Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
384 posty 9441 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Czy można to zrozumieć - opowieść wysiedleńca

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Historia bywa straszna na tyle, że nie tylko nie potrafimy ale nawet nie chcemy jej zrozumieć. Ludzie wysiedleni, dziś starcy, próbują nam przekazać swoją historię życia, jednostkową ale przecież ważną, tylko czy my potrafimy tę opowieść zrozumieć?

Ja tę historię znam tylko z opowieści ludzi, których w życiu spotkałem, książek, które przeczytałem i tylko mam nadzieję, że historię tę kiedyś uda mi się zrozumieć.
 
 
Będąc któregoś dnia na urlopie na Krymie spotkałem człowieka, co stał przy drodze dla turystów ze „skalnego miasta” niedaleko Jałty i namawiał do kupna ziół. Zaczęliśmy rozmowę po rosyjsku, ale zaraz zorientowaliśmy się, że obaj jesteśmy Polakami.  Nic mnie nie gnało, urlop, niezależność, miałem czas. Zaczęła się rozmowa, najpierw staliśmy, później siedliśmy na kamieniach przy drodze i rozmawialiśmy. On opowiadał ze łzami w oczach, ja z takimiż samymi łzami słuchałem.
 
 
Mieszkał z rodziną na Wołyniu, on był nastolatkiem jak nastała tam władza radziecka. Pewnego dnia usłyszeli propozycję nie do odrzucenia, mają całą ziemię jak i posiadane zwierzęta gospodarskie przekazać do wspólnego gospodarowania a sami stać się pracownikami tegoż gospodarstwa. Czy mógł na to zgodzić się rolnik, człowiek, który ziemię tę dostał od ojca, a ten od swojego ojca? Oddać dorobek całych pokoleń? Babka (dziadek już nie żył, ojciec był gdzieś na froncie, z którego nie wrócił) podjęła decyzję - nie oddadzą. Dwa dni czekali na reakcję. Przyjechali uzbrojeni, na furmance i powiedzieli im, że mają godzinę na przeniesienie wszystkiego, co chcą zabrać na tę furmankę. Jak wyglądało pakowanie? Ludzie brali zupełnie im później niepotrzebne rzeczy, zapominając o tych, które w późniejszym życiu były niezbędne. Lecz czy można było się dziwić, postaw się w ich sytuacji, co byś z domu zabrał? A później w pociągu, który beznadziejnie długo stał w szczerym polu, każda taka zapomniana rzecz stawała się marzeniem.
Po przewiezieniu trafili na stację kolejową, gdzie grupka przy grupce stały rodziny nieszczęśliwców, podobnych do ich. W większości kobiety z dziećmi, albo starsi mężczyźni. Wojna, mężczyźni na froncie, w obozach żyjący nadzieją, że choć ich bliscy byli bezpieczni. Jego babka wykazała się przytomnością umysłu, wyszukała tego, co wydawał się dowodzącym całym tym bałaganem i dała mu wszystko, co z drogich rzeczy miała: pierścionek zaręczynowy jego mamy, biżuterię, którą jeszcze po swej matce odziedziczyła, a on za to powiedział im, stańcie tam przy lasku i czekajcie. Zapakowano jeden pociąg, potem drugi, a oni czekali, wreszcie przyjechał pociąg dla nich. Wsiedli do wagonu z kilkoma rodzinami.
 
 
 Były tam prycze prycze na których mogli się, jeden obok drugiego, kłaść i spać w dającym ciepło ścisku, był piecyk - koza, która pozwalała się ogrzać, jeśli tylko na postoju doprosili się drewna. Było jedzenie, gdy na którymś postoju dostali cokolwiek. A nie mieli co jeść, bo czy byś pomyślał, że najważniejszą rzeczą którą trzeba było zabrać było jedzenie?
 
