Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
511 postów 11491 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wydaje się to pomysłem idiotycznym? Wcale nie, szczególnie gdy popatrzymy na działania naszych władz względem Warszawy i Mazowsza. Marek Suski (PiS) zapowiada wyłączenie Warszawy z Mazowsza i stolicę Mazowsza w Radomiu.

Warszawa nie lubi PiS, zresztą nie lubi go większość dużych miast Polski. Warszawa ma szczególne ku temu prawo, bo przecież PiS rządził tym miastem, a prezydentura tego miasta była odskocznią dla Lecha Kaczyńskiego w przesiadaniu się ze stolca* prezydenta miasta na stolec prezydenta Polski. Nie były to rządy dobre dla miasta, inwestycje biegły ślamazarnie, rządy Marcinkiewicza to pamiętne rozkopanie Krakowskiego Przedmieścia, bez inwentaryzacji infrastruktury, co spowodowało iż przez kilka lat ten prestiżowy trakt królewski wyglądał jak pole po wykopkach i dopiero następcy przywrócili mu godny wizerunek. To również początek dzikiej reprywatyzacji kamienic, gdzie oddawano kamienice wraz z mieszkańcami (decyzje Mirosława Kochalskiego), w tym również kamienicy przy ul. Nabielaka, w której mieszkała działaczka społeczna pani Jolanta Bielska, która jak plotka warszawska głosi, powiesiła się a później się podpaliła.
 
Ale popatrzmy na to historycznie
Pierwszą stolicą Polski było… nie, nie, nie Gniezno a Kraków. Oczywiście nie ujmujmy nic Gnieznu i jego znaczeniu w historii Polski, wszakże tam sytuowana była pierwsza archidiecezja w Polsce, którą mieliśmy znacznie wcześniej niż Czesi, od których podobnież przyjęliśmy chrzest. Gniezno było pierwszą stolicą biskupią, co było ważne w ówczesnej polityce. Stolicą decyzyjną w tych czasach było miejsce aktualnego przebywania księcia, a więc Poznań, Ostrów Lednicki, Kalisz… lista pretendentów mogłaby być długa. Pierwszą stacjonarną stolicą Polski był Kraków, ustanowiony przez Kazimierza Odnowiciela, gdy miasta piastowskie po reakcji pogańskiej popadły w ruinę, a Kraków znacznie wcześniej niż za panowania Polan był miastem o wysokim poziomie rozwoju, gotowym przyjąć ten zaszczyt.
 
No ale przyszedł taki król, samiśmy go sobie wybrali, co uznał iż Kraków to zbyt daleko od miejsca jego korzeni i wykorzystując pożar jaki wybuchł na Wawelu przeniósł „tymczasowo”, jakże te prowizorki w Polsce są trwałe, do Warszawy. Czy było to jakieś szczególne miejsce w Polsce? No może trochę ważniejsze na mapach ówczesnej Polski dwojga narodów, niż dziś Grajewo, nad malowniczą rzeką Wisłą położone, jakieś 4-5 dni drogi bliżej Szwecji, skąd ród swój ów władca wywodził, a nawet królem tych ziem był, zachowując swój tytuł również na „szwedzkiej emeryturze”.
Można było przenieść stolicę? Można.
 
Warszawa nas nie lubi, więc wyrzućmy Warszawę z Mazowsza.
Pomysł godny reformatorów z PiS, oni wszystko tak reformują, że później nie wiadomo z której strony to ugryźć i ile czasu będzie potrzeba, by przywrócić stan zgodny z logiką. Więc dlaczego Warszawa nie ma być wyspą pośród mazowieckiej ziemi? Wszakże od dawna obserwujemy fenomen, że w Warszawie PiS dostaje tęgie cięgi, ale już w gminach przylegających do Warszawy wygrywa. Ziemie te do siebie nie pasują. Więc niech sobie Warszawa będzie wyspą pośród łanów zbóż Mazowsza, może jeszcze wyłączymy z niej Żoliborz jako wyspę w środku miasta i zmienimy nazwę. Ostatecznie, Żoliborz znaczyło kiedyś „piękny las”, a czy ktoś na Żoliborzu widział lasy, bory? Nazwijmy to miejsce, np. Kaczogrodem, no chyba, że ktoś ma lepsze pomysły.
 
