Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
409 postów 9766 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Św. Walenty, czy Kupała?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Poszukiwanie współmałżonka, kojarzenie małżeństw jest czynnością na tyle istotną dla społeczeństwa, że praktycznie w każdej społeczności poświęcane jest temu niezależne święto.

Święto pełne symboliki, niedopowiedzeń, czynności z przymrużeniem oka, ale również święto wymagające pewnego okresu w roku. Bo czy można mówić o miłości, gdy na zewnątrz trzaskający mróz? Z drugiej strony, jeśli żar z nieba się leje, to też człowiek do miłości nieskory.
Walentynki, jako święto zakochanych niektórzy wywodzą z kultury Cesarstwa Rzymskiego, gdzie w zbliżonym terminie występowało święto o podobnym znaczeniu, później jako święto katolickie od średniowiecza praktykowane było na zachodzie i południu Europy. Lutowy termin tego święta wiążący się z umiarkowanymi temperaturami panującymi w tym okresie na tamtym obszarze Europy całkowicie nie przystaje do naszej strefy klimatycznej. W naszej strefie klimatycznej i to w różnych kulturach, czy to słowiańskiej, germańskiej, bałtyjskiej czy też ludów ugro-fińskich wiąże się ono najkrótszą nocą w roku. To święto obchodzone u nas pod nazwami kupalnocki (Mazowsze, Podlasie), sobótki (południe Polski) czy też palinocki (Warmia i Mazury), został adoptowany przez katolicyzm jako wigilię dnia poświęconego św. Janowi Chrzcicielowi. Sama nazwa Kupała jest dziś trudna do rozszyfrowania, jest kilka teorii. Nie wiemy, czy Kupałą była jakaś moc z panteonu mocy słowiańskich, czy też powstała ona z przekształcenia już katolickiego święta poświęconego św. Janowi Chrzcicielowi i sakramentowi chrztu, w średniowieczu dokonywanego poprzez zanurzenie, czyli kąpiel. Nazwę to również wiąże się ze słowem „kump”, oznaczającym grupę, zgromadzenie, stąd słynne „kupą mości panowie”.
Tak jak już wcześniej napisałem to święto pełne symboliki i niedomówień. Wianek dziewczęcy, to dziewictwo i jeśli przyjmiemy to znaczenie wiele zwyczajów staje się zupełnie jasnymi. Puszczanie wianka na wodę, to oferta ze strony dziewczyny, składana chłopcom, jestem gotowa do zamążpójścia. Chłopcy tak jak samce w przyrodzie o ten wianek musza walczyć, zdobywa najlepszy i składa swą ofertę dziewczynie, a ta go akceptuje lub nie. Akceptacją było przywdzianie tegoż wianka, czym dziewczyna oznajmiała jestem dziewicą skok wspólny przez ogień. Ten zwyczaj w okresie, gdy o ożenku decydowali rodzice, był silnym, bo potwierdzanym przez bogów, wskazaniem dla rodziców, że ta para ma się ku sobie.
Pod wiankiem puszczonym na wodę kryły się dla dziewczyny pewne zagrożenia. Wianek mógł ugrząźć gdzieś w krzakach, zatonąć, co było bardzo złą wróżbą dla dziewczyny, i nie wróżył rychłego zamążpójścia. Ale również niewłaściwy chłopak mógł go zdobyć, roszcząc sobie pewne pretensje. Zwróćmy uwagę na to, że w czasie wesela wianek pełni identyczną rolę. Zdjęcie wianka z głowy panny młodej i założenie niewieściego czepca symbolizuje noc poślubną, gdy dziewczyna traci dziewictwo.
Kolejnym zwyczajem będącym pewnym niedomówieniem to poszukiwanie „kwiatu paproci”. Na tę jedną noc obyczaje ulegały złagodzeniu, ale dotyczyło to tylko panien i kawalerów dorosłych już do wstąpienia w związek małżeński. Po ślubie ten przywilej już nie był dostępny, stąd nie było to święto rozpusty, jak próbowano to przedstawić w czasach zwalczania tego święta przez Kościół. Złagodzenie obyczajów miało też swoje usprawiedliwienie w dalszym ciągu zwyczajowym związanym z łączeniem młodych w pary. Po Kupale zaczynał się okres swatów, kiedy rodzice młodych rozpoczynali rozmowy dotyczące małżeństwa, zaś po żniwach rozpoczynał się okres ślubów i wesel. Tak więc w razie czego można było złośliwe języki uciszyć.

Im głębiej sięgamy, poznajemy zwyczaje naszych przodków tym mądrzejsze i bardziej związane z ziemią na której zamieszkiwali się one okazują. Ich koloryt, ich związanie z tak zwaną „polską duszą”, budzi podziw i tylko żal, że są one wypierane przez obrzydliwie skomercjalizowane, niedostosowane do pór roku, pozbawione osobistego wkładu święta importowane, takie jak Walentynki. 