 
 
I była toaleta. Popatrzcie na zdjęcie, to właśnie taka toaleta, dziura w drewnianej podłodze i tyle. Początkowo gdy ktoś odczuwał potrzebę skorzystania, prosił innych, by go skórą, kożuchem, czymkolwiek osłonił, po pewnym czasie, gdy głód, bród, beznadzieja sytuacji, ciągłe postoje i jazda nie wiadomo dokąd, bo nikt im tego nie powiedział, powodowała zobojętnienie na zwykłe ludzkie odruchy, wolnościowe wstydy. Już nikt się nie wstydził, nikt nie zasłaniał i nikt nie patrzył. W warunkach beznadziei, śmiesznym się na wydają te wolnościowe wstydy i zasady. Tak w głodzie, beznadziei dotarli do dnia w którym wagony otworzono i powiedziano, że mogą wysiadać. Nie wiedzieli, gdzie byli, później dowiedzieli się, że był to Krym. Dorobek rodzinny, pamiątki po przodkach spowodowały, że nie trafili na mroźną Syberię a na w miarę ciepły Krym. Tam odwiezieni na pustkowie, korzystając z łagodnego klimatu w wybranym przez siebie miejscu zbudowali barak, później dom, tam odeszła babka, matka, jego żona, tam przyszedł na świat jego syn, który dziś za lepszym życiem do miasta odszedł. Tam mieszka, jesienią, zimą i wiosną zbiera zioła, by je przy turystycznym szlaku latem sprzedać.  Będą z tego pieniądze na kolejny rok. Siedzieliśmy, rozmawialiśmy, moje ucho cieszył piękny język zaburzański, z tym ciepłym „śledzikowaniem". Rozstaliśmy się, podarował mi duży worek ziół i nie chciał zapłaty. Ale czymże dla mnie było to kilka złotych, które on za te zioła chciał, gdy mnie zagadał? Wiem, że stracił kilka godzin, bo przecież rozmawiając ze mną nie nagabywał kolejnych turystów, nic nie sprzedał. Zyskaliśmy obaj, on opowiedział to co mu na sercu ciążyło, a ja dostałem kolejną cegiełkę by zrozumieć historię Wołynia, choć nadal wiem, że tego nie będę w stanie zrozumieć. Zapłaciłem mu kilkukrotną cenę tego, co pierwotnie chciał a i tak czuję, że pozostałem mu dłużnikiem. Bo pieniądze, które dostał nigdy nie zrównoważą lekcji, którą ja wtedy dostałem, siedząc przy nim na tym kamieniu i słuchając.
 
 

Ciągle się pytam, jeśli tylu azjatów, jak najbardziej sympatycznych ludzi, spotykamy na bazarach. Tylu uchodźców z krajów muzułmańskich puka do drzwi Europy, a przecież jeśli nawet nie oni, ale już ich dzieci powiedzą nam, tu się urodziłem więc chcę, byście respektowali mój świat wartości, wartości muzułmańskich. Czy naprawdę nie jest nas stać, by pozwolić wrócić dzieciom tych przymusowych wysiedleńców? Wiem ich mózgi wyprał socjalizm, czasami ciężko się z nimi rozmawia, ale czy naszych też nie chciał wyprać? To ludzie wychowani w tej samej kulturze, w tym samym systemie wartości, czy nie możemy im pomóc? 

KOMENTARZE

 • Wszyscy Polacy z kresów i nie tylko mają prawo tutaj być i żyć
  Jako państwo nie robimy nic lub niwiele.
  Ci nieliczni którzy wrócili nie mają lekko, traktują ich jak ruskich...
  Mam wrażenie, że Polacy mają jedynie wyjeżdżać a nie wracać.
  Pytanie, dla kogo jest szykowana nasza ziemia, kiedy już nas stąd bieda i beznadziejność życia wypędzi ?
  Ziemia bogata i nasza na razie....
 • Autor
  Piękne!
 • @Astra 10:03:40
  "Ci nieliczni którzy wrócili nie mają lekko, traktują ich jak ruskich...".
  To jest niestety nasza wada narodowa. Kaszubów i Ślązaków część obarczona tą wadą traktuje jako Niemców, naszych repatriantów jako Ruskich, w ten sposób na pewno nie zbudujemy jednolitego narodu, ludzi którzy będą chcieli razem budować swój kraj. A ziemia nasza jest piękna i bogata, to prawda, zawsze była zachętą do wypraw łupieżczych. Dziś realizowanych metodami gospodarczymi.
 • ------------------- całe życie --RUSKIE
  --moi teściowie powrócili ze zesłania z Kazachstanu w 1947r / rodzina teścia wywieziona w 1920r z pod Nowogródka / do śmierci słyszeli o sobie RUSKIE -tak w tyglu ludzkim na ZIEMIACH ODZYSKANYCH mówiono o Sybirakach