No ale gdzie postawimy stolec Mazowsza?
No znów patrząc okiem historyka jest jedno miejsce, które wskaże każdy, kto z Mazowsza korzenie swe wywodzi, od czasów Miecława (Masława), przez rozbicie dzielnicowe, Piastów mazowieckich to Płock był stolicą ziem Mazowsza, miejscem gdzie władcy Mazowsza swój stolec ustawiali. Nie ma na Mazowszu innego takiego miejsca. Ale nie dla PiS. Dla PiS stolicą Mazowsza może być tylko Radom.
Znów popatrzmy na to miasto historycznie, choć dziś zaliczane jest do miast mazowieckich, Radom to odwieczne miasto leżące na peryferiach Małopolski o lepsze z Kielcami się bijące. No ale dziś Radom ma duże znaczenie dla PiS. To miasto gdzie najlepsze „lody” PiS kręci, że wspomnę tylko aferę określaną jako „układ radomski”. To dziwne prowadzenie drogi w gminie Kowala, tak krętą ścieżką by przebiegała przez działki będące w posiadaniu osób powiązanych z PiS. To również lotnisko, na którym samoloty można spotkać równie często jak bielika amerykańskiego w naszych lasach. Choć zgodnie z planami PiS ma się ono stać centralnym lotniskiem Polski dla tanich linii lotniczych. 100 km. od Warszawy? Z pobliskiego Grójca Marek Suski się wywodzi. Dobrze..., pozostawię ocenę czytelnikom.
 
Więc dlaczego nie przenieść stolicy do Grajewa?
Dlaczego Grajewo? Znów zagłębmy się w historię. To miejsce gdzie ród Lecha i Jarosława Kaczyńskich przekształcił się z rosyjskojęzycznego na polskojęzyczny, stali się polskimi patriotami. Rody zarówno Jadwigi jak i Rajmunda, rodziców braci, wywodziły się z kresów, spod Odessy, z Galicji.**. Zarówno dziadkowie po mieczu ojca i matki braci byli carskimi oficerami. Jeden z nich walczył w wojnach krymskich, gdzie po drugiej stronie frontu dziad Winstona Churchilla stawał, drugi zginął w zawierusze rewolucji październikowej.
Rodzina Franciszki, babki braci miała majątek pod Odessą, po ślubie z Aleksandrem Kaczyńskim – wysoko postawionym urzędnikiem kolejowym przenieśli się do Grajewa, choć kończyli rosyjskie szkoły i posługiwali się językiem rosyjskim to właśnie w Grajewie, gdzie urodził się ojciec braci, Rajmund Kaczyński, dokonała się przemiana rodu ruskiego na polski.  Rajmund Kaczyński bezsprzecznie był już polskim patriotą, uczestnikiem powstania warszawskiego, batalion „baszta”, odznaczonym najwyższymi odznaczeniami za odwagę. Postać tę warto pokazać polskiemu czytelnikowi, może w kolejnym tekście przybliżę, bo jest ona jakby w „dzisiejszej historii” pomijana.
 
Więc skoro Radom ma być stolicą Mazowsza, dlaczego nie przenieść stolicy Polski do Grajewa? Piękne to okolice, piękne postacie z miasta tego swój rodowód wiodą, szansa na pobudowanie nowoczesnego miasta, na miarę Centralnego Portu Lotniczego, w prawie dziewiczym terenie, w którego historii z upływem czasu bracia Kaczyńscy mogą okazać się kimś na miarę Romulusa i Remusa dla Rzymu? A miejsce to równie pasuje na stolicę Polski jak Radom na stolicę Mazowsza.
 