KOMENTARZE

 • Do autora !
  Pięknie i prawdziwie napisałeś o Słowiańskich obyczajach .

  Apel do Słowian ! Słowianie Unia Słowian to by było wyzwolenie spod okupacji żydowskiej Uni Europejskiej !!!

  Terror żydo-lewacko-liberalnej Uni Europejskiej to gangrena niszcząca kulturę i morale Słowian ! przy biernej postawie żydowskich rządów w Polsce [ hordy rozwydrzonej hałastry żydowskiej dominują na ulicach niszczą tożsamość obyczaje kulturę Słowian ! ]

  UWAGA ! hałastra żydowska na ulicach ma bardzo dobrą ochronę policji


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 13:01:53
  Nie tylko żydowska, ale także żydo-krześcijańska. Swojego nie znają, a cudze zachwalają
 • @goat 13:59:20
  A znasz mitologię Słowian? Nie szczątki, ale całość. Oczywiście, bazując na źródłach pisanych.
  Słyszałeś nazwisko Eliade?
 • autor
  Ale pomyśl, jaką moc mają agenci tych "zachodnich" (czytaj amerykańskich) prestidigitatorów, potrafiących ogłupić umysły nawet światłych osobników...
  Wmówienie komuś, że bigmak plus koka kola jest lepsze od porządnego maminego jedzenia, lub że Św. Mikołaj jest gorszy od Santaklausa, a walentynki to niezrównane święto zakochanych (jakby nie mieli oni takiego święta co dzień) to majstersztyk na skalę światową.
  Po co wojna, skoro mają taką oręż w swoich rękach. Szkoda tylko, że prastare zwyczaje i obyczaje odchodzą bezpowrotnie....
 • @Wican 14:25:13
  Ty jesteś tak upierdliwy jak żyd o swoją kasę. Pytam poraz enty, czy lub gdzie jest napisane, że boże narodzenie to święto krześcijańskie, że 15 sierpnia to tzw. WZMP, że 6 stycznia to 3 króli i czym oni w ogóle byli, że krzest Polski był w roku 966i to 14 kwietnia. Mam jeszcze wiele pytań, ale odpowiedz tylko na te. Czy znowu błysnąłeś i znikniesz.
 • @goat 20:51:26
  Ja zniknę? Pierwszy zadałem pytania. I czekam na mitologię słowiańską. A sam nie rozumiesz czym jest chrześcijaństwo, tylko wyskakujesz z jakimiś mniej ważnymi kwestiami. ALe to kwestia niezrozumienia i czepiania się szczegółów. Począwszy od chrztu Polski, które to określenie jest skrótem myślowym. A podstawą chrześcijaństwa jest Biblia, reszta to szczegóły, które nie podważają kwestii głównej.
  To czekam na źródła tyczące mitologi słowiańskiej.
  A skoro czepiłeś się chrztu Polski (choć to uproszczenie i skrót myślowy) to mam nadzieję, że podasz mi wcześniej znanych władców Polan, Wiślan, Lędzian czy też innego plemienia. Powiedzmy, że trzech przed Mieszkiem znamy z imienia. Ale co jeszcze? Jacyś niepiśmienni musieli być, skoro niczego pisanego nie zostało. Natomiast znamy wcześniejszych książąt rurskich, książąt Słowian Połabskich. Tzn. ja znam, a czy ty? Tego nie wiem Czekam na źródło. Ja w kwestii chrześcijaństwa odsyłam do Ewangelii. Reszta to szczegóły.
  A co do trzech króli to ani to byli królowie, ani było ich trzech.Ty chcesz wszystko traktować literalnie? Toż to judaistyczne podejście. Dokładnie faryzejskie. Dziwnym trafem współcześni tzw. poganie, prezentują mentalność typowo żydowską. Bo to kreacja czegoś nowego (new age), a nie rekonstrukcja. Skoro nie znają źródeł pisanych?
  Chrześcijaństwo to pismo, ale też pewna tradycja. I nie ma co jej ciąć, bo do czystej religii pierwszych chrześcijan się już nie wróci. Zresztą, nie to jest najważniejsze w mojej religii. Takie talmudyczne judzenie, jak Twoje. Skoro w Biblii nie ma to nie ma, a twoje mentalność to klasyczny talmudyzm.
 • @SZS 20:43:51
  ALbo zaadoptowanie przez mckulturę halloween?
  Coca cola wymyśliła grubasa w czerwonym kubraku z czerwoną kichawą i wszyscy myślą, że św. Mikołaj to zimna północ
 • Artykuł ciekawy
  Sporo zwyczajów istnieje, ale coraz bardziej zanikają.Jeszcze jedno pokolenie i zaniknie śmigus dyngus.A noc Kupały jakoś funkcjonuje bo to okazja do festynów, początek wakacji, itd.
 • @Wican 21:30:17
  I tu mam dylemat, co lepsze : zimna północ czy doner kebap...
 • @SZS 21:42:43
  Mi Turcy jakoś nie przeszkadzają. Poznałem kilku, niby muslimy, ale raczej taka regiligjność tylko nominalna jako element świadomości. Piwa można się z nimi napić.
 • @Wican 21:30:17
  Źródła pisane których tak się uczepiłeś nie istnieją, albo istnieją, a nic o nich nie wiemy, bo runy słowiańskie na pewno istniały. W przeciwieństwie do Tanach( Stary Testament), który jest zbiorem opowieści z okolic bliskiego wschodu. Nowy testament jest spisany poprzez ewangelistów z relacji ludzi, A ci mogli pleść co im ślina na język przyniosła. Więc autentyczność tego jest żadna.
  Ponadto dla ciebie cytat Adama Czarnockiego z XVIII w. :„Trzeba pójść i zniżyć się pod strzechę wieśniaka w różnych odległych stronach, trzeba śpieszyć na jego uczty, zabawy i różne przygody. Tam, w dymie wznoszącym się nad głowami, snują się jeszcze stare obrzędy, nucą się dawne śpiewy i wśród pląsów prostoty odzywają się imiona Bogów zapomnianych.”
  Idąc dalej, autentyczne czy nie:https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/10/17/poczet-krolow-lechii-udokumentowany-przez-niemieckiego-zaborce-w-1864-roku/
  Uczepiłeś się daty 966 r. że uproszczenie i skrót myślowy, to dlaczego mordowali na prawo i lewo. I co z bożym narodzeniem, Tego tematu nie podjąłeś. Za trudny? Bliżej talmudu jesteś ty ze swoimi jewagieliami, niż ja. "Tradycja" krystowierstwa zawsze kończyła się tragicznie dla Polski, ostatni taki przypadek to rok 1989r
 • Kupala skąd nazwa
  Trudno nie zauważyć podobieństwa nazw Kupała i Cupid To co ze niby nasi słowiańscy przodkowie ponoć nie czytaty nie pisaty tak się jakoś wkręcili w nie znaną im mitologie romańska i wymyślili centryczną postać? Jasne jest ze to te same postaci rodem z mitologii słowiańskiej przysposobione przez plemiona romańskie Dowodów na to jest kupa
 • @Wican 22:32:40
  //niby muslimy, ale raczej taka regiligjność tylko nominalna jako element świadomości//