  --ok. 27 lat temu,byłam w Soczi. Stałam wraz z koleżanką w kolejce przed sklepem- /magazin :))/ był zamknięty. Wdałyśmy się w rozmowę z grupą Rosjan,która przyjechała z dalekiej Syberii.Usłyszeli że jesteśmy z Polski. Zaczęli się nam przedstawiać. Same piękne historyczne polskie nazwiska .Koleżanka historyk -zrobiła im wykład /potrwał parę godzin./ Dowiedzieli się od nas , skąd wzięli się na Syberii itd. Podczas tych kilku godz. wszyscy płakaliśmy / do dziś nie mogę sobie podarować ,że nie wzięłam od nich adresów /
 • BYŁY STRASZNE CZASY I SĄ.
  Dzisiaj też polskie rodziny są ekonomicznie zmuszane do antykoncepcji, aborcji i emigracji. I też chodzi o wyludnienie Kraju. Widać to szczególnie w Białymstoku, gdzie panoszy się Wróg, zmusza polskich białych mężczyzn do opuszczenia ziemi przodków. Tam się odbywa regularna bitwa z polskością. Nasz bohater tej bitwy Adam Czeczetkowicz powinien być przez nas wspierany. Podczas Triduum Niepodległości (09-10-11 listopada 2013) przy pomniku Dmowskiego Adam opowie o swojej walce.
 • @ninanonimowa 14:01:00
  Wspaniałe są takie spotkania, to moje spotkanie przypomniałem sobie przeglądając wczoraj zdjęcia. Człowiek wędrując nie raz spotyka takie sytuacje. Dzięki za wpis
 • @moher 17:27:14 Piękny jest ten kraj, choć ludzie nie zawsze w nim mądrzy.
  NIe raz wędrując spotykałem się z pewną rezerwą, śladową nienawiścią, żalem. Później w rozmowie to wszystko pryska. Bo czy nie można mieć żalu będąc Ślązakiem, gdy wskazuje na zrujnowane domy, fabryki, centra handlowe, gdy opowiada, że oni to zawsze byli "Ziemie odzyskane", na które można przyjechać, szabrować, ale inwestować to tam się nie opłaci. Gdy widzi się miasteczko, które kiedyś było centrum lniarstwa a dziś marazm i nieniemożebność. A ślady dawnej świetności można tylko spotkać w małym sklepiku sprzedającym wyroby rękodzielnicze.
  Czy można dziwić się Kaszubom, gdy dziś wszyscy krzyczą AK walczyła o Polskę, a ktoś pamięta, że na tych Kaszubach - gdzie same "niemce" a każdy z Kaszubów to pogardzany Szwab działał "Gryf Pomorski" organizacja walcząca o Polskę do krwi ostatniej.
 • @Astra 10:03:40
  //Wszyscy Polacy z kresów i nie tylko mają prawo tutaj być i żyć
  Jako państwo nie robimy nic lub niewiele//