Dane w oparciu o poniżej wymienione artykuły: 
*          określenia tego w znaczeniu dawnym, tron, władza książęca, biskupia użyłem gdyż słowo „stolica” od tego wyrazu brzmienie swe wynosi.

KOMENTARZE

 • Wstyd
  Zawisza, a nie chce stolicy w Grabowie.
  On ci niebieski jak ja uczestnik strajku kobiet.
 • @Zawisza Niebieski
  Ty im przestań podpowiadać , ta banda gamoni potrafi wykręcić nam lepszy numer . Salute 5* . https://medianarodowe.com/wp-content/uploads/2018/12/duda-i-menora.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:48:03
  Panie Krzysztofie,
  A pan chce stolicę Mazowsza w Radomiu? Trzeba być inteligentem na miarę Carycy Katarzyny, by nie wiedzieć, że jeżeli stolicą Mazowsza nie ma być Warszawa to jedyną opcją jest Płock?
  Ale Pan jako człowiek z Mazowsza powinien pan wiedzieć, co oznacza powiedzenie, "czyś pan z Grójca"? Z całym szacunkiem dla mieszkańców tego zagłębia jabłkowego.
 • @Repsol 19:57:00
  Oj potrafi... ale również potrafi się pięknie wycofywać. Przegłosowali ustawę o sowitym wynagrodzeniu lekarzy, nie opublikowali, TK wyraził swoje zdanie w sprawie aborcji, nie wydrukowali, miały być zamknięte wyciągi... ciupagi zabłysły w tle naszych pięknych gór, już wyciągi są otwarte. Popatrz jaka elastyczność, więc może i w sprawie miasta nad rzeką Mleczną też się wycofają? Staniemy z "szabeliją" w dłoni, my mazowszanie i Radom do Małopolski pogonimy :) Pan Krzysztof Wojtas na pewno nas wesprze. On też z Mazowsza, nie z Radomia :)
 • "A może tak przenieść stolicę do … Grajewa?"
  Eeee tam!
  Tylko Berlin, Moskwa ewentualnie Mińsk.
 • @demonkracja 21:23:07
  Nie, to już było. Moskwa była nasza za czasów Lisowczyków, Mińsk to przecież miasto Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej, zaś Berlin to przecież miasto założone przez słowiańskie plemię Szprewian, Kopanicą zwane. Pewien mędrzec powiedział, dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki...
 • @Zawisza Niebieski 21:37:01
  "Moskwa była nasza za czasów Lisowczyków"

  Bardzo krótko, a i to niezupełnie. Bojarzy zaprosili Polaków/Liwinów aby carem został syn polskiego króla. Ale wyszło fatalnie i Minin/Pożarski Polaków razem z Litwinami wypędzili. (Moskwa nie była zdobywana).
 • @Pedant 22:14:32
  A czy znasz inny naród, który Moskwę na tak długo w swych rękach trzymał? Ostatecznie Rosjanie czczą nasz wysiłek wojenny tym, że właśnie w związku z tymi wydarzeniami swój Dzień Jedności Narodowej obchodzą, za co my się im zrewanżowaliśmy 11 listopada :) który od kilku lat obchodzimy wzorowym okładaniem się po pustych łbach prawaków z lewakami. Osobiście byłbym za przeniesieniem tego święta na 10 lipca (bitwa pod Grunwaldem), jest ciepło, można razem w ciepłej atmosferze obchodzić i nad kiełbaskami z grilla i szklanicą piwa o przyszłości Polski pogadać. A niech prawaki z lewakami okładają się 11 listopada. Rozumu to im nie przybędzie, ale wstyd z tego, że naszego święta uszanować nie potrafimy będzie znacznie mniejszy.
 • @Zawisza Niebieski 22:35:21
  "A czy znasz inny naród, który Moskwę na tak długo w swych rękach trzymał? "

  Jeden naród, bez porównania dłużej - Mongołowie/Tatarzy. Ponad 200 lat.