  Czyli jak 99% katolików...
  Jak można zakombinować, przykazania śpią.
 • @goat 22:40:15
  I teraz Wican wiem że jesteś zwykłym żydoskim trollem na tym portalu
 • @goat 22:40:15
  Autentyczność Nowego Testamentu jest na pewno większa niż coś co w ogóle nie istnieje. Znamy mitologię słowiańską? Spisaną przez kogokolwiek.
  ordowali na prawo i lewo? Znowu poproszę o źródła. Bo to ty się czepiłeś
 • @goat 22:40:15
  Rozbawiłeś mnie tym "pocztem królów Lechii". SKoro Lechia byłaby tak potężna (i w ogóle by istniało jakieś takie imperium, to zostały by prawdziwe źródła, a nie bajki. Jeszcze dodaj do tego Prokosza. Będzie śmieszniej. Zwłaszcza, że w drugiej połowie XIX wieku, Niemcy trochę inaczej pisali.
  Były runy słowiańskie? Skąd wiesz, skoro nikt ich nie widział? I dlaczego dla niby słowiańskiego pisma stosujesz staronordycką nazwę "run". To słowianskich nie było? Wg Nordyków, run podarował ludziom Odyn. To ten bóg slowiański?
  Jesteś naprawdę śmieszny. Odrzucasz Nowy Testament, choć był pisany wkrótce po śmierci Jezusa, a akceptujesz jakiś wynalazek przypisywany Niemcom? Właściwie jeszcze antypolskim Prusom? Akcpetujesz Czarnockiego z XVIII wieku? Brak logiki w toku rozumowania i brak wiedzy.To nie był Dołęga Chodakowski? ZNaczy, taki miał pseudonim? Zgorzkniały facet? I swoje badania robił w XIX wieku, a nie w XVIII. i to już prawdziwe źródła. Podobne prowadził Kolberg, choć bez z góry założonej tezy. Ale co z tego wynika? Znamy mitologię słowiańską? Znamy książąt Słowian przex X wiekiem?
 • @Polantek 22:45:47
  A może jednak odwrotnie?
 • @reflexión 09:14:31
  Tak jest, niestety. Albo może i stety. Bo ciężko byłoby żyć w świecie doktrynerów, zarówno chrześcijańskich, jak i antychrześcijańskich. Inna sprawa, że islam ma sporo obejść. I nie zgadzam się z twoimi 99%. To taka sama prawda, jak "wielkie imperium Lechitów". Nie ma badań,bo nie ma źródeł
 • @goat 11:37:22
  Sam jesteś talmudystą i trollem. W dodatku, bez wiedzy. To ty wszystko chcesz rozumiec literalnie, a jak nie ma litery (całościowej mitologii Słowian) to stosujesz rabinackie obejścia. Możesz sobie mnie wyzywać, ale przede wszystkim sie doucz, bo dyskusja z kimś niedouczonym satysfakcji nie daje. Nawet nie posiadasz wiedzy w tematyce, w której próbujesz błyszczeć. Dodaj jeszcze do swoich "źródeł Prokosza.
 • @Polantek 22:45:47
  Kto twierdzi, ze wszyscy byli nieczytaci? Jeżeli byli kupcy to pewnie nawet poznawali bogów romańskich.
 • @Wican 21:23:32
  „To czekam na źródła tyczące mitologi słowiańskiej”