  http://kresy24.pl/wp-content/uploads/2013/06/Sybiracy_20121.jpg
 • @Zawisza Niebieski 11:46:45
  Dałem Ci 5+ bo to jakbym czytał opowieść mojej Rodziny, Babci, Mamy, także takim wagonem jechali na Sybir 10.02.1940, był to między innymi "prezent" żydobolszewii dla May Brata w Jego 15 urodziny. Pzdr!
 • @moher 22:16:09
  To jest problem z którym spotykam się od dawna i prowadzę własną wojnę, problem nietolerancji, wywyższania się jednych nad drugimi, bo Warszawiak, Krakus, Kaszub, Ślązak. Pamiętam jeszcze z kolonii, o ile pamiętam w 6 klasie wtedy byłem. Był wśród nas chłopak, który przyznał się do bycia Kaszubem. Młode durnie od razu uznały, że to najlepszy kozioł ofiarny. Wściekłem się na nich i jako jedyny stawałem w obronie. Później dużo z nim rozmawiałem, uczył mnie kaszubskich wyrazów, niektóre pamiętam po dziś dzień.
  Ostatnio byłem na Kaszubach, stamtąd te zdjęcia pochodzą.
 • @Kula Lis 09:01:09
  Takich kresowych opowieści jest mnóstwo. Kiedyś rozmawiałem ze starszym mężczyzną który jako dziecko z rodzicami uciekł z kościoła w Wiśniowcu, na przeciw pałacu Wiśniowieckich, kilka dni później kościół spalono wraz z zamkniętymi tam ludźmi. Takie historie słucha się z łzami w oczach. Ci ludzie na co dzień ten koszmar przeżywają.
 • Nie można zrozumieć i się nie zrozumie ,nie mieści się w rozumie....
  Ładnie napisane . Rozum staje , Pytanie pozostaje : Dlaczego nie Pomagamy Im Powrócić ? Jesteśmy obojętni na ich losy ,na ich dolę - niedolę ...na tęsknote za krajem Ojców ? Mało Pamiętamy Naszych Braci siłą zmuszonych na wygnanie. Ich los mało nas Wzrusza .
  Także Mało mamy takich historii które by poruszały i przypominały...
  Jesteśmy "Ogłupiani" i pozwalamy się otumaniać Wielkim Oszustom - Manipulatorom. Dlaczego pomagamy i przyjmujemy ,dajemy Łatwe obywatelstwo ,zwracamy rzekome "majątki", przyznajemy i uznajemy wątpliwe racje. Milionowe Odszkodowania. ZA CO?
  Za Holokaust,Jedwabne ,Pogromy ,Za Kielce ,Auschwitz i Polskie Obozy.Za Powstanie w Gettcie- Największe Najważniejsze Polskie Powstanie....
  A To element nam w gruncie rzeczy Wrogi, małoprzyjazny,obcy, podły ,pasozytniczy, domoralizujący, niszczący. Inna kultura,Etyka,Sposób myślenia,Religia,Idee i Ideały.!
  ZAWISZA Masz *5 i ode mnie za Temat. Nie bądź jednak Nigdy Naiwny i Otwarty z Tą Polską Gościnnością .Nie Zapraszaj do chałupy i Nie Przygarniaj tak zaraz WSZYSTKICH. Nie wierz bezgranicznie ze jesteśmy Wszyscy Braćmi. To POLSKA Naiwność.Bo możesz obudzić się któregoś dnia i bez chałupy .Bo taki pomysł jest całkiem do d.....
  Pozdrawiam.
 • @moher 17:27:20
  Dobrze mówisz moherze;
  Jesteśmy Braćmi w Panu , ale Panami w Swoim Domu!
 • @koniecPOLSKI 12:26:47
  To powinien być konkretny program rządu i narodu. Docelowo każdy Polak i potomek kiedyś wypędzony z Kraju musi mieć możliwość powrotu. Trzeba stworzyć plan zakładający roczny limit przyjezdnych. Moim zdaniem 200 000 osób rocznie to optymalne minimum. Tym ludziom należało by wybudować mieszkania, dajmy na to ok. 65 tys. mieszkań / rocznie; zagwarantować utrzymanie (wg moich szacunków ok. 2400 $ / mies / na rodzinę); proporcjonalnie mniej jeśli ktoś z członków rodziny będzie w stanie pracować. Do tego musi każda rodzina otrzymać tzw. wyprawkę na urządzenie się (bezwzrotna pożyczka) - wg moich szacunków ok. 30 000 $. Oczywistością jest zapewnienie bezpłatnej opieki medycznej dla wszystkich i bezpłatnych leków. Bezpłatna nauka języka polskiego i pokrycie kosztów edukacji dla chcących się uczyć. Przyznanie rent i emerytur kombatanckich dla osób chorych i starszych. Taki program powinien opracować rząd lub opozycja. I niech nikt nie twierdzi, że to są jakieś ogromne koszty na które państwa polskiego nie stać, bo takie twierdzenia to kompromitacja, hańba i bezczelność!
 • @moher 17:52:53
  To już jest .Kupili RURY i Aparatury .Na ulicach Kamery ,na każdym rogu , Bajery .Policja taka małoNasza. Nie świętuje. Nie Viwatuje! Mało Polska się czuje ? Czy Co. Wszędzie tylko PO., a PO - co? i PO co , Gdzie?
  A Naród Śpi do tej Pory ? czy pójdzie na WYBORY? Czort jeden to Wie.
  Skąd u młodych "moherze" ,ta roztropność się bierze
  Jak u "starych" nie gości żaden ślad roztropności

