Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
341 postów 8052 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Usłużny, niekompetentny dziennikarz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziennikarstwo jest nazywane którąś tam z władz i tak jak od władzy, tak i od dziennikarzy wymaga się kompetencji. Podczas gdy niektórym wydaje się, że wystarczy pluć na rząd, którąś tam z partii, polityka a już się jest „wielkim dziennikarzem".

W internecie natrafiłem na poniżej zamieszczony filmik, o zgrozo opatrzony godłem narodowym, co dodatkowo zobowiązuje osoby posługujące się tym znakiem do rzetelności i ręce mi opadły.
 
 
Telewizja Republika, sygnująca ten twór tak go zatytułowała „Dziennikarz Telewizji Republika Michał Rachoń pokazuje usłużnym dziennikarzom jak się zadaje pytania rządzącym”. I rzeczywiście pokazał, lecz pokazał nie jak zadaje się pytania a to jak można zadawać pytania wykazujące bezbrzeżną niekompetencję dziennikarską.
 
Dlaczego Pendolino wjeżdżał na stację ciągnięty przez lokomotywę? Wystarczyło zapytać o to jakiegokolwiek kolejarza. Odpowiedź dla każdego kto choć odrobinę wie o przepisach kolejowych jest bardzo prosta. Pendolino nie posiada dopuszczenia do jazdy po polskich torach. Takie dopuszczenie udziela właściciel infrastruktury, czyli u nas PKP PLK niezależnie dla każdego modelu pojazdu szynowego. W tym celu prowadzi sie wiele badań, sprawdza atesty istotnych elementów konstrukcyjnych i w tym właśnie celu przyjechał do nas ten egzemplarz Pendolino. Jeśli pojazd nie posiada dopuszczenia nie może poruszać się samodzielnie po torach, po których poruszają sie inne pociągi. W kolejnictwie taki tor nazywa się to torem otwartym. Może za to poruszać się po torach wyłączonych się eksploatacji (torach zamkniętych), również zamkniętych czasowo.
 
Z pewnością bardziej propagandowym byłoby, gdyby Pendolino wjechał samodzielnie ślicznie zatrzymał się, tyle, że aby to uzyskać należałoby zamknąć ruch na znacznej części stacji, szczególnie zespołów zwrotnic, co w warunkach naszych przepisów zajmuje trochę czasu. Minister Nowak prezentował by Pendolino, zaś ludzie czekali na opóźniony odjazd pociągów. Tak by się stało, gdyby zrealizowano pomysł dziennikarza Telewizji Republiki. Z jakich czasów to znamy? Starsi pamiętają jak przewożono najładniejsze krowy z okolicy, bo oborę miał wizytować I sekretarz PZPR? Dziennikarz Telewizji Republiki wykazał się właśnie takim myśleniem.
 
No cóż, wygląda na to, że dziennikarz ten przyjechał tylko w jednym tylko celu, „pokazać usłużnym dziennikarzom jak się zadaje pytania rządzącym”. A co pokazał? Zerowe kompetencje spowodowały, że rzucił pytanie, które w zasadzie laikowi wydaje się dość normalnym. Dlaczego sprawny pojazd musi być holowany. Tylko, czy dziennikarzowi wypada być aż takim laikiem, czy w ramach przygotowania się do pracy, nie należy zapytać ludzi kompetentnych? Czy poczucie funkcyjności, tego dziennikarza, zadanie ośmieszania rządu na każdym kroku nie przesłoniło choć odrobiny zdrowego myślenia, jaką powinien posiadać nawet usłużny dziennikarz funkcyjny
 
A tak na koniec, mówiąc o kompromitującej niekompetencji, lokomotywa, która wprowadziła Pendolino na stację to Siemens EuroSprinter ES64F4. To dość nowoczesna lokomotywa, konstrukcja z roku 1997. Platforma, z której tak się naśmiewa jest standardowym rozwiązaniem przy niezgodności sprzęgów między lokomotywą i ciągniętym pojazdem, np. na naszej wschodniej granicy, gdyż sprzęg stosowany na torach szerokich jest inny, od naszego europejskiego. Dziennikarz ten przypomina nierozumnego chłopca co śmieje się z tego,  czego sam pojąć nie potrafi. 

KOMENTARZE

 • Dla ścisłości
  Pendolino było pchane, a nie ciągnione.
 • @gallux 13:04:49
  Rzeczywiście masz rację, był pchany. Nie zmienia to faktu, że niekompetencja i chamstwo tego młodego człowieka są porażające.
  O pendolino i decyzji jego zakupu można dyskutować dużo.
  Przykładowo jego prędkości na naszych torach nie wykorzystamy, tory są w tej chwili ostro przygotowywane, są podbijane, szlifowane, przebudowywane tam gdzie trzeba.
  CMK była przygotowywana jako magistrala dla transportu towarowego, taki pendolino zamyka trasę na wiele godzin, gdyż by go przepuścić pociągi muszą zjechać na stacje, ten problem już był dyskutowany, gdy wprowadzano pociągi pośpieszne. To są wszystko sprawy dyskusyjne. Tylko, by o tym dyskutować trzeba wiedzy a nie chamstwa.
 • @
  A tu mój punkt widzenia na kompetencje dziennikarza TV Republika.
  http://janmaj.blogspot.com/2013/08/pendolino-i-wesoy-pan-z-tvru.html

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930