  Mówisz o mitologii?

  Źródła mają to do siebie, że do nikogo nie przychodzą; samemu trzeba ich poszukać by z nich zaczerpnąć.
 • @Wican 13:27:15
  A może jednak nie?
 • @goat 11:37:22
  Też tak uważam. Ale ich tutaj pełno, niestety. Stoją na straży, aby żadnemu Polakowi choćby jedna myśl o naszej wspaniałej przeszłości nie zaświtała w głowie. Jedyną prawdą ma być żydowska „prawda”, a reszta to ciemnota, pogaństwo i legendy.
 • @Lotna 13:33:43
  Ale jeżeli ktoś się na nie powołuje, to powinien je zademonstrować. Jak to? Powoływać się na coś co nie istnieje? Albo na coś, czego się nie zna? Goat powinien uzasadnic i podać jakieś konkretne źrodło, ale nie falszywkę. Ja naprawdę na tym troche się znam. Uczyłem się łacińskiego i greckiego (choć już dużo nie pamiętam, ale źródła czytałem, mam nawet listy św. Pawła po grecku), czytałem gotyk niemiecki-tu ze zrozumieniem gorzej, wiem jak wyglądają źródła.
  Jeżeli na czyms sie nie znam, to o tym nie piszę. Np. za bardzo nie wiem czym różni się 4G od 5G. Wolałem więc na te tematy nie dyskutować
 • @Lotna 13:40:09
  To podawajcie jakieś źródła. Pełno tu miłośników czegoś co nigdy nie istniało, czyli "wielkiego imperium Lechitów", ale żadnego źródła podać nie potraficie. Żadnego. Ja wciąż czekam na imiona władców z naszych terenów sprzed X wiekiem, czekam wciąż na napisaną mitologię słowiańską. Nie na żadne runy, które są pismem nordyckim, a nie słowiańskim. Nawet takich rzeczy goat nie wiedział.
 • @Wican 14:26:16
  Z pewnością nie ma zapisów naszej mitologii, Welesowa Kniga okazała się fakcyfikatem, ale są inne metody badawcze, czyli porównywanie ludowych opowiadań, legend, pieśni, obrzędów z różnych regionów. Wiele zapisało się w warstwie profanum obrządku chrześcijańskiego, czy to naszego czy też prawosławnego. Zrobiono wiele, by naszą kulturę zniszczyć, by uległa zapomnieniu i właśnie w tym celu piszę.