  Słowem : koniec Polski ?
 • @Zawisza Niebieski 09:49:16
  http://czarnapolityka.w.interia.pl/holocaust.htm
 • @moher 20:13:31
  Cholera mnie Bierze Moherze.! Świat zwariował. Nie chce mi się wierzyć w jakieś Wydumane spiski .Nie Wydaje mi się to możliwe aby w ciągu kilkudzisięciu lat można było Zaplanować zorganizować i uzyskać choćby obojetność społeczeństw na globalnie przeprowadzany eksperyment. Życie ludzkie w takich planach jest zbyt krótkie by można je realizować na wyrost .Może tak jest w kodzie Naszej matki Ziemi że "odnawia" co jakiś czas całą swą Progeniturę i Zaczyna się od Nowa.
  Coś "wisi" w powietrzu może to Promieniowanie słońca czy zmiany grawitacji.Z jakichś Przyczyn gromadne i masowe samobójstwa u zwierząt też niewyjaśnione a człowiek przecież Stadne zwierzę i podlega tym samym prawom Stwórcy.Może w Boskich Planach znów za łby się "ułapią" dzieląc łupy.Tak co kilkadziesiąt lat i na coraz wiekszą skalę.Może będzie "okazja" wypłynąć jak przed wieki.
  Nabudowali nam tu tych "orlików" jak klatek dla królików,może nawet i
  dosłownie,bo w takich trzymają gromadnie i bezkarnie arabów a Jeden uzbrojony takie stado utrzymać w posłuszeństwie może.Przecież Nikt nie wytłumaczy logicznie że w każdej wsi i gminie potrzeba grać w piłkę jak nie ma dzieci a szkoły się likwiduje.Dziw bierze a Bezdurny Naród jakoś łyka najgłupsze argumenty i nie pyta Po Co taki nakład i koszty ?
  Tu ruszają w budowie spalarnie i "Akcja śmieci",jakby ponad miarę:
  http://dziennikarze.neon24.pl/post/99802,kiedy-my-budujemy-spalarnie-francuzi-sie-z-nich-wycofuja
  Wiadomo co zaplanowali na taką skalę i jakie to śmieci Mają Palić ?
  Armagedon ? Koniec Świata. Czy Nasze Czarnowidztwo?
  Bomby Genetyczne i Chemitrialsy - straszą Nas zebyśmy się tylko Bali? Nie sądzę.Barany też beczą radośnie jak je pędzą do rzeźni po zielonej soczystej trawce..
  Tak, że co Bóg Da . Bezradność straszne uczucie, nie mozemy za wiele zrobić. A "Moherów" pod uwagę już Nikt nie bierze

  Wzajemnie , Szczęść Boże "Moherze" !
 • @Kula Lis 21:26:15
  http://ranger.neon24.pl/post/99929,zabojczynie-na-polach-smierci-kobiety-hitlera
  Temat Obozów i Strazników:
  http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26185/strazniczki_imperialwarmuseum_550.jpeg

