Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
421 postów 10043 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Kupała - święto wianka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wielka jest mądrość zapisana w przedchrześcijańskich świętach naszych ojców. Wszystkie ich elementy są ściśle związane z przyrodą. Po świętach zasiewów, budzącej przyrody przychodzi czas na święta miłości.

Kupała, będące w pełni świętem przedchrześcijańskim w całej swej symbolice odnosi się do jednego z najważniejszych elementów, naszej kultury, kojarzenia małżeństw. Jest świętem, w które młodzi mogli wykazać rodzicom, jakie są wybory ich serc, że są zdolni do założenia nowych rodzin. Jest świętem oczyszczenia, w którym spotykają się dwa żywioły, ogień i woda. Święto to rozpoczynało się wiciem wianków ze świeżych polnych kwiatów, których w tym okresie wiele kwitło na łąkach. Każdy wianek musiał być inny, każdy musiał się wyróżniać. Wianek jest najważniejszym elementem symboliki tego święta.

Wianek - symbol niewinności i oczekiwania na tego jedynego
Wianek uwity z kwiatów w symbolice naszej kultury jest symbolem dziewictwa, niewinności, młodej dziewczyny ale również symbolem poszukiwania małżonka. Po raz pierwszy w jej życiu pojawia się on na głowie, gdy jeszcze była niewinnym dziewczęciem. To wijąc wianki dziewczyny marzyły o zamążpójściu, o pięknym kawalerze, o dostatnim życiu w poważaniu, o tym, by to ona była gospodynią a nie dziewką służebną, o tym by się podobać, by znaleźć uznanie u płci przeciwnej. W tym wianku kryły się wszelkie troski serca dziewczęcego i z nim związane były wróżby dotyczące zamążpójścia. Właśnie w święcie Kupały wianek odgrywa najważniejszą rolę. Uwite wianki, z których każdy musiał mieć własne wyróżniające go cechy, dziewczęta przez cały dzień nosiły na głowie, by kawalerowie mogli dobrze przyjrzeć się który do której z nich należy. Wieczorem po zaopatrzeniu go w ognik, by kawaler mógł łatwiej na wodzie w zmroku go wypatrzeć dziewczęta spuszczały je na wodę składając kawalerom ofertę a równocześnie dając im możliwość wykazania się. Wtedy rozpoczynał się najważniejszy rytuał. Kawalerowie ruszali na wodę by wianki te zdobyć. Szczęście dziewczyny było największe, gdy taki wianek wyłowił i przyniósł do miejsca wspólnego świętowania ukochany chłopak. Oznaczało to, że bogowie sprzyjają temu związkowi. Jeśli zaś przyniósł ten, którego ona nie chciała, miała możliwość mu odmówić, nie oznaczało to nieprzychylnej wróżby. Płacz i łzy pozostawały tej, której wianek zatonął, popłynął w siną dal, albo żaden z chłopaków nie chciał wyłowić. Oznaczało to staropanieństwo, a ten stan nie szczycił się wielkim szacunkiem zwiastował raczej rolę służebną u któregoś z członków rodziny, lub w innej rodzinie po kres swoich dni.

U naszych ojców o zamążpójściu stanowili rodzice, jednak wianek i wspólna zabawa w noc Kupały była silną wskazówką dla rodziców, iż bogowie ten parze sprzyjają. W noc świętojańską również nie strzeżono tak silnie obyczajów, była to noc miłości. Wszakże po Kupale rozpoczynał się okres swatów, gdy kojarzono małżeństwa. W razie gdyby tej nocy młodzi nie tylko kwiat paproci znaleźli, jesienią mogły odbyć się zaślubiny, to też nasi ojcowie w swych zwyczajach przewidzieli. Kupała to prawdziwe i najpiękniejsze święto miłości, ściśle wpisane w naszą kulturę i cykl przyrody.

Wianek jako symbol dziewictwa
Wianek jest symbolem dziewictwa, o dziewczynie która utraciła dziewictwo mówiono, że utraciła ona swój wianek, podobne znaczenie w naszym języku ma stwierdzenie iż dziewczyna podarowała chłopakowi swój wianek, tu jednak była wyraźna wskazówka, iż uczyniła to dobrowolnie. Najazdy, napady, gwałty, spalenia nie były w tych czasach tak rzadkie. Od tego dnia już jej ten symbol nie przysługiwał. Również w noc zaślubin zdjęcie z głowy wianka i założenie czepca niewieściego było symbolem przejścia do grona niewiast zamężnych. Po dziś dzień na weselach o północy odbywają się oczepiny. Kobiecie, która z jakiś powodów drugi raz wychodziła za mąż wianek już nie przysługiwał.

Symbolika związana z przedchrześcijańską kulturą naszych ojców jest nadal w nas silna, szczególnie we wszystkich obchodach związanych z zaślubinami, ale przecież nie tylko. Znajdujemy ją w większości świąt dziś uważanych za chrześcijańskie. Wystarczy się tylko dokładnie jej przyjrzeć.

autorstwo: Jestem autorem tekstu, ilustracja obraz olejny Simon Kozhin, Puszczanie wianków, z zasobów Wikipedii
 
 

KOMENTARZE

 • pewnie
  znowu się naraziłeś niektórym ludziom z pewnego kręgu kulturowego, choć wartości wynikające z tych obrzędów są bardzo z bieżne z tymi na które oni się powołują w swej wierze.
 • @zadziwiony 12:30:20
  Takie życie, ale w tym przypadku nie jest to takie bolesne, te kręgi kulturowe nigdy nie pretendowały do wchłonięcia tego święta, tak jak i topienia Mareny, przypisali je Janowi Chrzcicielowi, gdyż zgodnie z wiarą ojców przed tym świętem w wodach znajdowały się moce nieprzyjazne ludziom, które dopiero po tym święcie traciły swą moc. Stąd chłopcy mogli szukać wianków dziewcząt. Jest to zbyt silnie erotycznie nasycone święto, by te kręgi kulturowe mogły go wpisać w zakres swoich świąt a jednocześnie zbyt silnie zakorzenione w wierze Ojców, stąd postanowiono udawać iż święta tego nie ma.
 • Autor
  Troche za skromnie o tym pieknym slowianskim swiecie. Kupala to przeciez nie tylko wianki. Polecam "Echa Swantewita".
 • -------- NOC KUPAŁY
  http://www.youtube.com/watch?v=FOQ3Y5ya2sI
 • @ninanonimowa 13:47:50
  http://www.youtube.com/watch?v=P0Tj0iAQlh0
 • @morgan 13:37:27
  O tym święcie już pisałem, http://zawisza.neon24.pl/post/106083,walentynki-czyli-przytulanie-dziewczyny-przez-cieply-kozuch, nie chciałem się powtarzać. Piękne i bogate to święto.
 • @ninanonimowa 13:47:50
  Piękne te filmy
 • Kupała, kupała, kupała
  ale czy się w końcu skupała?
  Oto jest pytanie!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031