  Ale jeśli weźmiesz Biblię, to przecież również tylko wybrany wycinek, głównie szkoły Pawłowej. Dopiero teraz znajdując ewangelie i pisma pozakanoniczne dowiadujemy się iż już a I/II w różnie ludzie to widzieli. Że nasza religia nie jest głównym nurtem chrześcijaństwa reprezentowanym przez Uczniów Jezusa, gdyż ta pozostała w kręgach judaizmu, a linią boczną Pawła wyprowadzającego naukę Jezusa do pogan (w rozumieniu judaizmu) na obszar cesarstwa rzymskiego.
 • @Wican 13:26:52
  "Autentyczność Nowego Testamentu jest na pewno większa niż coś co w ogóle nie istnieje"
  Pierwsza z Jewangieli została spisana prawdopodobnie 70 lat po śmierci Joszue, choć nie ma na to dowodów. Jakiś tam fragment jewangeli jest z roku 125 i to też nie wiadomo. Na pewno nie spisali tego uczniowie Joszue. Nie wiadomo kto spisywał i z jakich opowiadań. Autentyczność tego jest więc żadna. Nie pisz więc, że ten poczet królów Lechii nie może być prawdą, bo wielce prawdopodobne że może być. Lechia ponadto symbolizuje Słowiańszczyznę, kolebkę , nas, nas Polaków, a nie imperium, twór państwowy w dzisiejszym rozumieniu. do tej pory na wsczhodzie mówią na Polaków Lachy, w innych językach też Polska to : po turecku Lehistan, Persja(Iran, Irak) Lehistan, Węgry Lengyelorszag, Litwa Lenkija, nawet Wietnam Ba Lan
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3942
  Runy to rzeczywiście pismo Nordyckie, jednak użyłem tego określenia do pisma Słowian. Nie wiem co sądzić o Głagolicy, ale najprawdopodobniej jest to zaginione pismo Słowian
  https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2018/03/06/zakazana-historia-bialej-rasy-aryjskiej-i-jej-etnicznych-wierzen/#more-14913
  Mordowali krystowiercy na prawo i lewo, masz z ty jakiś problem, szukasz dowodów, nie bądź śmieszny.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata_po%C5%82abska
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjaty_p%C3%B3%C5%82nocne
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_ludowe_w_Polsce_1038_roku
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_poga%C5%84ska
  To tylko jedne z większych. O innych ludach Aztekach, Inkach, nawet swoich nie oszczędzaliście (Katarzy, Gnostycy) nie piszę, bo na pewno znasz ten temat.
  Ja widzę że Zorian Dołęga Chodakowski nie był zgorzkniały, ale ty jesteś.
  Odnośnie mitologi Słowian i ich pisma, to taka metafora. Gdyby złodziej lub morderca podpisywali się na miejscu przestępstwa, to nie potrzebna była by policja kryminalna. Jednak nie podpisują się, a ich w wyniku śledztwa znajdują i łapią. Chyba rozumiesz co mam na myśli
 • @Wican 14:08:04
  Jaką fałszywkę? A ty podajesz źródła? Na razie to zgrywasz uczonego, atak na prawdę to nie chce wiedzieć kim jesteś. Proponuję byś zbadał swoją haplogrupę, czy aby na pewno masz R1a1, bo może J1,J2 lub E
 • @Zawisza Niebieski 15:57:56
  //Zrobiono wiele, by naszą kulturę zniszczyć, by uległa zapomnieniu //
  Chyba masz tu na myśli jedynie politykę Niemiec i Rosji wobec Polski
  w okresie gdy ją przez 123 lata okupowały czyli generalnie nie ma to za bardzo nic wspólnego
  z utrzymaniem przedchrzescijańskich tradycji Słowian bo przecież nie tylko
  Polacy ich nie zdołali zachować , bo jesli chodzi o działania kleru , to w Skandynawii
  tysiące kamieni runicznych jakoś nikomu nie przeszkadzały ,są do oglądania do dzisiaj ,
  podobnie z literaturą ,tam jakoś nikt nie palił nordyckich sag czy "Beoulfa" albo "Widsith",
  najlepszym przykładem zachowania przedchrześcijańskiej kultury jest fiński epos
  "Kalevala" bo nawet przy braku niepodległego państwa , przy okupacji
  do 1917 roku, Finowie zdołali nie tylko utrzymać wiedzę sięgającą do czasów przedchrześcijańskich
  ale ją jeszcze umiejętnie zebrać , opracować i wydać jako narodową epopeję
  Brak takich przykładów wśród Słowian znaczy tylko tyle ,że zabrakło
  determinacji i chęci , praktycznie dopiero hrabia Potocki ( ten od "rekopisu znalezionego ........)
  rozpoczął na początku XIX w poważne badania nad Słowiańszczyzną i to od Łaby po Kaukaz
 • @goat 16:36:46
  //czy aby na pewno masz R1a1 //
  czyli 45% Polaków i Polek jest obarczona
  genetyczną skazą bo nie ma świętej ," słowiańskiej" haplogrupy R1a1
  w tej sytuacji 63 % Kirgizów z tą boską R1a1 może śmiało ich zastapić :))))
  Rozpocznij juz teraz kampanię rozpoznawania haplogrup i co za tym idze
  kwalifikację ludzi w Polsce na prawdziwych Słowian i wszystkich innych
 • @puuuq 17:22:07
  Jak byś przeczytał jeden z linków o haplogrupach R1a1, to byś się nie mądrował. Hindusi w szczególności bramini też mają taką haplogrupę.Jak Słowianie , Polacy mogli zachować swoje gontyny, kąciny , gaje jak katolactwo paliło i równało z ziemią wszystkie pogańskie miejsca kultu. na zgliszczach budowali swoje kościoły.Czy coś się zmieniło w Polsce? Nie. Usunięty (wyrąbany) posąg Swiętowita ze Ślęży, gdyby mogli to nie można by przeczytać Harry Potera, bo by spalili . jużbyły do tego przymiarki
 • @puuuq 17:22:07
  Ile tradycji krześcijańskiej jest w czasie świąt Wiekanocnych, ile w czasie tzw świąt bożego narodzenia? Czy tradycje pogańskie nie przetrwały?
 • @puuuq 16:57:58
  Piszesz o innych krajach, i ja też ten przykład podaję, że w innych krajach Kościołowi nie przeszkadzało iż zostały ślady przedchrześcijańskich wierzeń. Co u nas zostało? Łysiec, w środku świątyni stoi klasztor, Ślęża, w środku stoi kościół, nawet niedawno była walka o replikę posągu Świętowita, Góra Dobrzeszowska, odkryta świątynia, dziś lasem zarasta, przedrzeć się ciężko, Gniezno, pod katedrą, zgodnie z Długoszem świątynia mocy podziemnych, nawet nie wiemy czy tam coś jest, bo na badania nikt nie pozwoli. Ktoś prowadzi badania w miejscach kultów? Są masowe badania osiedli, cmentarzy, ale o miejscach kultu nikt nie słyszy.
 • @puuuq 16:57:58
  "to w Skandynawii tysiące kamieni runicznych jakoś nikomu nie przeszkadzały "

  Wtrącę się. "Porównywać należy rzeczy porównywalne".