  http://schnell.blog.pl/
 • @Kula Lis 21:26:15
  Oni okazywali się głupcami w wielu sprawach. Przecież wojnę z Rosją mieli wygraną. Po minięciu terenów Polski wchodzili jak w masło witani kwiatami przez zmęczoną terrorem ludność cywilną. Armia Czerwona pozbawiona przez Stalina kadry oficerskiej była niezdolna do walki. Gdyby nie rozpoczęli mordowań wzięli by Moskwę jeszcze przed zimą. To właśnie ta głupota powodowała powstawanie oporu. Ale podobnież jak Bóg chce kogoś ukarać to go rozumu pozbawia, co i tym razem się stało na nasze szczęście.
 • @Kula Lis 21:26:15
  A co do fałszerstw holokaustu, dziś mówi się tylko o Żydach, choć proporcjonalnie do populacji więcej zginęło Romów. Żydzi mieli możliwość ratowania swoich ziomków. Wiedzieli o holokauście m.in. Karski ich informował, był plan w którym zamierzano bombardować z Anglii miasta niemieckie z ultimatum, że bombardowania będą trwały póki holokaust się nie zakończy. Nikt tego nie chciał słuchać. Stąd dziś muszą wmawiać, "polskie obozy", wyrzuty sumienia próbują zagłuszyć.
 • @moher 22:49:19
  Nie Wierzę jedynie w Przypadki , ponieważ jestem raczej Racjonalistą ,
  tym samym przyjmuję że te mechanizmy istnieją a historia Świata zna tysiące przykładów.Mechanizm SPISKU jest właściwy TYLKO człowiekowi więc jest to fakt. Jeden z Faktów jako element walki o władzę. Jednocześnie jako racjonalista nie wyobrażam sobie działania na taką skalę .Nawet przy możliwościach obecnych Technik wszelkiego rodzaju,
  które są Niewyobrazalne ale są .Jesli by mi powiedziano że istnieje taki spisek powiedzmy w Europie ( To Jest Możliwe rzeczywiście), zgoda .Dwa trzy ,pięć państw ,rządów tych Państw mogło na przestrzeni kilku (już nie kilkudziesięciu ) lat uknuć Taki spisek przeciw jednemu czy kilku innym.Zgoda.Natomiast nie mogę uwierzyć w jakąś tajemniczą Grupę-Organizację, która to agituje, zbiera, organizuje swych wiernych na wyprawę przeciw innym , którzy też muszą się skompletować w jakiś układ. To w takim wypadku musiało by trwać latami ,być "dziedziczne" niejako i z pokolenia na pokolenie. Plan taki czy Idea musiała by ulegać aktualnym modyfikacjom , aktualizacji całymi wiekami już nie latami.
  Życie człowieka jest zbyt krótkie na tworzenie takich dalekosiężnych Planów. Dzieciństwo ,młodość wiek dojrzały to raptem 25-30 lat .Wiek czynny tylko 20 lat.W/g Rzymian 50 latki to już weterani ,nie nadający się do Walki.Praktycznie biologii się nie oszuka .Można oszukiwać tylko siebie. Pracodawcy o tym doskonale Wiedzą .Gdyby człowiek żył sto,
  mało, kilkaset lat .Tak wtedy uważam że wszystkie takie Idee czy Teorie
  dalekosiężne i Wszechogarniające były by Prawdopodobne.
  Natomiast Zgodzę się w Przypadku tezy że jakaś Cywilizacja Pozaziemska
  chciałaby Zawojować naszą Planetę ,wtedy ich Długofalowe działania np.na pojedyńcze jednostki ludzkie w dla Nas Długim ,dla Nich niekoniecznie ,okresie czasu i przy Ingerencj w Psychikę( teleprojekcja czy telesugestia) -jakieś przekazywanie myśli może by i taką skalę osiągało.
  Jeszcze trochę i Napiszemy jakąś Teorię-Fantasmagorię. I Nobel !
  albo "Hopel" .
  Pzdr.
 • @Zawisza Niebieski 22:33:38
  ZAWISZA. Zaczynam się z Tobą zgadzać w coraz większej ilości spraw.
  Niemcy Wojnę Praktycznie wygrali. Gdyby nie ich Teorie które były ANTY;Antyreligijne ,Antynarodowe ( Rasistowskie) ,Antyhumanitarne itd. a były po prostu szaleńcze i chore. Hitler okazał się "wcielonym" szatanem który Niszczył dla samego Niszczenia.
  Z Innej strony weź jego przeciwieństwo : Napoleon który niósł Idee i Teorie wcielone oraz obowiązujące do dziś a też okazał się "wcielonym szatanem" i Przegrał .Mógł mieć a prawie miał całąEuropę i po kawałku innych kontynentów.