  Aż do Iwana Wielkiego i stania na Ugrze.
 • PŁOCK był kiedyś nieformalną stolica Polski !
  Dlatego Płock powinien być stolicą Mazowsza !
 • @Zawisza Niebieski 19:57:36
  Wszystko jedno gdzie.
  Przecież i tak trzeba wybrać takie miejsce, gdzie tym urzędasom określonej proweniencji będzie się żyło dobrze.
  Gdzie łatwiej się im przenieść?
 • @Zawisza Niebieski 21:37:01
  ------------
  "Pewien mędrzec powiedział, dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki..."
  ------------
  Jak trzeba będzie Panie @Zawisza Niebieski - to i bieg rzeki się odwróci vide zamierzenia/plany niektórych naukowców w niegdysiejszym ZSRR.
  Wniosek?
  Globalny komunizm - to nie żarty.
 • @Pedant 23:01:44
  My pewnie też byśmy trochę tam pomieszkali gdyby nie nasze zachowanie. Tatarska okupacja Moskwy w porównaniu do polskiej była wręcz anielska. Polska okupacja Moskwy to mordy, gwałty i grabieże. Tylko to było powodem powstania przeciwko Polakom, a tak niewiele brakowało żeby powstało super mocarstwo trzech narodów. Jeszcze trzeba dodać intrygi KK, który podjudzał nas do dyskryminowania i występowania przeciw cerkwi.
 • @Zawisza Niebieski 22:35:21
  "...i swój Dzień Jedności Narodowej obchodzą, za co my się im zrewanżowaliśmy 11 listopada..."
  To nie tak.
  To my pierwsi przenieśliśmy święto Wolska Polskiego z 12 października (bitwa pod Lenino) na 15 sierpnia (na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920) w 1992 roku.
  Natomiast zmianę nazwy jako Dzień Jedności Narodowej dokonano 12 grudnia 2004.
  Ot taka mentalna rusofobiczna nieścisłość....
 • @marek500 09:47:38
  "Tylko to było powodem powstania przeciwko Polakom, a tak niewiele brakowało żeby powstało super mocarstwo trzech narodów."

  Wymarła dynasta Rurykowiczów, i ruscy magnaci chcieli ją zastąpić jakimś książecym rodem z zagranicy. (Łatwiej się wtedy pogodzić). Moskwa nie została zdobyta bo Polacy zostali tam zaproszeni.

  To że Wazowie stali się królami polskimi, wcale nie oznaczało, że Szwecja zdominowała Polskę. Tyle że Wazowie odcięli się od luternizmu, więc zostali zaakceptowani w Polsce, ale nie chcieli przyjąć prawosławia, więc moskiewski projekt im się rozsypał.

  Trzeba uważać z fantazjami historycznymi, to były inne czasy niż XIX wiek Sienkiewicza.
 • @SZS 09:53:02
  "To my pierwsi przenieśliśmy święto Wolska Polskiego z 12 października (bitwa pod Lenino) na 15 sierpnia (na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920) w 1992 roku.
  Natomiast zmianę nazwy jako Dzień Jedności Narodowej dokonano 12 grudnia 2004.
  Ot taka mentalna rusofobiczna nieścisłość...."