  Geograficznie Skandynawia to prowincja, nic dziwnego, że coś tam przetrwało bo i dotrzeć tam trudno i obszar ogromny, trudno przeczesać.

  Polska to kraj w centrum Europy w którym dużo się działo więc nie dziwne, że niejeden dokument, niejedna biblioteka spłonęła czy zmieniła miejsce pobytu. W ciągu 1000 lat (przyjmując oficjalną historię).

  To samo spotkało Indian. Chociaż ich niszczy się od "zaledwie" 500 lat.

  "Brak takich przykładów wśród Słowian znaczy tylko tyle ,że zabrakło
  determinacji i chęci "

  A może determinacja i chęc były ale ich ślady się nie uchowały w zawieruchach dziejowych i przy świadomym,wielowiekowym Kulturkampf prowadzonym przez różnych napadaczy?
 • @kowalskijan584 22:48:20
  //Skandynawia to prowincja //
  No jasne , zupełne dziadostwo :)))
  przypomnę ,że stamtąd wyszli Goci ,co później zdołali pogrążyć
  Rzym by przez kilka wieków kontrolować Italię , Hiszpanię i część Galii
  Wikingowie dali początek królewskim dynastiom Anglii , Francji i Rosji
  skandynawskie sagi należą do kulturowego dziedzictwa Europy
  czyli ludy skandynawskie przez niemal 1 tys lat grały kluczowa rolę
  w dziejach kontynentu ,w tym okresie Słowianie nie odgrywali w Europie
  żadnej roli , zresztą ważniejsze są tu działania kościoła czyli komu
  ten kościół najwięcej zniszczył . i tutaj wygląda na to ,że tylko Słowianom
  w 100% pogrążył przedchrześcijańską kulturę
  //niejeden dokument, niejedna biblioteka spłonęła //
  dokumenty i biblioteki ? to ma być jakiś żart ?
  bo rozumiem ,że przed rokiem 966 w jakimś nieznanym alfabecie
  słowiańskie plemiona na terenie późniejszej Polski nie tylko
  publikowały jakieś dokumenty ale nawet dysponowały czytelniami
 • @puuuq 10:26:40
  // stamtąd wyszli Goci ,co później zdołali pogrążyć
  Rzym by przez kilka wieków kontrolować Italię , Hiszpanię i część Galii
  Wikingowie dali początek królewskim dynastiom Anglii , Francji i Rosji
  skandynawskie sagi należą do kulturowego dziedzictwa Europy//

  Zdumiewające! Jakże zetem się stało że zakładając wszystkie europejskie dynastie zapomnieli założyć własną.Gdzie silniejsze od żelaza państwo Gotów? gdzie ich oszałamiający dorobek kultury materialnej? gdzie ich pismo?
  Tak zwane "skandynawskie sagi" powstały w XIX w i jeden bóg wie na ile odzwierciedlają stare legendy a na ile fantazję wydawców.Taki to był czas (ten XIX w) że dla celów politycznych rozbudzano "narodowe świadomości" również za pomocą "starożytnych podań" .
  Z tego że "ktoś coś kontroluje" jeszcze nie wynika niczego konkretnego.
  Piraci somalijscy również kontrolują pewne obszary ale kto zaryzykuje stwierdzeniem że stanowią pozytywny element rozwoju?
  "Narkotykowi baronowie" też niejedno kontrolują i co z tego.
 • @puuuq 16:57:58
  //najlepszym przykładem zachowania przedchrześcijańskiej kultury jest fiński epos
  "Kalevala" bo nawet przy braku niepodległego państwa , przy okupacji
  do 1917 roku, Finowie zdołali nie tylko utrzymać wiedzę sięgającą do czasów przedchrześcijańskich //