  To jak to jest z tym Rozwojem ludzkiści? Może Zbyt Gwałtowny to wywołuje Sprzeciw?
  Ty jesteś Specjalistą HistorioSocjologiemi PolitykoReligioznawcą a nawet i FilozofemMechanikiem.
  Spróbuj nas Oświecić.Ciekaw jestem bardzo Twojej Opinii i Wiedzy w takim Ciekawym wydaje się temacie.
 • @Zawisza Niebieski 22:45:43
  Mówi się o Żydach bo Oczywiście było ich Najwięcej ,pomijając że to żydzi wymyślilii Holocaust ,który i ze względu na ten ogrom stał się Olbrzymim symbolem ich Zagłady - Przemysłem Holocaustu. To Dla nich Bardzo, nie tylko Politycznie ale i Praktycznie korzystne.
  Są Męczennikami Świata i Należy im się Wymierne Współczucie. Przede Wszystkim Materialne - Odszkodowanie ZA.
  Pozostałym 40 czy 50 milionom ofiar tej wojny się Nie Należy.Bo To nie Holocaust. Zginęli tylko z Głupoty, brali w tej wojnie Udział lub całkiem przypadkowo się w niej znaleźli.
  Hitler a właściwie Europa i Świat stały przed problemem jak i Obecnie.
  OLBRZYMIEJ ilości ludzi do wykarmienia ,ubrania ,utrzymania - Biedoty
  która rosła ,tak jak i obecnie w zastraszającym tempie, bo był to by czyn Całkowicie Nieekonomiczny.
  Taka sytuacja była/jest dużym zagrożeniem dla nazwijmy KLASY POSIADACZY - WŁAŚCICIELI.
  I to jest właśnie obecny Problem. KRYZYS . Nadprodukcja przy braku Dystrybucji - Czyli aby nie powtórzyła się Rewolucja , inaczeji Odbieranie TEGO TYM co MAJĄ przez TYCH co NIE MAJĄ..
 • @moher 00:28:57
  Tak ! Zgoda Rozwój człowieka jest iluzoryczny .Za mały dystans naszych obserwacji. Otoczenie zapewne uległo dużym zmianom ,co do wiedzy to pełna niewiedza.Robili takie rzeczy o których się nam nie śni i nie wiemy jakimi sposobami.Coś przetrwało. Po Nas Nie przetrwało by chyba nic.
  Przez 10-20 tys.lat tylko proszek z "naszych wynalazków"
  Nasza Cywilizacja jest niszcząca i destrukcja Matki ziemi coraz większa,
  Niby Większa Wiedza a Samozagłada i rabunkowa Gospodarka..

  a Moze tylko tak się nam wydaje?
  Szczęść Boże.
 • @Mind Service 18:00:29
  Powinien w Pierwszej kolejności i bez utrudnień a wręcz z Dużą Pomocą bo
  to wyjątkowo wartościowy i patriotyczny "element".
  Spróbował na obczyźnie obcego chleba i chciałby do domu,bo mu nie smakuje.
  Pzdr.
 • @moher 03:21:29
  czy nie udolny? kontrowersyjne. Swoje Zadania spełniał.Strzegł Tak jak miał i mógł Rzecypospolitej i dość skutecznie w swoim czasie, On i Wiśniowiecki dali się poznać z najlepdszej strony a "czerń" żegnała się na same wspomnienie.
  Pzdr.
 • @Zawisza Niebieski 19:03:28
  Witaj Zawisza.
  Swojego czasu wspominałem o "Gryfie Pomorskim", agenturze Gestapo " "Polskojęzycznej grupie Gestapo" ,Stefanie Dergaczu ,zbrodniach i
  Kerierce Cichociemnej "ZO".Co myslisz o tej całej sprawie ,materiały źródłowe skąpe.
  Jedynie ksiązka wspomnienia S.Dergacza. Jeśli zbnasz Sprawę może Rozwiniesz Bloga.
  Pzdr.
 • @moher 03:21:29
  On był Koniecpolski bo z końca Polski .Ja jestem" koniecPOLSKI ?" bo na sam jej koniec.. Co Nie Daj Boże ale wyroki Boskie Niezgłębione.

  Szczęść Boże , może Pomoże.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031