  Albo "skrót myślowy" jak mówi Maria Przełomiec.

  https://wpolityce.pl/polityka/279722-maria-przelomiec-punktuje-rosyjskiego-ministra-kultury-gen-czerniachowski-nikogo-nie-mordowal-zabil-mojego-dziadka-zobacz-wideo
 • @Pedant 10:17:34
  Wszystko się zgadza. Ja nie piszę że Rosja chciała stać się Polską. Bardziej chodziło o unię na podobnych zasadach jak Unia Lubelska. Wiadomo że tak jak w innych państwach liczyła się tylko szlachta - bojarzy. Bojarzy z zazdrością patrzyli na wolność i prawa polskiej i litewskiej szlachty, dlatego taka unia była realna. Dużą przeszkodą była też wiara. Cerkiew była przeciwna, a i kk nie zgodził by się na istnienie w ramach unii drugiej potężnej religii.
 • @marek500 10:36:53
  A jeżeli chodzi o główny temat artykułu to jak by w Grajewie urodzili się pewni bliźniacy to pomysł Autora mógł by się rzeczywiście ziścić (o ile jeszcze PiS utrzymał by się przy żłobie). Za tych (nie)rządów nic mnie nie zdziwi, nawet przeniesienie stolicy Mazowsza do Radomia.
 • @marek500 10:36:53
  //. Bojarzy z zazdrością patrzyli na wolność i prawa polskiej i litewskiej szlachty, dlatego taka unia była realna.//

  Jakiej znów wolności.Bojarzy to byli magnaci i jak przystało na oligarchów o niczym tak nie "marzyli" jak o tym żeby przynależącymi tylko im przywilejami podzielić się żywiołkami drobniejszego płazu.Bojarzy to potentaci których majątki i stan posiadania niejednokrotnie przewyższał majątek cara.
  "Wolność" polskiej szlachty sprowadzała się do tego że już za kilkadziesiąt lat od wydarzeń (1612) pozbawieni środków do życia będą sprzedawali swoje sejmowe głosy obcym ambasadom.Wina za to spodnie rzecz jasna na obce ambasady.
  Wydarzenia które zaowocowały rokiem 1612 były skutkiem zdrady kilku rodów bojarskich którzy za pomocą marionetkowego "polskiego cara" chcieli sprawować rządy na Rusi .
 • @ikulalibal 11:51:19
  Ja tego co Pan pisze nie neguję, jednak w Rosji panowały wschodnie standardy. Tam panem życia i śmierci był władca. W Polsce i na Litwie nawet zwykłego szlachcica skazać za przestępstwa było bardzo trudno. W Rosji car rozkazywał zabić delikwenta, a w Rzeczypospolitej nawet król bez sądów na coś takiego się nie odważył.
 • @
  Skoro ci najmądrzejsi w Polsce ,
  np Radek Sikorski czy tym bardziej
  mędrzec Europy Wałęsa od dawna
  widzą Niemcy jako kraj na którym
  warto się wzorować ,to chyba jest
  zupełnie jasne ,że Warszawa może
  być jak Berlin , Brema czy Hamburg
  osobnym ośrodkiem administracyjnym
  bo np stolicą Brandenburgii jest Poczdam
  a nie Berlin czyli równie dobrze
  stolicą Mazowsza może być Radom
  czy każda inna miejscowość na Mazowszu poza
  samą Warszawą , inna sprawa ,że
  jest to zupełnie zbędny i nikomu
  do niczego niepotrzebny temat
 • @marek500 12:09:44
  Bez urazy,ale mając dostęp do internetu nie wypada powtarzać dyrdymałów będących elementem jezuickiej propagandy.
  Ruś była pierwszym państwem o ujednoliconym systemie prawnym.
  Europa zachodnia jeszcze długo się tego nie dorobi. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sudiebnik_Iwana_III

  //W Rosji car rozkazywał zabić delikwenta//

  Owszem ale tylko w bajkach.Na historycznej Rusi to sądy "rozkazywały zabić delikwenta" a w takim przypadku car co najwyżej mógł skazańca ułaskawić https://en.wikipedia.org/wiki/Pskov_Judicial_Charter
  Wbrew powszechnemu mniemaniu wszystko na Rusi (Rosji) regulowało się prawem.Nawet życie osobiste czyli domowe https://en.wikipedia.org/wiki/Domostroy
 • @ikulalibal 12:55:52
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Statut_Kazimierza_IV_Jagiello%C5%84czyka

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031