  Nie żadni tam Finowie bo etnos ów nigdy nie miał własnego państwa i nie "pod okupacją" bo obszar na którym żyli został po prosu przez Imperium Rosyjskie kupiony i to za niemałą cenę bo 2 miliony srebrnych talarów co odpowiada dzisiejszym 350 miliardom dolarów.
  Jak się chce występować w roli eksperta od wczesnego średniowiecza wypadałoby znać bodaj w zarysach historię nowożytną.
  // In Nystad, King Frederick I of Sweden formally recognized the transfer of Estonia, Livonia, Ingria, and Southeast Finland (Kexholmslän and part of Karelian Isthmus) to Russia in exchange for two million silver thaler, while Russia returned the bulk of Finland to Swedish rule //
  https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Nystad
 • @ikulalibal 10:48:26
  //zapomnieli założyć własną //
  Niczego nie zapomnieli bo jeśli chodzi o Gotów
  to zostali wyparci albo przez Franków albo Bizancjum 'czy Longobardów
  zaś Wikingowie to przecież nie tylko królewskie dynastie w/w krajów
  ale także Danii , Szwecji i Norwegii
  Pamiątki pisma Gotów są zachowane , m in w t zw "srebrnej biblii"
  zaś ich język nie przetrwał bo sami nie przetrwali , z chwilą przejścia
  z arianizmu na rzymski katolicyzm ulegli wpływom kultury łacińskiej
  Kopie najstarszych sag pochodzą z okolic XIV -XV wieku a nie XIX
 • @ikulalibal 11:24:15
  // został po prosu przez Imperium Rosyjskie kupiony //
  czyli jak ktoś odkupi od okupanta ( Szwecja) ziemię , to nie jest okupantem tej ziemi i żyjących na niej ludziach ?
  Gdyby od Prus Rosja odkupiła cześć zagarniętej Polski , to nie byłaby okupantem ? :)))
 • @ikulalibal 10:48:26
  "Zdumiewające! Jakże zetem się stało że zakładając wszystkie europejskie dynastie zapomnieli założyć własną. Gdzie silniejsze od żelaza państwo Gotów?"


  Podam przykłady -

  Goci Zachodni czyli Wizygoci, założyli dynastię w Asturii/Leon która zaczeła w VIII wieku wyzwalanie Hiszpanii od okupacji muzułmańskiej. Pokolenia później po kądzieli dynastia zlała się z następnymi panującymi rodami Hiszpanii.

  Ostrogoci (Goci Wschodni) wydali wielkiego władcę Teodoryka i stworzyli królestwo w Italii. Krew jego rodu zasiliła dynastię Merowingów.


  "gdzie ich oszałamiający dorobek kultury materialnej?

  Teodoryk pozostawił po sobie wspaniałe dzieła architektury, szczególnie w Rawennie. Był mecenasem kultury.

  "gdzie ich pismo? "

  Tu jest próbka:

  https://www.omniglot.com/images/writing/gothic.gif

  Przekład Biblii na gocki utworzono nieco wcześniej niż na łacinę (Wulgata), w drugiej połowie IV wieku. Najstarszy manuskrypt jest przechowywany w Upsali (Szwecja).

  Przed najazdem Hunów i przed migracją na tereny rzymskie, Goci mieli wielkie królestwo na terenach dzisiejszej Ukrainy i Polski. Najwybitniejszy władcą był król Hermanaryk.
 • @puuuq 16:57:58
  //w Skandynawii
  tysiące kamieni runicznych jakoś nikomu nie przeszkadzały //

  Mylisz pan "nie przeszkadzanie" z brakiem zainteresowania.Obszar Skandynawii,poza Szwecją,był obszarem który wprawdzie w sensie formalnym przechodził z rąk do rąk ale ze względu na niebywałe ubóstwo nikt się nim nie interesował a co za tym idzie nie penetrował.Jakąż wartość mógł przedstawiać obszar takiej Norwegii? kogo przed wynalazkiem elektryczności interesowały wartkie norweskie rzeki i kto w X czy nawet XV wieku podejrzewał istnienia złoż jakiejś ropy naftowe? Tak więc był to obszar niesłychanie biedny z surowym klimatem i nieurodzajną kamienistą ziemią.Włodarze którymi byli to Niemcy to Szwedzi to Duńczycy,zbierali od tamtejszych mieszkańców podatki i nic więcej ich nie interesowało.Poskutkowało to między innymi tym że jeszcze na początku XIX nie istniało nic takiego jak "język norweski".Zamieszkujący ten obszar mówili dziesiątkami narzeczy i nie istniał żaden wspólny język. https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_norweski
  "Pobratymcy po genetyce" traktowali Norwegów jak niewolników.Zupełnie się nie liczyli z ich opiniami czy chęciami.
  Potrzebowali Niemcy postawić na Śląsku kościół w dodatku już zabytkowy? a ileż to roboty? wystarczy na obszarze Norwegii wybrać coś odpowiadającego,zdemontować (a w przypadku drewnianych konstrukcji jest to łatwe) ,przywieźć na Śląsk i postawić.Proste? proste. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85tynia_Wang

  PS
  Nie bez przyczyny obszar Skandynawii został w XX w wybrany jako teren eksperymentów w zakresie inżynierii społecznych,korzystnym gruntem do wszczepiania rozmaitych koszmarnych nowinek obyczajowych itd.Skandynawowie to "dziwni" ludzie bo takimi ukształtowała ich historia.A pan mówisz:Goci żondz ! Dzięki bogu najwyższemu (bez względu na jego imię) że jednak stworzył nas Słowianami a nie (za przeproszeniem) Gotami.
 • @puuuq 11:39:29
  //czyli jak ktoś odkupi od okupanta ( Szwecja) ziemię , to nie jest okupantem tej ziemi i żyjących na niej ludziach ? //

