksiężyca, czyli tam gdzie mieliśmy Egipt, Mezopotamię itd. Tam człowiek przeszedł z kultur zbieracko łowieckich do kultur rolniczych. Wszyscy ludzie wychodzący z Afryki przez ten obszar musieli przejść i zaczerpnąć umiejętności jakie były tam dostępne. To jest jakby praojczyzna dzisiejszych cywilizacji. Tam najprawdopodobniej też umiejętności zaczerpnęli ci którzy pchnęli cywilizację ludów zamieszkujących obszary naszej ziemi. Do tego dołożyły się własne wynalazki. Ciekawostką jest właśnie ten wóz kołowy, którego najstarszy wizerunek znaleziono właśnie na Kujawach.
  http://www.bronocice.dzialoszyce.info/waza.htm
 • @demonkracja 13:10:20
  Historia Polski zakłamywana była od 966 roku, dlatego ja staram się szukać i publikować informacje z okresu przed tą datą, by pokazać iż nasza cywilizacja nie przyszła wraz z chrztem a jej korzenia są znaczni starsze.
 • @Zawisza Niebieski 15:27:48
  A dlaczego tutaj nie było możliwości wymiany informacji? I żeby nie było, że się czepiam. Jak chcę się czegoś dowiedzieć to zadaję pytania. Po prostu
 • @Wican 08:22:36
  Polecam strone Rudaweb.pl
  Pod bardzo interesujacymi notkami röwnie wartosciowe komentarze.
  Warto zajrzec.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031