  Ogarnij się człowieku i zachowuj jak "dumny Got".Choć to było dawno to jednak istniało tak zwane prawo międzynarodowe.Bo ona zawsze istnieje.
  I wedle tego prawa obszar zamieszkały przez Finów należał do Królestwa Szwecji.I wszystkie ówczesne podmioty prawa międzynarodowego respektowały ten fakt. Więc o jakiej okupacji mówisz? nie wolno pojęć prawnych używać dowolnie wedle nastroju czy chwilowo odczuwanych emocji.
 • @Pedant 11:52:22
  //Goci Zachodni czyli Wizygoci (..)Ostrogoci (Goci Wschodni) //

  Czyli krótko....a......no...cholera! wypadło mi z głowy.Rzymianie dla określenia tego towarzystwa mieli takie jedno dosadne słówko na "b"....możesz mi Pedancie je przypomnieć?
 • @ikulalibal 12:12:17
  //Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej w Rosji. Wcześniej była pod obcym panowaniem – szwedzkim od średniowiecza do roku 1809, a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim[2].//
  czy sformułowanie "obce panwowanie " nie jest okupacją ?
  prawo międzynarodowe uznało też rozbiory Polski , daj sobie spokój z tym mentorskim tonem i lepiej sam panuj nad emocjami , ekspert od wszystkiego :))))
 • @ikulalibal 12:18:52
  "mieli takie jedno dosadne słówko na "b"....możesz mi Pedancie je przypomnieć?"

  Barbaroi? Słowo którym Grecy określali mieszkańców Azji, Afryki i Europy (włączając Italie i Lacjum)?

  Teodoryk Wielki zdecydowanie nie był barbarzyńcą. Natomiast pólnocno/zachodni Germanie i Słowianie (co ostatni przyszli później ze wschodu, prowadzeni przez Awarów) zdecydowanie byli. Co do Celtów można się spierać.
 • @puuuq 12:23:57
  Mój ton nie jest mentorski albowiem posługuję się wyłącznie faktami.
  Przykład z Polską jest trafieniem kulą w płot bo to zupełnie nie ta sama kategoria co "Finlandia".Polska jednak przez setki lat posiadała własną państwowość więc mimo formalnego przyznania przez międzynarodową społeczność faktu rozbiorów to jednak Polacy mieli prawo do rozgoryczenia i odwoływania się (bodaj we wspomnieniach) do czasu kiedy posiadali państwo.Zaś Finowie nigdy nie mieli własnego państwa.I zupełnie nie wiem skąd się bierze przekonanie że powinni mieć.Ale mniejsza o Finów.
  Z tego co wiem to Polska "po rozbiorach", kiedy już szło konkretnie o jej interesy (a nie jakieś ogólnoludzkie), nie była już taka skłonna do przyznawania prawa innych narodów do tworzenia własnej państwowości.Czego Ukraińcy i Litwinie do dziś nie mogą nam wybaczyć.
  Co też to będzie,a zapewniam że będzie,jeśli każdy mikroregionik odczuwający choćby minimalną specyfikę (którą oczywiście nazwie "odrębnością") zażąda własnej integralności terytorialnej.
  https://www.youtube.com/watch?v=66yh3QFYnls
  a co będzie jak za nimi pójdą inni? Kaszubi? Górale? wtedy wrócimy do dyskusji na temat szermowania pojęciem "okupacja".Obiecuje.
 • @puuuq 10:26:40
  "stamtąd wyszli Goci ,co później zdołali pogrążyć
  Rzym by przez kilka wieków kontrolować Italię , Hiszpanię i część Galii "

  Skoro byli tacy potężni,wpływowi, wspaniali, kulturalni, cywilizowani to czemu upadli? Byli i się rozmyli jak ileś tam innych ludów. Normalnie wielki sukces :) A Słowianie jak byli tak są od kilku tysięcy lat co najmniej.

  "i tutaj wygląda na to ,że tylko Słowianom w 100% pogrążył przedchrześcijańską kulturę "

  Na szczęście nie w 100% :) Widocznie chrześcijanie uznali, że kultura Słowian jest tak wielkim zagrożeniem, że nie wolno o niej wspominać.

  //niejeden dokument, niejedna biblioteka spłonęła //
  /dokumenty i biblioteki ? to ma być jakiś żart ? /

  Chodziło mi o biblioteki czy dokumenty opisujące słowiańską kulture, przechowywane (już w czasach posłowiańskich) np. w dworkach szlacheckich, archiwach miejskich itp. które uleciały z dymem w wyniku zawieruch wojennych czy z braku zainteresowania.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031